İster eve geldiğinde çocuğunun silinmeyen yazı kalemiyle kendine dövme yapmış olsun ister yazarken eline kazara mürekkep bulaştırmış ol, silinmeyen yazı kalemini çıkarmak zor olabilir. Neyse ki lekeyi sıkça kullanılan ev gereçleriyle çıkarmak ya da rengini soldurmak için birkaç basit ipucu var. İlk adımı okuyarak başla.

Yöntem 1 / 3:
Kimyasal Bazlı Ürünler

 1. 1
  İspirto kullan. İspirto (diğer adıyla izopropil alkol) silinmeyen yazı kalemini ciltten çıkarmak için muhtemelen en etkili üründür.[1]
  • Bir parça pamuğu ispirtoya batır, sonra da birkaç saniye cildinde beklet. Bunu yapınca, sil ve leke çıkana kadar tekrarla; ovalama çünkü bu, cildi tahriş edebilir.
  • İspirtoyu, eczanelerde bulabilirsin; %90 ya da daha yüksek bir solüsyon ara.
 2. 2
  Oje çıkarıcı kullan. İspirto da içeren aseton bazlı oje çıkarıcılar, etkili çözücülerdir ve bu yüzden silinmeyen yazı kalemlerini ciltten çıkarmakta işe yarar.[2]
  • Bir parça pamuğu oje çıkarıcıya batır ve ciltteki lekeyi silmek için kullan.
  • Ojenin etkili olması için pamuğu birkaç saniye cildinde tutman gerekebilir.
 3. 3
  El dezenfektanı kullan. Ciltteki silinmeyen kalem lekelerini çıkarmak için alkol bazlı el dezenfektanları kullanılabilir.[3]
  • Bol miktarda el dezenfektanını cildin lekeli kısmına sür, sonra da bir bezle, kâğıt mendille ya da pamukla sil.
  • Silinmeyen kalem lekesini tamamen çıkarmak için bu işlemi birkaç kez tekrarlaman gerekebilir.
 4. 4
  Seyreltilmiş çamaşır suyu kullan. Biraz seyreltilmiş çamaşır suyu, cildin yüzeyindeki mürekkebi çözmeye yardım edebilir.[4]
  • Standart güçteki bir ölçek çamaşır suyunu yedi ölçek suyla karıştır. Pamuğu solüsyona batır ve lekeyi ciltten çıkarmak için kullan.
  • Çamaşır suyu, cildi tahriş edebilir, o yüzden daha güçlü bir solüsyon kullanmayı deneme. Yüzde ya da koltuk altı ve bikini bölgesi gibi hassa bölgelerde çamaşır suyu kullanmaktan kaçın; bebeklerde ya da küçük çocuklarda çamaşır suyu kullanma.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Başka Doğal Yöntemler Kullanmak

 1. 1
  Tuz macunu yap. Ciltten silinmeyen kalem mürekkebini çıkarmanın iyi bir doğal yöntemi, tuzla macun yapmaktır.[5]
  • İri taneli deniz tuzundan bir yemek kaşığı al ve macun oluşturacak kadar suyla karıştır. Bu macunu cildin mürekkepli kısmına nazik bir şekilde sür, sonra da ılık suyla durula.
  • Deniz tuzu, cildi soyarak mürekkebin üst katmanlarını kaldırır. Bu yöntem, mürekkebi tamamen yok etmeyebilir ama rengini kesinlikle solduracaktır.
 2. 2
  Zeytinyağı kullan. Zeytinyağı gibi yağ açısından zengin maddeler, sert kimyasallara gerek kalmadan silinmeyen kalemdeki mürekkebi ciltten sökmeye yardım edebilir.[6]
  • Bol miktarda saf zeytinyağı al ve kalem lekelerine sür. Bir parça kâğıt havlu al ve yağa sür. Mürekkebin Kâğıt havluya çıktığını göreceksindir.
  • Diğer doğal yöntemlerde olduğu gibi, leke tamamen çıkmayabilir ama mürekkebin rengi ciddi oranda solacaktır. Tabii ki sonrasında yağ kalıntısını su ve sabunla temizlemeyi ihmal etme.
 3. 3
  Karbonat ve suyla bir macun yap. Karbonatla suyu karıştırınca mürekkebi çıkarmaya yardım eden soyucu bir macun elde edersin.[7]
  • Bir tatlı kaşığı karbonatı macun elde etmeye yetecek kadar suyla karıştır ve bununla cildi bir ya da iki dakika ov, sonra da ılık suyla durula.
  • Alternatif olarak, ekstra etkili bir macun elde etmek için, bir ölçek karbonatı bir ölçek diş macunuyla karıştırabilirsin.
 4. 4
  Muz kabuğunu dene. Bazı insanlar, muz kabuğunun ciltteki silinmeyen kalem lekelerini ciddi ölçüde azaltmaya yardım edebildiğini iddia etmektedir.[8]
  • Olgun bir muzun kabuğunu soy ve kabuğun iç kısmını dairesel hareketlerle mürekkep lekesi olan yere sür.
  • Buna birkaç dakika devam et, sonra da kolunu durula ve hafifçe dokunarak kurula, sonra da aynı işlemi başka bir muz kabuğuyla tekrarla.
 5. 5
  Küvete sok. Son olarak, silinmeyen kalemi çıkarmak için başka bir doğal seçenekse küvete sokup suyun mürekkebi soldurmasını beklemektir.
  • İstersen bu sürece katkısı olması için biraz karbonat ve birkaç damla çay ağacı yağı ekleyebilirsin ama standart köpük banyosu işe yarayacaktır.
  • Cildin mürekkepli kısmını sıcak suyun altında mümkün olduğu kadar beklet ve mürekkebi çıkarmak için bir sünger ya da lif kullan.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Losyon ve Krem Kullanmak

 1. 1
  Bebe yağını dene. Bebe yağı cildi hiç tahriş etmediği için küçük çocukların ve bebeklerin cildindeki silinmeyen kalemi çıkarmak için uygun bir seçenektir.[9]
  • Etkilenen kısma biraz bebe yağı sık ve nemli bir el beziyle cildine nazikçe yedir.
  • Mürekkebi çıkarmak için bu işlemi birkaç kez tekrarlaman gerekebilir.
 2. 2
  Güneş kremini dene. Çoğu güneş kremi (özellikle çabuk kuruyan formüller) alkol içerir ve alkol, silinmeyen kalemi çözmek için kullanılabilir.[10]
  • Etkilenen kısma biraz güneş kremi sür ya da sık, birkaç dakika beklet, sonra da bir havluyla ya da el beziyle sil.
  • Diğer yöntemlerde olduğu gibi, lekenin tamamen çıkması için güneş kremini birkaç kez sürüp çıkarman gerekebilir.
 3. 3
  Diş macununu ve ağız yıkama suyunu dene. Bazı insanlar, diş macunuyla ağız yıkama suyunu karıştırarak başarı elde etmişlerdir.[11]
  • Herhangi bir diş macunundan birazını doğrudan cildin lekeli kısmına sık ve parmaklarınla cildine yedir. Diş macununun cilt soyucu etkisi vardır, bu da mürekkebin üst katmanlarını gidermeye yardım eder.
  • Sonra, biraz alkol bazlı ağız yıkama suyu dök ve nemli bir el beziyle cildine yedir. Diğer alkol bazlı ürünler gibi, ağız yıkama suyundaki alkol, kalemi çözmeye yardım edecektir.
 4. 4
  Tıraş kremini dene. Bazı kişiler, tıraş kremi kullanarak silinmeyen kalemi çıkarmakta başarı elde etmiştir. Tıraş kremi, mürekkebi ciltten sökmeye yardım edebilecek yağ ve sabun karışımı içerir.[12]
  • Etkilenen bölgeye bol miktarda tıraş kremi sür ve bir ya da iki dakika cilde nüfuz etmesini bekle. Nemli bir el bezi kullanarak tıraş kremini cildine yedir.
  • Yine, kalemi tamamen çıkarmak için bu işlemi birkaç kez tekrarlaman gerekebilir.
  Reklam

İpuçları

 • Mürekkep tamamen çıkmazsa endişelenme ve yakında banyo yapacaksan çıkarmaya çalışmakla uğraşma. Leke daha yeniyse ve lifle ya da törpüyle (törpü canını yakabilir, o yüzden nazik ol) banyoda çıkacaktır. Çıkmazsa en azından rengi epey bir solacaktır.
 • Bazen bu yöntemleri kullanmak işe yaramayabilir ama endişe etme. Leke yeterince tazeyse banyoda hafifleyecek ya da çıkacaktır. Bazen de leke olduktan hemen sonra suya tutarsan hepsi değilse bile büyük kısmı çıkar.
Reklam

Uyarılar

 • Uçuklara ve açık yaralara çok dikkat et çünkü bunlar kolayca tahriş olabilir. Alkol ya da tuz ve çamaşır suyu gibi şeyler içeren ürünler cildi tahriş edebilir ve açık uçuklarda kullanılırsa çok acı verebilir.
 • Çok sert ovmak cildi tahriş edebilir ve kurumasına ya da döküntüye neden olabilir, o yüzden nazik ol ve aşırıya kaçma.
 • Açık yaraların varsa ya da ameliyat için işaretlendiysen güvenli seçenekler sadece zeytinyağı ve bebe yağıdır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Göğüsler Ameliyatsız Nasıl BüyütülürGöğüsler Ameliyatsız Nasıl Büyütülür?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Ütüyle Yapılmış Transfer Baskı Kumaştan Nasıl Çıkarılır?
Cilt Rengi Doğal Yollarla Nasıl AçılırCilt Rengi Doğal Yollarla Nasıl Açılır?
Yeni Delinmiş Kulakların Bakımı Nasıl YapılırYeni Delinmiş Kulakların Bakımı Nasıl Yapılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Laura Martin
Ortak yazarlar :
Lisanslı Güzellik Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Laura Martin. Laura Martin Georgia’da Lisanslı bir Güzellik Uzmanı’dır. 2007 yılından bu yana saç stilisti ve 2013 yılından bu yana güzellik uzmanlığı öğretmenidir. Bu makale 2.538 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.538 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam