Sinekler, evdeki yiyecekleri ve çeşitli yüzeyleri kirleterek hastalık yayan baş belalarıdır. Geyik ve at sinekleri gibi bazı sinekler ısırır bile! Onlara çeşitli tuzaklarla, böceksavarlarla ve kimyasal spreylerle evin kimin olduğunu göster. Böcekleri bertaraf ettikten sonra çöpleri ve istila edilen diğer kaynakları temizleyerek onların evine gelmesini önlemek için yollar bul. Bu işlemleri devamlı kullanarak sineklerin evini gıda ve barınma kaynağı olarak görmesinin önüne geçebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Sinekleri Tuzağa Düşürmek ve Yakalamak

 1. 1
  Odadaki sinekleri hızlı bir şekilde yakalamak için elektrikli süpürge kullan. Sinekleri sinek raketi ile yakalaması çok zordur fakat onları süpürge ile kolay bir şekilde kapana kıstırabilirsin. Süpürge hortumuna bir uç tak, onunla sineği hedef al ve yakalanışını izle. Kullanımı kolay olan bu yöntem seni bütün gün bu hızlı böcekleri ezmek için etrafta koşuşturmak zorunda bırakmaz.[1]
  • İyi bir süpürgen yoksa elektrikli sinek raketi de alabilirsin. Bu, normal sinek raketlerinden çok daha etkilidir ve açık alanda da işe yarar. Bir sineğe yaklaştığında, elektrik sineği sersemleterek onu bertaraf edebilir.
 2. 2
  Sinekleri tuzağa düşürmen gerekirse bir bulaşık deterjanı tuzağı kur. Küçük bir çay tabağı veya kadeh gibi geniş ağızlı, sığ bir kap seç, böylece bu kötü sinekler doğrudan tongaya düşer. En azından 1 yemek kaşığı (15 ml) elma sirkesi dök, sonra yaklaşık 3 damla sıvı bulaşık deterjanı damlat. Sabun, yüzey gerilimini kırarak sineklerin içeri girdikten sonra çıkamamasını sağlar. Sirke yemdir ve elma sirkesi kokusu bol miktarda sineği çeker.[2]
  • Eğer elinin altında elma sirkesi yoksa meyve özlü bulaşık deterjanı edin. Sirke yerine aynı miktarda su koy.
 3. 3
  Küçük sineklerin kaçmasını önlemek için huni kapan yap. Ev sinekleri ve meyve sinekleri tatlı bir ikrama dayanamaz. Bir cam kavanoza veya uzun bir bardağa 79 ml su koyduktan sonra 1 çay kaşığı veya yaklaşık 4 gram şeker ekle. Kavanozun üzerine plastik bir huni koy. Sonra, istenmeyen misafirlerinin içeri emekleyip çıkamayışını seyret.[3]
  • Elinde şeker yoksa şekerli gıdalar ve içecekler de harika yemlerdir. Bal, şarap veya hatta çürüyen meyve kullanmayı dene. Sinekleri çekmeye yardımcı olması için maya da ekleyebilirsin.
  • Huni yapmak için bir parça kâğıdı daire şeklinde kes, ardından bir kenarı keserek düzle. Yaklaşık 1 cm alt açıklığı olan bir koni oluşturmak için kesilmiş uçları birbirine katla. Huniyi sabitlemek için uçları birbirine bantla.
  • Huni yapmanın başka bir yolu da bir asitli içecek şişesini ikiye kesmektir. Yemi alt kısma koy. Üst kısımdaki kapağı çıkar, şişeyi baş aşağı çevir ve alt kısma yerleştir.
 4. 4
  Sineklerin konmasını engellemek için sinek kâğıdı as. Sinek kâğıdı şeritler şeklindedir ve vantilatör ve kapı çerçevelerinin etrafı gibi açık alanlara asılır. Sinek yorulduktan sonra ilk gördüğü yere konar. Yakalanan sinek diğer sinekleri de çeker, yani beklerken arkana yaslan ve rahatla.[4]
  • Bu şeritler çok yapışkandır, bu nedenle şeritlerin saçına takılmamasına dikkat et. Şeritleri olabildiğince görülebilir alanlarda tutmayı dene.
  • Sinekler yığıldıkça sinek kâğıdını at. Buna bakması biraz iğrenç olsa da sineksiz bir ev için ödenecek küçük bir bedeldir. Sonrasında daha fazla sinek yakalamak için yeni bir şerit asabilirsin.
 5. 5
  Tekrar kullanılabilen bir sinek öldürücü tuzak için bir sinek lambası yerleştir. Sinek lambasını takmak için boşta bir prize ihtiyacın olacak. Bunu evine astıktan sonra ışığın yakındaki sinekleri çekmesini bekle. Sinekler, alt kısımda kaydırıp temizleyebileceğin bir levhaya düşecektir. Hiç emek sarfetmeden gürültülü bir cızırdama duymak biraz eğlencelidir.[5]
  • Sinek lambaları, üzerine sinekler konduğunda gürültülü bir ses çıkarır. Eğer buna hazır değilsen biraz sinir bozucu olabilir.
  • Açık havada iyi çalışan sinek lambaları vardır ve bu, üretici tarafından ambalaj üzerinde belirtilecektir. Bu sinek lambaları en iyi sonucu yakınındayken verir. Onu ihtiyacın olmadığında indirirsen daha fazla sinek çekmez.
  • Ayrıca bir UV ışık tuzağı da alabilirsin. UV tuzaklar, normal elektrikli tuzaklardan daha sessizdir. Sinekler, gerektikçe çıkarıp değiştirebileceğin yapışkanlı tahtaların üzerine iner.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Sinekleri Savmak ve Zehirlemek

 1. 1
  Su ile arnavut biberini karıştırarak doğal bir sinek savar sprey yap. Sinekler, diğer pek çok böcek gibi ısıya dayanamaz ve baharatlardan kaçınır. 1 su bardağı (240 ml) suyu sprey şişesine koy ve yaklaşık 1 çay kaşığı veya yaklaşık 1,80 gram arnavut biberini karıştır. Sinir bozucu işgalcileri evinden uzak tutmak için suyu kapı aralıkları ve pencere pervazları gibi alanlara koy.[6]
  • Sinek savar sprey yapmak için taze arnavut biberini doğra veya öğüt ya da kuru toz hâlini kullan. Kuru arnavut biberi daha güçlüdür ve etkilidir, fakat tesirini hızlı kaybeder. Havada kokusunu alamadığında daha fazla sinek savar sprey sık.
  • Sinekleri uzaklaştıran güçlü baharatlardan bir diğeri zencefildir. Elinin altında arnavut biberi tozu olmadığında bunu kullan.
 2. 2
  Evine açılan yerlerde reyhan gibi kokulu bitkiler yetiştir. Sinekleri savmanın doğal bir yolu için yemeklerinde de kullanabileceğin kokulu bitkilerden başkasını düşünme. Lavanta, limon otu ve nane gibi otlar mevcut seçeneklerden sadece bir kaçıdır. Yeni bahçeni kapı çevresi, pencereler, meyve bahçeleri ve durgun su bulunan alanlar gibi sineklerin toplanması muhtemel yerlerin yakınına kur. Ayrıca, havanın keyfini çıkarmak için gittiğin yerlere de kur.[7]
  • Otları ekmek için nötr toprak veya saksı toprağı kullan. Otları küçük yetiştirme kaplarında, saksılarda veya yerde tutabilirsin. Toprağın iyi drene edildiğinden ve her gün yaklaşık 6 saat güneş ışığı aldığından emin ol.
  • Bu bitkiler zehirli değildir, bu nedenle onları dikme konusunda endişelenmene gerek yok. Sinekleri caydırmak için pencere pervazlarına küçük bitki kutuları bile koyabilirsin.
 3. 3
  Kilerini korumak için otları keselere doldur. Küçük keseler veya parfüm poşetleri satın al, ardından onları en sevdiğin otla doldur. Karanfil iyi bir seçimdir, ancak reyhan ve limon otu gibi alternatifler de işe yarar. Ardından, çuvalı atıştırmalık dolabı gibi korumak istediğin bir alana yerleştir. Bu, kokuyu zayıflatan bir esinti bulunmayan kapalı alanlarda en iyi sonucu verir.[8]
  • Tesirini kaybetmeye başladığında otları değiştir. Artık otların kokusunu almıyorsan onları at ve poşetleri tekrar doldur.
 4. 4
  Güçlü bir vantilatör ile açık alandaki sinekleri dağıt. Seni rahatsız eden o küçük sinek, güçlü vantilatörünün gücüne karşı koyamayacaktır. Örneğin, eğer bir parti veriyorsan vantilatörlerini misafirlerinin ve yemek masasının etrafına yerleştir. Sinekler sana ulaşmaya çalışacak olsa da havada dengelerini koruyamayacaktır.[9]
  • Bu, iç mekanda da işe yarar. Bunu, sineklerin toplandığı yerin yakınında bir tavan vantilatörü açarak dene. Tek sorun, bu şekilde sineklerden kurtulmak yerine onları dağıtmış olursun, bu yüzden onları yakalamak için bir tuzak veya elektrikli süpürge kullan.
 5. 5
  Ciddi istilalarla başa çıkmak için kimyasal bir sinek spreyi kullan. Kimyasal sinek spreyleri hızlı ve etkilidir, ancak aynı zamanda insanlar ve evcil hayvanlar için oldukça zehirlidir. En iyi sonucu elde etmek için, içinde pire otu bulunan bir sprey al ve sineklerin toplanması muhtemel alanları ilaçla. Spreyi kullanmadan önce bir solunum maskesi takarak kendini koru. Bir alanı tamamen temizlemek için bu işlemi 2 haftaya kadar tekrarlaman gerekebilir.[10]
  • Spreyler oldukça şiddetli olduğu için tedavi alanını temizle. Alanı havalandırırken diğer insanları ve evcil hayvanları birkaç saat uzak tut.
  • Eğer baş etmesi kolay küçük bir sinek grubuyla uğraşıyorsan önce kendi tuzağını yapmayı düşün. Mesela, şekerli sıvı ve biraz sabırla meyve sineklerini halletmek oldukça kolaydır.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Evini Temizlemek ve Güvenceye Almak

 1. 1
  Çöpü bir çöp torbasına koyarak ağzını sıkıca bağla ve kutunun üzerine bir kapak yerleştir. Çöp, sinekler için bir numaralı besin kaynağıdır, ancak evini çöpsüz tutmak hiç de öyle kolay değildir. Çöpleri kapalı bir çöp kutusuna yerleştirilmiş bir çöp torbasında sakla ve mümkün olan en kısa sürede at. Bu, sineklere seninle uğraşamayacaklarını gösterecek![11]
  • Hangi tür yiyeceklerin farklı sinek türlerini çektiğini anla. Mesela, mantar sivrisinekleri aşırı sulanmış bitkilerden gelir, meyve sinekleri olgunlaşmış meyve veya ürünlerden gelir, phorid sinekler çöp ve organik maddelerden gelir ve kara sinekler duran çöplerden veya dışarıdan gelir.[12]
  • Çöp alanını daha güvenli hâle getirmek için çöp kutularını ve çöp bidonlarını temiz tutmak üzere çöp poşeti kullan. Onları doldukça boşalt ve dökülme fark ettiğinde yıka.
  • Bir çöp tenekesini veya çöp bidonunu temizlerken, etrafa dökülen yiyecek olup olmadığını da kontrol et. Bazen yiyecekler yere düşer ve fark edilmesi kolay değildir. Temiz, kapalı bir kutunun etrafındaki sineklerin nedeni göze çarpmayan bir dökülme olabilir.
 2. 2
  Yiyecekleri kaplarda tut ve bozulduğunda at. O yemek senin hakkın, bu nedenle o sineklere istenmediklerini göster. Yiyeceklerini kapalı kaplarda sakla. Sakladığın şeye bağlı olarak kapları buzdolabına veya mutfak dolaplarına yerleştir. Yiyecekler bozulmaya başladığında, sineklerin mesken tutmasına fırsat vermemek için mümkün olan en kısa sürede onlardan kurtul.[13]
  • Yemek artıklarına dikkat! Sinekler şekerli içeceklere ve çürüyen yiyeceklere akın eder. Bunlar tuzak olarak kullanmak için iyi seçeneklerdir; bu fırsattan istifade et!
 3. 3
  Evindeki döküntüleri fark ettiğinde temizle. Sıvı dökülmelerini tespit etmek ve kâğıt havlularla temizlemek kolaydır, ancak katı yiyecekleri unutma. Çoğu zaman kırıntılar, kolayca erişemeyeceğin kuytu alanlara düşer. Mesela, dün geceki yemekten bir şey düştüyse diye ocağın altını kontrol etmek için zaman ayır. Bu döküntüleri hemen temizleyerek, sinekler onları bulmadan önce birçok besin kaynağını ortadan kaldırırsın.[14]
  • Sinekler içinde çürüyen yiyecekler bulunan ıslak alanları sever. Gider borularının içinde, bulaşık makinesinin içinde ve cihazların altında yiyecek ve nem olup olmadığını kontrol et. Sinek cenneti olmalarını önlemek için bu öğeleri olabildiğince sık temizle.
 4. 4
  Sineklikleri onar ve evindeki boşlukları kapat. Böcek ziyaretçilerini dışarıda tutmak için nasıl içeri girdiklerini öğren. Evin dışarıdan ne kadar iyi görünürse görünsün duvarlarda ve yalıtımda çatlaklar oluşacaktır. Evini inceleyerek bu boşlukları ara. Ardından, bu alanları dolgu malzemesi, pencere bandı ve sinekliklerle kapat.[15]
  • Evinin etrafındaki sineklikleri ve pencereleri düzenli olarak denetle ve tespit ettiğin yırtık veya eksiklikleri onar.[16]
  • En çok duvarların birleştiği alanlara dikkat et. Büyük olasılıkla bu noktaların içlerinde doldurulması gereken boşluklar bulunur. Onları kapatmak için boşluklara bezelye büyüklüğünde dolgu malzemesi sık.
 5. 5
  Su kaynaklarını ortadan kaldırmak için kullanılmayan su birikintilerini boşalt. Sert bir yağmurdan sonra oluşan su birikintilerine dikkat et. Ayrıca kovalara, kuş havuzlarına ve su toplayan diğer alanlara da dikkat et. Sineklere su kaynağı olmaması için bu noktaları temizleyip kurula.[17]
  • Toprağın suyunu çekmek için eğimini değiştir, havalandır veya içine kum karıştır. Ayrıca, çim saplarının altındaki su miktarını azaltmak için çimlerini biçilmiş hâlde tut.
  • Evindeki pis su boruları ve sızdıran borular gibi nemli alanlara dikkat et. Evini kuru tutmak için gereken temizliği ve onarımı yap.
 6. 6
  Evinin yakınındaki yaprakları ve diğer atıkları kaldır. Ölü yapraklar gibi basit şeylerin arasında sineklerin yaşadığını tahmin etmeyebilirsin, ancak genellikle buralarda sinekler yaşar. Yaprakları, hayvansal artıkları ve diğer olası besin kaynaklarını fırsat bulur bulmaz temizlemek en iyisidir. Avlunu bakımlı tutmak sinekleri uzak tutmanın önemli bir parçasıdır.[18]
  • Sineklerin içeri girmesini engellemek için kompost yığınlarını evinden en az 6 m uzakta tut.
  Reklam

İpuçları

 • Sinekler genellikle çürüyen yiyecek ve çöpleri yer. Bu sorunlardan kurtulmak çoğu sinek istilasını durdurur.
 • Eğer şansın varsa hangi tür olduklarını görmek için sineklere yakından bak. Sineğin şekli veya rengi, sorunun üzerinden gelmenin en etkili yolunu bulmana yardımcı olabilir.
 • Sineklerin toplandığı noktaları arayarak istila kaynaklarını belirle. Örneğin, meyve sinekleri genellikle mutfak lavabolarının yakınında uçar, ancak et sinekleri genellikle yakınlarda ölü bir hayvan veya hayvansal artık bulunan duvarların etrafında toplanır.
Reklam

Uyarılar

 • Böcek ilaçları zehirlidir, bu yüzden onları dikkatli kullan. Kimyasal sprey kullanman gerekiyorsa alanı havalandırana kadar diğer insanları ve evcil hayvanları uzak tut.


Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

Sinekleri Tuzağa Düşürmek ve Yakalamak

 • Elektrikli süpürge
 • Bulaşık sabunu
 • Kavanoz veya şişe
 • Sinek kâğıdı
 • Sinek raketi (isteğe bağlı)
 • Elma sirkesi (isteğe bağlı)
 • Meyve veya şekerli bir sıvı (isteğe bağlı)
 • Kâğıt huni (isteğe bağlı)

Sinekleri Savmak ve Zehirlemek

 • Sprey şişesi
 • Su
 • Ekim toprağı
 • Ekim kutuları
 • Kimyasal sinek spreyi (isteğe bağlı)
 • Arnavut biberi (isteğe bağlı)
 • Lavanta, fesleğen ve nane gibi otlar (isteğe bağlı)
 • Latin çiçeği gibi çiçekler (isteğe bağlı)

Evini Temizlemek ve Güvenceye Almak

 • Sabun
 • Su
 • Temizlik bezleri
 • Elektrikli süpürge
 • Kapalı çöp kutuları
 • Çöp poşeti
 • Dolgu malzemesi

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Kulağakaçandan Nasıl KurtulunurKulağakaçandan Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Saksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan KaldırılırSaksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan Kaldırılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Joshua Bloom
Ortak yazarlar :
Haşere Kontrol Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Joshua Bloom. Joshua Bloom haşere kontrol uzmanıdır ve New York'ta yerleşik bir haşere kontrol şirketi olan Standard Pest Management'ın operasyonlardan sorumlu başkan yardımcısıdır. Haşere kontrol endüstrisinde 20 yılı aşkın deneyime sahiptir ve ticari ve büyük tesislerin haşere kontrol yönetiminde uzmanlaşmıştır. Standard Pest Management ayrıca karınca, tahtakurusu, hamam böceği, sinek ve kemirgen kontrolünde uzmanlaşmıştır. Joshua, termit kontrolü için NYSDEC (New York Eyalet Çevre Koruma Departmanı) tarafından verilen lisansa sahiptir. Bu makale 33.911 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 33.911 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam