Siri Nasıl Açılır?

Siri, Apple’ın kişisel dijital asistanıdır ve iOS cihazının çoğu işlevini senin sesli komutlarınla kontrol edebilir. İnternet’te bir şeyler arayabilir, mesaj gönderip okuyabilir, yol planlaması ve dahasını yapabilirsin. Siri’yi kullanabilmek için uyumlu bir cihaza sahip olman ve Siri’nin etkinleştirilmiş olması gerekir.

Kısım 1 / 2:
Siri’yi Başlatmak

 1. 1
  Ana Ekran düğmesini basılı tut. Siri, destekleyen tüm cihazlarda varsayılan olarak etkinleştirilmiştir; yani genelde Siri arayüzünü başlatmak için Ana Ekran tuşunu basılı tutman yeterlidir. Siri istemcisi belirir ve komutu söyleyebilir veya sorunu sorabilirsin. [1]
  • Siri başlamazsa devre dışı olabilir veya iOS cihazın çok eski olabilir. Detaylar için sonraki bölüme bak.
 2. 2
  iOS cihazın bir prize takılıysa "Hey Siri" de. iOS cihazın prize takılı olduğunda Siri arayüzünü herhangi bir düğmeye basmadan başlatmak için "Hey Siri" diyebilirsin.
  • iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE ve iPad Pro, cihaz prize takılı olmadığında da "Hey Siri"yi kullanmana imkân verir.
  • "Hey Siri" çalışmıyorsa açılması gerekebilir. Detaylar için sonraki bölüme bak.
 3. 3
  Bluetooth kulaklığında Arama düğmesini basılı tut. Bluetooth bir kulaklık kullanıyorsan kısa bir bildirim sesi duyana kadar Arama düğmesini basılı tut. Ardından komutunu söyleyebilir veya sorunu sorabilirsin.
 4. 4
  Siri’yi CarPlay ile başlatmak için direksiyonundaki Ses düğmesini basılı tut. Arabanda CarPlay kullanıyorsan Siri’yi direksiyonundaki Ses düğmesini basılı tutarak başlatabilirsin. CarPlay ekranındaki dijital Ana Ekran düğmesini de basılı tutabilirsin.
 5. 5
  Siri’yi başlatmak için Apple Watch’u yüzüne yaklaştır. Apple Watch kullanıyorsan Siri’yi, saatini yüzüne yaklaştırarak başlatabilirsin. Saatini kaldırdıktan sonra komutunu söylemeye veya sorunu sormaya başlayabilirsin.
  Reklam

Kısım 2 / 2:
Siri’yi Etkinleştirmek veya Devre Dışı Bırakmak

 1. 1
  iOS cihazının uyumlu olduğundan emin ol. Siri eski iOS cihazlarda çalışmaz. iPhone 3GS, iPhone 4, iPad, iPad 2 ve iPod Touch’ın 1’inci neslinden 4’üncü nesline kadar olanları Siri’yi "desteklemez". Bu cihazlar iOS’in Siri’yi destekleyen bir sürümünü yükleyebilseler de Siri’yi kullanamazlar.
  • Emin değilsen iPhone modelini öğrenmeye yönelik bilgiler için support.apple.com/tr-tr/HT201296 adresini ziyaret et.
 2. 2
  Ayarlar uygulamasını aç. Siri ayarlarını iOS cihazında Ayarlar uygulamasından değiştirebilirsin.
 3. 3
  "Genel" bölümünü aç. iOS cihazının genel ayarları görüntülenir.
 4. 4
  Seçenekler listesinden "Siri"yi seç. Listede, "Spotlight Araması"nın üstünde en üste yakın bir yerde bulunması gereken "Siri"yi göremezsen cihazın Siri’yi desteklemiyor olabilir.
 5. 5
  Açmak veya kapatmak için "Siri" anahtarına dokun. Anahtara dokununca Siri açılır veya kapanır. [2]
 6. 6
  "Hey Siri"yi açmak veya kapatmak için "Hey Siri"ye İzin Ver anahtarına dokun. Bu özellik, cihazın prize takılıysa Siri’yi çalıştırmak için "Hey Siri" demeni sağlar. [3]
 7. 7
  Konum servislerinin etkin olduğundan emin ol. Siri, iOS cihazının mevcut konumuyla birçok işlev sağlar. Konum servislerini etkinleştirmek Siri’yle daha çok iş yapabilmeni sağlar. Konum servisleri varsayılan olarak etkinleştirilmiştir; ama devre dışı bırakmış olabilirsin.
  • Ayarlar uygulamasını aç ve "Gizlilik"i seç.
  • "Konum Servisleri" seçeneğine dokun.
  • Konum Servislerinin açık olduğundan ve "Siri ve Dikte"nin "Kullanırken"e ayarlı olduğundan emin ol.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 11 kişi çalıştı.
Bu sayfaya 655 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam