Cilt lekeleri, benekler, sivilceler... hepsi aynı kapıya çıkıyor, ama bunlar çoğu insanın hayatlarının bir noktasında uğraşmak zorunda kaldıkları talihsiz cilt sorunlarıdır. Neyse ki, bu sinir bozucu sivilceleri kontrol altına almak için titiz cilt bakım rejimlerinden ilaçlara, otlar ve kremlerden yenilikçi ev ilaçlarına kadar birçok seçenek var. Senin için hangisinin işe yarayacağını bulmak bir deneme yanılma süreci olabilir, ancak endişelenme; bu makalede herkes için bir çözüm var!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Cildine Özen Göstermek

 1. 1
  Yüzünü günde iki kez yıka. Sivilceleri önlemeye çalışırken yüzünü temiz tutmak çok önemlidir. Yüzünü yıkamak, cildinin yüzeyinde oluşan kiri ve aşırı yağı temizler. İdeal olarak, yüzünü günde üç kez, sabah, öğlen ve akşamları ılık su ve hafif bir yüz temizleyici kullanarak yıkaman gerekir. Yüzünü kurutmak için kuru, temiz bir havlu kullan.
  • Yüzünü sert bir el bezi, sünger veya banyo lifi ile ovalamaktan kaçın. Bu, cildi tahriş ederek sivilcelerin daha fazla iltihaplanmasına neden olur. Banyo lifleri ayrıca yüzünle temas etmekten kaçınman gereken bakterileri barındırabilir.
  • Sivilcelerden muzdarip olduğun için yüzünü günde iki defadan fazla yıkamak isteyebilirsin ancak bunun cildine faydalı olmayabileceğinin farkında ol. Yüzünü çok sık yıkamak cildi kurutup tahriş olmasına neden olabilir.
 2. 2
  Komedojenik olmayan (gözenekleri tıkamayan) bir nemlendirici kullan. Yıkadıktan sonra cildi nemlendirmek, kurumasını ve tahriş olmasını önlemek için iyi bir nemlendiricinin uygulanması önemlidir. Ancak, sivilcelerden muzdaripsen cilt tipine uygun nemlendiriciyi kullanman önemlidir. Ağır, yağlı nemlendiriciler gözenekleri tıkayarak cildin kuruyup dökülmesine neden olabilir. Etiketinde "komedojenik değildir" yazan nemlendiricilere bak; bu, cildindeki gözenekleri tıkamadığı anlamına gelir.
  • Komedojenik olmamasına ek olarak, cilt türüne uygun bir ürün seçme konusunda da dikkatli olmalısın. Örneğin; çok yağlı bir cildin varsa daha hafif, jel bazlı bir nemlendirici kullanman daha doğru olur ve eğer kuru, pullu bir cildin varsa daha ağır, krem tabanlı bir nemlendiriciye ihtiyacın olabilir.
  • Nemlendiriciyi kullanmadan hemen önce ellerini yıkadığından emin ol. Aksi hâlde, nemlendiriciyi sürerken ellerindeki bakteriler veya mikroplar yüzüne bulaşabilir.
 3. 3
  Yüzüne dokunmaktan veya sivilceleri patlatmaktan kaçın. Eller gün boyunca vücudun herhangi bir kısmından daha fazla kir ve bakteri ile temas eder, bu nedenle yüzüne her ne pahasına olursa olsun dokunmaman gerekir. Bakterilerin yayılması ve enfeksiyon riskinin yanı sıra, lekelere ve sivilcelere dokunmak onların tahriş olmasına ve iltihaplanmasına ve böylece görüntülerinin daha da kötüleşmesine ve iyileşme sürelerinin uzamasına neden olabilir.
  • Sivilce patlatmak, her ne kadar tatmin edici olabilse de, cildin için yapabileceğin en kötü şeylerden biridir. Sivilce patlatmak iyileşme sürelerini uzatmanın yanında enfeksiyona ve yara izine neden olabilir. Akne izlerinden kurtulmak çok zor olabilir, bu yüzden bundan mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.
  • Hiç farkında olmadan yüzüne dokunmak oldukça kolaydır. Masada otururken ellerini yanaklarına dayamaktan ya da gece yatakta yüzünü elinin üzerinde tutmaktan uzak dur.
 4. 4
  Haftada bir peeling tedavileri ve yüz maskeleri kullan. Cilt dökücüler ve yüz maskeleri cilt için çok faydalı olabilecek harika ürünlerdir, fakat çok tedbirli bir şekilde kullanılmalıdır. Cilt dökücüler cildi etkili bir şekilde temizlerken ölü cilt hücrelerini giderir, ancak çok sık kullanılırsa özellikle sivilceye yatkın cildi kurutabilir ve tahriş edebilir.
  • Yüz maskeleri, kirleri temizlemek ve cildi yatıştırmak için mükemmeldir ve düzenli cilt bakım rutinini spa benzeri bir deneyime dönüştürebilir. Yine de, günlük kullanım için tasarlanmamış sert maddeler bulundurabilecekleri için kullanımı haftada bir kezle sınırlandırmak gerekir.
 5. 5
  Cildini kozmetik ürünlerle aşırı yükleme. Çok fazla krem, losyon ve jel gözenekleri tıkayabilir ve kuruyup dökülmelere yol açabilir. Bu yüzden yüz bakımı ürünlerini dikkatlice uygula ve ambalajında belirtilenden daha sık kullanma. Aynısı, mümkün olduğunca hafif bir şekilde uygulanması gereken ve her günün sonunda yüz temizleyicisiyle iyice temizlenmesi gereken makyaj için de geçerlidir.
  • Ağır kokulu veya kimyasal içerikli saç ürünleri, saç yüze temas ettiğinde gözenekleri tıkayabilir, bu nedenle bu gibi ürünleri mümkün olduğunca kullanma. Banyoda cildini tahriş etmeyecek hafif bir şampuan ve saç kremi kullan.
  • Ayrıca, haftada en az bir kez yastık kılıfını değiştirerek ve makyaj fırçasını sık sık yıkayarak, cildinin biriken yağlara ve bakterilere maruz kalmasını sınırlandırmalısın.
 6. 6
  Cildini güneşten koru. Geleneksel olarak, sivilceye yatkın cildin güneşe gösterilmesi sivilceleri kurutacağına inanıldığı için teşvik edilse de, modern cilt uzmanları aksini söylüyor. Güneşin UV ışınları sivilcelerin eskisinden daha kırmızı ve iltihaplı hâle gelmesine neden olabilir.
  • Bu nedenle, koruyucu bir şapka takarak ve 30 faktör veya üzeri bir güneş kremi sürerek cildini güneş ışığından korumak önemlidir.
  • Bazı güneş kremlerinin yağlı olabileceğini ve gözenekleri tıkayabileceğini unutma, bu nedenle etiketinde "komedojenik değildir" yazan ürünleri tercih et.
 7. 7
  İyi beslen. Çikolata ve diğer abur cuburların aslında sivilceye neden olmadığı kanıtlanmış olsa da, yağlı maddelerden uzak durmak cildini olumlu etkileyebilir. Sivilce, fazla yağın gözenekleri tıkamasıyla oluşur, bu yüzden aldığın yağ miktarını sınırlamak doğru yönde bir adım olur. Ayrıca, vücudunun içi sağlıklı olursa bu, dışına da yansıyacaktır.
  • Patates cipsi, çikolata, pizza ve patates kızartması gibi yiyeceklerden uzak dur. Bu besinler yağ, şeker ve nişasta açısından yüksektir, bu da cildin veya genel sağlığın için iyi bir haber değildir. Kendini tamamen yoksun bırakmana gerek yok, sadece alımını biraz sınırlandırmaya çalış.
  • Bolca taze meyve ve sebze tüket. İçerdikleri su, cildin su ihtiyacını karşılamaya yardımcı olurken, vitaminleri ve mineralleri vücuduna sivilce ile savaşmak için ihtiyaç duyduğu mühimmatı verir. Özellikle, A vitamini içeriği yüksek olan meyve ve sebzeleri (brokoli, ıspanak ve havuç) yemeye çalış, çünkü bunlar akneye neden olan proteinlerin sistemden atılmasına yardımcı olur. Bunun yanında antioksidan etkileri olan ve cildi sakinleştirmeye yardımcı olan yüksek E ve C vitamini içeren meyve ve sebzeler (portakal, domates, tatlı patates, avokado) tüket.[1]
 8. 8
  Bolca su iç. Su içmenin cilde ve vücudun genel sağlığına birçok faydası vardır. Vücudu ihtiyacı olan suyu almış şekilde tutar, cildin sıkı ve dolgun görünmesini sağlar. Zararlı toksinleri sistemden temizleyerek bunların birikmesine ve cilt sorunlarına neden olmasına engel olur. Buna ek olarak su, cilt metabolizmasının düzgün çalışmasını sağlamaya yardımcı olur ve kendisini yenilemesini sağlar. Faydalarından istifade etmek için günde 5 ila 8 bardak su içmeyi hedeflemelisin.
  • Ancak bununla birlikte, çok fazla su içmek diye bir şey de var, o yüzden sürekli olarak su içmen gerekiyor gibi hissetme. Çok fazla su kanı sulandırır ve sağlığını tehlikeye atabilir ve aşırı durumlarda nöbetlere yol açabilir. 8 bardak civarında kal, bu yeterli olacaktır.[2]
  • Ayrıca aşırı alkol tüketiminden uzak durmaya çalışmalısın. Alkol hormon dengesini bozar, testosteron ve östrojen gibi hormonların dengesizliği akne oluşumunun en önemli nedenlerinden biridir. Buna ek olarak alkol, hormonları ve kan şekerini düzenleyip toksinleri filtrelemenin yanında sağlıklı ciltten sorumlu ana organ olan karaciğere zarar verir.[3]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Krem, İlaç ve Tedaviler Kullanmak

 1. 1
  Reçetesiz bir krem kullan. Kalıcı sivilcelerden muzdaripsen yüzünü temiz tutmak ve sağlıklı beslenmekten biraz daha fazlasını yapman gerekecektir. Neyse ki, sivilceleri temizleme konusunda harikalar yaratabilen ve sivilcelerin tekrar çıkmasını önleyen çok sayıda reçetesiz krem var. Bu kremler genellikle doğrudan sivilcelere uygulanır ve çoğu durumda 6 ila 8 hafta içinde ciltte önemli iyileşmeye neden olur. Bu kremlerde bulunan en yaygın aktif maddeler şunlardır:
  • Benzoil peroksit. Benzoil peroksit, cildin yüzeyindeki bakterileri öldürürken, aynı zamanda yağ üretimini ve yağın gözeneklerde birikmesini yavaşlatır. Ayrıca, cildin kendini yenilemesine yardımcı olan bir deri soyucu madde olarak da çalışır. Benzoil peroksit cildi kurutucu ve tahriş edici bir etkiye sahip olabilir, bu nedenle küçük miktarlarla başlamalısın.
  • Salisilik asit. Salisilik asit, sivilceye neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olan başka bir maddedir. Ayrıca enfekte olduğunda sivilceye dönüşebilen siyah ve beyaz noktaların yok olmasına yardımcı olur. Buna ek olarak, salisilik asit cildin eski, ölü tabakaları dökmesini, gözeneklerin tıkanmasını önleyerek yeni cilt hücrelerinin oluşmasını sağlar.
  • Sülfür. Sülfür antibakteriyel özellikler içerir, beyaz ve siyah noktaların yok olmasına ve bunların enfekte olarak sivilceye dönüşmesine engel olur.
  • Tretinoin. Tretinoin, kimyasal peeling gibi çalışan, cildi soyan ve tıkanmış gözeneklerin açılmasını engelleyen ve all-trans retinoik asit olarak bilinen A vitamininin asidik formunu içerir.
  • Azelaik asit. Azelaik asit, yağ birikmesini önleyerek, iltihabı ve bakteriyel büyümeyi azaltarak sivilce belirtisini en aza indirir. Özellikle koyu tenli insanlarda etkilidir.[4]
 2. 2
  Dermatoloğundan daha güçlü bir topikal krem reçete etmesini iste. Bazı insanlar reçetesiz kremlerin inatçı sivilcelerle savaşacak kadar güçlü olmadığını tecrübe eder. Bu durumda, doktorundan işini görebilecek daha güçlü bir topikal tedavi reçete etmesini istemek mümkündür.
  • Reçeteli kremlerin çoğu A vitamininden türetilmiş etken maddeler içerir. Örnek olarak tretinoin, adapalen ve tazaroten gibi ürünler söylenebilir. Bu kremler hücre döngüsünü teşvik eder ve saç köklerinin tıkanmasını önler.[5]
  • Ayrıca cilt yüzeyindeki bakterileri öldürerek çalışan reçeteli antibakteriyel kremler de vardır.
 3. 3
  Antibiyotik almayı düşün. Doktorun orta ila şiddetli akne durumlarında, topikal bir kremin yanında antibiyotik kullanmanı da önerebilir. Bunlar, bakterilerin büyümesini azaltmanın yanında iltihabı azaltmaya da yardımcı olur. Antibiyotik tedavileri genellikle dört ila altı ay sürer, ancak yaklaşık altı hafta içinde cildinde bir iyileşme görmeye başlaman gerekir.
  • Ne yazık ki, günümüzde birçok insan antibiyotiklere karşı kolay bir şekilde direnç geliştirir, bu nedenle bu tedavi şekli her zaman etkili olmaz.
  • Bazı antibiyotikler (tetrasiklinler gibi) doğum kontrol haplarının etkinliğini azaltacaktır, bu nedenle kadınlar antibiyotik tedavisi ile yedek bir doğum kontrol yöntemi kullanmalıdır.[4]
 4. 4
  Şiddetli akne durumunda, izotretinoin tedavisini düşün. Eğer diğer yöntemler başarısız olursa ve aşırı akne devam ederse dermatoloğun izotretinoin tedavisini önerebilir. İzotretinoin A vitamini ile yakından ilişkilidir ve vücudun sebum yağı üretimini azaltarak ve yağ üreten bezleri büzerek çalışır. İzotretinoin tedavisi genellikle yaklaşık 20 hafta sürer ve bu süre boyunca ilacın çok sayıda potansiyel yan etkisi nedeniyle hastanın yakından izlenmesi gerekir.
  • Akne, izotretinoin kullanım sürecinde iyileşmeden önce daha da kötüleşebilir. Bu alevlenme genellikle sadece birkaç hafta, bazen de tedavi süresi boyunca sürebilir.
  • İzotretinoin tedavisi ile ilişkili yan etkilerin bazıları kuru cilt ve gözler, kuru, çatlamış dudaklar, güneş ışığına karşı hassasiyet ve daha nadiren baş ağrıları, saç dökülmesi, ruh hâli değişiklikleri ve depresyondur.
  • Bu tedavi ciddi doğum kusurlarıyla ilişkilendirilmiştir, bu nedenle hamilelere veya hamile kalmaya çalışanlara reçete edilemez. Sonuç olarak, bu ilaç reçete edilmeden önce kadınlardan hamilelik testi yaptırmaları istenecektir.
 5. 5
  Eğer kadınsan doğum kontrol hapı kullanmayı düşün. Birçok sivilce problemi hormonal dengesizliklerle ilişkili olduğundan, doğum kontrol hapları hormon üretimini düzenleyen ve kadınlarda -özellikle adet döngüsüyle ilişkili- cilt kuruma ve dökülmelerini azaltmak için harika bir yol olabilir. Norgestimate ve etinilestradiol birleşimini içeren doğum kontrol hapları genellikle en etkili olanlardır.
  • Doğum kontrol hapları nadir durumlarda kan pıhtılaşması, yüksek tansiyon ve daha yüksek kalp hastalığı riski gibi ciddi yan etkilere yol açabilir, bu nedenle kullanmadan önce bu konuda doktoruna başvur.[5]
 6. 6
  Profesyonel tedaviler hakkında bilgi edin. Spa ve dermatoloji kliniklerinde yukarıda bahsedilen tedavilerden bazılarıyla birlikte yapıldığında sivilceye yatkın olan cildin görünümünü önemli ölçüde iyileştiren birçok tedavi mevcuttur. Biraz pahalı olsalar da diğer tedavilere göre daha uzun vadeli sonuçlar sağlayabilir ve hatta iz oluşumunu önleme ve azaltma hususunda da yardımcı olabilirler. Bu tür tedaviler şunlardır:
  • Lazer tedavisi. Lazer tedavisi, cildin derinliklerine nüfuz ederek fazlası sivilceye neden olan sebumu üreten yağ bezlerini bozar.
  • Işık tedavisi. Işık tedavisi, cildin yüzeyindeki akneye neden olan bakterileri hedefler, iltihabı azaltır ve cildin dokusunu iyileştirir.
  • Kimyasal cilt soyma. Kimyasal cilt soyma, cildin yüzeyini kontrollü bir şekilde yakar ve bu da üst tabakaların soyulmasını ve altındaki taze, yeni cildin ortaya çıkmasını sağlar. Bu tedavi özellikle sivilceler geçtikten sonra geride kalan izlerin temizlenmesi için faydalıdır.
  • Mikrodermabrazyon. Mikrodermabrazyon, cildin üst katmanlarını soymak için döner tel fırça kullanır ve alt kısımdaki pürüzsüz yeni cildi ortaya çıkarır. Bu biraz rahatsız edici olabilir ve cilt tamamen iyileşene kadar birkaç gün kırmızı ve derisi soyulmuş görünebilir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Ev Tedavilerini Kullanmak

Bitkisel Tedaviler

 1. 1
  Çay ağacı yağı kullan. Çay ağacı yağı, hâlihazırda bulunan en iyi ve doğal leke tedavilerinden biridir. Avustralya hint defnesi (melaleuca alternifolia) bitkisinin yapraklarından çıkarılan çay ağacı yağı, ciltte sivilceye neden olan bakterilerle etkili bir şekilde mücadele eden güçlü antibakteriyel, mantar önleyici ve virüs önleyici özelliklere sahiptir. Bir kulak pamuklu çubuğuna bir veya iki damla saf çay ağacı yağı damlat ve doğrudan can sıkıcı sivilcenin üzerine sür. Bunu günde iki kez yaparsan sivilce anında kaybolacaktır!
  • Çay ağacı yağı esansiyel bir yağdır ve bu nedenle aşırı derecede yoğun olur. Yağı aşırı kullanırsan veya temiz, etkilenmemiş bir cilde sürülürse cilt kuruyup tahriş olabilir, bu nedenle dikkatli ve sadece gerektiğinde kullan.
  • Bir araştırmada, çay ağacı yağının sivilcelere karşı kimyasal yüklü muadili benzoil peroksit kadar etkili olduğunu bulunmuştur. Çay ağacı yağının etkili olması biraz daha uzun sürer, ancak olumsuz yan etkileri daha azdır.[6]
 2. 2
  Bal uygula. Bal, antibakteriyel, antiseptik ve sulandırıcı özellikleriyle bilhassa hassas ciltlerin sivilceyle mücadele etmesi için mükemmel bir seçim hâline gelen inanılmaz bir doğal şifa ürünüdür. Manuka balı, iltihaplı sivilceleri yatıştırmak için en iyisidir, ancak ham bal da işe yarayacaktır.
  • Balı yüzün temiz ve hafif nemliyken uygulayarak leke tedavisi için ya da yüz maskesi olarak kullanabilirsin. Bal tahriş edici olmadığından, yüzünde istediğin kadar bırakabilirsin.
  • Bahsedilmesi gereken bir nokta da diğer birçok ev tedavileri gibi balın da önceden var olan sivilceleri temizlemeye yardımcı olduğudur (antibakteriyel yapısı nedeniyle), ancak yeni sivilcelerin oluşmasını (özellikle sebebi hormonal dengesizlikler ise) önlemeye yönelik pek bir faydası olmaz.[7]
 3. 3
  Lavanta esansiyel yağını dene. Yatıştırıcı özelliği meşhur olan lavanta esansiyel yağı, tıpkı çay ağacı yağı gibi sivilce lekesi tedavisinde kullanılabilir. Lavanta yağı sivilceler için de faydalı olabilecek iyileştirici özellikler içerdiğinden dolayı genellikle yanıklarda kullanılır. Ek olarak, lavanta yağı gözenekleri temizlemeye yardımcı olan ve sivilcelerin görünümünü en aza indiren güçlü antibakteriyel maddeler içerir.
  • Bir kulak pamuklu çubuğuna, inceltilmiş yağın bir kısmını doğrudan sivilce üzerine uygula. Sivilcenin etrafındaki cilde bulaştırmamaya dikkat et, çünkü inceltilmiş lavanta yağı cildi tahriş edebilir.
 4. 4
  Aloe vera kullan. Büyük bir aleo vera parçası al. Sivilceli bölgeye sür. Sivilceli bölge üzerine aleo vera ile masaj yap. Yarım saat beklet. Sıcak su ile durula.
  Reklam

Soğuk Tedaviler

 1. 1
  Buz küpü dene. Sivilceler genellikle kırmızı ve iltihaplı hâle geldiğinde kendini hissettirir, öyleyse kızgın bir sivilceyi buzdan daha iyi yatıştıran ne olabilir? Buz, iltihabı ve kızarıklığı azaltarak sivilcenin görüntüsünü önemli ölçüde iyileştirir. Bir kâğıt havluya veya temiz bir beze bir buz küpünü sar ve bir veya iki dakika boyunca sivilce üzerine hafifçe bastır.
  • Ek bir tüyo, sert yeşil çaydan buz küpleri yapmak ve bunları sivilce üzerine uygulamaktır. İltihaplanma önleyici ve antibakteriyel özelliklerine ek olarak, belli bir antioksidan yeşil çayın sebum üretimini azaltmaya yardımcı olduğu yapılan çalışmalarla gösterilmiştir.

Banyo Tedavileri

 1. 1
  Diş macunu kullan. Diş macununu problemli sivilcelere uygulama fikri yıllardır vardır ve mevcut olan en etkili nokta tedavi olmasa da ihtiyaç durumunda iş görecektir. Diş macunu, sivilceyi kurutan ve daha hızlı kaybolmasına yardımcı olan kabartma tozu ve hidrojen peroksit gibi maddeler içerir.
  • Mümkünse tamamen beyaz, florür içermeyen bir diş macununu tercih et ve diş macunu içerisindeki bileşenler cildi tahriş edip yakabileceği için diş macununu sivilcenin etrafına değil de, doğrudan üzerine uygulandığından emin ol.[8]
 2. 2
  Ezilmiş aspirin uygula. Aspirinin teknik adı, iyi bilinen ve popüler bir akne tedavisi olan salisilik asit ile yakından ilişkili olan asetilsalisilik asittir. Aspirin, lokal olarak uygulandığında sivilcelerin boyutunu ve kızarıklığını azaltmaya yardımcı olabilecek bir iltihap önleyicidir. Yapman gereken tek şey, bir aspirin tabletini ezdikten sonra üzerine bir veya iki damla su ekleyerek bir macun oluşturmak ve bunu sivilce üzerine uygulamaktır.
  • Alternatif olarak, beş veya altı aspirin tabletini kırdıktan sonra macun yapmak için üzerine yeteri kadar su ekleyerek bir yüz maskesi yapabilirsin. Bunu yüzün her yerine uygula ve yıkamadan önce 10 ila 15 dakika kadar yüzünde beklet.[9]
  Reklam

Mutfak Tedavileri

 1. 1
  Domates kullan. Çoğu insanın mutfağında mutlaka bir ya da iki tane bulunabilecek olan domatesler sivilcelere karşı kullanışlıdır. Domatesler, daha önce de belirtildiği gibi, sivilce baskılayıcı maddeler olan A ve C vitaminleri ile doludur. Domates suyu da sivilce yüzeyinin büzülmesine ve küçülmesine neden olan doğal bir damar ve doku büzücüdür.
  • Uygulamak için, taze bir domates kes ve suyunu doğrudan hedef sivilceye sür. Bunu günde iki kez yaptığında bir iyileşme görmeye başlamalısın.
 2. 2
  Taze limon suyu uygula. Sivilcelere taze limon suyunu uygulamak, mevcut en popüler ev tedavilerinden biridir. Limonlar, sivilcelerin hem dökülmesine hem de kurumasına yardımcı olan yüksek miktarda C vitamini ve sitrik asit içerir. Ayrıca limon suyunda sivilcelerin kızarıklığını önemli ölçüde azaltabilen beyazlatıcı maddeler bulunur. Biraz taze limon suyu, yatmadan önce sivilceye doğrudan uygulanabilir ve gece boyunca bırakılabilir.
  • Kapalı mekanda kalmayı düşünmüyorsan limon suyunu uygulama. Çünkü limon suyu cildini ışığa duyarlı hâle getirir ve güneşin zarar verme riskini arttırır.[10]
  • Diğer birçok ev tedavisinde olduğu gibi, limon suyu sadece sivilce üzerine uygulanmalıdır, etrafındaki deriye değil. Çünkü limondaki sitrik asit cildi yakabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Sabırlı olman gerektiğini unutma. Yeni tedavilere veya cilt bakım rejimlerine başladıktan sonra cildinde bir iyileşme fark etmen birkaç hafta veya ay sürebilir. Ancak, birkaç ay geçmesine rağmen hâlâ bir gelişme olmazsa alternatif seçenekleri araştırmak isteyebilirsin.
 • Proactiv gerçekten işe yarıyor! Pahalı olabilir, ama buna değer. Ayrıca cilt lekelerinin çıkarılmasına yardımcı olur, çilleri yumuşatır ve cildini parlatır.
 • Buhar kullan. Buhar kaşıntıyı ve kızarıklığı azaltır.
 • Toksinleri vücuttan atması için bolca su tüket.
 • Eğer misk adaçayı yağın varsa bu lavanta yağından daha fazla işe yarar.
 • Sivilcelere neden olabilecek stresi azaltmak için egzersiz yap. Egzersizin cilde başka faydaları da vardır.[11] [12]
 • Limon cildine zarar verebilir ve iltihaplanmaya neden olabilir. Limonu sadece sivilcelerinin üzerine uygula, cildine bulaştırmaktan kaçın. Yüzündeki limonu yıkamayı unutma çünkü yüzünü yapış yapış yapabilir.
 • Ellerinde mikroplar olabileceğinden yüzüne çok sık dokunmaktan ve krem, jel vb. gibi ürünleri aşırı kullanmaktan kaçın.
 • Noxzema yüz pedleri+krem iyi bir üründür. Kullanılacak diğer bir iyi ürün de içinde salisilik asit bulunan biore kömürlü akne temizleyicisidir!
Reklam

Uyarılar

 • Cildini tahriş eden ilaçları kullanmayı bırak. İşte bu kadar, sivilcesiz yüzün tadını çıkar.
 • Çoğu ev tedavisi modern bilim tarafından desteklenmez ve herkeste işe yaramaz. Doğal tedaviler söz konusu olduğunda, sana neyin iyi geleceğini bulmak için deneme yanılma yapman gerekebilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Paul Friedman, MD
Ortak yazarlar :
Amerikan Dermatoloji Kurulu'ndan Board Onaylı Cildiye Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Paul Friedman, MD. Paul Friedman, lazer ve dermatolojik cerrahi ve kozmetik dermatolojide uzmanlaşmış, board onaylı bir cildiye uzmanıdır. Dr. Friedman, Teksas, Houston'daki Dermatology & Laser Surgery Center'ın (Lazer Cerrahi Merkezi) müdürüdür ve New York'taki Laser & Skin Surgery Center'da (Lazer ve Deri Cerrahisi Merkezi) çalışmaktadır. Dr. Friedman, Texas Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Bölümü'nde klinik yardımcı doçent ve Houston Methodist Hastanesi Weill Cornell Tıp Fakültesi'nde dermatoloji klinik yardımcı doçentidir. Dr. Friedman, dermatoloji uzmanlığını, baş uzman olarak görev yaptığı New York Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamlamış ve dermatolojik cerrahi alanındaki araştırmaları nedeniyle iki kez prestijli Husik Ödülü'ne layık görülmüştür. Dr. Friedman, asistanlığını New York Lazer ve Cilt Cerrahisi Merkezi'nde tamamlamış ve Amerikan Dermatolojik Cerrahi Derneği'nin Genç Araştırmacı Yazarlık Yarışması Ödülü'nü almıştır. Alanında lider bir doktor olarak tanınan Dr. Friedman, yeni lazer sistemlerinin ve terapötik tekniklerin geliştirilmesinde yer almıştır. Bu makale 55.808 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 55.808 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam