Kendi sigaranı sarmak sana kâğıt, tütün türü ve sigaranın boyutu üzerinde daha fazla kontrol sağlar. Sigarayı elinde sarabilirsin veya bir sigara sarma makinesi kullanabilirsin. Tüm ihtiyacın olan sigara sarma kâğıdı, gevşek yapraklı tütün, biraz el becerisi ve alıştırma yapmak için zamandır.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Sigarayı Şekillendirmek

 1. 1
  Sigara sarma kâğıdını seç. Standart veya büyük boy ince pirinç veya buğday saman kâğıt kullan. Kâğıdını küçült; geniş ve kare bir kâğıt sağlam, çok amaçlı başlama şeklidir. Kâğıtlarını internetten, mahalle bakkalından ve tütün dükkânından satın al.
  • Yavaş ve eşit bir şekilde yanan kâğıt bul. Bazı kimyasallar yanarken kötü bir tat verdiğinden az sayıda kimyasal katkı içeren kâğıt ara. RAW doğal kenevir sarma kâğıtları ve OCB gibi markaları düşün.
  • Kâğıtlarını yanında taşımayı planlıyorsan sigara sarma kâğıdı koruyucu satın al. Bükülmek ve yırtılmaktan korumak için sigara sarma kâğıtlarını bu metal kutunun içine koy. Boş bir şeker veya sakız kutusundan bir kutu uydur.
  • Yedek kâğıt taşı. Yedek bir kâğıttan yırtılan yapışkanlı şeritler yırtıkları, sızıntıları ve boşlukları tamir etmek için iyidir.
 2. 2
  Gevşek yapraklı tütün satın al. Mahallendeki bir tütüncüyü çok çeşitli seçenekler için ziyaret edebilir veya birçok içki dükkanında ve bakkalda basit sarma tütünü bulabilirsin. Az sayıda kimyasal katkı içeren tütün ara. Zevkine göre sade veya aromalı tütün alabilirsin.
  • Old Holborn ve Drum gibi fazla bulunan, genel olarak uygun fiyatlı markaları düşün.
  • Karanfilli sigara sarmayı düşün. Tek yapman gereken kıyılmış karanfilleri tütününle karıştırmaktır. Karanfilli sigaralar genelde yüzde 60-70 oranında tütün ile yüzde 30-40 oranında karanfil içeririr.[1]
  • Bazıları sigaralarını pipo tütünüyle sarmayı tercih eder. Bunu yapmaktan çekinme ancak unutma ki pipo tütünü genelde sigara sarma tütününden daha uzun ve daha nemlidir. Bu yüzden çok yoğun bir biçimde sıkışıp sigarada pek iyi yanmayabilir. Pipo tütünü kullanmak istiyorsan daha ince kesmeye çalış ve sarmadan önce kurut.[2]
 3. 3
  Tütünü şekillendir. Sarma yüzeyi üzerine tütünü eşit bir şekilde yay, sonra bu yığını sigara şekline sokmak için bir kart veya parmaklarını kullan. Ayna, kitap veya temiz bir masa gibi düz ve iyi aydınlatılmış bir yüzey seç. Tütünü doğrudan bir yüzeye koymak istemiyorsan temiz bir yaprak beyaz kâğıtla ört.
  • Yüzeyin renginin tütününle zıtlık oluşturması tütünün karışmaması konusunda işine yarar. Örneğin, kalın kahverengi bir halının üstünde tütün sarmak bir kâbusa dönüşebilir.
  • Tütünün çok sıkı olmamasına dikkat et. Sonunda yine bağlı bir bütünlük oluşturacak şekilde onu hafifçe dağıt.
 4. 4
  Sarma kâğıdının bir ucunu baş parmağın ve orta parmağın arasında tut. Aynı elin işaret parmağıyla kâğıdı kıvır. Diğer elini, kâğıdı kıvrılmış, açık bir oluk hâline getirmek için kullan. Sabit tut ki tütün dökülmesin.
  • Kıvırdığın yerdeki işaret parmağı tütünü eklerken kâğıdı sabitlemeye yarar ve ayrıca ucundan tütünün dökülmesini önler. Bu uç sigaranın ucu olacaktır; yaktığın kısım.
 5. 5
  Oluğu tütünle doldur. Boş elini tütünü alıp kâğıttaki oluğa serpiştirmek için kullan. Tuttuğun uçtan başlayarak diğer uca doğru çalış. Yığının geri kalanını sarma yüzeyinden kâğıda geçir. Zevkine göre sigaranı daha kalın veya daha ince sarabilirsin. Dikkat etmen gereken asıl şey sigarayı yapıştırmak ve dumanın ne kadar iyi geldiğidir. Sigara ne kadar kalın olursa kapatması o kadar zor olur; tütünü ne kadar yoğun bir şekilde sıkıştırırsan sigaradan dumanı çekmek o kadar zor olur.[3]
  • Gerekli olursa tutarlı hâle getirmek için tütünü kâğıt boyunca eşit şekilde dağıt. Mümkün olduğu kadar dengelemek sigaranın daha sorunsuz bir şekilde yanmasını sağlar. Nemliyse ya da topaklanmışsa topakları parmaklarınla yavaşça ayır.
  • Birazını uçlardan çıkmış bir şekilde bırakabilirsin; bunları daha sonra kopartabilirsin, bu uçların çok dar olmasını önler.

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Sigarayı Elle Sarmak

 1. 1
  Filtreyi içine yerleştir veya onun için yer bırak. Filtre kullanmayı planlıyorsan onu ya şimdi yerleştir ya da daha sonra içine geçirmek için tütünsüz bir alan bırak. Boşluğu tam filtrenin uzunluğu kadar bırak. Birkaç tane filtre seçeneğin var:
  • Bir poşet taze selüloz sigara filtresi al. Bunları internette ve sigara dükkânlarında bulabilirsin. Bunlar marketten aldığın sigaralarda bulunan filtrelerin aynısıdır.[4]
  • Marketten aldığın sigaranın filtresini çıkart. Marketten aldığın sigaran varsa ve bunları içmek istemiyorsan ya da sadece sarma alıştırması yapmak istiyorsan kâğıdı dikkatlice yırtıp filtreyi çıkartabilirsin. Bu filtreyi sardığın sigaraya koy.
  • Kendi kaba filtreni yap. İlk önce bir dizin kartı veya kartvizitten ince bir şerit dayanıklı kâğıt kopart. Kıvrım yapmak için onu üç kere katla ve katlamadığın filtrenin geri kalanını katlanmış kısmın etrafına sar. Sarılmış bir "W" gibi görünecektir. Katlanmış filtrenin sigaraya kolayca sığmasına dikkat et; birkaç kere ayarlama yapman gerekebilir. Bu ev yapımı filtrenin sadece en büyük parçaların ciğerlerine girmesini önleyeceğini unutma.[5]
 2. 2
  Kâğıdın iki ucunu tut. Sigara tütün dolduğu zaman sarılmaya hazırdır. Kâğıdı aynı elinde tutmaya devam et ancak öbür ucunu da aynı şekilde, orta parmağının ve başparmağının arasında sıkıca tut. Sabitleyici işaret parmağını kâğıttan kaldır; artık onun desteğine ihtiyacın yok. Kâğıt iki elinin başparmakları ve orta parmakları arasında kalmalı. Tütün, işaret parmağının bulunduğu en uç kısım dışında eşit şekilde yayılmış olmalı.
 3. 3
  Orta parmaklarını kâğıdın arkası boyunca ek destek için dola. Parmakların sigaranın bir ucundan diğer ucuna doğru oldukça düz bir çizgi oluşturmalı. Başparmaklarını orta parmaklarının biraz altında sarılmamış sigarayı tutmak için kullan. Parmaklarının şekli sigaranın şeklini göstermelidir.
 4. 4
  Sigarayı sarmaya başla. Sigarayı başparmakların ve orta parmakların arasında sar. Sigarayı şekillendir; tütünü bastır ve kâğıdı sıkıca sarmaya çalış. Bunu yaparken sigaranın uçlarına doğru gittikçe daha fazla baskı uygula. Başparmaklarını ve orta parmaklarını paralel tutmaya çalış.
 5. 5
  Başparmaklarını kâğıdı tütüne doğru bastırmak için kullan. Tütünü doğru şekle getirdikten sonra kâğıdın kenarını tütünün üst kısmıyla hizalamak için başparmaklarını aşağıya doğru çek.
 6. 6
  Sigarayı sar. İlk önce kâğıdın kenarını tütün kıvrımının içine sok. Başparmaklarınla daha fazla baskı uygula ve orta parmaklarını yukarıya doğru döndür. İlk dönüşü tamamla; kâğıdı kâğıdın dibini kıvırmadan sigara şeklinde tütünün etrafına sar.
  • Sarmaya başlarken kâğıdın ön kenarı tütünün arkasına sıkıca oturmalıdır. Bu birkaç deneme gerektirebilir. Kâğıdın ön tarafını yukarı ve aşağı hareket ettirmeye devam et ve başparmaklarınla tutturana kadar yavaşça içeriye doğru sok.
 7. 7
  Sigarayı yalayıp yapıştır. Sigarayı kâğıdın sadece yapışkan ucu kalana kadar sar. Kâğıdın kenarını boylu boyunca yalayarak yapışkanı aktifleştir; bunu bir zarfı yapıştırmak gibi düşün. Yapışkan ıslanınca kâğıdın kalanını hiç kenar kalmayana kadar sar. Eşit baskı uygulayarak sigarayı yapıştır; parmaklarını sigara boyunca ilerlet ve yapışkan yapışana kadar sıkıca bastır. Kâğıdı bükmemeye, yırtmamaya ya da buruşturmamaya dikkat et.

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Sigarayı Bitirmek

 1. 1
  Uçlardan çıkan tütünü kopart. Bu sigaranı daha temiz, daha güzel görünüşlü ve içimini daha kolay yapar. Eğer sigaranın uçlarından gevşek tütün telleri sarkıyorsa bunlar ağzına gelebilir veya yere dökülebilir.
 2. 2
  Sigarayı tamamen kapatmak için uçlarını bük. Bazı içiciler sigaralarının bir ya da her iki ucunu hafifçe bükmeyi tercih ederler. Yakacağın ucu bükmek kötü doldurulmuş bir sigaradan tütünün dökülmesini önler. İçeceğin ucu bükmek tütünün dudaklarına yapışmasını önler. Filtre de aynı işi yapar. Uçlarını bükmeyi tercih ediyorsan sardığın her sigaranın uçlarında biraz boşluk bırak.
 3. 3
  Zaten yapmadıysan filtreyi yerleştir. Filtre için yer bıraktıysan ucuna onu yerleştir ve kâğıdı etrafında hafifçe sıkıştır. Filtre için yeterince boşluk bırakmadıysan filtrenin sığacağı kadar tütün çıkarmak için cımbız, kanca veya bir çatalın dişi gibi sivri bir alet kullan.
 4. 4
  Sıkı olduğundan emin olmak için sigarayı pakete koy.
 5. 5
  Sigaranı iç. Ne zaman içmek istersen yeni bir sigara sarabilirsin veya o anda uğraşman gerekmesin diye önceden bir sürü sigara sarabilirsin. Bazıları elle sarmanın sigara tüketimini azaltmak için faydalı bir yol olduğunu düşünür; her sigarayı sarmak için birkaç dakika harcaman gerekiyorsa peş peşe sigara içmek daha zor olur.[6]

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Sigara Sarma Aleti Kullanmak

 1. 1
  Sigara sarma aleti kullanmayı düşün. Bu işten tasarruf sağlayan basit alet, elinle yapma becerin yoksa sigara sarmayı çok daha kolaylaştırır.[7] İnternetten veya sigara dükkânından bir sigara sarma aleti satın al. Sarma aletini kullanmak için şu adımları takip et:
 2. 2
  Makineyi doldur. İlk önce makineyi aç; sigara şeklindeki boşluğu ortaya çıkarmak için iki sarma silindirini ayır. Ondan sonra boşluğu istediğin sıkılıkta tütünle doldur. Boşluk dolunca silindirleri kapat. Bir silindir içeri ve dışarı doğru hareket etmelidir ve diğeri olduğu yerde kalmalıdır. Hareket eden silindir sana en yakın olacak şekilde makineyi tut.
  • Eğer istiyorsan şimdi bir filtre ekle. Filtreyi sarma bölmesinin bir ucuna iyice sıkıştır.
  • Sigarayı ne kadar sıkı doldurursan dumanı çekmenin o kadar zor olacağını unutma. Bu özellikle makineyle sarma ile ilgili bir durumdur.
 3. 3
  Sarma kâğıdını makinenin içine koy. Silindirlerin arasındaki küçük boşluğun içine sarma kâğıdının yapışkansız tarafını sıkıştır. Yapışkan, hareket eden silindire doğru bakmalıdır. Kâğıdın üst (yapışkan) kenarının sarma makinesinin üst kısmına tam olarak paralel olmasına dikkat et.
 4. 4
  Silindirleri kendine doğru yuvarlamaya başla. Bu hareket kâğıdı makinenin içine doğru çekecek. Kâğıdın üstü boşluğa girmeden hemen önce makineyi çevirmeyi bırak ve yapışkanı iyice yala. Bu, sigaranın yapışmasını sağlar.
 5. 5
  Sigarayı bitir. Yapışkanı ıslatınca kâğıt gözden kayboluncaya kadar silindirleri aynı yönde yuvarlamaya devam et. Sigarayı iyice sıkıştırmak için makineyi birkaç kere daha yuvarla, ondan sonra silindirleri ayır. Sigaran düzgünce sıkıştırılmış ve içmeye hazır olacaktır!

İpuçları

 • Filtre ucu içindeyken sarmaya çalış. Bu şekilde, sarmadan önce filtrenin sığdığından emin olabilirsin.
 • Her marka sarma kâğıdı birbirinden biraz farklıdır, bu yüzden hangisini tercih edeceğini görmek için birkaçını dene.
 • Temel kural: Uzun, ince şeritler hâlinde kesilmiş "tüylü" tütün iyi şekillenir ve elde sarması daha kolaydır. Küçük parçalar hâlinde kesilmiş tütün genelde sarma makinesinde sarmak için daha iyidir.
 • Çok ürün satan bir tütün dükkânından daha taze tütün alırsın.
 • Küçük bir parça ekmek al (hangi tür olduğu fark etmez), top şeklinde yuvarla ve onu yeni açılmış tütün poşetinin içine at. Ekmek tütününü daha uzun süre nemli tutar. Bunun yerine nem seviyesini koruması ve biraz da aroma vermesi için bir dilim taze elma da kullanabilirsin.

Uyarılar

 • Nerede sigara içtiğine dikkat et. Yanan korlar sigaranın ucundan düşüp giysinde delikler oluşturabilir.
 • Sigara içmek sağlığına zararlıdır. Gerçekleri bil ve ne sıklıkla sigara içtiğinin bilincinde ol.[8]

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Tütün
 • Kâğıt
 • Çakmak (isteğe bağlı)
 • Filtre malzemesi (isteğe bağlı)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 57 kişi çalıştı. Bu makale 32.449 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 32.449 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?