Siyah ayak tırnağına sahip olmak çok fazla ağrıya neden olabilir ve seni sandalet giyme veya ayak parmaklarını gösterme konusunda gönülsüz hâle getirebilir. Siyah ayak tırnağının çeşitli nedenleri olabilir; bunların arasında yaralanma (koşu ayakkabılarının önüne tekrar tekrar sıkışması gibi) ve ayak tırnağı mantarı sayılabilir.[1] Ayak tırnağın tamamen öldüyse ve büyümesi durduysa onu çıkarıp altındaki enfeksiyonu tedavi edebilirsin.[2] Bir tırnağı çıkartarak enfeksiyonu önlemeye ve incinen tırnağın iyileşmesine yardımcı olabilirsin.[3] Doğru bir tedavi ile tırnağın 6 ila 12 ay içerisinde normale dönecektir.[4] Ayak tırnağının durumundan tamamen emin olmak için tırnağı çıkarmaya çalışmadan önce tıbbi tavsiye almak en iyisidir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Şişlikle İlgilenmek

 1. 1
  Bir şişkinlik olup olmadığına dikkat et. Siyah ayak tırnakları genellikle tırnağın altında şişlik (genellikle kan toplaması) geliştiğinde oluşur. Şişlik, tırnağın altındaki cildin ölmesine neden olur ve bu cilt öldüğünde tırnak, ayak parmağından ayrılır ve yukarı kalkar.[5]
  • Eğer ayak tırnağın mantar enfeksiyonu gibi başka bir nedenle siyahlaşmışsa büyük olasılıkla şişlik olmayacaktır. Doğrudan bu makalenin "Ayak Tırnağını Çıkarmak" bölümüne atla ve aynı çıkarma ve hastalık sonrası bakım prosedürünü uygula. Mantar enfeksiyonu durumunda, uygun bir mantar önleyici krem yazması için doktorunu ziyaret et.
  • Diyabet hastasıysan, periferik arter hastalığın varsa veya bağışıklık sisteminle ilgili herhangi bir sorunun varsa şişliği tırnağının altından boşaltmaya çalışma.[6] Bu senaryolar, uzun vadede tedavi edilmesi zor enfeksiyonlara ve bağışıklık sisteminin zayıflaması ve iyileşme için yetersiz kan akışı nedeniyle düzgün iyileşmeyen yaralara neden olabilir. Bu durumda doktoruna danışmalısın.
 2. 2
  Parmağı temizle. Ayak ve tırnak bölgesini su ve sabunla iyice yıkamalısın. Ellerini de sabun ve suyla yıka. Kabarcığı delmeden veya ayak tırnağını çıkarmadan önce ayak parmağını ve ellerini olabildiğince steril yapman çok önemlidir. Eğer bakteri varsa kendini enfeksiyon kapma riskine sokarsın.
 3. 3
  Bir iğne veya düzleştirilmiş bir ataşın ucunu sterilize et ve ısıt. Sterilize etmek için temiz, keskin bir raptiye, iğne veya ataçın ucunu alkol ile sil. Seçtiğin keskin nesnenin ucunu, gözle görülür şekilde kızarana kadar ateşte ısıt.
  • Enfeksiyondan en iyi şekilde kaçınmak için, bu işlem bir tıp uzmanının gözetiminde yapılmalıdır. Evde tıbbi bir işlem yapmaya kalkıştığında - çok basit bile olsa - kendini enfeksiyon riskine veya acı verici veya tehlikeli bir hata yapma riskine maruz bırakırsın. Ayak tırnağını kendin çıkarmak yerine doktorunu veya acil sağlık kliniğini ziyaret et.
  • Şişliği keskin bir uçla delme konusunda kendini tedirgin hissediyorsan iğne yerine kör metal bir ataş kullanılabileceğini unutma. Daha önce bir şişliği boşaltmayı denemediysen ataş kullanmak daha güvenli bir seçenek olabilir; ancak, şişliği delmek için ihtiyacın olabileceği için elinin altında sterilize edilmiş bir iğne bulundur.
  • İğnenin sadece ucunu ısıt. İğnenin geri kalanı ısınacaktır ancak yalnızca iğnenin ucu kızarmalıdır. İğneyi tutarken parmaklarını yakmamaya dikkat et.
 4. 4
  İğnenin ucuyla tırnağını erit. İğnenin ısıtılmış ucunu şişliğin hemen üzerinden tırnak üzerine yerleştir. Onu sabit tut ve sıcaklığın tırnakta bir delik açmasını sağla.
  • İğneyi tırnağının ucunun altına sokarak şişliğe erişebiliyorsan tırnağını eritip geçme konusunda endişelenmene gerek kalmayacaktır. Daha sonra şişliği sıcak iğnenin ucuyla delerek boşaltabilirsin.
  • Tırnak içerisinde sinir olmadığından, onu eritmek için sıcak iğne kullanmak ağrıya neden olmamalıdır. Tırnağın altındaki deriyi yakmamaya dikkat etmen gerektiğinden, tırnağı eritirken baskı uygulamaktan kaçınmalısın.[9]
  • Tırnağının kalınlığına bağlı olarak, iğneyi birkaç kez yeniden ısıtman ve tırnağı delme işlemi tırnağının aynı noktasında tekrarlaman gerekebilir.
 5. 5
  Şişliği del. Tırnakta bir delik açtıktan sonra, şişliği delmek için iğnenin ucunu kullan. Sıvının dışarı akmasına izin ver.
  • Ağrı veya rahatsızlığı en aza indirmek için iğneyi şişliği delmek için kullanmadan önce onun dayanılabilir bir sıcaklığa soğumasına izin vermen gerekir.
  • Eğer mümkünse şişliği, onun dış kenarı çevresindeki bir noktadan delmeye çalış. Üstteki deriyi mümkün olduğunca yalnız bırak. Bu enfeksiyona mahal vereceği için deriye asla ellerinle dokunma.
 6. 6
  Yaraya iyi bak. İltihabı boşalttıktan hemen sonra parmağını yaklaşık 10 dakika boyunca ılık ve hafif sabunlu suya batır. Bundan sonra, kabarcık tamamen iyileşene kadar parmağını günde üç kez 10 dakika sabunlu suya sokmaya devam et. Bundan sonra, antibiyotikli bir merhem veya şişlik merhemi sür ve parmağını temiz gazlı bez ve bir bandaj kullanarak sar.[10] Bu, enfeksiyonu önlemeye yardımcı olacaktır.
  • Şişliğin boyutuna ve şiddetine bağlı olarak, tüm sıvı tamamen gidene kadar şişliği birkaç kez boşaltman gerekebilir. Daha önce tırnağında oluşturduğun delikten şişlikte kalan sıvıyı boşaltmaya çalış.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
İkinci Kısım: Ayak Tırnağını Çıkarmak

 1. 1
  Ayak parmağının etrafındaki alanı yıka. Ayak tırnağının bir kısmını veya tamamını çıkarmaya girişmeden önce, parmağını ılık sabunlu suyla temizle. Devam etmeden önce iyice kurula. Ayak tırnağını çıkarmadan önce ayağını, ayak parmağını ve tırnak bölgeni olabildiğince temizlemek enfeksiyonu önlemeye yardımcı olacaktır. Bakteri bulaştırma olasılığını azaltmak için ayağının yanında ellerini de temizle.
 2. 2
  Üst kısmı mümkün olduğunca kes. Tırnağının ölü deri üzerinde kalan kısmını kırp. Bu, ölü tırnağın altına kir ve bakterilerin yerleşmesini zorlaştırır.[11] Tırnağı çıkarmak, tırnak altındaki cildin daha hızlı iyileşmesine de yardımcı olacaktır.
  • Enfeksiyon riskini en aza indirmek için, kullanmadan önce makası tuvalet ispirtosu ile sterilize etmen gerekebilir. Keskin tırnak makası, kör tırnak makası kullanmaktan daha iyidir çünkü diğeri, onu çıkarmaya çalışırken tırnağı yırtabilir.
 3. 3
  Tırnağı kesmeden önce test et. Tırnak zaten ölmeye başladıysa bir kısmını zorlanmadan derinden çekebilmelisin. Herhangi bir acı hissetmeden kaldırabileceğin kısım, kırpmak isteyeceğin kısımdır.
 4. 4
  Ayak parmağını sar. Tırnağın üst kısmını çıkardıktan sonra, parmağı yapışmaz bir gazlı bezle, yara bandıyla sar. Yeni ortaya çıkan cildin muhtemelen ham ve hassas olacaktır, bu nedenle parmağını sarmak, hissedebileceğin rahatsızlığı en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca iyileşmeyi hızlandırmak ve herhangi bir enfeksiyon riskini azaltmak için cilde antibiyotik merhem sürmen gerekebilir.
 5. 5
  Tırnağın geri kalanını çıkarmadan önce bekle. Her durum kendine has olsa da, tırnağın geri kalanını çıkarmadan önce genellikle birkaç gün beklemelisin (en iyisi iki ila beş gün arasında beklemek olabilir).[12] Tırnak yavaş yavaş ölecek ve onu birkaç gün bekledikten sonra çıkarmak çok daha az ağrılı olacaktır.
  • Tırnağının alt kısmını çıkarabilmek için ölmesini beklerken tırnak bölgesini olabildiğince temiz tutman gerekir. Bunun için onu nazikçe sabun ve suyla yıkayabilir, antibiyotik merhem sürebilir ve gazlı bezle gevşek bir şekilde sarabilirsin.
 6. 6
  Tırnağın geri kalanını çek. Tırnağın geri kalanı öldükten sonra son parçayı yakala ve onu soldan sağa çekerek tek hareketle çıkar.[13] Tırnağı çekmeye başladığında, çıkarılmaya hazır olup olmadığını anlayacaksın. Acı hissedersen çekmeyi bırak.
  • Tırnağın tırnak etinin köşesine hâlâ bağlıysa bir miktar kanama görebilirsin; ancak ağrı şiddetli olmamalıdır.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Üçüncü Kısım: Bakım Yapmak

 1. 1
  Alanı temiz ve kapalı tut. Tırnağın kalan kısmını çıkardıktan ve ham deri gözüktükten sonra, parmağını ılık su ve sabunla temizlemek önemli olacaktır. Ek olarak, antibiyotikli bir merhem sürmeye çalışmalı ve parmağını gevşek bir şekilde sarmalısın.[14] Bunun bir yara olduğunu ve yeni bir cilt tabakası oluşana kadar nazikçe bakım yapman gerektiğini unutma.
 2. 2
  Cildin "nefes almasına" fırsat ver. Ayak parmağını temiz tutmak ve korumak önemli olsa da, iyileşmesi için ham deriyi havaya maruz bırakmak da iyidir. Ayakların yukarıda TV izlerken bandajı çıkarmak ve parmağını havalandırmak iyi bir fırsattır. Ancak, şehir sokaklarında veya bir parkta (özellikle açık ayakkabılarla) yürüyeceksen ayak parmağını sarılı tutman gerekir.
  • Yarayı her temizlediğinde bandajı değiştir. Ayrıca bandajı her kirlendiğinde veya ıslandığında değiştirmelisin.
 3. 3
  Açıkta kalan cilde bakım yap. Enfeksiyonu önlemeye yardımcı olmak için yaraya günde en az bir kez antibiyotikli merhem veya krem sür. Üzerinde yeni deri büyüyene kadar bunu yapmaya devam et. Çoğu durumda reçetesiz satılan bir krem yeterli olacaktır, ancak enfeksiyon kaparsan doktorun tarafından yazılan reçeteli bir kreme ihtiyacın olabilir.
 4. 4
  Ayağının üzerinde durma. Tırnağı çıkardıktan sonraki ilk birkaç gün ayağını olabildiğince dinlendir, özellikle bu noktada muhtemelen oldukça ağrılı olacaktır. Ağrı ve şişlik azaldığında, egzersiz de dâhil olmak üzere yavaş yavaş normal rutinine geri dönebilirsin. Ancak kendini ağrıya neden olan bir şey yapmaya zorlamamalısın.
  • Eğer mümkünse otururken ya da yatarken ayağını yüksekte tut. Zeminden ya da kalp hizasından yukarıda olması için ayağına destek koy. Bu, meydana gelebilecek şişliği ya da ağrıyı en aza indirmeye yardımcı olabilir.[15]
  • Tırnak büyürken, travmaya neden olabilecek dar ya da sıkı ayakkabılar giymekten kaçın.[16] İyileşme sürecinde tırnak yatağını korumak için olabildiğince ucu kapalı ayakkabılar giy, özellikle de dışarda fiziksel etkinlik yaparken.
 5. 5
  Doktoruna ne zaman başvuracağını bil. Şiddetli ağrı enfeksiyon belirtisi olabilir. Diğer yaygın enfeksiyon belirtileri arasında şişme, ayak parmağı çevresinde sıcaklık, ayak parmağından irin akması, yaradan dışarı uzanan kırmızı çizgiler veya ateş bulunur.[17] Enfeksiyon ciddileşene kadar bekleme; bir terslik hissettiğinde doktoruna başvur.
  Reklam

Uyarılar

 • Henüz ölmemiş bir ayak tırnağını çıkarmaya çalışma. Başka nedenlerle bir tırnağı çıkarman gerekirse bir tıp uzmanı tarafından tırnağı ameliyatlı ya da ameliyatsız çıkarma konusunda doktoruna danış.
 • Şeker hastalığın, periferik arter hastalığın veya bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyen herhangi bir rahatsızlığın varsa bir iltihabı boşaltmaya veya ayak tırnağını çıkarmaya çalışma.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Sıcak su
 • Sabun
 • Temiz havlular
 • Keskin iğne ve/veya kör ataş
 • Pamuk ped
 • Tuvalet ispirtosu
 • Çakmak veya benzeri alev kaynağı
 • Yapışmaz gazlı bez bandajları
 • Tırnak makası
 • Antibiyotik merhem

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Shari Forschen, NP, MA
Ortak yazarlar :
Hemşire
Bu makaledeki ortak yazarlar Shari Forschen, NP, MA. Shari Forschen Kuzey Dakota’daki Sanford Health’de Lisanslı Hemşire’dir. Aile Hemşireliği Yüksek Lisans derecesini North Dakota Üniversitesi’nden almıştır ve 2003 yılında bu yana hemşiredir.
Bu sayfaya 997 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam