Sivilceler yaşamın bir parçasıdır ama onların beraberinde gelen kabarıklık ve kızarıklık yaşamın bir parçası olmak zorunda değildir. Sivilceleri önleme ya da sivilcelerle başa çıkma konusunda ne yapacağını bilmiyorsan sivilce sebebiyle oluşan tahrişi geçirmek oldukça zor olabilir. Sivilcelerin kabarıklığını ve kızarıklığını azaltmak için hamamelis, buz, poşet çay, kil maskeleri ve tahriş oluşması durumunda salatalık dilimleri gibi kısa süreli çözümleri uygulayabilirsin. İleride sivilce oluşma ihtimalini azaltmak istiyorsan cildine uygun yüz temizleyici, komedojenik olmayan nemlendiriciler gibi uzun süreli çözümleri uygulayabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Kısa Süreli Çözümler

 1. 1
  Kızarıklığı ve kabarıklığı azaltmak için hamamelis uygula. Hamamelis genelde damar büzücü olarak kullanılan bir bitkidir, yani geçici olarak cildinin rengini düzenler. Hamamelis kaşıntılı ve kızarık sivilcelerin tedavisinde de yaygın olarak kullanılır. Hamamelis kullanımı büyük ihtimalle sivilceyi geçirmez ama tahriş olan cildi yatıştırıp sivilcelerin görünürlüğünü azaltmada yardımcı olur.[1]
  • Hamamelis genelde damar büzücü olarak kullanılır. Hamamelisli içerik alkollü ya da alkolsüz olarak mevcuttur (genelde çözeltilerde yaklaşık olarak %14 alkol vardır) ama hamamelis alacaksan içeriğinde alkol bulunmayanı alman tavsiye edilir. Alkol cildini kurutup tahriş edebilir.[2]
 2. 2
  Buz küpü kullan. Bu kısa süreli yöntem sivilcenin kızarık ve acı verici olduğu durumlarda yardımcı olur. Buzluktan çıkardığın ve birkaç dakikadır dışarıda olan buz küpünü kullan. Kabarıklığı azaltmak için buzu sivilcenin üzerine tut. Soğuk, derinin altındaki kan damarlarını büzerek sivilcenin kabarıklığını ve kızarıklığını azaltır.[3]
 3. 3
  Sivilcenin olduğu bölgeye koymak için ıslatılmış poşet çay kullan. Poşet çayı bir dakika boyunca sıcak suda beklet. Özellikle de siyah çay yardımcı olacaktır (istersen daha sonra çayı içebilirsin, ne de olsa sağlıklı). Poşet çayı sıcak sudan çıkar ve sıkarak emdiği sıvının çıkmasını sağla. Poşet çay biraz soğuduktan sonra onu sivilcenin üstüne hafifçe koy.
  • Poşet çaylar iyi bir tannin kaynağıdır. Tannin kabarıklığı azaltmada yardımcı olur ve genelde göz şişkinliği gibi sorunların topikal tedavisinde kullanılır.[4]
 4. 4
  İltihabı azaltmak için ibuprofen yerine geçen serrapeptase kullanmayı dene. Serrapeptase ipekböceğinden elde edilen doğal bir kimyasaldır ve resmen besin takviyesi olarak sınıflandırılır. Serrapeptase proteinleri hızlıca ve etkili bir şekilde yıkarak iltihabı azaltır.[5]
 5. 5
  Kızarıklığı ve kabarıklığı azaltmak için aspirinden macun hazırla. Aspirin kızarıklığı ve kabarıklığı geçirmek için yaygın olarak kullanılan, evde uygulanabilecek bir tedavidir.[6] Çünkü aspirin küçük çaplı ağrıların ve iltihabın geçmesini sağlayan salisilik asit adlı kimyasal içerir. Aspirin, sivilceyi kurutarak kabarıklığı azaltır dolayısıyla beklentini fazlasıyla karşılar.
  • Aspirinleri toz hâline getir ve suyla karıştır. Suyu birkaç damla şeklinde ekle. Pütürlü bir macun hâline gelene kadar su ekle.
  • Macunu pamuklu çubukla ya da kulak pamuğuyla sivilcenin üstüne iyice sür.
  • Macunun sivilcenin üstünde sertleşmesini bekle ve birkaç saat macun orada kalsın. Çoğu insan bu macunu yatmadan hemen önce hazırlayıp sivilceye sürmeyi ve yüzlerini sabah uyandıklarında yıkayıp macunu yüzlerinden öyle temizlemeyi tercih eder.
 6. 6
  Kabarıklığı azaltmak için nim ağacı ve çay ağacı yağı kullanmayı dene. Bu yağların her ikisi de ağaçlardan elde ediliyor. Bunlar, sivilceye sebep olan bakterilerle savaşarak kabarıklığı azaltır. Nim birçok hastalıkta ve dertte kullanılan her derde deva bir yağdır. Bunun yanı sıra çay ağacı yağı özellikle deri enfeksiyonları ve hastalıklarının tedavisinde kullanılır.[7] [8]
  • Her iki yağ da saf hâldeyken (aşırısı zararlıdır) cildini tahriş edebileceğinden bunları sürmeden önce yarı yarıya suyla seyrelt. Ardından yağı kulak çubuğuyla sivilceye sür ve 10 ila 20 dakika bekledikten sonra temizle.
 7. 7
  Kil maskesini dene. Kil maskesi ciltteki nemin çekilmesini, iltihabın geçmesini ve sivilcenin içinde biriken iltihabın çıkmasını sağlar. Kil maskesi uyguladıktan sonra birçok insanda gözenekler belirgin biçimde daha küçük ve daha sıkı görünebilir. En iyi sonucu almak için tüm yüze haftada bir kere kil maskesi uygula. Gerekli olduğu durumda sorunlu sivilceler için bölgesel tedavi uygula.
 8. 8
  Limon, salatalık ya da domates kullanmayı dene. Bu üç doğal gıda evde tedavi yolları arayan insanlara iltihabı azaltmada yardımcı olur. Her ne kadar farklı etkileri olsa da bunların sivilceyi geçirmede aynı azimle savaştığına inanılır. Ama hâlâ bunların sivilce tedavisindeki etkisini ya da iltihabı geçirdiğini kanıtlayan bilimsel bir kanıt yoktur. Dolayısıyla kullanıp kullanmamak sana kalmış.
  • Bir parça limonu kes ve cildin üstüne, sivilceli bölgeye koy. Limon suyundaki sitrik asidin sivilceye neden olan bakterilerle savaştığı ve hatta yara izlerini geçirdiği varsayılır.[9] Limon suyu uyguladığında o bölgede yanma hissi oluşacağını unutma.
  • Salatalık bilinen bir antienflamatuardır.[10] Bir parça salatalığı kesip sivilceli bölgenin üzerine koy. Salatalık iltihabın geçmesine yardımcı olarak cildi yatıştıracaktır.
  • Domatesin hafif asidik yapısı sivilce tedavisinde yardımcı olur. Aslında birçok sivilce ilacında A vitamini ve C vitamini kullanılır, bunlar domateste de vardır.[11] Bir parça domatesi kesip sivilceli bölgeye koy, maksimum bir saat orada kalsın.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Uzun Süreli Tedavi

 1. 1
  Cilt tipini belirle. Herkesin belirli bir cilt tipi vardır: normal, kuru, hassas, yağlı ya da karma.[12] Cilt tipini bildiğinde cildin için uygun cilt bakım ürünlerini bulabilir ve cilt tahrişini azaltırken senin cilt tipinde etkili olan bir tedavi oluşturabilirsin. Cilt tipini bilmiyorsan bir dermatoloğa, makyöze ya da cilt bakım/makyaj ürünleri satan mağazada çalışan bir personele sorabilirsin. Cildini test edip cilt bakımı ile ilgili tavsiyede bulunabilirler.
  • Normal: Zar zor görünen gözenekler, hassas değil, cildin genel görünümü iyidir.
  • Kuru: Küçük gözenekler, kimi yerlerde kızarıklık, daha az esnek, genel görünümü soluktur.
  • Hassas: Tahriş edici bir maddeye maruz kalınması durumunda ciltte kızarıklık, yanma veya kuruluk meydana gelir.
  • Yağlı: Büyük gözenekler, parlak görünüm, siyah nokta, sivilce ve başka lekeler vardır.
  • Karma: Bazı bölgeler normal, bazı bölgeler, özellikle de T bölgesi, kuru ya da yağlıdır.
 2. 2
  Yüzünü günde iki kere hafif bir sabunla ya da yüz temizleyiciyle yıka. Etkilenen bölgeyi olabildiğince yumuşak bir şekilde ılık suyla, sıcak değil, yıka. Dove, Dial gibi markaların yüzü kurutmayan ya da tahriş etmeyen hafif sabunları vardır. Ayrıca salisilik asit içeren bir yüz temizleyici kullanabilirsin. Salisilik asit sivilcenin geçmesini ve önlenmesini sağlar.
  • Yüzünü yıkarken ellerin temiz olsun ve yüz lifi, lif ya da havlu gibi tahriş edici şeylerden uzak dur. Ellerini kullanman yüzünü yıkaman için en uygun yoldur. Ellerinden başka her şey büyük ihtimalle cildine iyi gelmekten çok onu tahriş edecektir.
 3. 3
  Cildini nemlendir. Cildinin tahriş olmamasını istiyorsan onu nemlendirmek önemlidir. Cildini düzenli olarak nemlendirirsen cildin sıkı ve sağlıklı kalır. En iyi sonucu elde etmek için yüzünü, her yıkayışından sonra sivilce yapmayan (komedojenik olmayan) bir nemlendiriciyle nemlendir. "Komedojenik olmayan" nemlendirici, en basit anlamıyla gözenekleri tıkamayan nemlendirici demektir.
  • Cilt tipine uygun bir nemlendirici ya da losyon al. Örneğin yağlı bir cildin varsa etiketinde 'yağsız' yazan bir nemlendirici al. Her yirmi dakikada bir nemlendirici kullanmana gerek yok ama o gün cildin kuruduysa elinin altında bir tane nemlendirici bulundurmak iyi olur. Bu, soğuk ve rüzgârdan dolayı özellikle de kış aylarında sorun olabilir.
  • Temel iki tür nemlendirici vardır: jel bazlı ve krem bazlı. Jel bazlı nemlendiriciler yağlı veya karma cilt tiplerinde daha çok işe yarar ama krem bazlı nemlendiriciler kuru veya hassas cilt tiplerinde daha iyi etki gösterir.
 4. 4
  Susuz kalma. Çok su içerek vücudunun sağlıklı ve iyi bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsin. Su içmek meyve suyu, gazoz ve enerji içecekleri gibi şekerli içecekler içmemek anlamına geliyor. Çünkü yediklerin ve vücudunda çıkan sivilceler arasındaki ilişkiye dair giderek artan kanıtlar mevcut.[13] [14] [15] Vücudunun susuz kalmaması aslında cildinin de susuz kalmaması anlamına geliyor. Bu da cilde dolgun, sağlıklı bir görünüm veriyor.
 5. 5
  Mümkünse yatmadan önce yüzündeki makyajı temizlediğinden emin ol. Üşenip temizlememezlik etme. Yüzde kalan makyaj gözenekleri tıkayıp daha çok sivilceye neden olabilir. Yatağının yanında ıslak mendil bulunsun, böylece üşendiğin ve yüzünü yıkamak için banyoya gitmediğin zamanlar yüzünü bunlarla silebilirsin.
 6. 6
  Haftada bir kere peeling uygula. Bu sayede ölü cilt hücreleri gider, cilt yumuşar ve cilt rengi düzelir. Peeling kremi satın alabilirsin. Bir şeyi fazla fazla kullanmanın her zaman iyi olmadığını unutma. Cilde haftada birden fazla kez peeling uygulamak cildi kurutabilir ve tahriş edebilir.
 7. 7
  Astrenjan kullan. Astrenjan gözenekleri sıkılaştırarak cildi sıkı yapar ve cilt rengini düzenler. Muhtemelen cildinde çok sık astrenjan kullanmak iyi olmayabilir ama astrenjan yüzünü yıkamadan önce yüzündeki yağı ve kiri gidermede iyi bir seçenek olabilir.
  • Doğal bir astrenjan kullanmak istersen daha önce yukarıda belirtildiği şekilde, cildine limon dilimleri sür. Daha sonra cildini durula ve doğal yolla kurumasını bekle ya da havluyla hafifçe kurula. Bu, taze bir aroma bırakarak ekstra bir yarar sağlar.
  • Güçlü bir astrenjan kullanıyorsan cildinin aşırı kurumasını önlemek için nemlendirici kullanmayı unutma. Limon kullanıyorsan göz çevresine gelmemesine dikkat et. Gözüne biraz limon suyu gelirse hemen limonu bırakıp gözlerini birkaç dakika boyunca suyla yıka.
 8. 8
  Güneş kremi kullan. Biraz güneş almak sağlıklı olabilir ama fazlası yüzünde kızarıklığa ve tahrişe sebep olabilir. Ayrıca UV ışınları cilt lekesi yapabilir ve cilt kanseri riski oluşturabilir. Dışarı çıkmadan önce 30 ya da 45 faktörlük güneş kremi sürmeye çalış.
  • Yüksek güneş koruma faktörü olan ürünlere pek ihtiyacın yok çünkü 30 ve 45 faktörlük kremler zaten zararlı ışınların %90’dan fazlasını engelliyor.
 9. 9
  Sivilceye sebep olan diğer şeyleri bil. Ergenler ve sivilceler bilindiği gibi birlikte anılırlar ama sivilcelere sebep olan başka şeyler olabilir. Bazı sebepler şunlardır:
  • Hormonal değişikler: Bu, ergenliğe girmekten, bazı ilaçları kullanmaktan ya da doğum kontrol hapı kullanmaktan olabilir.
  • Beslenme biçimi: Süt ürünleri ve glutenli ürünler ciltte sivilceye sebep olabilir.
  • Yıkanmayan saç: Özellikle de başın üst tarafındaki yağlı saçta var olan yağ, gözenekleri tıkıyor olabilir.
  • Kozmetik ürünleri: Makyaj yapıyorsan yüzünü yıkadıktan sonra bile yüzünde gözenekleri kaplayan kalıntılar kalabilir ve bu da sivilce oluşumuna sebep olur. İyi bir makyaj temizleyici almak isteyeceksindir. Çok yağlı ya da cilt tipin için çok sert olan cilt ürünleri de cildini olumsuz etkileyebilir.
  • Aşırı terleme ve nem: Bu tuhaf gelebilir ama ciltte Malassezia adı verilen bir mantar vardır. Hiçbir soruna neden olmadan cildinde bulunabileceği gibi bu, çok fazla neme maruz kaldığında hızlıca yayılıp sivilcelere sebep olabilir.
 10. 10
  Sivilceyi sıkma veya cildine dokunma. Sivilceleri patlatmaktan kendini alıkoyamayabilirsin (özellikle siyah ve beyaz başlı olanlar) ama bu cildine daha çok zarar verir. Sivilceleri sıktığında sivilceye neden olan bakteriler yüzünün farklı bölgelerine yayılır ve bu durum bakterilerin daha da fazla yayılmasına imkân verir. Ayrıca ellerinde kir, yağ ve diğer kirler bulunur, bu da hassas cilde zarar verebilir. Ellerini yüzünden ve sivilce çıkabilecek diğer bölgelerden olabildiğince uzak tutmaya çalış.
  Reklam

İpuçları

 • Ellerinle ya da parmaklarınla yüzüne dokunma. Cildin doğal olarak yağ üretir ama sen yüzüne dokunduğunda bu yağ başka bölgelere taşınarak gözenekleri tıkayabilir.
 • Çoğu ergende belirli bir dönem sivilce olacaktır, dolayısıyla herkeste olan bir şey için paniğe kapılma.
 • Tek seferde tüm bu tavsiyelerin hepsini deneme. Aralarından bir veya ikisini seç ve bunları birlikte denemeye çalış, hangisinin işe yaradığını gör. Fazla olan her zaman iyi değildir.
 • Geçici olarak kızarıklığı azaltıp yüzü nemlendiren yüz maskeleri vardır. Eğer böyle bir şey denemek istiyorsan içeriğinde aloe vera olanı ya da diğer bilinen yatıştırıcı maddeleri içerenleri seç.
 • Karbonat da işe yarar. Avcuna biraz karbonat koy ve üzerine biraz su döküp macun hâline getir. Yatmadan önce sivilceye sür, bir gece yüzünde kalsın.
 • Kabarıklığı, hiperpigmentasyonu ve sivilcenin sebep olduğu iltihabı gidermek için bir dermatoloğa Jessner peelingi de uygulatabilirsin. Herhangi bir peeling uygulatmadan önce alerjilerini ve cilt hassasiyetini doktorla paylaş.[16]
Reklam

Uyarılar

 • Sivilce haftalardır geçmediyse aile hekiminden ya da bir dermatologdan randevu al. Bazı sivilce türleri zor geçer ve bunlar yalnızca reçeteli ilaçlarla veya ilaçlı losyonlarla tedavi edilebilir. Ayrıca süregelen bu sorun, altta yatan başka cilt sorunlarının belirtisi olabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Paul Friedman, MD
Ortak yazarlar :
Amerikan Dermatoloji Kurulu'ndan Board Onaylı Cildiye Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Paul Friedman, MD. Paul Friedman, lazer ve dermatolojik cerrahi ve kozmetik dermatolojide uzmanlaşmış, board onaylı bir cildiye uzmanıdır. Dr. Friedman, Teksas, Houston'daki Dermatology & Laser Surgery Center'ın (Lazer Cerrahi Merkezi) müdürüdür ve New York'taki Laser & Skin Surgery Center'da (Lazer ve Deri Cerrahisi Merkezi) çalışmaktadır. Dr. Friedman, Texas Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Bölümü'nde klinik yardımcı doçent ve Houston Methodist Hastanesi Weill Cornell Tıp Fakültesi'nde dermatoloji klinik yardımcı doçentidir. Dr. Friedman, dermatoloji uzmanlığını, baş uzman olarak görev yaptığı New York Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamlamış ve dermatolojik cerrahi alanındaki araştırmaları nedeniyle iki kez prestijli Husik Ödülü'ne layık görülmüştür. Dr. Friedman, asistanlığını New York Lazer ve Cilt Cerrahisi Merkezi'nde tamamlamış ve Amerikan Dermatolojik Cerrahi Derneği'nin Genç Araştırmacı Yazarlık Yarışması Ödülü'nü almıştır. Alanında lider bir doktor olarak tanınan Dr. Friedman, yeni lazer sistemlerinin ve terapötik tekniklerin geliştirilmesinde yer almıştır. Bu makale 249.205 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 249.205 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam