Arabanın sileceklerinin canhıraş çığlıkları her yağmuru ızdırap dolu bir deneyime çevirebilir. Çoğu zaman bu gıcırtının nedeni ön camın ya da silecek lastiklerinin kirli olmasıdır. O yüzden bunları iyice temizlemen gerekebilir. Bu işe yaramazsa gıcırtının yaygın nedenlerini gidermeye çalış; örneğin sertleşmiş lastikler ya da gevşek bağlantılar. Ancak silecek lastiklerin eğrilmişse, parçalanıyorsa ya da kırılgan bir hâl aldıysa muhtemelen değiştirilmeleri gerekecektir.

Yöntem 1 / 3:
Ön Camı ve Silecekleri Temizlemek

 1. 1
  Silecek lastiklerinde biriken kirleri gider. Sileceği camdan uzaklaşacağı biçimde kaldır. Bir parça kâğıt havluyu az miktarda sabunlu sıcak suyla ya da ispirtoyla ıslat. Kâğıt havluya artık hiç kir çıkmayana kadar silecek lastiklerini temizle.
  • Silecek kolunu ve menteşelerini de silmeyi unutma. Sileceğin menteşeli kısımları kir ve toz yüzünden katılaşabilir ve bu da gıcırtılara katkıda bulunabilir.
  • Çok kirli silecekler için birkaç parça kâğıt havlu kullanman gerekebilir. Eğer kâğıt havlun inceyse silmeden önce ikiye katla ya da yerine bir bez kullan.
  • Eğer silecek lastikleri camdan kaldırdığında yerinde durmuyorsa boştaki elinle tutup teker teker temizle.[1]
 2. 2
  Arabanın ön camını cam temizleyiciyle iyice sil. Ön cama bolca amonyaksız cam temizleyici sık. Artık hav bırakmayan temiz bir bezle, örneğin bir mikrofiber bezle silmeye hazırsın. Camı, temizlenene kadar yukarıdan aşağıya hareketlerle sil.
  • Cam temizleyici yerine beyaz sirke de kullanabilirsin. Sirkeyi bir sprey şişesine doldurup tıpkı cam temizleyici ürün gibi kullan. Sirkenin arabanın boyalı kısımlarına gelmemesine özen göster.[2]
  • Amonyak bazlı temizleyiciler cam filmine zarar verebilir ve plastiğin hızla bozulmasına yol açabilir. Cam temizleyicinin amonyaksız olduğu etiketinde açıkça belirtilmiş olmalıdır.[3]
 3. 3
  Aşırı kirli ön camları karbonatla temizle. Daha derinlemesine bir temizlik için, suyla ıslattığın bir kâğıt havluya bolca karbonat serp. Ardından ön camı yukarıdan aşağıya hareketlerle temizle.[4]
 4. 4
  Yolda başlayan gıcırtıları kolonyalı mendille gider. Eğer silecek lastikleri sen yoldayken birdenbire gıcırdamaya başlarsa elinin altında ev temizlik malzemeleri bulundurma lüksün olmayacaktır. Bunun yerine, arabanda alkol içeren temizlik mendilleri bulundur. Gıcırtı başlayınca her iki cam sileceğini de kolonyalı mendille sil.[5]
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Gıcırtının Yaygın Sebeplerini Gidermek

 1. 1
  Cam suyunu doldur. Çoğu silecek, ön cam yeteri kadar ıslak olmadığı için atlama ve gıcırtı yapar. Cam suyu seviyesini kontrol et ve gerekiyorsa doldur. Böylece, gıcırtı başladığında su püskürtücülerin kullanıma hazır olacaktır.[6]
 2. 2
  Gerektiğinde sileceklerin konumunu ayarla. Cam silecekleri, silecek kolunun hareketini tekrarlamak üzere tasarlanmıştır. Eğer silecek sertleşmişse ve kolun ileri geri hareketini taklit edemiyorsa kolu elinle bükerek bu sertliği gidermeye çalış.
  • Çok sıkı olan silecekler, silecek kolunun hareketini pürüzsüz biçimde takip edemez. Bu da tıkırtıya ve gıcırtıya neden olur.
  • Silecekler süpürme hareketi sırasında asla ön cama "gömülmemeli" ya da dikey kalmamalıdır.[7]
 3. 3
  Silecek lastiklerini yumuşat. Sert silecek lastikleri de atlamaya ve gıcırtıya yol açabilir. Bazı lastikler kutudan çıktığında serttir, bazıları da doğa koşullarına maruz kaldıkça sertleşir. Silecek lastikleri bir yıllık olunca değiştirilmelidir. Daha yeni olan lastikleri şu ürünlerle yumuşatabilirsin:
  • ArmorAll. Bir kâğıda bolca ArmorAll sık. Dairesel hareketlerle cam sileceğinin lastik kısmına yedirerek yumuşamasını sağla.[8]
  • İspirto. Bir kâğıt havluyu biraz ispirtoyla ıslat. Alkolle ıslattığın havluyla lastiği nazikçe temizle.
  • WD-40. Bu tekniği sık kullanma çünkü WD-40’ın fazlası lastiği kurutabilir. Bir kâğıt havluya azıcık WD-40 sık, lastiğe nazikçe sür, sonra silerek kurula.[9]
 4. 4
  Bağlantıların sıkılığını ayarla. Silecek lastiklerinin ya da silecek takımının aşırı gevşek ya da aşırı sıkı olup olmadığına bak. Camla silecek arasındaki baskının çok az ya da çok fazla olması da takırtıya veya gıcırtıya yol açabilir.
  • Genelde bağlantılar bir somun anahtarıyla saat yönünde çevirerek sıkıştırılabilir ve saat yönünün tersine çevirerek gevşetilebilir.[10]
  • En iyi sıkılığı bulmak için deneme yanılma yöntemine başvurman gerekebilir. İdeal koşullarda silecek lastikleri yerinde sıkıca durmalı ama arabanın ön camını akıcı biçimde süpürecek kadar da gevşek olmalıdır.
 5. 5
  Sürtünmeyi artıran tabakaları kaldır. Rain-X ya da benzeri türden otomobil yüzey koruyucu cilalar sileceklerin takırdamasına ya da gıcırdamasına yol açabilir. Bu ürünleri temizle ve normal oto cilası kullanarak sinir bozucu silecek gıcırtılarından kurtul.
  • Bazı otomotiv yüzey ürünlerinin geride bıraktığı tabaka, ön camla silecek lastikleri arasındaki sürtünmeyi artırarak gıcırtı gibi nahoş seslere yol açabilir.[11]
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Silecek Parçalarını Değiştirmek

 1. 1
  Yeni silecek lastiği tak. Eğer sileceğin lastik olmayan kısmı ve kol parçaları hâlâ iyi durumdaysa elbette değiştirmene gerek yok. Ancak bazen lastik, lastik olmayan parçalardan hızlı parçalanır (özellikle de güneşli yörelerde). Silecek lastiklerini çıkarıp yerine yenisini tak.[12]
 2. 2
  Silecek lastiklerini düzenli olarak değiştir. Metal kolu çekerek ön camdan kaldır. Lastiğin kola bağlandığı yerde bir eklem göreceksin. Bunun üstünde kolun serbest bırakma mekanizması bulunur. Bunu açıp eski lastiği çıkar, yenisini tak ve mekanizmayı kapat.[13]
  • Kimi arabalarda lastikleri silecek koluna bağlayan bir klips ya da gergi lastiği olabilir. Bunları ellerinle aç ve lastiği elinle kaydırarak çıkar.
  • Kimileri silecek lastiklerinin altı ayda bir, kimileri de yılda bir değiştirilmesi gerektiğini söyleyebilir ama bunu yağış mevsimi başlamadan önce yapmak iyi bir fikirdir.
 3. 3
  Sileceği değiştir. Silecek kolunu en aşağıya kadar takip et. Bu noktada bir somun göreceksin. Bunu bir somun anahtarıyla sök. Artık kolu çekip çıkarabilirsin. Yerine yedek bir silecek kolu takıp somunu sıktığında yeni sileceğin kullanıma hazır olacak.[14]
  • Silecek lastiklerini yerinde tutan mekanizma zamanla ve kullanımla deforme olabilir ya da esnekliğini yitirebilir ki bu da gıcırtıya yol açar.
  Reklam

İpuçları

 • Arabana mükemmel biçimde uyan yedek silecek lastiklerini bulduktan sonra marka ve model ismini bir kenara not et ki aynı zahmete tekrar katlanman gerekmesin.

Reklam

Uyarılar

 • Çamur gibi yabancı maddeler arabanın üstüne sıçrayınca gıcırtıyı artırabilir. Yağmurda büyük birikintilerden geçmemeye çalış.
 • Asla cam suyuna bulaşık deterjanı koyma. Bu, ön camdan daha da fazla gıcırtı gelmesine yol açabilir.
 • Silecek lastiklerini değiştirmek biraz deneme yanılma gerektirebilir. Farklı marka ve modellerde farklı boy ve biçimde silecekler kullanılır.
 • Ön cama asla cila sürme çünkü bu hem camın hem de sileceklerin aşırı kayganlaşmasına yol açar ve hava çok yağışlıyken dışarıyı görmeni engeller.
 • Ön cam buzluysa silecekleri çalıştırma. Bu, sileceğin yıpranmasına ve hatta yırtılmasına yol açabilir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Mikrofiber bez (birkaç tane)
 • Yedek silecek lastiği (x2)
 • Yedek silecek kolu (x2)
 • Yedek silecek (x2)
 • İspirto
 • Sprey şişeleri
 • Sirke
 • WD-40
 • Somun anahtarı (isteğe bağlı)

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Düz Vitesli Araç Nasıl Kullanılır?

wikiHow

Otomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?

wikiHow

Arabadaki Çizikler Nasıl Giderilir?

wikiHow

Dönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir Edilir?

wikiHow

Araba Far Ayarı Nasıl Yapılır?

wikiHow

Motosiklette Vites Nasıl Değiştirilir?

wikiHow

Paralel Park Nasıl Yapılır?

wikiHow

Arabanın Kliması Çalışmıyorsa Hata Tespiti Nasıl Yapılır?

wikiHow

Kumaş Araba Koltukları Nasıl Temizlenir?

wikiHow

Bisiklet Nasıl Sürülür?

wikiHow

Arabaya Düz Kontak Nasıl Yapılır?

wikiHow

Arabanın Akü Bağlantısı Nasıl Kesilir?

wikiHow

Motor Arıza Lambası Nasıl Söndürülür?

wikiHow

Akü Takviyesi İle Araç Nasıl Çalıştırılır?
Reklam

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam