Sivilce, can acıtan ve utanç verici bir cilt sorunu olabilir. Sivilcelerin iz bırakmasını kimse istemez. Bir dermatolog yardımıyla bu kabarmış ya da çukur oluşturmuş izlerden kurtulabilirsin. Hiperpigmente cilt lekeleri birkaç ay sonra geçebilir ama bu süreci hızlandırman mümkün. Gerçekçi olmak gerekirse sivilce izlerinden bir gecede kurtulmak mümkün değil fakat aşağıdaki çözümleri, bakım ürünlerini, tedavileri ve cilt bakımı ipuçlarını uygulayarak zaman içinde gözle görülebilir bir fark elde edebilirsin. Yalnızca, kendi cilt tipin için uygun yöntemi bulman gerekiyor.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Kabarık ve Çukurlu İzlerden Kurtulmak

 1. 1
  Sivilce izinin ne tür bir iz olduğunu anla. İzler basık veya çukurluysa bunlardan kurtulmak için bir dermatoloğa görünmen gerekebilir. Farklı türdeki izler, farklı tedavi türlerine yanıt verir.
  • Rolling (dalgalı) sivilce izleri eğimlidir. Bunlar cildine dalgalı bir görünüm verebilir.
  • Boxcar (yük vagonu şeklinde) izler geniştir ve sınırları belli kabartıları vardır.
  • Icepick (buz kıracağının bıraktığı izlere benzeyen izler) izler küçük, dar ve derin izlerdir.
 2. 2
  Lazer tedavisi al. Hafif veya orta düzey izler lazer kullanılarak pürüzsüz hâle getirilebilir. Ablatif lazerler izi buharlaştırır ve böylece izin olduğu yerde yeni deri oluşabilir. Ablatif olmayan lazerler izin etrafında bulunan derinin onarılması için gereken kolajen üretimini tetiklemede kullanılır.[1]
  • Bu tedavi en çok rolling ve derin olmayan boxcar izlerde işe yarar.
  • Tedavi seçeneklerini, olası riskleri ve yan etkileri öğrenmek için dermatologdan bir randevu al.
  • Derin izlerin varsa ablatif lazer tedavisini, yüzeysel izlerin varsa ablatif olmayan lazer tedavisini seç.
 3. 3
  İzlerden kurtulmak için dermatologdan bunları kesip almasını talep et. Icepick ya da boxcar izler varsa dermatolog kesip alma yöntemini kullanarak onları ortadan kaldırabilir. Doktor, sivilce izinin etrafındaki bölgeyi kesip orada pürüzsüz bir cilt oluşması için söz konusu bölgenin iyileşmesini bekleyecektir.[2]
 4. 4
  Dolgu yaptırmayı düşün. Sivilce izleri cildinde tersine döndürülmesi imkânsız kalıcı girintiler bırakabilir. Dolgu enjeksiyonu ile bu girintiler, cildin yüzeyini düzleştirmek için geçici olarak doldurulabilir ama bu işlemin her dört ila altı ayda bir tekrarlanması gerekir.[3]
 5. 5
  Kabarık izleri silikon ile kapla. Silikon bantlar veya jeller kabarık izleri azaltmada yardımcı olabilir. Her gece silikonu sivilce izine uygula. Hafif bir yüz temizleyici kullanarak sabahları yüzünü yıka. Birkaç hafta sonra cildin daha düzgün olacaktır.[4]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Hiperpigmentasyonu Tedavi Etmek

 1. 1
  Kortizonlu kremle tedaviye başla. Kortizonlu kremler ciltteki iltihabın azalmasını sağlar ve iyileşme sürecini hızlandırır.[5] Hangi kortizonlu kremin sana uygun olduğunu belirlemek için doktora danış.
  • Kortizonlu kremler hem reçeteli olarak hem de reçetesiz olarak mevcuttur. Kremi yalnızca sivilce izinin olduğunu bölgeye sür ve ambalaj üzerindeki kullanım talimatlarını oku.
 2. 2
  Açık cilt tonları için reçetesiz cilt aydınlatıcı krem kullanmayı dene. Kojik asit, arbutin, meyan kökü ekstraktı, dut ekstraktı ve C vitamini içeren aydınlatıcı kremler, cilde zarar vermeden ya da cildi tahriş etmeden sivilce izlerinin sebep olduğu hiperpigmentasyonu geçirebilir ve cildin tonunu güvenli bir şekilde açabilir.[6]
  • Hidrokinon içeren ürünleri kullanma çünkü yaygın olarak kullanılan bu cilt aydınlatıcı kimyasal cildi tahriş edebilir. Ayrıca bu madde, muhtemel kanserojen madde olarak etiketlenmiştir.[7]
  • Koyu bir cildin varsa aydınlatıcı kremleri kullanma. Bunlar, cildindeki melanini kalıcı olarak yok edebilir ve bu da daha kötü lekelerin oluşmasına sebep olabilir.
 3. 3
  Glikolik veya salisilik asit tedavileri kullan. Glikolik ve salisilik asit birçok cilt bakım ürününde mevcuttur. Bu ürünler arasında kremler, temizleyiciler ve merhemler sayılabilir. Glikolik ve salisilik asit, etkili peeling maddeleri olduğundan bunlar ciltteki katmanları soyarak hiperpigmentasyonlu cildi, tamamen yok olmasına yardımcı olmadan önce yüzeye çıkarır.[8]
 4. 4
  Retinoidli cilt ürünleri kullan. Retinoidler A vitamini türevleridir ve ince çizgileri, kırışıkları, cilt renginde solmaları ve sivilceyi tedavi eden birçok cilt bakım ürününde kullanılır. Retinoidler kolajen üretimini ve hücrelerin çalışma hızını artırır. Bu da retinoidleri sivilce izlerinin tedavisinde kullanılabilecek iyi bir seçenek yapar. Kremler biraz pahalı olabilir ama hızlı ve etkili sonuçlar verdikleri için birçok dermatolog tarafından çok tavsiye edilir.
  • Büyük cilt bakım ürünleri üreticilerinin reçetesiz retinoid kremlerini satın alabilirsin. Ancak güçlü etkisi olan kremler dermatolog tarafından reçete edilerek satın alınabilir.
  • Retinoid kremlerin içindekiler, güneş ışığında bulunan ultraviyole ışınlara hassastır. Bu nedenle bu kremler, cildini korumak için yalnızca gece sürülmelidir.[9]
 5. 5
  Mikrodermabrazyon ve glikolik kimyasal peeling yaptırmayı düşün. Bu tedaviler sivilce izlerini bir gecede geçirmez çünkü bunlar biraz ağır tedavilerdir ve cildin iyileşmek için zamana ihtiyacı olacaktır. Ancak kremler ve losyonlar sende işe yaramazsa ya da cilt tonunu denkleştirmeyi çok istiyorsan bu tedaviler kesinlikle düşünmeye değerdir.
  • Kimyasal peelingde cilde konsantre asidik çözelti uygulanır. Bu, cildin üst katmanlarını yakar ve altta yeni cilt katmanları bırakır. Glikolik kimyasal peeling yaptırmak için dermatologdan randevu al.
  • Mikrodermabrazyon da benzer sonuçlar verir ama bu tedavide, cilde dönen tel fırça yardımıyla peeling uygulanır.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Doğal Çözümlerden Faydalanmak

 1. 1
  Taze limon suyu sür. Limon suyu doğal bir cilt beyazlatıcıdır ve sivilce izlerini etkili bir şekilde azaltmaya yardımcı olabilir. Eşit miktarda limon suyunu ve suyu birleştirerek bunu doğrudan sivilce izlerine sür ama bu izlerin çevresindeki deriye sürme. 15 ila 25 dakika sonra yüzünü yıka. Limon suyunu maske olarak da bir gece yüzünde bekletebilirsin.
  • Yüzünü yıkadıktan sonra hemen nemlendir çünkü limonun içeriğinde bulunan sitrik asit cildi çok kurutabilir.
  • Sitrik asit içeren misket limonu suyu da gerektiğinde limon yerine kullanılabilir.
  • Limon suyunun pH değeri 2 ve cildin pH değeri 4.0-7.0 olduğundan bu yöntem dikkatle kullanılmalıdır. Yüzde çok bekletilirse ya da seyreltilmezse ciddi kimyasal yanıklara sebep olabilir. Turunçgillere ait meyvelerin suyunda bergapten adı verilen bir kimyasal bulunur. Bu kimyasal DNA’ya bağlanıp ultraviyole ışımanın cilde daha kolay zarar vermesine sebep olur. Dolayısıyla cildine bu meyvelerin suyunu sürdüysen güneşe maruz kalma konusunda dikkatli olman gerekir. Güneşe çıkmadan önce yüzünü yıka ve güneş kremi sür.
 2. 2
  Karbonatla peeling yapmayı düşün. Karbonat cilde peeling uygulamak için kullanılabilir ve sivilce izlerinin görünümünü en aza indirir. Tek yapman gereken bir tatlı kaşığı karbonatla iki tatlı kaşığı suyu karıştırıp sıvı bir macun hâline gelmesini sağlamaktır. Bu macunu tüm yüzüne sür ve karbonatı iki dakika boyunca hafifçe dairesel hareketler uygulayarak, daha çok sivilce izlerinin olduğu bölgelere sür. Ilık suyla yüzünü yıka ve cildini havluyla yavaşça dokunarak kurula. [10]
  • Karbonat macununu doğrudan sivilce izinin olduğu bölgeye sürüp, yüzünü yıkamadan 10-15 dakika boyunca orada beklemesini sağlayarak noktasal tedavi uygulayabilirsin.
  • Bazıları bu yöntemin uygulanmamasını önermektedir. Karbonatın pH değeri 7.0’dir ki bu değer cildin pH değeriyle kıyaslayınca çok bazik bir değerdir. Cilt için uygun pH değeri 4.7 ve 5.5 arasındadır ve bu değer aralığı, propiyonimbakterium akne bakterisi (çoğu sivilcenin asıl sebebi bu bakteridir) için yaşanabilir bir değer aralığı değildir. pH değeri bazik bir değere yükseldiğinde bu bakteri daha uzun süreler yaşar, daha fazla enfeksiyona ve iltihaba sebep olur. Bu yöntemi uygulayacaksan çok dikkatli uygula ve senin için etkili olmazsa uygulamayı bırak.
 3. 3
  Bal kullan. Bal, sivilcelerden ve arkalarında bıraktıkları kızarıklıklardan kurtulmak için kullanılabilecek muhteşem bir doğal çözümdür. Bal, antibakteriyel özellikleri sayesinde cildin yatışmasına ve iltihabın azalmasına yardımcı olur. Saf bal ya da manuka balı en etkili baldır. Bir kulak çubuğu yardımıyla doğrudan izin olduğu bölgeye hafifçe sürülebilir.
  • Bal cildi tahriş etmez, bu nedenle cildi hassas olanlar için iyi bir seçenektir. Ayrıca cildi kurutmaz, diğer tedavi yöntemlerinden farklı olarak cildi nemlendirir.
  • İnci tozu bulabilirsen (sağlık ürünleri satan mağazalarda ya da İnternet’te bulabilirsin) bir tutam inci tozunu balla karıştırıp oldukça etkili bir tedavi yapabilirsin. İnci tozu iltihabı azaltabilir ve sivilce izlerine iyi gelebilir.
 4. 4
  Aloe vera dene. Aloe vera bitkisinde bulunan öz, yanıklardan tut yaralara ve sivilce izlerine kadar birçok sorunun tedavisinde kullanılabilen, yatıştırıcı etkisi olan doğal bir maddedir. Aloe vera cildin canlanmasına ve nemlenmesine yardımcı olarak sivilce izlerine iyi gelir. Eczaneden aloe veralı ürünler satın alabilirsin. Ama en iyisi bir aloe vera bitkisi almak ve olgunlaşmış yaprağı kırıp içindeki özü kullanmaktır. Bu jelimsi öz doğrudan sivilce izine sürülebilir ve bunu sürdükten sonra yüzünü yıkamana gerek olmaz.
  • Daha yoğun sivilce izi tedavisi için aloe vera jelini yüzüne sürmeden önce içine bir veya iki damla çay ağacı yağı (cildi temizler) damlat.
 5. 5
  Buz küpü kullan. Buz, iltihaplı cildi yatıştırıp kızarıklığı azaltarak sivilce izlerine iyi gelen, oldukça basit bir ev tedavisidir. Bir buz küpünü temiz bir beze ya da bir kâğıt havluya sarıp bir veya iki dakika boyunca, söz konusu bölge uyuşmaya başlayana kadar sivilce izinin olduğu bölgede tut. Buz bazen yakabilir.
  • Normal suyu dondurmaktansa buz kalıbına yeşil çay döküp onu dondurabilirsin. Yeşil çaylı buz küplerini sivilce izine uygulayabilirsin. Yeşil çayın, buzun serinletme etkisini tamamlayan antiinflamatuar özelliği vardır.
 6. 6
  Sandal ağacı macunu yap. Sandal ağacı cilt iyileştirme özelliğiyle bilinir ve bunu evde hazırlaması kolaydır. Bir yemek kaşığı sandal ağacı tozunu birkaç damla gül suyuyla ya da sütle karıştırarak macun hâline gelmesini sağla. Bu macunu sivilce izinin olduğu bölgeye sür ve yüzünü yıkamadan önce en azından 30 dakika bekle. İzler yok olana kadar bu işlemi her gün tekrarla.
  • Alternatif olarak sandal ağacı tozunu biraz balla karıştırıp bunu noktasal tedavi olarak ayrı ayrı sivilce izlerine sürebilirsin.
 7. 7
  Elma sirkesi dene. Elma sirkesi cildin pH dengesini düzeltmede, zamanla görünümünü iyileştirmede, kızarıkları ve izleri azaltmada yardımcı olur. Elma sirkesini ve suyu yarı yarıya olacak şekilde karıştır ve bunu izler geçmeye başlayana kadar her gün söz konusu bölgeye pamukla sür.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Cilt Bakımı Yapmak

 1. 1
  Cildini güneşten koru. Güneşten gelen ultraviyole ışınlar, pigment üreten cilt hücrelerini tetikler[11] ve bu, sivilce izlerinin görünümünü kötüleştirebilir. Güneş altında zaman geçiriyorsan güneş kremi (30 faktör veya daha yüksek) sürerek, geniş kenarlı şapka takarak ve mümkün olduğunca gölgeli yerlerde durarak cildini koru.
 2. 2
  Hafif cilt bakım ürünleri kullan. Çoğu zaman insanlar sivilce izlerinden ve ciltteki renk bozulmalarından kurtulma konusunda çok çaresiz hissederler. Öyle ki cildi tahriş edip durumu daha da kötüleştirecek tüm aşındırıcı ürünleri kullanırlar. Cildini dinlemeye çalış, eğer cildin bir ürüne olumsuz tepki veriyorsa bu ürünü kullanmayı hemen bırakmalısın. Cildini iltihaplandıran değil yatıştıran hafif yüz temizleme ürünleri, makyaj temizleme ürünleri, nemlendiriciler ve losyonlar kullan.
  • İnsanların yaptığı en büyük hatalardan biri de nemlendiricileri kuru cilde sürmektir. Nemlendiricinin gözeneklere girebilmesi için onu ıslak ve nemli cilde sür.
  • Normal bir nemlendirici kullanmak yerine en çok kullandığın yüz kremini biraz aloe vera jeliyle karıştır. Aloe vera doğal bir nemlendiricidir yani havadaki tüm nemi emip yüzüne aktarır. Böylece yüzün susuz kalmaz.
  • Yüzünü yıkarken çok sıcak su kullanma. Sıcak su cildini çok kurutabilir, o yüzden daha az sıcaklıkta su kullan.
  • Yüzünde sert yüz havlusu, yüz süngeri ve lif kullanma. Bunlar sert ürünler olduklarından cildini tahriş edebilir.
 3. 3
  Düzenli olarak peeling yap. Peeling sayesinde ölü cilt gider ve alttaki yeni, yumuşak cilt ortaya çıkar. Sivilce izleri genelde yalnızca cildin üst katmanını etkilediğinden peeling, izlerin geçme süresini hızlandırabilir. Hassas ciltler için üretilen, yüze özgü bir peeling kullanarak cildine peeling uygulayabilirsin.
  • Buna alternatif olarak yumuşak bir lifi ılık su ile ıslatıp bu lif ile yüzünde küçük dairesel hareketler yaparak peeling uygulayabilirsin.
  • Cildine haftada en azından bir kere ve günde en fazla bir kere peeling uygulamalısın. Eğer cildin çok kuruysa bunu haftada 3-4 kere yapabilirsin.
 4. 4
  Sivilceleri ve izleri yolmamaya çalış. Sürekli elin gitse de sivilce izlerini yolmak cildin doğal iyileşme sürecini engelleyebilir ve sivilce izlerinin görünümünü kötüleştirebilir. Bu sırada mevcut sivilceleri yolmak ciltte iz oluşmasına sebep olabilir ve elindeki bakteriler yüzüne geçeceğinden sivilcenin iltihaplanıp enfekte olmasına sebep olabilir. Dolayısıyla ne pahasına olursa olsun bunları yolmamalısın.
 5. 5
  Çok su iç ve dengeli beslen. Sağlıklı beslenmek ve vücudunu susuz bırakmamak büyülü bir şekilde sivilce izlerini yok etmese de cildinin kendini iyileştirmesi için vücudunun en iyi şekilde işlemesini sağlar. Su, toksinleri vücudundan atarak cildin daha dolgun ve sıkı görünmesini sağlar. Bu nedenle günde 5 ila 8 bardak su içmelisin. A, C ve E gibi vitaminler de cildi beslemeye ve cildin susuz kalmasını önlemeye yardımcı olur.
  • A vitamini brokoli, ıspanak ve havuç gibi sebzelerde; C ve E vitamini portakal, domates, tatlı patates ve avokadoda bulunur.
  • Mümkün olduğunca yağlı ve nişastalı yiyecekleri tüketmemeye çalışmalısın. Çünkü bunların cildine hiçbir faydası yoktur.
  Reklam

İpuçları

 • Bol su içtiğinden emin ol. Yeterli su içmek cildin zamanla nemlenmesini, sağlıklı olmasını ve iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlar.
 • Sivilce izini ne kadar erken tedavi edersen tedavi o kadar etkili olur.
 • Sivilce izlerini tedavi etmenin en etkili yöntemi sabırdır. Sivilce izleri, birkaç ay sonra eninde sonunda geçecekler çünkü yeni kolajen, cildin zarar görmüş bölgelerini dolduruyor olacaktır.[12]
 • Limon, un ve süt karışımı sür.
 • Sivilce izlerine hafifçe Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı sür.
 • Salatalık ve bal da kullan.
 • Sivilceleri sıktığında içinde biriken kir gözeneklere yayılır ve bu da daha fazla sivilceye sebep olur.
 • Bal ve karbonatı karıştırıp bu karışımı kulak temizleme çubuğu kullanarak sorunlu bölgeye sür.
 • Çiğ yumurta kullan. Çiğ yumurta gözenekleri hızlıca ve etkili bir şekilde temizler. Yumurtanın beyazını macun hâline gelene kadar çırp, daha sonra sürmek istediğin alana sür ve 20 dakika bekle. Macunu kaldırdığında sivilcelerin şişkinliği yarıya inmiş olacak ve kızarıklığı da azalacaktır.
 • Sıcak bir bezi sivilce izinin üzerine koy. Çay ağacı yağı ekle.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Nasıl BronzlaşılırNasıl Bronzlaşılır?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Enfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi EdilirEnfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Luba Lee, FNP-BC, MS
Ortak yazarlar :
Tıbbi Değerlendirme Kurulu
Bu makaledeki ortak yazarlar Luba Lee, FNP-BC, MS. Luba Lee, Tenesse’de yer alan ve Amerika’da uzmanlıkta daha kalifiye olunduğunu gösteren Board Sertifikası’na sahip bir Aile Hemşiresi’dir. Hemşirelikte Yüksek Lisans derecesini 2006 yılında Tennessee Üniversitesi’nden almıştır. Bu makale 37.376 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 37.376 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam