Siyah yaygın olarak kullanılan bir boya rengidir, ancak elinde siyah renk kalmamış olabilir veya biraz da olsa başka bir rengi gösterebilecek bir siyah istiyor olabilirsin. Siyah boya, bir palet üzerinde eşit miktarlarda kırmızı, sarı ve mavi boyanın birlikte karıştırılmasıyla elde edilebilir. Ayrıca mavi ve turuncu, kırmızı ve yeşil ya da sarı ve mor gibi tamamlayıcı renkleri de karıştırabilirsin. Mavi ve kahverengiyi karıştırarak da zengin bir siyah renk oluşturulabilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Siyah Boyayı Karıştırmak

 1. 1
  Kırmızı, mavi ve sarı boyayı bir araya getir. Siyah en koyu renktir, ancak boya kullanarak farklı siyah tonları da oluşturabilirsin. Kırmızı, mavi ve sarı boyada kullanacağın belli tonlar, ne tür bir siyah elde edeceğini belirleyecektir. Yağlı boya, sulu boya ya da akrilik boya arasından istediğin boya çeşidini kullan.[1]
  • Aureolin (kobalt sarısı), Rose Madder Genuine (açık gül rengine benzer bir kırmızı) ve Kobalt Mavisi yumuşak bir siyah oluştururken Winsor Yellow (bir tür koyu sarı), Permanent Alizarin Crimson (kalıcı koyu alizarin kırmızısı) ve Winsor Blue (bir tür koyu mavi) ise koyu bir siyak renk meydana getirir.
  • Temel bir boya setine sahipsen bu sette kullanacağın kırmızı, mavi ve sarı renklerle de sonuç alabilirsin. Magenta (morumsu kırmızı renk) ve cyan (camgöbeği) da sıkça kullanılan kırmızı ve mavi renklerdir.
 2. 2
  Her bir boyanın birazını palette ayrı bir yerde duracak şekilde palete sık ya da sür. En ideal çözüm, renkleri karıştırmadan önce paletin üzerine boyaları tek tek koymak olacaktır. Boyaları palette birbirlerine yaklaşık 1,5 cm uzakta olacak şekilde koy. Temel bir siyah renk elde etmek için her renkten eşit miktarda kullan.
  • Oluşturacağın siyah renge farklı bir ton kazandırmak için renklerden birini ya da ikisini biraz daha fazla kullan.
  • Palete boya sürmek için bir boya fırçası kullanıyorsan her renk için farklı bir fırça kullan; böylece paletteki boyalar dışında başka boyaları karıştırmamış olursun.
  • Elde ettiğin siyahın aynısını büyük bir olasılıkla bir daha oluşturamayabilirsin. Bu yüzden boyamak istediğin şey için yeteri kadar siyah boya elde ettiğinden emin ol.
 3. 3
  Bütün boyayı karıştır. Renkleri karıştırmak için bir boya fırçası kullanabilirsin. Bazı boyalar, bir palet bıçağı ya da bir tür metal kazıma aleti kullanırsan daha iyi karışır. Tam bir siyah renk elde etmek için herhangi bir rengin kalıntısı kalmayana kadar en az 15 saniye boyaları birbirine karıştır.
  • Boyayı karıştırmak için bir boya fırçası kullanıyorsan fırçayı dairesel olarak hafifçe döndür ve çok sert bastırma. Paletin üzerine çok sert bastırırsan fırçaya büyük zarar verebilirsin.
 4. 4
  Siyahın tonunu, rengini ayarla. Siyahı ne için kullandığına bağlı olarak, görmek istediğin siyah da kullanım alanına göre değişiklik gösterecektir. Siyahın tonunu açmak için bir miktar beyaz boya ya da gece siyahı için birazcık daha fazla mavi ekleyebilirsin.[2]
  • Zamanın ve kullanabileceğin fazla boyan varsa farklı renk denemelerine girebilirsin. Gece karanlığındaki çam ağaçlarını çizmek için siyaha biraz kahverengi ve yeşil ekleyebilir, siyah metalden yansıyan güneş içinse biraz sarı katabilirsin.
  • Boyayı elle karıştırmak genelde tam bir siyah renk elde etmene engel olur, ancak elle karıştırdığın siyah, saf bir siyahtan daha çok karaktere sahip olacaktır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Tamamlayıcı Renkleri Karıştırmak

 1. 1
  Kırmızı ve yeşil boyayı birleştir. Renk çarkındaki birbirine zıt renkleri karıştırmak, birleştirilen renklerin özelliklerini özünde yok eder ve koyu bir renk oluşturur. Elde etmek istediğin siyaha göre istediğin kırmızı ve yeşili seçebilirsin. Phthalo Yeşili (açık, keskin tonda bir yeşil) ve Naphthol Kırmızısı (çok açık olmayan, keskin tonda bir kırmızı), basit bir siyah renk oluşturmak için karıştırılabilecek harika tamamlayıcılardır.[3]
 2. 2
  Mavi ve turuncu boyayı harmanla. Paletinin üzerine Kobalt Mavisi gibi bir mavi boyadan bir miktar ve Yarı Saydam Turuncu gibi bir turuncu boyadan bir miktar koy. Canlı bir siyah oluşana kadar dairesel hareketlerle renkleri hafifçe karıştır. Eşit miktarlarda kullandığın bu renkler yeterince koyu bir siyah oluşturmazsa karışıma biraz daha mavi ekle.[4]
 3. 3
  Sarı ve mor boyayı bir araya getir. Yaklaşık olarak yüzde 60’ı mor, yüzde 40’ı da sarı olacak şekilde bir karışım oluştur ve istediğin siyahı elde etmek için bu oranlarda ayarlamalar yap. Kadmiyum Sarısı (açık tonda bir sarı), karıştırmak için uygun standart bir boyadır ve bu boyayı bir menekşe rengiyle karıştırabilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Mavi ve Kahverengiyi Karıştırmak

 1. 1
  Ultramarine Blue (koyu mavi) ile başla. Paletinin ya da resim yapacağın yüzeyin üzerine bir miktar koyu mavi boya koy. Mavi, toplam boyanın kabaca yarısını oluşturmalıdır; bu yüzden kullanmak istediğin siyah için ihtiyacın olacak kadar mavi kullan.[5]
 2. 2
  Mavinin yanına çok az Yanmış Ombra (toprak rengi) koy. Bu iki rengi aynı nokta üzerine koyma. Renkler arasında bir santim ara olsun. Sonra dairesel hareketler yaparak iki rengi hafifçe karıştır. İstediğin siyahı elde etmek için iki renkten de biraz daha fazla kullanarak ayarlamalar yap.
 3. 3
  Bir miktar Prusya Mavisi (koyu camgöbeği) ekle. Karıştırdığın siyahı derinleştirmek ve koyulaştırmak için karışıma çok az miktar Prusya Mavisi ekle. Bu yeni karışım, gecenin karanlığını gösterecek siyah renk için son derece uygundur.
  Reklam

İpuçları

 • Siyah boyalarla çalışırken her zaman eski kıyafetler giy ve yüzeyleri ört.
 • Çok fazla su kullanma, zira su rengin tonunu açacaktır.
 • Ne kadar boya kullanacağını bilmiyorsan boyaları azar azar ekle.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Kırmızı boya
 • Mavi boya
 • Sarı boya
 • Yeşil boya
 • Turuncu boya
 • Mor boya
 • Kahverengi boya
 • Boya paleti
 • Fırça, palet bıçağı ya da kazıyıcı

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavla Nasıl OynanırTavla Nasıl Oynanır?
Twerk Nasıl Yapılır?
Gözler Nasıl KızartılırGözler Nasıl Kızartılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Nasıl Yalandan AğlanırNasıl Yalandan Ağlanır?
Nasıl Güzel Şarkı SöylenirNasıl Güzel Şarkı Söylenir?
Anime veya Manga Suratları Nasıl ÇizilirAnime veya Manga Suratları Nasıl Çizilir?
Spotify'dan Şarkı Nasıl İndirilirSpotify'dan Şarkı Nasıl İndirilir?
Tel Tokayla Kilit Nasıl Açılır?
Gri Renk Nasıl Elde Edilir?
Sakızla Balon Nasıl Şişirilir?
Bir Film İncelemesi Nasıl YazılırBir Film İncelemesi Nasıl Yazılır?
Yüz Nasıl ÇizilirYüz Nasıl Çizilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Jeanine Hattas Wilson
Ortak yazarlar :
Profesyonel Ressam
Bu makaledeki ortak yazarlar Jeanine Hattas Wilson. Jeanine Hattas Wilson, profesyonel bir ressamdır ve Hattas Public Murals, Inc. şirketinin müdürüdür. Yaklaşık 20 yıllık tecrübesiyle Jeanine, duvar resimleri yaratma, yönetme, tasarlama ve boyama konusunda uzmanlaşmıştır. Jeanine, Marquette Üniversitesi'nden Reklamcılık alanında lisans derecesine ve Milwaukee Institute of Art & Design'dan Stüdyo Ressamlığı alanında yan dal derecesine sahiptir. Paris, Fransa'daki Atelier Artien'den, Los Angeles Academy of Figurative Art'tan ve Robert Liberace, Michael Siegel, William Cochran gibi ünlü sanatçılardan eğitim aldı. Hattas Public Murals, bugüne kadar evler, ticari ve kamusal alanlar için önceden ödeme yapılarak sipariş edilmiş yaklaşık 5.000 sanat eserini çizdi. Bu makale 40.700 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sanat ve Eğlence
Bu sayfaya 40.700 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam