Siyah noktalar, vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir ve özellikle de bunlarla başa çıkmak sinir bozucu olabilir. Siyah noktalarından kurtulmak istiyorsan, cildini temizlemek ve sinir bozucu koyu beneklerin oluşumunu durdurmak için buradaki başarılı tedavilerden bazılarını dene. Cilt bakım rejiminde bazı düzenlemeler yaparak her zaman istediğin (ve hak ettiğin) temiz cilde sahip olabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Davetsiz Siyah Noktaları Çıkarmak ve Cildinin Kötüleşmesini Önlemek

 1. 1
  Siyah noktalarını sadece elini yıkadıktan sonra çıkar veya patlat. Temiz ve dikkatli bir şekilde yaparsan, siyah noktaları iz bırakmadan çıkarmak mümkündür. Doğru yapıldığında, bu patlatma yöntemi gözeneklerini temizlemek için hızlı ve etkili bir yoldur.

  Siyah Noktayı Güvenli Bir Şekilde Patlatmak
  Önce duş al. Sıcak bir duş gözeneklerini açacak ve siyah noktaların patlamasını kolaylaştıracaktır. Aynı etkiyi elde etmek için 10-15 dakikalık bir buhar uygulaması da yapabilirsin.
  Ellerini iyice yıka. Sabun ve su kullanarak 20 saniye boyunca yıka. Kirli parmaklarla siyah nokta patlatmak gözeneklerine daha fazla bakteri bulaştıracaktır.
  Cildine hafifçe astrenjan sür. Bir eczane ya da güzellik mağazasından ucuz astrenjan satın alabilirsin. Siyah nokta alanını az miktarda ıslat.
  Patlatmak için siyah noktayı pamuk topuyla sık. Gözeneğindeki kiri çıkarmak için siyah noktanın her iki tarafını hafifçe sık.
  Cildini su ve astrenjan ile yıka. Yüzüne soğuk su çarp, sonra bir kez daha az miktarda astrenjan sür. Sonra ellerini yıka.

 2. 2
  Kendi siyah nokta temizleme araçlarını kullanma. Birçok mağaza artık evde yüz bakımı yapman için kendi siyah nokta çıkarma araçlarını satıyor. Ancak bu aletler genellikle bakterilerle doludur ve cildinde iz bırakabilir. Çelik aletleri kullanmayı profesyonellere bırak ve
  temizleyici ve cilt soyucu krem kullanmaya devam et.
 3. 3
  Aşırı aşındırıcı cilt soyucu kremlerden kaçın. Eğer hassas bir cildin varsa, sert cilt soyucu krem kullanmak ancak cildini tahriş eder ve siyah noktalarını daha da azdırır. Eğer bir cilt soyucu krem sana acı veriyorsa, kullanmayı bırak ve daha yumuşak bir temizleyici ile devam et. Daha sert ovaladığında sıkıntı yaşıyorsan, en yumuşak cilt soyucu krem olarak yulaf ezmesini kullanmayı dene.
 4. 4
  Yüzünü günde iki kez yıka. Siyah noktaların oluşmasını önlemek için iyi bir yüz temizleme rutini gereklidir. Bir dermatologla görüş ve cildine neyin iyi geldiğini görmek için deneme yap.

  Etkili Bir Yüz Yıkama Rutini Oluşturmak
  Yüzünü yıkamadan önce makyajını temizle. Makyaj bırakılırsa gözenekleri çabucak tıkayacaktır, bu nedenle her gece makyaj temizleyici mendil veya temizleyici ile makyajını çıkarman önemlidir.
  Yüzünü sabah ve gece yıka. Sabah yüzünü yıkamak gün boyunca seni canlı tutacaktır, gece temizliği ise gün boyu biriken kirleri temizleyecektir.
  Hassas, akne karşıtı bir temizleyici kullan. Cilt türüne göre yağı giderip gözenekleri temizleyecek bir temizleyici seç.
  Peşinden hassas bir yüz nemlendiricisi kullan. İyi bir nemlendirici siyah noktalara neden olan aşırı yağ üretimini engeller.

 5. 5
  Yastık kılıflarını yıka. Yastık kılıfları gece uyurken yüzündeki ölü deri hücrelerini ve aşırı yağı yakalar. Yüzünü siyah noktalardan uzak tutmaya yardımcı olması adına kumaşta kir birikmesini önlemek için yastık kılıflarını
  haftada en az bir kez
  yıka.
 6. 6
  Yüzüne dokunma. Siyah noktalarından yakınmıyorsan bile, yüzüne dokunmak bakterileri ellerinden yüzüne bulaştırır. Ellerin vücudunun en kirli kısmıdır ve çoğu zaman siyah noktalara sebep olur.
  Yüzünü ellerine yaslamaktan veya cildine gereksiz yere dokunmaktan sakın.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Siyah Noktaları Gidermek İçin Temizlemek

 1. 1
  Bal ve tarçın kullan. Bal doğal bir antibiyotiktir ve açık gözeneklerden kirleri çıkarmaya çalışır. Bir çorba kaşığı bal ile ½ tatlı kaşığı tarçını karıştır ve kuru cildine sürmek için parmaklarını kullan. Üç dakika boyunca dairesel hareketlerle ovarak yedir ve ardından yüzünü ılık suyla yıka. Maskeyi uygulamaya başlamadan önce ellerini yıkadığından emin ol.
 2. 2
  Yumurta akı maskesini dene. Yumurta akı, gözenekleri sıkılaştırmaya ve tıkanmış kiri çıkarmaya yardımcı olarak pürüzsüz ve temiz bir cilde sahip olmanı sağlar. Basit bir yumurta akı maskesi siyah noktaların çıkarılması ve cildini taze ve temiz hissetmen için harika bir yoldur.

  Kolay Yumurta Akı Maskesi Yapmak
  2 yumurta sarısını ayır. Her yumurtayı bir huniye, delikli bir kaşığa veya ellerine kır ve beyazların ayrı bir kaseye dökülmesini sağla.
  Beyazları 2 kat olarak yüzüne sür. Tüm yüzüne ince bir beyaz tabaka uygulamak için parmaklarını kullan. 2 dakika kurumaya bırak, ardından kalan kısmı ikinci kat olarak uygula.
  Maskeyi 10-15 dakika kurumaya bırak. Maskenin cildin sıkılaşıncaya ve beyazlar yumuşayıncaya kadar dinlenmesine izin ver.
  Maskeyi çıkarmak için yüzünü ılık suyla durula.

 3. 3
  Bir kil maskesi oluştur. Yağlı gözenekleri kurutma ve istenmeyen kalıntıları giderme özelliğine sahip olan, toz formunda satın alınabilecek birçok farklı türde kozmetik kil bulunur. Bir çorba kaşığı toz kil ile yeterince elma sirkesini karıştırarak bir macun yap ve yüzüne sür. Dokunulduğunda kuru hissettirene kadar 10-15 dakika beklet ve sonra ılık su ile durula.[1]
 4. 4
  Yulaf ezmesi ve yoğurt ile temizle. Yoğurttaki laktik asit ve yulaf ezmesinin sakinleştirici yapısı karıştığında etkili bir siyah nokta engelleyici formül oluşur. Bu maskeyi cildini temiz ve taze tutmak için haftada bir kez kullan.

  Yulaf Ezmesi ve Yoğurt Maskesi ile Temizleme
  Şunları karıştır:
  3 çorba kaşığı (45 ml) sade yoğurt
  2 çorba kaşığı (11.25 g) yulaf
  3-4 damla limon suyu
  3-4 damla zeytinyağı
  Karışımı hafifçe yüzüne sür. Macunu iyice karıştır ve tüm siyah nokta bulunan veya yağlı alanları tamamen kapattığından emin ol.
  10 dakika kadar bekle, ardından ılık su ile durula.

 5. 5
  Çemen otu macunu kullan. Çemen otu mu? Evet, doğru duydun. Yapraklı yeşilliği su ile karıştırarak macun yap. Diğer faydalarının yanında, çemen otu siyah noktaların giderilmesinde umut verici sonuçlar göstermiştir. Bu macunu yüzüne dağıt ve 10 dakika beklet ve ardından durula.
 6. 6
  Zerdeçal ve nane suyunu dene. Mutfak dolabında muhtemelen bulunan zerdeçal ve nane baharatları kirli gözenekleri temizlemene yardımcı olur. Nane çayı demle ve soğumaya bırak. Sonra, bir yemek kaşığı zerdeçala iki yemek kaşığı nane çayı ekle ve yüzüne uygula. 10 dakika beklet ve ılık su ile durula.
 7. 7
  Bir epsom tuzu temizleme solüsyonu yap. İyot ile karıştırılmış epsom tuzu bileşimi, siyah noktaların temizlenmesi için biçilmiş kaftan olan bir bakteri düşmanıdır. Sıcak su ve birkaç damla iyot ile bir çorba kaşığı epsom tuzunu karıştır. Karışımı bir süre dinlendir, tuzun sıcak suda tamamen çözünmesi için arada karıştır. Ardından, biraz pamukla çözeltiyi cildine sür ve yüzünde kurumaya bırak. Daha sonra temiz, ılık suyla karışımı nazikçe durula.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Cildi Ölü Hücrelerden Arındırmak

 1. 1
  Limon ve tuz cilt soyucu kremini dene. Limonun arındırıcı özellikleri ile tuzun fırçalama etkisinin birleşimi, gözeneklerine gömülen tüm kirleri temizlemeye yardımcı olur.
  Limon suyunu bir yemek kaşığı yoğurt, bir yemek kaşığı tuz ve biraz balla karıştır.
  Bununla siyah nokta bulunan bölgeleri 2-3 dakika ovala ve ardından ılık suyla durula.
 2. 2
  Yeşil çay ile ovala. Yeşil çay, içmenin yanında cildini ferahlatmak için de harikadır. Besleyicilerle dolu olan yeşil çay ile ovalama yaptığında yüzün hem kirlerden temizlenir, hem de sağlıklı antioksidanlar ile beslenir. Yeşil çayı biraz suyla karıştır ve yüzüne sür. Eğer istersen, ovaladıktan sonra 2-3 dakika kadar dinlendir ve ardından ılık su ile durula.
 3. 3
  Cilt temizleme için kabartma tozu kullan. Kabartma tozu, hayatta pek çok amaçla kullanılabilen birçok sihirli maddeden biridir. Doğal bir temizleyici olmanın yanı sıra, tozun ince taneciği ölü deri hücrelerini temizlemek için mükemmeldir.

  Kabartma Tozundan Cilt Soyucu Krem Maskesi Yapmak
  Kabartma tozu ve su ile bir macun hazırla. Bir miktar kabartma tozuna biraz su ekle ve kalın, yapışkan bir karışım elde edene kadar karıştır.
  Yüzünü karışımla ovala. Ellerini kullanarak karışımı yumuşak ve dairesel hareketlerle cildine yedir.
  Siyah noktalı alanlara fazladan uygula. Yüzünün inatçı siyah noktaların bulunduğu kısımlarına kalın bir macun sür. 5-10 dakika kurumaya bırak.
  Macunu çıkarmak için yüzünü ılık su ile yıka.

 4. 4
  Yüz sabununu mısır unu ile karıştır. Mısır unu, normal sıvı yüz sabunuyla birlikte kullanıldığında aşındırıcı bir cilt soyucu krem olarak kullanılır. En sevdiğin yüz yıkama jeli ile bir tatlı kaşığı mısır ununu karıştır ve dairesel hareketlerle yüzünü yavaşça ovala. Çok sert bir şekilde ovalamamaya dikkat et, çünkü farkında olmayarak cildine zarar verebilirsin. Sabun ve mısır unu karışımını ılık suyla durula.
 5. 5
  Süt ve hindistan cevizi solüsyonu kullan. Muhtemelen en iyi kokulu cilt soyucu olan sütün laktik asidi ile hindistan cevizinin sert granüllerinin birleşimi, siyah noktaları çabuk ve ağrısız bir şekilde temizler. Bir yemek kaşığı sütü (özellikle ekşi süt) yeteri kadar hindistan cevizi ile karıştırarak macun yap. Ölü deriyi ve kiri temizlemek için hafifçe ovalayarak bu karışımı yüzüne uygula. Daha sonra karışımı cildinden temizlemek için ılık su kullan.[2]
 6. 6
  Satın aldığın bir cilt soyucu kremi dene. Eğer evde kendi cilt soyucu kremini yapmaya hevesli değilsen, güzellik mağazaları ve eczanelerdeki cilt temizleme ürünlerine bak. Gözeneklerini temizlemek ve sinir bozucu siyah noktalardan kurtulmak için bunları düzenli olarak kullan.

  Ne Sıklıkta Cilt Temizliği Yapmak Gerekir?
  Yağlı veya karma cilt: Haftada 3-5 defa
  Kuru veya hassas cilt: Haftada bir kez
  Normal cilt: Her gün
  İpucu: Cilt türün ne olursa olsun, temizliği daima nazikçe yap. Cildinin nasıl tepki verdiğine dikkat et ve gerekirse uyguladığın miktarı azalt.

  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Spa ve Kimyasal Tedavileri Kullanmak

 1. 1
  Siyah nokta bandı kullan. Bunlar yüzde kuruyan, ultra yapışkan bir çözeltiyle desteklenen, pamuk malzemeden üretilmiş harika küçük bantlardır. Yüzünü nemlendirerek ve bantları siyah noktalı bölgelere uygulayarak paketteki talimatları uygula. Bantların kuruması için 15 dakika bekle ve ardından siyah noktalarını çıkarmak için bandı hızlıca kaldır. Bu seçenek anında sonuç verir, fakat uzun vadeli sonuçlar elde etmek için önceden bahsi geçen temizlik rutinlerinden biri takip edilmelidir.
 2. 2
  Bir yüz maskesi dene. Salisilik asit içeren jeller
  gözeneklerine sıkışan ölü cildi ve kiri çözer.
  En yakın eczaneden bir salisilik asit maskesi al veya profesyonel bir uygulama için bir spa merkezine git. Etkilenen alana ince bir tabaka halinde uygula, bir süre bekledikten sonra ılık suyla durula.
 3. 3
  Mikrodermabrazyon yaptır. Bu, ölü cilt hücrelerini temizlemek için özel bir fırça ve kimyasal temizleyici kullanılarak yapılan özel bir spa işlemidir. Bunlar genellikle sadece spa ve dermatologlarda mevcuttur, ancak bazı güzellik merkezlerinde ev setleri bulunmaktadır. En iyi sonuçları elde etmek için bu uygulamaları düzenli olarak yap.
 4. 4
  Bir retinoid krem kullan. Retinoid kremler,
  cildin gelişmesine yardımcı olan ve yağ birikimini önleyen
  A vitamini ile doludur. Retinoid kremleri eczanelerden temin edebilirsin. Gözeneklerini siyah noktadan korumak için düzenli cilt temizleme rutinine ek olarak haftada 2-3 kez bu kremi kullan.
 5. 5
  Yüz bakımı yaptır. Kendi başına siyah nokta temizleme aleti kullanmak cildine zarar verebilecek olsa da, profesyonel yüz bakımı yaptırmak, siyah nokta temizleme aletleriyle aynı sonuçları verebilir. Sunulan farklı yüz bakımlarıyla ilgili dermatoloğuna veya estetisyenine danış ve ve cilt türüne hangisinin en uygun olduğuna karar ver.
  2-4 haftada bir
  siyah nokta temizliği yaptırmak, cildinin zamanla temizlenmesine yardımcı olabilir.[3]
  Reklam

İpuçları

 • Siyah nokta temizleme ve peeling yöntemlerinin hiçbiri anında sonuç vermez, ancak uzun vadede fayda sağlar. Cildindeki siyah noktalardan tamamen kurtulmak için tercih ettiğin siyah nokta tedavisine günlük olarak devam et.
 • Çok zor olacak olsa da, yüzüne dokunma.
 • Siyah nokta temizleyicilerini günde iki kez kullan. Bu, yüzünü temiz tutmaya yardımcı olur.
 • Dermatologlar, özellikle zor siyah noktaların giderilmesi için reçeteli ilaçlar ve kremler verebilirler.
 • Daima saçlarını yüzünden uzak tut ve yüzünün temiz kaldığından emin ol.
 • Daha derin temizlik amacıyla gözenekleri açmak için yukarıdaki adımlardan herhangi birini yapmadan önce yüzünü nemlendir.
 • Siyah noktaları patlatmak durumu daha da kötüleştirir ve bunları sivilce veya akne haline getirir, bu nedenle yüzüne çok fazla dokunmaktan kaçın. Ayrıca yüzünü aşırı ovmak ve aşırı temizlemek de iyi değildir.
 • Eğer siyah noktaların birkaç ay sonra kaybolmazsa, dermatoloğa gitmek yerinde olacaktır.
 • Gideceğin eczanede yüz temizleme ürünleri (ör., Clearasil, Clean & Clear siyah nokta temizleme losyonu) için ayrı bir bölüm olabilir.
 • Çok fazla yağlı yemek yeme.
 • Sağlıklı beslen ve yeterince su iç.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Bir Kızın Senden Hoşlandığını Nasıl AnlarsınBir Kızın Senden Hoşlandığını Nasıl Anlarsın?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Hoşlandığın Bir Erkeğe Nasıl Kısa Mesaj AtılırHoşlandığın Bir Erkeğe Nasıl Kısa Mesaj Atılır?
Evden Nasıl KaçılırEvden Nasıl Kaçılır?
Okula Gitmemek İçin Nasıl Hasta Numarası YapılırOkula Gitmemek İçin Nasıl Hasta Numarası Yapılır?
Nasıl Ağlayıp RahatlanırNasıl Ağlayıp Rahatlanır?
Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)?
Porno Bağımlılığıyla Nasıl Başa ÇıkılırPorno Bağımlılığıyla Nasıl Başa Çıkılır?
Uykuda Boşalma Nasıl ÖnlenirUykuda Boşalma Nasıl Önlenir?
Ergenken Nasıl Daha Büyük GörünülürErgenken Nasıl Daha Büyük Görünülür?
Nasıl Kötü Çocuk OlunurNasıl Kötü Çocuk Olunur?
Tembellikten Nasıl KurtulunurTembellikten Nasıl Kurtulunur?
Nasıl Sevimli OlunurNasıl Sevimli Olunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

R. Sonia Batra, MD, MSc, MPH
Ortak yazarlar :
Board Onaylı Dermatolog
Bu makaledeki ortak yazarlar R. Sonia Batra, MD, MSc, MPH. Dr. R. Sonia Batra, board onaylı bir dermatolog ve Los Angeles, Kaliforniya’da faaliyet gösteren Batra Dermatology'nin kurucusudur. Dr. Batra 15 yılı aşkın tecrübesi ile lazerler, tıbbi cihazlar, hasta ve halk tıp eğitimi ve cilt kanseri araştırmalarında uzmanlaşmıştır. Lisans ve yüksek lisans derecesini Halk Sağlığı alanında tamamlamış ve Harvard Üniversitesi'nden Tıp Doktoru (MD) unvanını almıştır. Rhodes Burslusu olarak Oxford Üniversitesi'nde Moleküler Genetik alanında yüksek lisans derecesi almıştır. Uzmanlık eğitimini Stanford Üniversitesi'nde Dermatoloji bölümünde tamamlamıştır. Dr. Batra, Journal of Dermatologic Surgery, Journal of the American Academy of Dermatology ve JAMA Dermatology dergilerine katkıda bulunmuş ve bu dergilerin editörlüğünü yapmıştır. Aynı zamanda CBS'nin Emmy ödüllü televizyon programı The Doctors'ın ortak sunucusudur. Bu makale 27.262 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 27.262 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam