Sinekler ister evinde olsun, isterse bahçede ya da verandada, sorun oluşturabilir. Dükkânlardan satın alabileceğin bir sürü kapan ve sprey olsa da bunların birçoğu hem kötü kokan hem de sağlığına zarar veren kimyasallar içerir. Sinek problemine harika ve doğal bir çözüm olarak kendi sinek kapanını kendin yapabilirsin. Birkaç basit adıma uyarak sorunu kontrol altına alabilir ve gördüğün her sineği ortadan kaldırabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Şişeden Sinek Kapanı Yapmak

 1. 1
  Boş bir meşrubat şişesi al. Kullanılmış bir şişe olabileceği gibi, meşrubatı döküp şişeyi de kullanabilirsin. Yeter ki içinde hiç meşrubat kalmasın ve şişe ılık suyla yıkanmış, kapağı çıkarılmış olsun. [1]
 2. 2
  Şişenin üst kısmını kes. Makas kullan. Makasın sivri uçlarından birini kullanarak şişeye bir delik aç. Bunu, şişenin huni kısmının bittiği, geniş gövde kısmının başladığı yere yap (şişenin ortasına yakın bir yere).
  • Şişeye delik açtıktan sonra makası sok ve şişeyi boydan boya kes. Şişenin huniye benzeyen üst kısmını tamamen ayır ki elinde iki parça olsun: huni (üst) ve sütun (alt).
  • Huninin uç kısmına olabildiğince yakın kesmeye çalış yoksa ters çevirdiğinde yerinde durmaz.
  • Şişenin huni kısmını kesmek için keskin bir bıçak da kullanabilirsin ama kendini kesmemeye özen göster. Bu projeyi çocuklarınla birlikte yapıyorsan en iyisi güvenli bir makas kullanman.
 3. 3
  Kestiğin parçayı ters çevir. Sonra da şişenin alt yarısının içine sok. Eğer huni kısmının ucuna yakın kestiysen, ters çevirip oturttuğunda parça orada duracaktır.
 4. 4
  Şişenin iki parçasının kesik kenarlarını birleştir. Bunu yapmanın en basit ve en etkili yolu, kenarları zımbalamak. Şişenin çevresini birbirinden eşit uzaklıkta olacak biçimde üç ya da dört kez zımbala.[2]
  • Proje çocuklarla birlikte yapılıyorsa parçaları birbirine bir yetişkin zımbalamalı. Zımban yoksa aşağıdaki iki seçenek de iş görür.
  • Bantlamak da iyi bir seçenektir ama bandın suya dayanıklı olması gerekiyor. Huninin etrafını üç ya da dört parça bantla birleştir.
  • Eğer normal yapıştırıcı ya da Japon yapıştırıcısı kullanmak istiyorsan bunun da suya dayanıklı olması gerekiyor. Huniyi eklemeden önce, şişenin alt kısmının iç çeperine ince bir katman hâlinde yapıştırıcı sür. Sonra huni kısmını baş aşağı olacak biçimde şişenin içine oturt. Parmaklarını kullanarak huni ve alt kısmı birleştir. Yapıştırıcı kuruyana kadar iki parçayı yerli yerinde tut.
 5. 5
  Erimiş şeker karışımı hazırla. Beş çorba kaşığı şekeri tencereye koy. Tencereyi ocağa yerleştir. Şekeri çıkıntı yapmayacak biçimde tencerenin dibine yay.[3]
  • Şekerin üstünü örtecek kadar su dök. Karışımı orta-yüksek sıcaklıkta ağır ağır ısıtarak kaynat.
  • Karışımı iyice karıştır. Şekeri sıcak/ılık musluk suyunda eritirsen şekerli su elde edersin ama kaynatırsan sinekler için daha çekici olan konsantre bir "şurup" yapmış olursun. Sıvıyı ılık hâle gelene kadar beklet.
 6. 6
  Sıvıyı bir kaşıkla şişenin huni ağzına dök. Sıvının huninin kenarlarını kaplamasına izin ver ki huninin içine giren sinekler en başından yapışıp kalsın.
 7. 7
  Başka bir tür yem kullan. Birkaç parça elma dilimle ve bunları huninin ağzından iterek şişenin içine at. Bir parça çiğ et ya da birkaç çorba kaşığı ekşimiş şarap da kullanabilirsin. Yalnızca şekerle ya da balla karışık su kullansan da olur.
 8. 8
  Sirke ekle. Eğer sıvı bir yem seçtiysen içine birkaç tatlı kaşığı sirke, tercihen de beyaz sirke koy. Bu, arıları ve yakalamak istemediğin diğer böcekleri kapandan uzak tutar.[4]
 9. 9
  Şişeyi güneş alan bir yere koy. Bu, şişedeki meyvenin/etin çürümesini hızlandıracak ve sineklerin yemin kokusunu alma olasılığını artıracaktır. Aynı zamanda sıvı karışımın buharlaşmasını, böylece sinekleri kapana çeken bir feromon oluşturmasını da sağlayacaktır. Yeni sinek kapanının sinekleri nasıl yakaladığına hayret edeceksin.
 10. 10
  Şişenin içine sık sık nefesini ver. Bu, kapanın etkisini artırır çünkü böcekler sıcağa ve karbon dioksite gelir. Şişeyi ellerinin arasına alıp ovalayarak da ısıtabilirsin.
 11. 11
  Şişeyi at. Böceklerin birikmeye başladığını gördükten sonra şişeyi at ve yenisini yap. Er ya da geç yem etkisini yitirecek ve baştan başlaman gerekecek. Eğer şişeyi boşaltmaya çalışırsan bu çok zor olacaktır çünkü sinekler ve yem huninin içine yapışacaktır. Ayrıca ölü sinekleri eline alman hiç de iyi olmaz.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Konserve Kutusundan Sinek Kapanı Yapmak

 1. 1
  Uygun bir konserve kutusu bul. Standart büyüklükte bir köpek maması ya da çorba konservesi bu iş için biçilmiş kaftandır. Kâğıt etiketi sök, konservenin kapağını çıkar, sonra kutuyu ılık suyla yıka. Kuruladıktan sonra sıradaki adıma geç.
 2. 2
  Birkaç parça tamir bandı kes. Bu parçaların kutunun etrafını saracak kadar uzun olması gerekiyor. Yapışkan uçlarına dokunmamaya ya da bunları kirletmemeye özen göster yoksa kapan işe yaramayacaktır.
 3. 3
  Bant şeritlerini konserve kutusunun etrafına sar. Yapışkanı kutuya aktarmak için tamir bandını hafifçe ovala.[5]
 4. 4
  Tamir bandını konserve kutusundan sök. Kutunun yüzeyi artık yapış yapış olacaktır. Hafifçe değerek ne kadar yapışkan olduğuna bak. Çok yapışkan değilse yeni tamir bandı şeritleriyle tekrar dene.
 5. 5
  Konserve kutusunun iç kapağına küçük bir cep feneri bantla. Kapak, cep fenerinin arkasına gelmeli. Böylece sinek kapanının alt kısmını yapmış olacaksın. Morötesi bir fener bulursan daha da iyi olur çünkü morötesi ışın çoğu sineği cezbeder.[6]
 6. 6
  Geceleri konserve kutusunu dışarı bırak. Kutu dik dursun ki yapışkan kısmının tümüyle sinekleri yakalayabilsin. Cep fenerini açıp kutunun içine oturt. Cep fenerinin de dik durduğundan ve pillerinin yeni olduğundan emin ol.[7]
 7. 7
  Sinekleri bekle. Işığa gelecek ama kutunun yapışkan kenarlarına yapışacaklar.
 8. 8
  Kutuyu yenile. Eğer kutuyla başarılı biçimde sinek yakaladıysan en iyisi kutuyu atmak. Sineklere değmek zorunda kalmamak için, en iyisi kutuya eldivenle dokunmak. Kutuyu çöpe atmadan önce içine koymak için bir naylon torba hazırlaman iyi olabilir.[8]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Plastik ya da Cam Kaptan Sinek Kapanı Yapmak

 1. 1
  Küçük bir kap al. Bu cam bir kavanoz (mesela reçel kavanozu) ya da içine kuruyemiş veya fıstık ezmesi koyduğun cinsten plastik bir kap olabilir. Eğer kabın ya da kavanozun kapağı varsa çıkar.
 2. 2
  Kaba sirke ekle. Bir şişe elma sirkesi al ve kabın içine yaklaşık 2,5 cm yükseklikte olacak kadar dök. Bu, sinekleri kaba çekecektir.[9]
 3. 3
  Sirkeye bulaşık deterjanı ekle. Sirkenin yüzey gerilimini bozmak için, içine birkaç damla sıvı sabun ya da bulaşık deterjanı damlat. Yoksa sinekler sirkenin üstünde durup sirkeyi içebilirler.[10]
 4. 4
  Meyve ya da çiğ et ekle. Kabın içine sirke/bulaşık deterjanı karışımı yerine meyve ve et de koyabilirsin. Sadece eklemek istediğin şeyi parçalara ayır ve kabın dibine koy. Çürüyen gıda kokusu sinekleri kaba çekecektir.[11]
 5. 5
  Kabı streç filmle kapla. En az 8 x 8 cm boyutlarında bir parça film kopar. Streç filmi ellerinle kabın ağzına güzelce ger. Eğer film yerinde durmuyorsa etrafına birkaç parça bant yapıştırabilir ya da bir lastik bant geçirebilirsin.
 6. 6
  Streç filmde delikler aç. Bıçak, makas, kürdan vb. kullanarak streç filmde en az dört delik aç. Bu, sineklerin kapanın içine girmesine olanak tanıyacak.[12]
 7. 7
  Kabı dışarı koy. Sinekler deliklerden kapanın içine girecektir. Ancak girdikleri delikleri tekrar bulamayacaklarından dışarı çıkmaları olanaksızdır. Aynı zamanda sinekler kabın içine koyduğun şeyi yemekle meşgul olacaktır.
 8. 8
  Sinekleri öldür. Sineklerin bir kısmı büyük olasılıkla kapanın içinde bir süre sonra ölecektir. Ama bazı sinekler hâlâ kabın içine koyduğun yemi yiyor olabilir. Kapanı eve al, lavabonun içine koy. Lavabo tıkacını takıp evyeyi sıcak suyla doldur. Evye dolunca kabı içine koyup on dakika bekle. Bu, sinekleri boğacaktır.
 9. 9
  Ölü sinekleri at. Streç filmi sök ve at. Kabı çöp tenekesine götür ve kenarına vura vura boşalt. Bunu kapta hiç karışım ve sinek kalmayana kadar sürdür.[13]
 10. 10
  Kabı dezenfekte et. Bunu kabı ılık su ve sabunla yıkayarak yapabilirsin. Kabın temizlenmesi ve tekrar kullanılabilmesi için, zararsız bazı kimyasal maddeler de kullanabilirsin. Kap temizlenince, tekrar kapan yapmak için kullanabilirsin.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Kendi Yapışkan Sinek Kâğıdını Yapmak

 1. 1
  Kâğıt bir alışveriş poşeti al. Uzun ve yapışkan sinek şeritleri yapacağın için, poşetin uzun olması iyi olur. Naylon poşet kullanma çünkü yapışkan karışım naylona yapışmayacaktır..
 2. 2
  Kâğıttan şeritler kes. Bir makas kullan ve 2,5 x 15 cm uzunlukta şeritler kes. Bunlardan dört ya da beş tanesine ihtiyacın olacak. Kestikten sonra şeritleri masanın üstüne koy.[14]
 3. 3
  Şeritlere delik aç. Makas ya da bıçak kullanarak şeritlerin ucuna 2,5 cm mesafede bir delik aç. Bunu her şerit için tekrarla. Elinin altında delgeç varsa şeritleri bununla da delebilirsin. [15]
 4. 4
  Delikten bir ip geçirip bağla. En az on beş santim uzunlukta bir ip/tel kes. Her şerit için ipe ihtiyacın olacak. İpi şeridin deliğinden geçir ve düğüm at.
 5. 5
  Şekerli karışım hazırla. Bir ölçek şeker, bir ölçek bal ve bir ölçek suyu bir tencereye koy. Tencereyi ocağa yerleştir ve orta-yüksek sıcaklıkta, malzemeler iyice karışana kadar ısıt. Hepsi karıştıktan sonra, karışımı oda sıcaklığına inmesi için beklet.[16]
 6. 6
  Kâğıdı karışıma batır. Her bir şeridi karışıma batırarak şurupla kapla. Şeritleri bir pişirme kâğıdının üstüne koyup kurumaya bırak.
 7. 7
  Şeritleri as. Bir çivi ya da raptiye bulup şeritleri iplerinden as. Hepsini birbirine yakın yere koyabilir ya da evin farklı yerlerine yerleştirebilirsin. Şeritler yan yana durursa kapan daha etkili olur.[17]
 8. 8
  Kâğıdı çöpe at. Şeritler sinekle kaplanınca indirip çöpe at. Eğer herhangi bir sebepten ötürü, şeritler işe yaramadıysa muhtemelen üzerinde yeterince şurup olmadığı içindir. Yeniden şurup pişirip kâğıtları tekrar içine batır ya da sıfırdan başlayıp yeni şeritler yap.
  Reklam

İpuçları

 • Cep fenerinin pilinin yeni takılmış ya da şarj edilmiş olduğundan emin ol.
 • Üçüncü yöntemde, böcekleri lavaboda boğmak istemezsen bir sprey böcek ilacı da kullanabilirsin.
 • İlk yöntemdeki gibi şişenin yarısını huni olarak kullanmak yerine, kâğıttan bir huni de yapabilirsin. Bir sayfa yazıcı kâğıdını kıvırarak bir huni yap ve şişenin ağzına tuttur.
 • Sineklerden kurtulmanın bir diğer yolu da evdeki tazeliğini yitirmiş sebze ve meyvelerden kurtulmaktır.
Reklam

Uyarılar

 • Bu kapan sinekleri çekecektir, o yüzden yemek yediğin yere makul bir mesafeye koyman iyi olur.
 • Konserve kutusunu dezenfekte ederken mutlaka güvenli kimyasallar kullan.
 • Kapanların eve eşekarısı gibi zararlı böcekleri çektiğini fark edersen bir sprey ilaç al ve böcekleri, kapanın yanına yaklaşmadan öldür.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Tırtıllardan Nasıl KurtulunurTırtıllardan Nasıl Kurtulunur?
Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Şişme Yataktaki Delik Nasıl OnarılırŞişme Yataktaki Delik Nasıl Onarılır?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Buzdolabının Buzlanması Nasıl ÖnlenirBuzdolabının Buzlanması Nasıl Önlenir?
Vantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl YapılırVantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl Yapılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Kurtçuklar Nasıl ÖldürülürKurtçuklar Nasıl Öldürülür?
Eşek Arıları Nasıl Uzak TutulurEşek Arıları Nasıl Uzak Tutulur?
Dışarıdaki Sineklerden Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 43 kişi çalıştı. Bu makale 37.965 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 37.965 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam