Sinüs İltihabı Doğal Olarak Nasıl Tedavi Edilir?

Ortak yazar: Lisa Bryant, ND

Sinüzit, alnında ve yüzünde çeşitli amaçlara hizmet eden boşluklar olan sinüslerin iltihaplanmasıdır. Bu amaçlardan biri, patojenleri ve diğer yabancı cisimleri yakalamak ve onlardan kurtulmak için mukus üretmektir. Bazen sinüslerin genellikle bir enfeksiyon nedeniyle iltihaplanır ve bu iltihaplanma, akması gereken mukusun akışını engelleyebilir. Bu durum sinüzittir.[1] Nazal polipler, hava basıncındaki değişiklikler veya diş enfeksiyonları da sinüzite neden olabilir. Doğal ilaçlar etki yönünden sınırlı olsa da (özellikle bakteriyel enfeksiyonlara karşı), belirtileri azaltabilir veya sinüzitin kötüleşmesini önleyebilirler.

Yöntem 1 / 4:
İltihabı Tedavi Etmek

 1. 1
  Bol sıvı tüket. Kuru geniz yolu vücudun enfeksiyonu iyileştirmesini zorlaştırır. Bol su içmek, yerleşik mukusun incelmesine yardımcı olur ve basınç veya tıkanma hissini azaltır.[2] Fazladan sıvı alımı boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olabilir.
  • Erkekler günde en az 13 bardak (3 litre) sıvı tüketmelidir. Kadınlar günde en az 9 fincan (2,2 litre) sıvı içmelidir. Enfeksiyonla savaşırken daha da fazlasına ihtiyacın olacak.[3] Her 2 saatte bir, en az 0,25 lt su içmeye çalış.
  • Su en iyi seçenektir, ancak kafeinsiz çay ve et suyu da iyi seçenekler arasında yer alır. Eğer kusuyorsan, elektrolit dengesini tazelemek için elektrolit içeren spor içecekleri gerekli olabilir.
  • Alkolden uzak dur. Alkol, sinüslerindeki şişmeyi arttırır.[4] Alkol ve kafein de seni susuz bırakır, bu yüzden hastayken bunlardan uzak dur.
 2. 2
  Mürver özü al. Avrupa mürveri, solunum hastalıklarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. İltihap sökücü ve virüs önler özelliklere sahiptir.[5] Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Çoğu eczane ve aktarda mürver özünü şurup, pastil veya ek kapsül olarak bulabilirsin.
  • Alternatif olarak, bir bardak kaynar suda 3-5 gram kurutulmuş mürver çiçeğini 10-15 dakika demlendirebilirsin. Demlendikten sonra çiçekleri süz. Bu çayı günde 3 kez tüketebilirsin.
  • Zehirli olabileceğinden, ham ya da çiğ mürver kullanma.[6]
  • Hamileysen veya emziriyorsan, mürver ya da mürver özü kullanma.
  • Eklem iltihabı veya lupus gibi bir otoimmün hastalığın varsa, mürver veya mürver özü almadan önce doktoruna danış.
  • Mürver diyabetik, müshil ve kemoterapi ilaçları ya da bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar ile etkileşime girebilir. Eğer bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsan, mürver almadan önce doktoruna danış.
 3. 3
  Taze ananas ye. Ananaslar, burun ve sinüslerin şişmesi ve iltihaplanmasını azaltmak için kullanılan ilaçların yapımında kullanılan bromelayin adı verilen bir enzim açısından zengindir.[7]
  • İki dilim taze ananas yiyerek veya her gün ananas suyu içerek bromelayin alabilirsin.
  • Lateks, buğday, kereviz, havuç, rezene, selvi poleni veya çim polenine karşı alerjin varsa, bromelayine karşı alerjik bir reaksiyon gösterebilirsin.
  • Her ikisi de bromelayinin etkisini engelleyici maddeler içerdiğinden, soya fasulyesi veya ananaslı patatesleri yeme.
 4. 4
  Yeterince dinlen. Vücudun kendini iyileştirmesi için yeterince uyku almak önemlidir. Tıkandığın zaman sırt üstü uzanmaya çalış. Yan yatarak uyuyan biriysen, en az tıkalı olan tarafa doğru uyu. Eğer mümkünse, 24 saatlik bir dinlenme süresi elde etmeye çalış.[8]
  • Başını bir yastığa yaslamak, mukusun sinüslerini tıkmasını engellemeye yardımcı olabilir. Yastık, boynunun doğal eğrisini desteklemeli ve rahat olmalı. Çok yüksek bir yastık sırt, boyun ve omuzlarında kas gerilmesine neden olabilir. Boynunu göğsünle ve belinle aynı hizada tutacak bir yastık seç.[9][10]
  • Yüz üstü uyumaktan sakın. Bu hareket, tıkandığın zaman nefes almanı zorlaştırabilir. Ayrıca boynuna ve omuzlarına da baskı yapabilir.
  • Yatmadan 4-6 saat önce kafein, alkol ve şekerli yiyecekler tüketme.
  • Yatmadan 2 önce saat egzersiz yapmaktan kaçın. Düzenli ve makul bir egzersiz - özellikle de öğleden sonra yapılan bir egzersiz - daha iyi uyumana yardımcı olabilir.[11]
  • Uzun süredir uyku kalitende bir düşüş varsa doktorunla konuş. Uyku sırasında sık sık nefesini kesen uyku apnen olabilir. Doktorun, ameliyat veya uyurken giydiğin küçük bir hava basıncı makinesiyle yapılan CPAP (Sürekli Pozitif Havayolu Basıncı) tedavisi önerebilir.[12]
 5. 5
  Stresini yönet. Stres bağışıklık sistemini zayıflatır ve enfeksiyonla mücadele etmeni zorlaştırır. Stresini azaltmak sinüzitini yönetmene yardımcı olabilir.[13]
  • Arkadaşlarınla sosyalleşmek, müzik dinlemek ya da kendine biraz zaman ayırmak gibi stresi azaltan etkinlikler yapmayı dene.
  • Limon otu stresi azaltmakta yardımcı olabilir. Ayrıca endişe ve uykusuzluk belirtilerini hafifletmeye de yardımcı olabilir. Limon otunu kurutulmuş veya taze yaprak olarak, çay, kapsül, öz, çözelti ve çiçek özü olarak bulabilirsin. Limon otu (Melisa) çayı yapmak için, 1,5-4,5 gram (¼ - 1 çay kaşığı) kuru limon otunu sıcak suda demle. Günde 4 kez iç.[14]
  • Papatya da stresi azaltır ve rahatlama sağlar. Papatya çayı yapmak için, bir bardak kaynar suya 2-4 gram (2-3 yemek kaşığı) kuru papatya veya bir poşet papatya çayı dök. 10-15 dakika kadar demle ve günde 3-4 kez iç. Papatya, gebe, astımlı ve düşük kan şekeri olanlar veya kan inceltici ilaç kullanan kişiler için uygun olmayabilir. Bazı insanlar papatyaya alerjik olabilir.[15]
  Reklam

Yöntem 2 / 4:
Tıkanmış Sinüslerin Temizlenmesi

 1. 1
  Bir serum fizyolojik seç. Serum fizyolojik geniz yolunu nemlendirir. Ayrıca tortu ve mukusların temizlenmesine yardımcı olabilir.[16] Serum fizyolojik eczanelerden reçetesiz olarak satın alınabilir. Bu spreyler basınçlı kutu veya spreyli şişe olarak bulunabilir.
  • Senin için ne tür bir serum fizyolojiğin uygun olduğunu doktoruna veya eczacına sor. Hipertonik serum fizyolojikler vücut dokularında bulunandan biraz daha yüksek bir tuz yoğunluğuna sahiptir. İzotonik serum fizyolojikler vücutla aynı tuz yoğunluğuna sahiptir. Hipotonik serum fizyolojikler vücuttan biraz daha düşük bir tuz yoğunluğuna sahiptir.[17]
  • Hassas bir cildin varsa, sodyum içeriği %1'den az olan bir serum fizyolojik kullan. Vücudun tuz yoğunluğu % 0,9'dur (bu nedenle tıbbi acil durumlarda verilen takviye sıvılar %0,9'luk bir tuz çözeltisidir.)[18] Burun spreyleri %0,9'dan daha yüksek bir sodyum klorür içeriğine sahiplerse batma ve tahrişe neden olabilirler.
  • Çoğu serum fizyolojiği istenilen sıklıkta kullanmak güvenlidir. Burun kanaması olursa, serum fizyolojiği kullanmayı bırak. Eğer kanama veya tahriş devam ederse, doktoruna danış.[19]
 2. 2
  Serum fizyolojik kullan. Basınçlı kutu kullanıyorsan, bunu haftada en az bir kez yıka. Basınçlı kutu kullanırken, mukustan temizlenmesi için burnunu bir kez hınkır. Kutuyu birkaç kez salla. Kafanı dik tut ve yavaşça nefes ver. Kutuyu bir burun deliğine tut ve diğer burun deliğini kapat. Açık burun deliğinden yavaşça nefes alırken kutuya bastır. Diğer burun deliği için tekrarla.
  • Sprey kullanırken, mukustan temizlenmesi için burnunu bir kez hınkır. Şişeyi yavaşça birkaç kez salla. Kafanı hafif öne eğ ve nefes ver. Spreyi bir burun deliğine tut ve diğer burun deliğini kapat. Nefes alırken spreyi sık. Diğer burun deliği için tekrarla.
  • Serum fizyolojik kullandıktan sonra hemen hapşırmamaya veya burnunu hınkırmamaya çalış.
  • Kutu üzerindeki talimatlara uy. Aksi halde ilacı boşa harcamış veya daha fazla tahrişe neden olabilirsin.
 3. 3
  Geniz yolunu burun çaydanlığı (neti pot) ya da şırınga ile yıka. Çoğu burun çaydanlığı ve şırınga, ambalajlı çözeltilerle (veya kuru paketler) birlikte gelir. Geniz yolunu yıkamak için burun çaydanlığı ya da şırınga kullanıyorsan, günde bir kez ile başla. Daha iyi hissedersen, günde iki sefere çıkarabilirsin.[20]
  • Burun yıkamanın çok az yan etkileri vardır. Yıkamaya ilk başladığında hafif bir yanma veya tahriş olabilir.[21]
  • Teknenin içine tepeden bakacak şekilde lavaboya doğru eğil. Sıçramayı önlemek için bunu duş veya küvette de yapabilirsin. Ağzından nefes al. Kafanı 45 derecelik bir açıyla yatır.[22]
  • Burun çaydanlığının ağzını üst burun deliğine yerleştir, böylece rahat bir sızdırmazlık sağlanır. Ucu burnunun ortasına doğru bastırma. Burun çaydanlığını eğerek çözeltinin üst burun deliğine dökülmesini sağla. Çözelti geniz yolundan geçerek diğer burun deliğinden dışarı akacak. Ağzınızdan nefes almaya devam et.
  • Çaydanlık boşaldığında, her iki burun deliğinden sıkıca nefes ver. Bu kalan tuzlu su ve mukusun temizlenmesine yardımcı olacak. Yavaşça burnunu bir mendile hınkır.
  • Daima kalan tuzlu suyu durula ve burun çaydanlığını veya şırıngayı kullandıktan sonra sabun ve suyla yıka.
  • Yıkamadan sonra burnunun 30 dakika kadar “akması” normaldir. Burnunu silmek için yanında mendil taşı.
  • Burunda batma veya yanma olursa, bir dahaki sefere daha az tuz kullan.
 4. 4
  Kendi tuzlu su çözeltini yapmaya çalış. Tuzlu su tedavisi masraflarını azaltmak veya çözelti içeriğini kontrol altında tutmak için kendi çözeltini yapabilirsin.
  • ¼ çay kaşığı sofra tuzu veya salamura tuzu, ¼ çay kaşığı kabartma tozu ve 200 gram sıcak saf veya kaynatılmış su kullan. Saf veya kaynatılmış ve soğutulmuş su kullanmak önemli, çünkü musluk suyunda amip veya parazit bulunabilir.
 5. 5
  Bir nemlendirici kullan. Kuru hava, sinüzitlerini tahriş edebilir ve kötüleştirebilir. Nemlendirici kullanmak havayı nemli tutmana yardımcı olur. Bu, sinüslerinin boşalmasına ve semptomların daha da kötüleşmesine engel olur.[23]
  • Doğru nem oranını hedefle. Evindeki hava %30-55 nem aralığında olmalıdır. Eğer nem çok yüksekse, her ikisi de yaygın alerjen olan küf ve toz akarlarının büyümesine neden olabilir. Eğer nem çok düşükse, gözlerin kuruyabilir ve boğaz veya sinüslerin tahriş olabilir. Evinin nemini ölçmek için bir nem ölçer satın alabilirsin.
  • Nemlendiricini temiz tut. Bu cihazlarda küf kolayca büyüyebilir ve evin her tarafına yayılabilir.
  • Nemlendiricideki suya birkaç damla okaliptüs gibi bir çiçek özü eklenmesi tıkanıklığı azaltmaya yardımcı olabilir.[24]
  • Bir saksı çiçeği almayı düşün. Çiçekler, yaprakları ve gövdeleri havaya su buharını bırakarak “terler” ve bu da ev içi nemini düzenlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca havayı karbondioksit ve diğer kirleticilerden temizlemeye de yardımcı olurlar. İyi saksı bitkileri arasında aloe vera, areka, benjamin, Çin Herdemyeşili ve devetabanı ve draçenanın çeşitli türleri sayılabilir.[25]
 6. 6
  Buhar tedavisini dene. Sıcak duştan veya sıcak su kasesinden gelen buharı solumak, geniz yolunu nemlendirmek ve tıkanıklığı azaltmak için mükemmel bir yoldur.[26] Bazı araştırmalar sıcak duşun da endişe ve stresi azaltmaya yardımcı olduğunu ileri sürmektedir.[27]
  • Sıcak duş süren 5-10 dakikayı geçmesin. Hassas ciltleri olan kişiler, cildinin kurumasını ve tahriş olmasını önlemek için haftada bir veya iki kez sıcak bir duş almalıdır.
  • Mentollü bir “banyo bombası” tıkanıklığı azaltmaya yardımcı olabilir, ancak içeriğinden dolayı bazı kişilerin solunum yolunda tahrişe neden olabilir. Eğer banyo bombasını bir mağazadan alıyorsan, satın almadan önce mutlaka içindekiler ve uyarılar bölümünü oku.
  • Bir buhar kasesi kullanmak için, sıcak suya dayanıklı bir kaba sıcak su dök. Kaseyi masa veya tezgâh gibi sağlam ve güvenli bir yere yerleştir.[28]
  • Kafanı kasenin üzerine eğ. Buharın yüzünü yakmaması için yüzünü buhara veya suya çok yaklaştırma.
  • Kafanı ve kaseyi hafif pamuklu bir havluyla ört. Buharı 10 dakika boyunca solu.
  • Tıkanıklığı gidermek için suya 2-3 damla okaliptüs yağı veya başka bir tıkanıklık açıcı yağ ekleyebilirsin. Okaliptüsün çok güçlü bir koku olmasından dolayı astımı olan veya kokulara karşı hassas olan kişilerin bu koku nedeniyle tıkanabileceğini unutma.
  • Günde 2-4 kez kullan.[29]
 7. 7
  Baharatlı yiyecekler ye. Bazı araştırmalar, baharatlı yiyeceklerin - özellikle de yaban turpu ve acı biber gibi - tıkanmış sinüslerin temizlenmesine yardımcı olabileceğini öne sürmektedir.[30]
  • Biber ve diğer baharatlı yiyeceklerdeki kapsaisin, mukusun incelmesine yardımcı olarak sinüs akıntısına sebep olabilir.[31]
  Reklam

Yöntem 3 / 4:
Bağışıklığı Kuvvetlendirmek

 1. 1
  Daha fazla C Vitamini tüket. Bağışıklığını güçlendirmek vücudunun daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur ve enfeksiyon riskini azaltır. Araştırmalar, C vitamininin bir antioksidan olarak hayati bir rol oynadığını göstermiştir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve çeşitli kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır.[32]
  • Vücudun C vitamini üretmez veya depolamaz. Vücudunun kullanabileceğinden daha fazla C vitamini tüketirsen, idrarınla atılır. Günlük olarak 65-90 mg arasında alınması ve 2000 mg'dan fazla alınmaması önerilir.[33]
  • Düşük C vitamini dozları önleyici tedbir olabilir, ancak akut soğuk veya sinüzitle savaşmada çok az etkisi olacaktır. Çok yüksek C vitamini dozları (1000mg-2000mg) virüs veya bakterilerin öldürülmesine yardımcı olabilir.
  • C vitamini tüketimini artırmanın en iyi yolu, besin açısından zengin gıdaları daha fazla tüketmektir. Aşağıdaki gıdalar C vitamini ve diğer gerekli besin maddeleri açısından zengindir:[34]
   • Turunçgil meyveleri (örneğin; portakal, greyfurt) ve suları, kırmızı ve yeşil biberler ve kivi C vitamini açısından çok zengindir.
   • Brokoli, çilek, kavun, fırında patates ve domateste de C vitamini bulunur.
  • Sigara içenlerin sigara içmeyenlere göre daha fazla C vitaminine ihtiyaçları vardır. Bunun nedeni, sigara dumanının serbest radikallerin hücrelerine verdiği zararı onarması için vücudunun ihtiyaç duyduğu C vitamini miktarını arttırmasıdır. Eğer sigara içiyorsan, sigara içmeyenler için önerilen günlük dozdan 35 mg daha fazla C vitamini al.[35]
 2. 2
  Probiyotikleri diyetine dahil et. Probiyotikler, sindirim sistemimizde ve belirli gıdalarda doğal olarak bulunan mikroorganizmalardır. Araştırmalar, probiyotiklerin soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların belirtilerinin şiddetini ve süresini azaltabileceğini göstermiştir.[36] Probiyotikler ayrıca vücudunun enfeksiyonlarla savaşan hücre üretimini artırmasına yardımcı olur.
  • Probiyotikleri yoğurtta, bazı süt türlerinde ve bazı soya ürünlerinde bulabilirsin. Lactobacillus veya Bifidobacteriyum türlerini içeren ürünlere bak. Üründe “canlı kültürler içerir” ibaresi olduğundan emin ol.[37]
  • Probiyotikler ayrıca diyet takviyeleri olarak da mevcuttur.
  • Bağışıklık sistemin zayıflamışsa veya halihazırda bağışıklığı baskılayıcı ilaçlar kullanıyorsan, probiyotik kullanmadan önce doktoruna danış. Antibiyotik ilaçlar probiyotiklerin etkinliğini azaltabilir.[38]
 3. 3
  Çinko tüket. Çinko, kırmızı etler, kabuklu deniz ürünleri veya peynir gibi düzenli olarak yiyebileceğin yiyeceklerin çoğunda bulunan önemli bir iz mineralidir. Çinko, vücuttaki hücreleri bakteri ve virüslerin neden olduğu hasarlara karşı korumaya yardımcı olan antibiyotik özelliklere sahiptir.[39] Bazı çalışmalar çinkonun soğuk algınlığının neden olduğu semptomların azalmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.[40][41] Yetişkinler günlük 8-12 mg çinko tüketmeyi hedeflemelidir.[42]
  • Kabuklu deniz hayvanları (özellikle istiridye), kırmızı et ve kümes hayvanları iyi çinko kaynaklarıdır. Diğer kaynaklar arasında fasulyeler, çerezler, tahıllar ve süt ürünleri bulunur.[43]
  • İyi bir diyet yapmak ve multivitamin takviyesi almak çoğu durumda ihtiyacın olan çinko alımı için yeterlidir.
  • Soğuk algınlığından kurtulmaya çalışmak gibi, daha fazla çinkoya ihtiyaç duyduğun zamanlar olursa, birçok takviyede çinko bulabilirsin. Kolayca emilen çinko formları arasında çinko pikolinat, çinko sitrat, çinko asetat, çinko gliserat ve çinko monometiyonin bulunur. Doktoruna danışmadan birkaç günden fazla yüksek dozda çinko alma.
 4. 4
  Daha fazla E vitamini tüket. E vitamini, vücut dokusunu bakteri ve virüslerin neden olduğu hasarlara karşı koruyan bir antioksidandır. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir, kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olur ve kanı pıhtılaşmaya karşı korur.[44] Yetişkinler için önerilen günlük alım miktarı günde 15mg idi, ancak yakın zamanda 50mg veya 400IU'ya yükseltildi.[45]
  • Sadece daha az etkili alfa tokoferol değil, en azından bazı gama tokoferol (en etkili E Vitamini) içeren takviyeleri ara.[46]
  • Bitkisel yağlar, badem, yer fıstığı, fındık, ay çekirdeği, ıspanak ve brokoli E vitamini bulunan iyi besin kaynakları arasındadır.[47]
  • Yetişkinler için en yüksek güvenli E vitamini takviyeleri, doğal formlar için günde 1500 IU ve sentetik formlar için günde 1000 IU'dur. Hangi miktarın senin için uygun olduğunu doktorundan öğren.
  • Gıdalarda E vitamini tüketmek zararlı veya riskli değildir. Ancak, ek olarak çok yüksek dozda E vitamini almak beyinde ciddi kanama riskini artırabilir. Çok yüksek miktarda E vitamini alan hamile kadınlar da doğum kusuru riskini arttırabilir.[48]
 5. 5
  İltihaba neden olan gıdalardan kaçın. İltihap, vücudun bir kısmının kızarması, şişmesidir ve bir yaralanma veya enfeksiyonun sonucu olarak ağrılı olabilir. Nazal enfeksiyonlar iltihaplanmaya neden olur ve bazı gıdalar vücudunun bu iltihabı iyileştirme yeteneğini yavaşlatabilir.[49] İltihabı önlemek için aşağıdaki gıdalardan kaçınmaya çalış:
  • Beyaz ekmek, hamur işi ve çörek gibi işlenmiş karbonhidratlar
  • Kızarmış ve yağlı gıdalar
  • Şeker tatlandırıcılı içecekler
  • Dana eti, jambon veya biftek gibi kırmızı etler (mümkünse haftada bir kez ile sınırla)
  • Sosis gibi işlenmiş etler
  • Margarin, katı yağ ve domuz yağı
 6. 6
  Sigarayı bırak. Genel olarak vücudun için sağlıksız olmanın yanı sıra, sigara sinüslerin cidarını tahriş eder. Sigara dumanı, pasif içici olunsa dahi, sinüzitin tekrarlamasına neden olur.[50]
  • Pasif içicilik, her yıl ABD'de kronik sinüzit vakalarının neredeyse %40'ına neden oluyor.[51][52]
  Reklam

Yöntem 4 / 4:
Sinüs İltihabının Tanımlanması

 1. 1
  İltihap göstergelerini kontrol et. Sinüzitin teşhisi, semptomları soğuk algınlığına benzer olduğu için zor olabilir. Akut sinüzit genellikle soğuk algınlığından sonra ortaya çıkar ve belirtiler 5-7 gün sonra daha da kötüleşir. Kronik sinüzit belirtileri genellikle biraz daha hafiftir fakat çok daha uzun sürer. Sinüzitin yaygın semptomları şunlardır:[53]
  • Baş ağrısı ve ateş
  • Alında, şakakta, yanaklarda, burunda, çenede, dişlerde, gözlerin arkasında veya başın üstünde basınç
  • Özellikle gözler veya yanakların etrafında yüz hassasiyeti veya şişme
  • Burun tıkanıklığı, koku kaybı
  • Burun akıntısı (genellikle sarımsı yeşil) veya geniz akıntısı (boğazının arkasına doğru akan sıvı hissi)
  • Öksürük ve boğaz ağrısı
  • Ağız kokusu
  • Yorgunluk
 2. 2
  Belirtilerin ne zamandır olduğunu düşün. Sinüzit akut (4 haftadan az süren) veya kronik (12 haftadan uzun süren) olabilir.[54]
  • Akut sinüzitin birçok nedeni vardır, ancak viral enfeksiyon en yaygın nedendir ve vakaların %90-98'inin nedeni budur.[55] Bu tip akut sinüzit genellikle 7-14 gün içinde iyileşir.
  • Kronik sinüzitin de birkaç nedeni vardır, ancak alerjiler en yaygın olanıdır. Sigara içiyorsan veya astımın varsa, kronik sinüzitinin olma olasılığı daha yüksektir.
 3. 3
  Dış uyarıcılarda değişiklik yapmaktan kaçın. Sinüzit, soğuk algınlığı veya alerjiyi tetikleyebilen mevsimsel değişiklikler sırasında yaygın görülür. Çevrendeki değişiklikler veya zararlı kimyasallar veya havada bulunan partiküllerdeki değişiklikler sinüziti de tetikleyebilir.[56]
  • Polen veya toz gibi alerjenler, sinüzitin yaygın nedenleridir.
  • Sigara dumanı ve tehlikeli dumanlar, sinüzite neden olabilen burun dokusunu tahriş eder.
  • Tüplü dalış yaparken, uçarken veya yüksek rakımlara tırmanıldığında olduğu gibi, meydana gelen basınç değişiklikleri sinüzite neden olabilir.
  • Aşırı sıcaklıklar veya ani sıcaklık değişiklikleri de sinüzite neden olabilir.
 4. 4
  Doktoruna danış. Bazı sinüzit vakaları bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanabilir. Bu tip sinüzit daha şiddetli olabilir ve antibiyotiklerle tedavi edilmesi gerekebilir. Bakteriyel, viral ve alerjik sinüzit belirtileri benzer olduğundan, doğru şekilde teşhis edilip tedavi edilebilmesi için bir doktora görünmek önemlidir.[57]
  • Hamileysen bu konuda doktorunu bilgilendir. Eğer yakın zamanda bir diş problemi ya da fiziksel bir yaralanma nedeniyle bir ameliyat geçirdiysen bu konuda doktorunu bilgilendir.
  • Yüksek ateşin varsa (40 derecenin üzerinde) veya nefes darlığı yaşıyorsanız hemen profesyonel yardım al. Bunlar daha ciddi bir durumun belirtileri olabilir.
  • Kronik sinüzit ile ilişkili nadir komplikasyonlar arasında kan pıhtıları, apseler, menenjit, orbital selülit ve yüzdeki kemiklere yayılan bir enfeksiyon olan osteomiyelit yer alır.
  • Doktorun reçeteye yazmadıysa, sinüzit için antibiyotik alma. Sinüzit vakalarının sadece %2-10'u bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanır. Antibiyotikler sadece bakteriyel sinüziti tedavi edecektir. Diğer türlere yardımcı olmaz.[58] İhtiyacın olmadığında antibiyotik kullanmak, antibiyotiğe dirençli enfeksiyonlar geliştirme riskini artırabilir.[59]
  • Eğer belirtiler 8 haftadan uzun sürdüyse, doktorun röntgen, tomografi veya MR gibi görüntüleme testleri isteyebilir. Ayrıca doktorun sinüzitine alerjilerin neden olup olmadığını belirlemek için bir alerji testi isteyebilir.
 5. 5
  Bir KBB uzmanına danış. Belirtiler 8 haftadan uzun sürerse, doktorun seni bir otolaringolojiste (Kulak Burun Boğaz veya KBB doktoru) yönlendirebilir. KBB uzmanı, sinüslerinizi incelemek için bir fiber optik kamera ile burun endoskopisi yapabilir.
  • Bazı durumlarda, KBB doktoru endoskopik sinüs ameliyatı önerebilir. Bu, burun kemiği eğriliği veya polibinin, hasarlı veya şişmiş dokunun veya sinüzite neden olan diğer sorunların neden olduğu yapısal tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olabilir.[60]
  Reklam

İpuçları

 • Ellerini sık sık yıkamak, enfeksiyon kapma olasılığını azaltmana yardımcı olabilir. Meşgul olduğunda veya seyahat ederken yanında el dezenfektanı bulundur.
 • Her yıl grip aşısı olmak, sinüzit ve diğer solunum yolu ile ilgili hastalıklara yakalanma riskini azaltmana yardımcı olabilir.

Reklam

Uyarılar

 • Yüksek ateşli sinüzitin varsa (40 derece veya üzeri), hemen doktora başvur.
 • Tekrarlayan sinüzitin varsa, doktorunla konuş. Daha ciddi bir sağlık problemin olabilir.
 • Belirtiler 10 gün sonra bir gelişme göstermezse, tıbbi yardım almalısın. Bu noktada, doktor antibiyotik kullanımını gerektiren bir bakteri enfeksiyonu olup olmadığını belirlemelidir. Enfeksiyon bakteriyel değilse, belirtiler geçene kadar doğal tedavilere devam edebilirsin.
 • Çinko burun spreylerine karşı dikkatli ol: çinko burun spreyi kullanan bazı kişiler koku duyularını yitirdiklerini bildirmişlerdir.[61][62]
 • Belirtiler 8 haftadan uzun sürerse, kronik sinüzit veya başka bir sağlık durumun olabilir.[63]
Reklam
 1. http://health.williams.edu/ephnotes-newsletter/general-health-concerns/acute-sinusitis/
 2. http://umm.edu/programs/sleep/patients/sleep-hygiene
 3. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sleep-apnea/basics/treatment/con-20020286
 4. .http://exploreim.ucla.edu/wellness/a-guide-to-natural-ways-to-alleviate-allergy-and-sinusitis-symptoms/#man
 5. http://umm.edu/health/medical-reference-guide/complementary-and-alternative-medicine-guide/herb/lemon-balm
 6. http://umm.edu/health/medical-reference-guide/complementary-and-alternative-medicine-guide/herb/german-chamomile
 7. http://www.med.umich.edu/1info/FHP/practiceguides/Rhino/saline.pdf
 8. http://www.webmd.com/allergies/saline-spray
 9. http://www.paramedicine.com/pmc/Normal_Saline_Solution.html
 10. http://www.aafp.org/afp/2000/1215/p2695.html
 11. http://www.med.umich.edu/1info/FHP/practiceguides/Rhino/saline.pdf
 12. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000647.htm
 13. http://www.webmd.com/allergies/sinus-pain-pressure-11/neti-pots?page=2
 14. http://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?ContentTypeID=1&ContentID=498
 15. http://www.webmd.com/allergies/sinus-pain-pressure-11/home-treatments
 16. http://www.extension.umn.edu/garden/yard-garden/houseplants/houseplants-help-clean-indoor-air/
 17. http://www.emedicinehealth.com/sinus_infection/page6_em.htm#sinus_infection_home_remedies
 18. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9401603
 19. http://umm.edu/health/medical/reports/articles/sinusitis
 20. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000647.htm
 21. http://www.nytimes.com/health/guides/disease/sinusitis/treatment.html
 22. http://www.webmd.com/pain-management/tc/capsaicin-topic-overview
 23. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12134712?dopt=Abstract
 24. http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/vitamin-c/faq-20058030
 25. http://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-Consumer/
 26. http://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-Consumer/
 27. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16844267
 28. http://www.pharmacist.com/can-probiotics-shorten-duration-common-cold
 29. http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-790-probiotics%20%28lactobacillus%29.aspx?activeingredientid=790&activeingredientname=probiotics%20%28lactobacillus%29
 30. http://ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-HealthProfessional/
 31. Belongia EA, Berg R, Liu K. Yetişkinlerde üst solunum yolu hastalığının tedavisi için bir çinko burun spreyi çalışması. Am J Med. 2001;111(2):103-108.
 32. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1658981/
 33. http://ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-HealthProfessional/
 34. http://ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-HealthProfessional/
 35. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/vitamine.html
 36. http://www.nutritionexpress.com/article+index/authors/jeff+s+volek+phd+rd/showarticle.aspx?articleid=1086
 37. http://www.nutritionexpress.com/article+index/authors/jeff+s+volek+phd+rd/showarticle.aspx?articleid=1086
 38. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/vitamine.html
 39. http://umm.edu/health/medical/ency/articles/vitamin-e
 40. http://www.health.harvard.edu/staying-healthy/foods-that-fight-inflammation
 41. http://www.webmd.com/smoking-cessation/news/20100419/secondhand-smoke-linked-to-chronic-sinusitis
 42. http://www.webmd.com/smoking-cessation/news/20100419/secondhand-smoke-linked-to-chronic-sinusitis
 43. http://www.cdc.gov/tobacco/data_statistics/fact_sheets/health_effects/effects_cig_smoking/
 44. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000647.htm
 45. https://www.entnet.org/content/sinusitis
 46. http://umm.edu/health/medical/reports/articles/sinusitis
 47. http://www.healthline.com/health/acute-sinusitis
 48. http://umm.edu/health/medical/altmed/condition/sinusitis
 49. <http://umm.edu/health/medical/reports/articles/sinusitis
 50. http://www.cdc.gov/getsmart/community/materials-references/print-materials/hcp/adult-acute-bact-rhino.pdf
 51. http://www.webmd.com/allergies/tc/sinusitis-surgery
 52. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2277319
 53. http://umm.edu/health/medical/altmed/supplement/zinc
 54. http://my.clevelandclinic.org/services/head-neck/diseases-conditions/hic-acute-sinusitis

Bu wikiHow makalesi hakkında

Naturopati Doktoru
Lisa Bryant, ND bu makalenin ortak yazarıdır. Dr. Lisa Bryant Portland, Oregon’da lisanslı bir Naturopati Doktoru ve doğal tıp uzmanı’dır. Naturopatik Tıp konusundaki uzmanlığını Ulusal Doğal Tıp Fakültesi’nde 2014 yılında tamamlamıştır.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 163.028 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam