Üst solunum yolu enfeksiyonu veya alerjilere bağlı sinüs tıkanıklığı can sıkıcı olabilir. Bu durum aynı zamanda kaliteli uyku almanı ve iş yerindeki verimliliğini de etkileyebilir. Uzun süreli sinüs tıkanıklığı sinüs enfeksiyonlarına yol açabilir. Bu rahatsızlıklar; burun tıkanıklığı, yeşil veya iltihaplı yoğun burun akıntısı, yüzde ağrı, gerilim tipi baş ağrıları, öksürük ve düşük dereceli ateş gibi belirtilere neden olabilir. Burun tıkanıklığının üstesinden gelmeye çalışıyorsan sinüsleri boşaltmanın birçok yolu var.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Evde Hazırlanan Tedavilerden Faydalanmak

 1. 1
  Buharlı ortamda nefes al. Buhar, sinüsleri boşaltmanın en iyi yollarından biridir. Yardımcı olmaya yeterli düzeyde buhar olması için banyoya git, duşta sıcak suyu aç ve buharı içeride tutmak için kapıyı kapat. Üç ila beş dakika boyunca sıcak su akan banyoda kal. Bu süre sonunda burundaki salgılar gevşemiş ve sümkürülerek burundan dışarı atılmaya hazır durumda olacaktır. Ayrıca başını, yeni kaynatılmış büyük bir kâse suyun üzerine getirebilir ve buharın içinde tutmak için bir havluyla örtebilirsin. Buharı yaklaşık 10 dakika boyunca veya burun tıkanıklığının iyileştiğini hissedene kadar solu.
  • Her iki yöntemde de başının döndüğünü hissedersen temiz havaya çık, otur ve normal nefes al. Baş dönmesi geçecek. Baş dönmesi, endişelenecek bir şey değildir ve genelde birkaç dakika içinde geçer.
  • Banyoda lavanta, okaliptus ve nane gibi uçucu yağları kullanabilirsin. Bu yağların, doğal dekonjestan (tıkanıklık açıcı) özellikleriyle umut vadeettiği gösterilmiştir ve bu nedenle bu yağlar faydalı olabilir. Okaliptus yağının, sinüsleri temizlemeye ve sinüs enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olan dekonjestan, antimikrobiyal ve antienflamatuvar özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir.[1] Kullanmak için beş ila 10 damla yağı küvete veya su kabına damlat.
  • Uçucu yağları çocuklardan uzak tut. Bu yağlar, yutulursa veya yanlış şekilde kullanılırsa ciddi sorunlara ve muhtemelen ölüme neden olabilir.[2]
 2. 2
  Bir hava nemlendirme cihazı satın al. Bazen sinüslerin gerçekten kuru olabilir ve bu da sinüs tıkanıklığına katkıda bulunabilir. Hava nemlendirme cihazları, burun tıkanıklığı konusunda buharla aynı derecede yardımcı olabilir. Burnundaki nem seviyesini arttırması ve burun salgılarının gevşemesine yardımcı olması için evdeyken veya uyurken cihazı açık tut.
  • Tıkanıklığa yardımcı olması için nemlendirme cihazının içindeki suya yaklaşık beş damla okaliptus veya nane gibi uçucu yağlar ekleyebilirsin. Okaliptus yağı, rahatsızlığına yardımcı olabilecek antimikrobiyal, dekonjestan ve antienflamatuvar özelliklere sahiptir.[3]
 3. 3
  Sıcak kompres kullan. Isı da burun tıkanıklığı ve sinüsleri boşaltma konusunda yardımcı olabilir. Nemli bir bezi al ve iki ila üç dakika mikrodalgaya koy. Bez, dayanılabilir sıcaklıkta olmalıdır. Bezi burnunun üzerine koy ve bez, sıcaklık gidene kadar orada kalsın. Gerektiğinde bu işlemi tekrarla. Sıcak, burun içi salgıları gevşetmeli ve sümkürdüğünde salgının çıkmasını sağlamalıdır.
  • Bezi mikrodalgadan çıkarırken bir yerini yakmamaya dikkat et. Tüm mikrodalgalar farklıdır, dolayısıyla seninki bezi çok ısıtmış olabilir.
 4. 4
  Tuzlu su spreyi yap. Tuzlu su spreyi burun tıkanıklığını gidermede faydalıdır. Kendin yapmak istiyorsan bir kâsede yaklaşık 250 ml ılık suyla yarım çay kaşığı tuzu karıştır. Burnuna uygulamak için mağazadan bir burun aspiratörü satın al. Aspiratörün uzun ucunu çözelti kabına yerleştir, havayı boşaltmak için aspiratörün ampül şeklindeki kısmının üzerine bastır, ardından aspiratörün dolması için bu kısmı serbest bırak. Sonra, küçük ucu burnuna sok ve sıvıyı burun salgılarına doğru sıkmak için her bir burun deliğine iki sprey uygula. Bu da sümkürmeyi kolaylaştıracak.
  • Eczaneden tuzlu su içeren ilaçsız burun spreyleri ve damlaları da satın alabilirsin. İçinde endişelenmeni gerektirecek bir ilaç bulunmadığından tuzlu su spreylerini birkaç saatte bir kullanabilirsin. Tuzlu su damlası bebekler için bile çok güvenli ve etkilidir.
 5. 5
  Bir neti pot (burun çaydanlığı) kullan. Minyatür çaydanlık şeklinde olan neti pot, bir burun deliğinden verdiğin ılık suyun diğer delikten çıkmasını sağlayarak sinüs yollarını temizleyebilen bir alettir. Bu aleti kullanmak için çanağı yaklaşık 120 derece ılık suyla doldur. Başını sola ve biraz geriye doğru eğ, çanağın ağız kısmını sağ burun deliğine yerleştir. Çanağı yukarı kaldırıp sağ burun deliğine suyu dök. Su, sol burun deliğinden boşalacak.
  • Suyun temiz ve steril olduğundan emin ol. Su kaynağının güvenilirliğinden emin değilsen suyu ısıtmak için önceden kaynatıp tüm kirliliği gider.
 6. 6
  Sıcak şeyler iç veya ye. Sinüs sorunlarına yardımcı olabilecek bazı içecekler ve yiyecekler var. Sıcak çay içmeyi dene çünkü bu, buharla aynı etkiye sahip. Çaydan gelen ısı sinüs kanallarını ısıtacak ve salgıların burundan boşalmalarına yardımcı olacak. Nane ve lavantanın sinüs tıkanıklığıyla ilgili ilave faydaları olsa da tercih ettiğin her tür çayı içebilirsin.
  • Yemek yeme şeklini de değiştir. Acı salsa sos, acı biber, acı tavuk kanadı veya içinde acı baharat olan herhangi bir yemeği dene. Vücut sistemine gelen ısı, sinüslerin ısınmasına ve salgıların çalışmasına yardımcı olur.
  • Sıcak çorba veya et sulu çorba da sinüslerin gevşemesine yardımcı olabilir.[4]
 7. 7
  Egzersiz yap. Sinüs tıkanıklığın olduğunda egzersiz yapmak istemeyebilirsin ama fiziksel aktivite, sinüslerindeki mukus akışını artırmaya yardımcı olabilir ve bu da burun salgılarının temizlenmesine yardımcı olur. Bu konuda yardımcı olması için 15 ila 20 dakika aerobik egzersiz yapmayı dene.
  • Polene veya dışarıdaki diğer maddelere alerjin varsa rahatsız eden alerjenlere daha fazla maruz kalmamak için spor salonunda veya evde egzersiz yapmayı dene.[5]
 8. 8
  El ile masaj yap. Bazen sinüslerini boşaltmak için elini kullanabilirsin. İşaret ve orta parmağını kullanıp alnına, burun köprüsüne, gözlerinin yanına ve gözlerinin altına dairesel hareketler yaparak hafif bir basınç uygula. Sinüs kanallarını açmaya yardımcı olması için alnın boyunca dairesel hareketler yaparken biberiye yağı gibi bir yağ kullan.
  • El ile yapılan bu hareket, salgıların elle veya yapısal olarak parçalanmasına yardımcı olacağı gibi o alanı da ısıtabilir.[6]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Tıbbi Yardım Aramak

 1. 1
  İlaçları dene. Sinüslerindeki tıkanıklığı gidermeye yardımcı olabilecek hem reçetesiz hem de reçeteli birçok ilaç var. Flonase ve Nasacort, reçetesiz satılan nazal steroid spreylerdir. Kullanımı, spreyi her burun deliğine günde bir veya iki kere uygulamak şeklindedir. Özellikle alerjin varsa bu yöntem yardımcı olabilir. Zyrtec'i de deneyebilirsin. Bu, sinüs tıkanıklığını azaltan ve uyku yapmayan bir antihistamindir. Günde bir kez 10 mg şeklinde al. Ayrıca yine uyku yapmayan bir antihistamin olan Claritin'i de deneyebilirsin. Bu da iyi gelecektir. Günde bir kez 10 mg şeklinde al. Psödoefedrin içeren oral konjestan gidericiler de yardımcı olabilir.
  • Reçetesiz dozlar sende işe yaramazsa doktorunla, bu ilaçların daha etkili sürümleri veya senin durumundaki birine daha iyi gelebilecek, yalnızca reçeteli olarak satılan dekonjestanlar hakkında konuş.[7]
  • Sinüs tıkanıklığı ile ilişkili ağrı için asetaminofen ve ibuprofen gibi reçetesiz ağrı kesici ilaçlar da yardımcı olabilir.[8]
  • Afrin gibi burun tıkanıklığı gidericiler, sinüs tıkanıklığını hızla azaltabilir ama bu ilaçlar yalnızca üç gün kullanılmalıdır. Bunları daha uzun süre kullanırsan geri tepme belirtileri yaşayabilirsin.[9]
  • Hamile kadınlar veya kalp hastalığı, şeker hastalığı, yüksek tansiyon veya tiroid hastalığı gibi sağlık sorunları olan kişiler doktorlarıyla konuşmadan bu ilaçları kullanmamalıdır. Ayrıca çocuklara vermeden önce çocuğunun doktoruyla konuş.
 2. 2
  Doktoruna immünoterapi (bağışıklığı artırıcı tedavi) konusunda danış. Sinüs sorunlarına neden olan ciddi kronik alerjin varsa sinüs tıkanıklığını gidermek için immünoterapiyi düşün. İmmünoterapi; polen, küf veya evcil hayvan tüyleri gibi alerjik olduğun şeylerin küçük dozlarının enjeksiyonla veya dil altından vücuduna uygulandığı işlemdir. İlk adım, neye alerjin olduğunu tam olarak anlaşılması için bir alerji uzmanı tarafından alerji testi yapılmasıdır. Doktorun neye alerjin olduğunu onayladıktan sonra alerjeni enjeksiyon olarak veya dilinin altından uygulamaya başlayacak. Doktor, vücudunun alerjene uyum sağlamayı öğreneceği, artık onu bir istilacı olarak görmeyeceği ve dolayısıyla sinüs tıkanıklığı veya burun akıntısı gibi bir bağışıklık tepkisi oluşturmayacağı fikriyle bu alerjen dozlarını vücuda verir.
  • Enjeksiyonlar veya tedaviler ilk dört ila altı ay boyunca haftalık olarak yapılır. Ardından, bakım düzeyinde olursun ve her iki ila dört haftada bir tedavi alman gerekir. Tedaviye ayda yalnızca bir kez ihtiyacın olana kadar devam edilir ve tedaviler arasında giderek daha uzun süreler oluşur. Bir yıl sonra tedaviye yanıt verdiysen ya hiç belirtin olmaz ya da çok düzelmiş olursun. Alerjene karşı tamamen bağışıklık kazanana kadar tedavi üç ila beş yıl devam edebilir.
  • Tedaviye yanıt vermezsen immünoterapi sonlandırılır.
  • Bu tedavi zaman alıcı ve pahalı olabilir ama birçok insan sinüs tıkanıklığını giderdiği ve yaşam kalitesini artırdığı için bu tedaviye yöneliyor.[10]
 3. 3
  Tıbbi yardım iste. Bir doktora ihtiyaç duyabileceğin belirli durumlar vardır. İki haftadan uzun süredir soğuk algınlığı belirtin varsa bakteriyel enfeksiyon gibi daha büyük bir sorun olup olmadığını kontrol etmek için doktoruna görünmelisin. Bir hafta boyunca normal alerji salgılarında ve belirtilerinde bir değişiklik fark ettiysen ve yedinci günde iyileşmek yerine kötüleşiyorsan tedaviye başvurman mantıklı.
  • Bazen sinüs tıkanıklığı bakteriyel sinüs enfeksiyonuna yol açabilir ve doktorun bu durumda bir antibiyotik reçete edebilir. Sinüs cerrahisine, kronik sinüs tıkanıklığı veya enfeksiyonlar için nadiren başvurulur.
  • Sinüslerinde kanama varsa sinüs tıkanıklığı şiddetli veya yüksek ateşli baş ağrıları, kafa karışıklığı, boyun tutulması veya hâlsizlik yapıyorsa ya da evde uyguladığın tedaviler sonrasında herhangi bir belirtide artış olursa hemen doktoruna görün.[11]
  • Sinüs tıkanıklığı durumunda sinüslerin boşaltılması, astımı veya diğer akciğer problemleri olan kişilerde belirtileri tetikleyebilir. Sinüs tıkanıklığıyla ilişkili öksürük, hırıltılı solunum, göğüs ağrısı veya nefes darlığı yaşıyorsan hemen doktoruna görün.
  Reklam

İpuçları

 • Bol sıvı içmek, kafeini ve alkolü azaltmak ve başın yüksekte olacak şekilde uyumak da işe yarayabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Referanslar

 1. Sadlon, A.E., Lamson D.W. Immune Modifying and antimicrobial effects of eucalyptus oil and simple inhalation devices. Alternative Medicine Review 2010, April 15 (1) 33-47
 2. Essential Oil Poisoning, Clinical Toxicology 1999 37 ( 6) 721- 727
 3. Sadlon, A.E., Lamson D.W. Immune Modifying and antimicrobial effects of eucalyptus oil and simple inhalation devices. Alternative Medicine Review 2010, April 15 (1) 33-47
 4. https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000647.htm
 5. http://www.besthealthmag.ca/best-you/a-z-index/sinusitis#JEXr1yibpzQVhExC.97
 6. http://www.pacificcollege.edu/news/blog/2014/10/12/lymphatic-drainage-and-facial-massage-can-help-sinus-infections-and-allergies
 7. http://www.nhs.uk/Conditions/Sinusitis/Pages/Treatment.aspx
 8. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acute-sinusitis/basics/treatment/con-20020609
 9. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acute-sinusitis/basics/treatment/con-20020609
 1. Sublingual Immunotherapy for Allergic Rhinitis, as Effective as Subcutaneous Therapy, Journal of Asthma and Clinical Immunology, 4-3-2013
 2. Sande, Merle and Jack Gwaltney. Acute Community Acquired Bacterial Sinusitis, Continuing Challenges and Current Management Clinical Infectious Disorders 2004 39 (supp 3) s151-s 158

Bu wikiHow makalesi hakkında

Laura Marusinec, MD
Ortak yazarlar :
Tıp Doktoru
Bu makaledeki ortak yazarlar Laura Marusinec, MD. Dr. Laura Marusinec Wisconsin’de yer alan ve Amerika’da uzmanlıkta daha kalifiye olunduğunu gösteren Board Sertifikası’na sahip bir Çocuk Doktoru’dur. Doktorluk derecesini 1995 yılında Medical College of Wisconsin Tıp Fakültesi’nden almıştır. Bu makale 50.217 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 50.217 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam