Başın sivilcelerle dertteyse utanabilirsin ya da sinir olabilirsin. İster sivilceler için diğer çözümleri denemiş ama sonuç alamamış ol, ister evde deneyebileceğin hızlı bir çözüm ara, sivilceye diş macunu sürmek, daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir. Öte yandan, diş macununu denemeden önce, deniz tuzu ya da ezilmiş aspirin gibi yüzünü kurutmayacak diğer akneyle mücadele tekniklerini kullanman iyi olabilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Diş Macununu Denemeden Önce

 1. 1
  Yapabiliyorsan başka seçenekleri dene. Diş macunu gerektiğinde akneye karşı kullanılabilse de, akneye karşı muhtemelen daha etkili başka teknikler var. Diş macunundan önce şunları dene:


  Akneyle Diğer Mücadele Yöntemleri Etkisi Potansiyel Sorunlar
  Akne İlacı 2-3 haftadan sonra uzun vadeli sonuçlar sağlar. Pahalı olabilir; her gün kullanmak gerekir.
  Hidrojen Peroksit Kolay, güvenli ve genellikle 2-3 gün sonra etkili. Üst üste yapıldığında cildi tahriş edebilir.
  Deniz Tuzu Banyosu Tamamen doğal; sivilcelerin iz bırakmadan yok olmasına yardımcı olur Maske takmayı gerektirir, sivilceleri doğrudan geçirmeyebilir.
  Karbonat Cildin pH değerini dengeler ve fazla yağı yok eder. Sağlıklı cilt ve akneyle mücadele için iyidir ama belirli sivilceleri iyi hedef alamayabilir.
  Çay Ağacı Yağı Tamamen doğal; yangı ve cilt kuruluğuna iyi gelir. Çeşitli şekillerde kullanılabilir. Klinik olarak test edilmemiştir; pahalı olabilir.
  Aspirin Şişkinliği ve hassasiyeti azaltırken sivilceyi de hafifletir. Aspirini küçük parçalara bölmen ve en az 15 dakika yüzünde bekletmen gerekir.
  Muz Kabukları Cildi doğal olarak korur, peeling uygular ve A vitamini sayesinde yangıyı azaltır. Klinik olarak test edilmemiştir; muz kabuklarının taze olması gerekir.
  Buharla Temizlemek Sıcaklık ve nem, gözenekleri açar; tahriş edici maddelerin ve iltihabın giderilmesini kolaylaştırır. Cilde zarar vermeden sivilceleri küçültür ama tek başına sivilceyi geçirmeye yeterli olmayabilir.
  Sivilceyi sıkmak Sivilceyi anında yok eder, buhar tedavileriyle ve tuz banyolarıyla bir arada daha çok işe yarar. Düzgün yapılmazsa iz kalmasına yol açabilir.
  Sivilceleri Gizlemek/Örtmek Kolay ve hızlıdır; iz kalmasını önler. Sivilceyi yok etmez ya da cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olmaz.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Diş Macununu Seçmek

 1. 1
  Beyaz diş macunlarını tercih et. Akne tedavisi için diş macunu seçerken, kırmızı, mavi ya da yeşil çizgilileri değil de bembeyaz olanları tercih et. Bunun nedeni, sivilcelerin kurumasına yardımcı olan karbonat, hidrojen peroksit ve triklosan gibi içeriklerin, diş macununun beyaz kısmında bulunması, renkli kısımlarınsa cildi tahriş eden içerikleri bulundurabilmesidir.[1]
 2. 2
  Dişleri beyazlatan diş macunlarından kaçın. Beyazlatıcı diş macunları, dişleri daha beyaz yapmak için ağartıcı maddeler içerir; bunlar cildi ağartabilir, yakabilir ve lekelere yol açabilir. Bu özellikle cilt tonu daha koyu olanlar için geçerlidir çünkü ciltteki ekstra melanin, cildi daha duyarlı yapar ve böylece cilt, izlere ve lekelere daha eğilimli hâle gelir. Açık tenliler bu tür içeriklerden daha az etkilenebilirler ama ne olursa olsun, beyazlatıcı diş macunundan kaçınmak daha iyidir.[2]
 3. 3
  Jel diş macunlarından uzak dur. Jel tipi diş macunlarının formülü, gerçek "macun" diş macunlarınınkinden daha farklıdır ve bu yüzden sivilceleri etkili bir şekilde kurutmak için gerekli olan aktif içerikleri bulundurmuyor olabilir. Bunları kullanmaktan kaçın çünkü cildine bir faydası olmayacaktır.
 4. 4
  Florür içeriği daha düşük olan bir diş macunu seç. Diş macunlarının %95’inden fazlasına florür eklenmektedir çünkü florür, diş plağını gidermeye ve diş eti hastalıklarını engellemeye yardım eder.[3] Ne var ki birçok insanın hafif topikal florür alerjisi vardır ve bu durumda florür cilde temas ederse dermatite (deri döküntüsü) neden olabilir. Bu yüzden, cilt tahrişi riskini en aza indirmek için, florür içeriği mümkün olduğunca az olan (ya da bulabilirsen florürsüz) bir diş macunu kullanmak en iyisidir.[4]
 5. 5
  Organik diş macunu tercih et. Sivilceleri tedavi etmek söz konusu olduğunda, organik diş macunları muhtemelen en iyi seçeneğin. Bunlar florür içermez (tabii eğer içeriklerinde doğal olarak yoksa) ve içeriklerinde zararlı büyüme hormonları, haşere ilaçları ya da başka kimyasallar da bulunmaz. Öte yandan, organik diş macunlarında sivilceleri kurutmak için gereken, karbonat ve çay ağacı yağı gibi içerikler mevcuttur ve bunlara ek olarak, aloe, mür ve okaliptüs gibi doğal yatıştırıcı ve antibakteriyel maddeleri içerirler.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Uygulama

 1. 1
  Yüzünü yıka. Diğer spot tedavilerinde olduğu gibi, diş macununu temiz ve kuru cilde sürmek önemlidir. Bu, ciltte tedavinin etkinliğini azaltabilecek kir ya da fazla yağ olmamasını sağlar. Yüzünü ılık su ve sevdiğin temizleyicinle iyice yıka, sonra da nemi içeride hapsetmek için hafif dokunuşlarla kurula.
 2. 2
  Parmağına biraz diş macunu sık. İşaret parmağına ya da elinin tersine biraz diş macunu sık. Tedavi edeceğin sivilce sayısına bağlı olarak, bezelye tanesi kadarı yeterli olacaktır.
 3. 3
  Az miktarda diş macununu doğrudan sivilcenin üzerine sür. Tedavinin etkili olması için sivilceye sadece çok az miktarda diş macunu sürmen gerek. Diş macununu, sivilcenin etrafındaki deriye değil de doğrudan sivilcenin üzerine sürdüğünden emin ol.
  • Diş macunu asla cildin tamamına yayılmamalı ya da cilt maskesi olarak kullanılmamalıdır çünkü diş macunu cildi kurutur; o yüzden, sivilcenin kendisine değil de başka yerlere sürülürse kızarıklığa, tahrişe ve cildin soyulmasına yol açabilir.[1]
 4. 4
  Diş macununu iki saat boyunca ya da tüm gece cildinde beklet. En iyi sonuçlar için, diş macunu ciltte kurusun diye iki saat ila tüm gece cildinde bırak. Ama, cildin aşırı hassassa vereceği tepkiyi ölçmek için diş macununu 15 dakika ila yarım saat sonra cildinden çıkarmak en iyisi olabilir. Cildin diş macununa olumsuz bir tepki vermezse cildinde giderek daha uzun süre bekletebilirsin.
  • Bazı insanlar, diş macununun yerinde kalması için sivilcenin üzerine yara bandı konulmasını savunurlar ama bu önerilmez çünkü diş macununun etraftaki deriye yayılmasına neden olabilir; bu da hem cildi tahriş edebilir hem de cildin nefes almasını engelleyebilir.
 5. 5
  Diş macununu nazikçe yıka. Diş macununu nemli bir elbeziyle, küçük, dairesel hareketlerle silebilirsin. Bunu çok nazikçe yaptığından emin ol çünkü çok sert ovuşturmak, cildi tahriş edebilir ya da zarar verebilir. Diş macununun tamamı temizlenince yüzüne ılık su çarp ve ellerinle veya temiz, yumuşak bir havluyla, hafif hafif dokunarak yüzünü kurula. Cildin çok gerilir ya da kurursa rahatlatıcı bir nemlendirici sürmen iyi olabilir.
 6. 6
  Bunu haftada dört defadan fazla tekrarlama. Daha önce bahsedildiği gibi, diş macunu, özellikle de cildin hassassa tahrişe yol açabilir. O yüzden de bu, günde birden ya da haftada dörtten fazla tekrarlayacağın bir tedavi değil. Tedaviyi günde bir defa ve 2-3 gün üst üste uyguladıktan sonra, sivilcenin boyutunda ve renginde bir iyileşme fark edebilirsin. Bu noktadan sonra, sivilcenin kendi kendine iyileşmesine izin vermelisin.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Alternatifler

 1. 1
  Diş macununun, dermatologlar tarafından onaylanan bir akne tedavisi olmadığının farkında ol. Diş macununu, sivilceleri hızlı bir şekilde iyileştirmek için kullanmak, yıllardır kullanılan popüler bir ev çözümü olsa da neredeyse hiçbir dermatolog bunu bir tedavi olarak önermez. Bunun nedeni, diş macununun cildi çok kurutabilmesi, kızarıklığa, tahrişe, hatta bazen yanıklara bile yol açabilmesidir.
  • Sıradan diş macununda, reçetesiz satılan kremleri sivilcelerin tedavisinde ve önlenmesinde daha etkili kılan antibakteriyel içeriklerin hiçbirisi bulunmaz.[1]
  • Bu nedenle, diş macununu sivilceler için sadece bir acil durum tedavisi olarak kullanmalı ve cildin olumsuz tepki veriyorsa kullanmayı hemen bırakmalısın. Diş macununa alternatif olarak deneyebileceğin daha güvenli, daha etkili birçok spot tedavisi vardır.
 2. 2
  Benzoil peroksidi dene. Benzoil peroksit, siyah nokta, beyaz nokta ve daha büyük sivilcelerle mücadele eden harika bir topikal akne tedavisidir. Gözeneklerin içindeki bakterileri öldürerek baştan aknelerin oluşmasını engeller. Etkili olmasına rağmen, benzoil peroksit, cildin kurumasına ve soyulmasına yol açabilir, o yüzden kararında kullanılmalıdır. Benzoil peroksit, reçetesiz olarak kremlerin, losyonların, jellerin, ilaçlı pedlerin ve temizleyicilerin içinde bulunur.[5]
 3. 3
  Salisilik asidi bir dene. Salisilik asit, etkili reçetesiz akne tedavilerinden biridir. Yangıyı ve kızarıklığı azaltırken cilde peeling de yapar. Çoğu akne tedavilerinin aksine, salisilik asit, cildi rahatlatıp yatıştırmaya yardımcı olur, bu yüzden hassas ciltler için iyi bir seçenektir. Salisilik asidin birçok farklı biçimde ve şiddette olanı vardır, o yüzden eczacıya ya da dermatoloğa, senin için hangi türünün en uygun olduğunu sor.[6]
 4. 4
  Kükürt kullan. Kükürt, cildi hassas olanlar için mükemmel bir sivilce savardır. İnanılmaz derecede naziktir ama aynı zamanda sivilceleri kurutmakta çok etkilidir. Bunu, tıkalı gözeneklerdeki yağı dışarıya çekerek ve sebum üretimini düzenleyerek yapar. Tek olumsuz tarafı, saf kükürdün çürük yumurta gibi kokmasıdır, o yüzden kokuyu gizlemek için başka bir ürünle bir arada kullanman gerekebilir.[7]
 5. 5
  Çay ağacı yağını dene. Çay ağacı yağı, akne tedavisinde doğal ve hoş kokulu bir çözümdür. Var olan sivilceleri küçültmeye ve gelecekte sivilce çıkmasını da önlemeye yardımcı olan etkili bir antiseptiktir. Yağ olduğu için, cildin doğal nemini yok etmez ve bu da onu cildi çok kuru olanlar için iyi bir seçenek yapar. Çay ağacı yağı, pamuklu bir çubukla doğrudan sivilcenin üzerine sürülmelidir. [8]
 6. 6
  Ezilmiş aspirin kullan. Aspirinin resmi adı, yukarıda adı geçen salisilik asitle yakından ilişkili asetilsalisilik asittir. Aspirin, güçlü bir yangı önleyicidir. Bu da onu, sivilceleri küçültmek ve kızarıklığını azaltmak için etkili bir tedavi yapar. Bir ya da iki aspirini ezip biraz suyla karıştırdıktan sonra macun haline getirebilir ve bunu doğrudan sivilcelerine sürebilirsin. Ya da birkaç damla suda erittiğin 5-8 aspirin tabletinden, kızarıklığı azaltan ve cildinin ışıldamasını sağlayan bir yüz maskesi yapabilirsin.[9]
 7. 7
  Karbonat kullan. Karbonat, akne tedavisi için en iyi ve en güvenli ev çözümlerinden biridir. Yangı önleyici ve antiseptik özellikler içerir ve aynı zamanda etkili bir peeling’dir. Bir tatlı kaşığı karbonatla biraz suyu karıştırıp macun yap. Sonra, macunu spot tedavisi olarak sivilcelerin üzerine ya da maske olarak tüm yüzüne sürebilirsin.[10]
 8. 8
  Dermatoloğa git. Sana faydası olacak bir akne tedavisi bulmak, bir deneme-yanılma süreci olabilir ama sivilcelerden kurtulamazsan, sana daha güçlü topikal ve ağızdan alınan akne ilaçları verebilecek bir dermatoloğa gitmeyi düşünmelisin. Sivilcelerden sonsuza dek kurtulmak, kendine olan güvenini çok arttıracak ve cildinle gurur duymanı sağlayacaktır!
  Reklam

İpuçları

 • Mümkün olduğunca yüzüne dokunmaktan kaçın. Sivilcelerine dokunmak ya da onlarla oynamak, enfekte olmalarına yol açabilir ve iyileşmeleri daha uzun sürer.
 • En iyi sonuçlar için, diş macununu gece cildinde bırak ve ertesi gün ılık suyla yıkayarak temizle.
 • Bütün sivilcelerine sürmeden önce ürünün birazını cildinde test et.
 • Mikropları öldürmek için, özellikle de sivilcelerini sıktıysan ya da tahriş ettiysen hidrojen peroksit sür.
 • Hidrojen peroksit, ağartıcı görevi görür, o yüzden cildi beyazlatacağı için çok fazla kullanma.
 • Bu nadiren işe yarar ama bazı insanlar, işe yaradığını söylemektedir. Bunu son çare olarak kullan.
 • Bu çözümleri kullanmanın aşırı riskli olduğunu düşünüyorsan, senin için sorun olmuyorsa, sivilcelerini daima makyajla kapatabilirsin. Kapatıcı, fondöten ve pudra da sivilcelerin göze çarpmasını önleyebilir.
 • Cildin hassassa kullandıkların konusunda dikkatli ol; bazı diş macunları, cildini kötüleştirebilir.
 • Sivilcelerini temiz tut ve cildindeki yağı azaltmak için yüzünü günde bir kez yıka.
 • Eğer bir akneyi ya da sivilceyi ellersen ya da patlatırsan, elini yıkamadan vücudunun hiçbir yerine dokunma. Bu, aknenin ya da sivilcenin yayılmasını önlemeye yardımcı olur.
Reklam

Uyarılar

 • Cildin, diş macununa tepki verirse, hemen kullanmayı bırak çünkü aşırı kullanmak, cildini yakabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 53 kişi çalıştı. Bu makale 83.836 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 83.836 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam