Birçok insan ticari olarak üretilen temizlik ürünlerindeki toksik ve aşındırıcı kimyasal maddelerden uzak durmak ister. Saf beyaz sirke ister tek başına ister çeşitli doğal karışımlarda kullanılsın, evindeki neredeyse bütün kimyasal temizleyicilerin yerini etkili bir şekilde tutabilir. Tezgâhlar, mutfak aletleri, cam yüzeyler ve fayans gibi pürüzsüz yüzeyleri temizlemek için sıvı solüsyonlar yap. Biraz daha aşındırıcı bir şeye ihtiyaç duyduğundaysa macun ve temizleyici yap. Sirke solüsyonu kullanarak mobilya ve metal cilaları bile yapabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Sıvı Temizleyiciler Yapmak

 1. 1
  Sprey şişesinde eşit ölçülerde suyla sirkeyi karıştır. Saf beyaz sirke ve mümkünse saf ya da filtre edilmiş su kullan.[1] Bunlar elinde yoksa musluk suyu da olur. Bunları boş bir sprey şişesine koy, başlığını tak ve karışmaları için kısaca çalkala.
  • Bu karışımı mutfak ve banyo tezgâhlarına, set üstü ocaklara, set arası kaplamalarına, tuvalet yüzeylerine, fayanslara, zemin döşemelere ve neredeyse istediğin bütün pürüzsüz yüzeylere sık. Sonra da bir kâğıt havluyla ya da süngerle sil.
  • Sirke ve su solüsyonları, kirleri, kurumuş sabun köpüğünü, yapışkan lekeleri ve kireçli suyu temizlemeye yardım edebilir.
  James Sears

  James Sears

  Temizlik Gurusu
  James Sears nasıl temizlik yapılacağından, dağınıklığı azaltmaya yönelik dönüştürücü deneyimler sağlamaya ve ev ortamını yenilemeye kadar temizlikle ilgili her şeyde uzmandır. James, Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde (USC) bursiyerdir. Temizlik sektöründe bir öncüdür ve Neatly’de mutluluk ekibine önderlik etmektedir. Temizlik gurularından oluşan grubu Kaliforniya’da Los Angeles ve Orange County’de bulunmaktadır.
  James Sears
  James Sears
  Temizlik Gurusu

  3 ölçek su ve 1 ölçek saf sirkeyle basit bir temizlik spreyi yap. Karışımı, ihtiyaçlarına göre seyreltebilirsin ve saf beyaz sirke yerine elma sirkesi de kullanabilirsin.

 2. 2
  Yüzeyleri dezenfekte etmek için limon suyu ekle. Bir sprey şişesinde bir ölçek limon suyunu, bir ölçek beyaz sirkeyi ve iki ölçek suyu karıştır. Şişenin başlığını tak ve çalkala. Solüsyonu, dezenfekte etmek istediğin pürüzsüz yüzeylere, örneğin mutfaktaki ya da banyodaki yüzeylere sık. Bu karışım normalde yüzeylerdeki bakterilerin %99’unu yok eder ve bu yüzden temizlik için idealdir.
 3. 3
  Halıdaki inatçı lekeler için bulaşık deterjanı ekle. Sirke ve su solüsyonu halıdaki bir lekeyi çıkarmıyorsa sprey şişesine bir tatlı kaşığı yumuşak bulaşık deterjanı ekle. Çalkaladıktan sonra doğrudan lekeye sık. Yaklaşık iki dakika beklettikten sonra lekeyi temiz bir havluyla ya da süngerle hafifçe dokunarak sil.
 4. 4
  Zorlu lekeleri ve pisliği seyreltilmemiş sirkeyle hallet. Yoğun sabun köpüğünü ve mineral birikimini temizlemek için suyu atlayıp sprey şişesine damıtılmış beyaz sirke dök. Şişenin başlığını tak. Solüsyonu etkilenen bölgeye sık, bir fırçayla ya da süngerle ovala ve suyla durula.
  • Duş kabininin duvarlarındaki sabun kalıntısı ve kireçli su kalıntıları için seyreltilmemiş solüsyonlar kullan. Tuvaletler için sirkeyi doğrudan klozete dök.
  • Kesme tahtalarını seyreltilmemiş sirkeyle dezenfekte et.
 5. 5
  Mikrodalgaları ve fırınları temizlemek için bir kâseye sirke ve su koy. Eşit ölçüde sirkeyle suyu karıştır, sonra da ısıya dayanıklı bir kâseye dök. Kâseyi mikrodalgaya ya da geleneksel fırına koy. Solüsyonu kaynayana kadar mikrodalgada ya da fırında ısıt. Kapağı açmadan önce solüsyonun biraz soğumasını bekle.
  • Bu şekilde, kokular giderilecek, dökülüp saçılan yiyecekler gevşeyecek ve silinmeleri kolaylaşacaktır.
 6. 6
  Bir cam temizleyicisi yapmak için sirkeyi, ispirtoyu ve suyu karıştır. 1 su bardağı (240 ml) ispirto, 1 su bardağı (240 ml) su ve 1 yemek kaşığı beyaz sirke al. Bunları sprey şişesine dök. Bu karışımı camlara, aynalara, seramik fayanslara ve krom yüzeylere sık, sonra da bir kâğıt havluyla ya da mikrofiber bezle sil.
  • Bu karışım cam yüzeyleri temizlemek ve cilalamak için etkilidir.
  • Hoş bir narenciye kokusu için, karışıma bir ya da iki damla portakal esansiyel yağı ekle.[2]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Sirkeli Temizleyici ve Macun Yapmak

 1. 1
  Halılardaki lekeleri çıkarmak için eşit ölçüde sirke, tuz ve boraks kullan. Halılardaki ya da kumaşlardaki zorlu lekeler için, eşit ölçüde sirkeyi, sofra tuzunu ve boraksı bir macun kıvamına gelene kadar geniş bir kâsede karıştır. Macunu doğrudan lekeli bölgeye sür. Birkaç dakika beklettikten sonra temiz bir havluyla sil. Bu bölgeyi suyla durula.
 2. 2
  Giderleri karbonat ve sirkeyle aç. Karbonat zararsız bir aşındırıcıdır. Sirkenin asidik özellikleriyle birleşince mutfak giderlerini etkili bir şekilde açabilir. ½ su bardağı (125 g) karbonatı gidere dök. Ardından ½ su bardağı (120 ml) beyaz sirke dök. İkisi birleştiğinde köpürme meydana gelecektir. Köpürme sona erince gidere ılık ya da sıcak su dök.
  Kadi Dulude

  Kadi Dulude

  Temizlik ve Organizasyon Uzmanı
  Kadi Dulude, New York tabanlı bir temizlik şirketi olan Wizard of Homes’un sahibidir. Kadi, 70 üzerinde kayıtlı temizlik profesyonelinden oluşan bir ekibi yönetmektedir ve kendisinin temizlik tavsiyeleri Architectural Digest ve New York Magazine’de yer almıştır.
  Kadi Dulude
  Kadi Dulude
  Temizlik ve Organizasyon Uzmanı

  Uzmanımız Şöyle Diyor: Birkaç kaşık karbonatı gidere dök ve ardından bir su bardağı sirkeyi ekle. Karışımı 5 dakikaya kadar bekletip köpürmesine izin verdikten sonra sıcak suyla durula. Bu karışım, giderlerdeki küçük tıkanıklıkları giderebilir ve lavabolardaki kötü kokuyu yok edebilir.

 3. 3
  Pirinci sofra tuzu ve sirke karışımıyla temizle. Bir süngeri beyaz sirkeye batır, sonra da fazla sirkeyi sık. Süngerin bir yüzüne sofra tuzu serp. Pirinç yüzeyleri bu karışımla nazikçe ov. Ovduğun yeri temiz suyla iyice durula, sonra da yumuşak bir havluyla kurula.[3]
 4. 4
  Metal yüzeyleri bir sirke, tuz ve un macunuyla temizle. Bu macunu gümüş, kalay ya da pirinçte kullan. 1 tatlı kaşığı tuzla 1 su bardağı (240 ml) sirkeyi karıştır. ¼ su bardağı (30 g) un ekle ve macun kıvamına gelene kadar karıştır. Macunu metal yüzeylere sür ve yaklaşık 15 dakika beklet. Ilık suyla durula, sonra da yüzeyi temiz bir bezle parlat.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Yüzeyleri Sirke ve Yağla Cilalamak

 1. 1
  Bir mobilya cilası yapmak için eşit ölçüde sirke ve zeytinyağını karıştır. Eşit ölçüde sirkeyle zeytinyağını al ve bunları büyük bir kâsede ya da kavanozda karıştır. Karışımı tüm yüzeye sürmeden önce ahşap mobilyanın göze çarpmayan bir yerinde test et. Olumsuz bir reaksiyon olmazsa yumuşak bir bezi karışımla ıslatıp yüzeyi bununla ov. Ahşap yüzeyi yavaş ve dairesel hareketlerle ovarak cilala.
  • Yüzeydeki kalıntıları gidermek için temiz ve kuru bir bez kullan.
  • Bu karışım sehpa, masa ve şifonyer gibi ahşap mobilyalarda etkilidir. Bardaklardaki içeceklerin bıraktığı halka izlerini etkili bir şekilde giderebilir.
 2. 2
  Paslanmaz çelikteki lekeleri sirke ve zeytinyağıyla gider. 1 yemek kaşığı zeytinyağını bir bezin ya da süngerin bir yüzüne sür. Lekeleri gidermek için bununla paslanmaz çeliğin yüzeyini ov. Süngerin diğer yüzünü beyaz sirkeyle ıslat. Bunu, zeytinyağını silmek ve çelik yüzeyi cilalamak için kullan.[4]
 3. 3
  Ahşap kaplı yüzeyleri temizlemek ve cilalamak için zeytinyağı, sirke ve su kullan. 2 su bardağı (480 ml) ılık suyu, ½ su bardağı (120 ml) beyaz sirkeyi ve ½ su bardağı (120 ml) zeytinyağını karıştır. Bu karışımı temiz ve yumuşak bir bezle ahşap kaplı yüzeylere sür. Yüzeyleri bununla hafifçe ov. Silmek için temiz ve kuru bir bez kullanarak ahşap kaplı yüzeyi aynı anda hem temizle hem de cilala.[5]
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Kadi Dulude
Ortak yazarlar :
Temizlik ve Organizasyon Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Kadi Dulude. Kadi Dulude, New York tabanlı bir temizlik şirketi olan Wizard of Homes’un sahibidir. Kadi, 70 üzerinde kayıtlı temizlik profesyonelinden oluşan bir ekibi yönetmektedir ve kendisinin temizlik tavsiyeleri Architectural Digest ve New York Magazine’de yer almıştır. Bu makale 1.348 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 1.348 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam