Sivrisinekleri sürekli sineklikle kovalamak bıkkınlık verici olabilir. Neyse ki ister kamp yapıyor ister bahçende dinleniyor ol, sinir bozucu sivrisinekleri uzak tutmak için başvurabileceğin bazı püf noktaları vardır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Sivrisinekleri Teninden Uzak Tutmak

 1. 1
  Onları sineklikle ez. Sıradan bir sinek sinekliğinden daha kalın bir metal ya da plastikten yapılan sivrisinek sinekliği yaylı bir telin ucuna monte edilir. Bu, vuruşun hızını artırarak duran bir sivrisineği vurma şansını büyük ölçüde artırır.
  • Bir sinekliğin yoksa kolunu uzatarak daha hızlı sallamanı sağlayan herhangi bir şey yeterli olur. Rulo yapılmış bir dergi ya da gazeteyi dene.
  • Yakınında sineklik yok mu? Uçan sivrisineği ellerini çırparak öldür. İki el kullanmak tek elden daha etkili olur çünkü bir elinden gelen hava sivrisineği diğer ele doğru iter.
 2. 2
  Kimyasal sivrisinek kovucu sür. Isırılmayı önlemenin en iyi yolu sivrisinekleri vücudundan uzak tutmaktır. Özellikle gündüz dışarıdayken açıkta kalan teninde ve giysilerinde böcek kovucu kullan. Güneş kremi kullanırken onu böcek kovucudan önce uygula.
  • %30 ila %50 DEET (N,N-dietil-m-toluamid) içeren kovucular en popüler böcek kovuculardır, yetişkinlerle 2 aydan büyük çocuklar için tavsiye edilir ve birkaç saat boyunca etkilidir. İçinde daha az DEET olan böcek kovucular kısa süreli koruma sağlar ve daha sık uygulanmalıdır.
  • %15'e kadar picaridin içeren böcek kovucuların sık uygulanması gerekir, bunlar marketlerde ve eczanelerde satılır. Picaridin kokusuzdur, hoş bir his verir ve DEET gibi plastikleşmez. Araştırmalar bunun böcekleri DEET kadar kovduğunu ve 2 aylık bebeklere bile uygulanabileceğini göstermiştir.
  • 2 aydan daha küçük bebekleri bir kovucu kullanmak yerine iyi oturan elastik kenarlı cibinlikle çevrelenmiş bir taşıyıcı kullanarak koru.
 3. 3
  Yağ bazlı bir böcek kovucu kullan. Laboratuvarda sentetik kimyasallar birleştirilerek üretilen kimyasal kovucuların güvenliği sorgulanmaktadır ve bunun yerine kullanabileceğin birçok doğal çözüm vardır. Sitronella yağı, tarçın yağı ve Hint yağının sivrisinekleri uzaklaştırdığı bilinir. Çoğu doğal kovucunun kimyasal versiyonlarına göre daha sık uygulanması ve kullanılması gerekir.
  • Limon okaliptusunun yağı Repel® adlı bir ürün olarak satılır. Repel doğal yollardan elde edilmiş okaliptusun %40 formüle edilmiş şeklidir, güzel bir kokusu vardır ve plastikleşme özelliği olmayan hoş bir his verir. Kene kovmada da etkilidir.
  • Çay ağacı yağı da başka bir doğal böcek kovucudur. Bunu içeren ticari böcek kovuculardan satın al.
  • Skin Armour Deep Woods Outdoor sabunu dene. Son on yılda sivrisineklere karşı koruma sağlayan başarılı bir ürün bulma üzerinde kapsamlı bir biçimde çalışan Avustralyalı ve Çinli araştırmacıların çabalarının bir araya getirilmesi bu ürünle sonuçlanmıştır. Bir grup güçlü doğal yağdan yapılan tamamen doğal bir üründür ve dışarıda kamp yaparken ya da çalışırken sivrisineklerin saldırısından korunmanı sağlayabilir.
 4. 4
  Bol, her tarafını örten kıyafetler giy. Uzun kollu üstler ve uzun pantolonlar dışarıda olduğunda sivrisineklerden korunmana yardımcı olur. Tenini örtmen sivrisinekleri kovman için çok önemli bir yaklaşımdır.
  • Daha fazla koruma için kıyafetlere permetrin içeren böcek kovucular ya da Sağlık Bakanlığı onaylı başka bir böcek kovucu sıkılabilir. Permetrini doğrudan cildinde kullanma.
  • Sıcak havada ağır ve koyu renkli kıyafetler giymekten kaçın. Sıcak vücutlar sivrisinekleri çeker, bu nedenle ısırıklardan korunmanın etkili bir yolu vücudu serin tutmaktır. Ayrıca en çok siyah, mavi ve kırmızıyı severler.[1]
  • Sivrisinek mevsiminde dışarıdayken koku sürme. Ter sivrisinekleri çeker ancak terleme eylemi parfüm gibi sivrisinekleri daha fazla çeken şeyleri maskeleyebilir.
 5. 5
  Gece kendini korumak için cibinlik kullan. Sivrisineklerle dolu bir alanda uyuyorsan her bir kenarı yere değecek şekilde cibinlikle yatağın ya da matın etrafını kapla. Özellikle yakında açık pencere ya da kapı varsa bu seni ısırmak için içeriye girmelerini önlemenin ciddi anlamda etkili tek yoludur.
  • Cibinlikte delik oluşup oluşmadığını düzenli olarak kontrol et, uzamış bir ayak tırnağı bile uyurken onda delik açmana sebep olabilir.
  • Uyurken cibinliğin hiçbir yerine değmemeye dikkat et.
  • Sivrisinek istilası yaşıyorsan köpek kulübeleri ve diğer evcil hayvan yuvaları da cibinlikle kaplanmalıdır.
 6. 6
  Evini böcek geçirmez hâle getir. Sineklik tellerini kontrol et ve içinde sivrisineklerin içeri girmesine izin verecek delik veya yırtık olanları onar. Silikon dolgu ya da sineklik teli yamaları bu işi görür. Kapıdaki boşlukları, özellikle kapı altlarını pencere/kapı bandıyla tıka. Sivrisineklerin içeriye girmesini önlemenin kesin bir yolu yoktur ancak bu önlemleri almanın çok faydası olabilir.
 7. 7
  Sivrisinekler dışarıda olmayı tercih ettiği zaman içeride dur. Alaca karanlıkta, şafakta ve karanlıkta çıkma eğiliminde olurlar, bu nedenle yapabiliyorsan bu saatlerde içeride güvende kal. Sivrisineklerin en çok aktif olduğu bu saatlerde dışarıya çıktığında açık tenini korumak için daha fazla kat giysi giy.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Onları Bahçenden Kovmak

 1. 1
  Onları kovmak için sitronella (idris otu) kullan. Sivrisinekler sitronella yağına yaklaşmayı tercih etmez. Vücudunda kullanmanın yanı sıra sivrisinekleri mülkünden uzak tutmak için sitronella yağı aşağıdaki şekillerde kullanılabilir:
  • Bir sitronella mumu ya da meşalesi yak. Havadaki duman bazı böceklerin uzak tutulmasını sağlayabilir.
  • Kapı girişindeki bir saksıya sitronella bitkisi ek.[2] Kullanmak için bir dalını kırıp bunu tenine ve kapı girişinin çevresine sürebilirsin, kokusu sivrisinekleri kovabilir.
  • Sitronella spiral tütsüleri kullan. Bunların içindeki diğer malzemeleri kontrol et ve yaydıkları dumanla aynı hizada oturma çünkü duman solumak potansiyel olarak sağlığa zararlıdır.
 2. 2
  Başka esansiyel yağlar yak. Bir buhurdanlık al ve bir mumla biraz su ve limon okaliptusu, lavanta ya da kedi nanesini (birkaç farklı yağ karışımı tercih edilir) ısıt. Mumun ısısı yağı havaya buharlaştıracak ve hem ısı hem kovucu yağ 2 ila 3 metre yarıçapında sivrisineksiz bir alanın oluşmasını sağlayacaktır.
 3. 3
  Bir kap sabunlu su koy. Dışarıda yemek yiyorsan yakındaki gizli bir yere bir kap sabunlu su koyarak sivrisinekleri uzak tutabilirsin. Su kaynağı sivrisinekleri çekecektir ve sivrisinekler sabun köpüklerine hapsolup boğulacaklardır.[3]
 4. 4
  Sivrisinekleri çekmeyen bir ışıklandırma kullan. Kapı aralıklarına, pencerelere ve kapı önüne sarı LED ışık koy. Işık sarı LED'ler, böcek ışıkları ya da sodyum lambaları tarafından sağlanıyorsa sivrisinekler orada kalmaz.[1]
 5. 5
  Dış alanları sineklik teliyle çevir ya da kapla. Büyük bir sivrisinek istilası olan bir yerde yaşıyorsan içerinin yanı sıra dışarıda da bir ağ ya da sineklik teli kullanman gerekebilir. Girişinin ya da dış alanın etrafına uygun bir ağ ya da şeffaf bir dış mekân örtüsü yerleştir. Su geçirmez olanı yağmurun, karın ve bütün böceklerin de dışarıda kalmasını sağlar.
 6. 6
  Bahçende sarımsak yetiştir. Her gün sarımsak yemenin sivrisinekleri uzak tuttuğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmamıştır[4] ancak bazıları bir engel olarak kullanıldığında bir etkisinin olduğuna inanır. Sarımsak lezzetli olduğu için onu yetiştirmenin bir zararı olmaz ancak ona zararlı böcekleri uzak tutmanın tek kaynağı olarak güvenme.
  • Sivrisinekleri kovmak için evinin çevresine sarımsak ek. Evinin etrafına, bir balkonuna vs. dâhil edilebilir.[5]
  • Mahallendeki bir bakkaldan satın aldığın sarımsak tozunu bahçenin her tarafına serpiştirmen de bir sivrisinek kovucu olarak işe yarayabilir. Avlu ve kapı girişi bölgelerine biraz daha kalınca serpiştir. Bu, orada uyuyorlarsa evcil hayvanların ısırılmalarını önleyebilir.[6]
 7. 7
  Bir sivrisinek kapanı sistemi kullan. Sivrisinekler onları çekmek için sıcaklık ve karbondioksit kullanan ve sonra onları ağ, kap ya da kimyasallar kullanarak hapseden ya da öldüren özel bir makineyle etkili bir şekilde öldürülebilir. Bu sivrisinek kapanı sistemleri pahalı olabilse de oldukça etkililerdir ve bahçeni sivrisineksiz tutmayı kafana koyduysan incelemeye değer.
  • Sivrisinek kapanı sistemleri bahçendeki bütün sivrisinekleri yok etmez. Her mahalle birden fazla sivrisinek türüne sahip olmaya meyillidir ve farklı tip kapan sistemleri farklı türleri hedef alır. Başkaları için ne tip kapan sisteminin işlerine yaradığını bölgende soruştur.
  • "Elektrikli sinek öldürücü" kullanmaktan kaçın. Bunların birçok böceği etkili bir biçimde öldürdüğü görülmüştür ancak öldürülen böcekler genelde zararsız olanlardır.[7] Ayrıca oluşturduğu ses de genelde kötüdür.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Üreme Alanlarını Yok Etmek

 1. 1
  Bahçendeki durgun su kaynaklarını at ya da dök. Özellikle durgun su olmak üzere su genelde sivrisinekleri çeker. Sivrisinek üreme alanlarının arasında eski lastikler, garaj yolundaki su birikintileri, tıkanmış oluklar, filtrelenmemiş balık havuzları, boş çiçek saksıları ve bir kerede birkaç günden fazla su tutabilen her şey sayılabilir.
  • Sert yüzeylerdeki küçük su birikintilerinin suyunu uzun saplı bir süpürgeyle dağıt. Daha büyük birikintilerde sifon pompası kullan.
  • Sokak kaldırımlarındaki durgun sudan, drenaj hendeklerinden veya kontrolün altında olmayan diğer birikintilerden gelen sivrisineklerin akınına uğruyorsan sorumlu kamu kuruluşunu arayıp suyun bir sivrisinek üreme kaynağı hâline geldiğini düşündüğünü anlat.
  • Söz konusu su kaynağını yok etmek mümkün değilse suyun içine biraz Bacillus thuringiensis israelensis (BTI) daldır ya da granüllerini koy. BTI böcek larvası öldürücü olarak faaliyette bulunan bir tür bakteridir ve bir aya kadar sivrisinek larvalarını öldürür, ayrıca güvenlidir ve çocukları/evcil hayvanları zehirlemez.[8]
 2. 2
  Su içeren yapıların ve yüzme havuzlarının bakımını yap. Bir koi balığı havuzun ya da pek kullanılmayan bir yüzme havuzun varsa buralar sivrisineklerin üreme alanı hâline gelebilir. Suyu temiz ve akar hâlde tutmak için düzenli bakım yaparak kendine ve komşularına bir iyilik yap.[9]
  • Havuzunun ya da diğer su yapılarının etrafındaki bitkileri kes.
  • Kuş havuzun ya da başka bir küçük su kaynağın varsa suyu sık sık değiştir ya da sivrisineklerin oraya yumurtlayamaması için dalgalandır.
  • İçinde sivrisineklerin yaşayamamasını sağlamak için havuzunu uygun kimyasallarla ilaçla.
 3. 3
  Çimlerini düzenli olarak biç ve çalılarını buda. Çok fazla ot ya da çalı sivrisinekler için üreme ve saklanma yerleri oluşturabilir. Çimlerini düzenli olarak biçmeye ve çalılarla diğer bitkileri budama makasıyla kesmeye özen göster.
  Reklam

İpuçları

 • Lavanta ve lavanta yağı sivrisinekleri uzak tutmada çok iyidir.
 • Kaşınmayı durdurması için ısırığın üstüne diş macunu sür. Çoğu zaman anında etkisini gösterir.
 • Sitronella sür.
 • Sarımsağı kaynat ve püskürtme şişesine koyup püskürt.
 • Kurutma makinesi mendillerinin (sürülmüş ya da asılı) alınan sivrisinek ısırığı sayısında hiçbir etkisinin olmadığı birçok kontrollü çalışmayla kanıtlanmıştır.
 • Özellikle kötü sivrisineklerin olduğu bir bölgede yaşıyor ya da seyahat ediyorsan cibinlik almayı düşün.
 • İlaçlı ya da ilaçlanmamış cibinlik kullanımı sivrisinekleri uzak tutar, böylece sivrisinekler insanlarla temas etmemiş olurlar.
 • Sivrisinekleri uzak tutmak için fesleğen bitkisi al ve kullan. Bunları dışarıdaki masaların üstüne, kapı girişlerine, döşemelere ve sundurmalara koy. Sivrisinekler bu kokudan nefret eder ve bu onları uzaklaştırır.
 • Böcek olmasını istemediğin alanlara yerleştirdiğin, küçük bir girişi olan su dolu ağzı kapalı şeffaf naylon poşetler sivrisinekleri, arıları, eşek arılarını ya da böcekleri değil, sadece sinekleri yakalar.
 • Genelde rutubetli olan bir yerde istenmeyen bir pencere ya da kapı açıklığı bulursan bunu sivrisineklerin içeriye girmesini önlemek için en azından karanlık saatlerde geçici olarak kapatmanın bir yolunu bulmaya çalış.
 • Isırığın üstüne limon suyu sık.
 • Duvarlara ve tavanlara vs. bir permetrin ürünü sık. Bir sivrisinek bunun uygulandığı alana değerse kısa süre içinde ölür.
Reklam

Uyarılar

 • Sivrisinekler bazen belli bir marka böcek ilacına karşı bağışıklık oluşturur.
 • Sitronella mumları ya da tiki meşalelerinin içindeki yağ, sivrisinekleri uzaklaştıran sıcaklık, nem ve karbondioksit yayan diğer mumlardan pek de farklı bir etki oluşturmayabilir.
 • B vitamini teorileri ilgi çekicidir (ve B vitamini alımının çoğu insana zararı olmaz) ancak vitaminin sivrisineklere karşı bir etkisinin olup olmadığı henüz kanıtlanmamıştır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Kulağakaçandan Nasıl KurtulunurKulağakaçandan Nasıl Kurtulunur?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Saksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan KaldırılırSaksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan Kaldırılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Chikezie Onyianta
Ortak yazarlar :
Haşere Kontrol Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Chikezie Onyianta. Chikezie Onyianta bir haşere kontrol uzmanıdır ve New Jersey, Pennsylvania ve New York'taki topluluklara hizmet veren EcoFusion Pest Control'ün sahibidir. 5 yılı aşkın tecrübesi ile hem konut hem de ticari alanlarda haşere kontrolü konusunda uzmanlaşmıştır. Essex County College’dan mezun olan Chikezie, EcoFusion firmasıyla kemirgen, hamamböceği ve karınca haşereleri kontrolünün yanı sıra tahtakurusu hizmetlerinde yardımcı olur. Bu makale 6.046 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 6.046 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam