Siğiller. İsmi bile sevimsiz! Siğiller, tedavisinin zor olması ve kesin bir tedavinin bulunmaması nedeniyle insanın görüntüsünü ve asabını bozabilir. Elindeki, yüzündeki, ayağındaki veya vücudundaki siğillerden muzdaripsen, aşağıda okuyacağın bilgiler siğilden kurtulmana yardımcı olabilecek önerileri içeriyor.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Tıbben Onaylı Tedavileri Kullanmak

 1. 1
  Sabırlı ol. Siğillere HPV (insan papilloma virüsü) neden olur ve bu itibarla, kişinin bağışıklık sistemi tarafından doğal olarak bertaraf edilmesi biraz zaman alabilir. Bazı siğiller tedavi olmaksızın zamanla ortadan kalkar. Ancak, bu "zaman" birkaç haftadan birkaç yıla kadar değişebilir, bu nedenle daha aktif bir yöntem seçmek isteyebilirsin. Hangi yöntemi seçersen seç, işe yaraması için zaman tanı. Bazı yöntemler diğerlerine göre daha hızlı sonuç verir. Siğillerden kalıcı olarak kurtulmanın en hızlı yöntemi ise %100 TCA kullanmaktır. Bu yöntemde genellikle 10 günden daha kısa bir sürede kalıcı sonuçlar elde edilir. Ayrıca maliyet açısından da en uygunudur, ki buna daha sonra değineceğiz.
 2. 2
  Salisilik asit veya %100 Trikloroasetik Asit (TCA) kullan.[1] Salisilik asit, Compound W ve Occlusal dahil çoğu reçetesiz satılan siğil gidericilerin bileşenidir. Etki süresi değişiklik göstermekle birlikte işe yaraması tam bir sonuç almak haftalar sürebilir.
  • Cildini 5 dakika veya daha uzun bir süre suda beklet, asidi fırça kullanarak siğilin üzerine uygula ve kurumasını bekle. Bir gün boyunca asidi cildinin üzerinde bırak. Bekledikten sonra kalan ölü deriyi istersen soyabilir, istersen de törpüleyerek çıkarabilirsin. Bunu iki ya da üç günde bir yap.
 3. 3
  Koli bandı kullan. Siğillerle baş etmede yapışkan bantın işe yarayıp yaramadığını anlamaya yönelik pek çok çalışma yapılmıştır. Koli bandı ile kapama tedavisinin, siğili “boğması” ile birlikte genel siğil bölgesinde siğilin çıkmasını önlemesi beklenir. Yapılan bir çalışmada, imiquimod %5 kreminin uygulanmasından sonra koli bandı kullanımının yaygın siğillere karşı etkili bir tedavi olduğu anlaşılmıştır. Ancak süreç uzundur (6 aya kadar sürebilir) ve başarı garantisi de yoktur.[2]
 4. 4
  Kantaridin uygula. Doktoruna siğilleri yakan, hızlı sonuç veren bir kimyasal olan kantaridini sor. Ama ne yazık ki biraz pahalı bir çözüm olabilir.[3] Biraz can yakabilir ancak bir günde sonuç alabilirsin.
  • Doktor kantaridini doğrudan siğil üzerine uygular, sonra bandaj ile bölgeyi kapatır. Ertesi gün bandaj çıkarılır ve ölü deri alınır. Eğer bu tedavide sonuç alınmazsa, başka bir yönteme ihtiyacın olabilir - doktorun uygun önerilerde bulunacaktır.
 5. 5
  Sıvı nitrojeni dene. Doktorunun deneyebileceği diğer bir tedavi de sıvı nitrojen -veya kriyoterapi - ile siğilleri dondurmaktır.[4] Bu, biraz edici olabilir ve bir siğilden tamamen kurtulmak birkaç seans sürebilir, ancak genellikle etkili bir yöntemdir. Eğer olmazsa, siğil genellikle daha büyük kan damarları ile daha büyümüş olarak geri gelir ve bundan kurtulması hemen hemen imkansız hale gelir.[5]
  • Alternatif olarak, birçok ilaç deposu siğillerin giderilmesi için reçetesiz satılan dondurma tedavileri bulundurur. Reçetesiz bir siğil dondurma tedavisi kullanıyorsan, aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundur:
   • Siğil çıkarma paketindeki talimatı takip et. Cildin dakikalar içinde beyazdan kırmızıya dönmelidir ve siğilin altında bir kabarcık oluşmaya başlamalıdır.
   • Birkaç gün sonra siğilin altında küçük siyah noktalar görülmelidir. Bu, tedavinin işe yaradığını gösteren bir işarettir. Siğili bu aşamada koparmak isteyebilirsin ama kendini tut.
   • Siğil kendi başına düşmelidir. Eğer düşmezse, iki hafta sonra tekrar tedavi uygula. Tedavisi üç kez başarısız olan bir siğile tedavi uygulama ve bir doktora görün.
 6. 6
  Siğili yak. Diğer yöntemler başarısız olduğunda, yapılması gereken şey siğili yakmak olabilir. Biraz ağrılı olacaktır ve yakma işlemi de yaralara sebep olabilir, bu yüzden en iyisi bunu doktorunun yapmasına izin vermektir. Ancak, yeterince cesursan bunu evde deneyebilirsin.
  • Doktoruna görün. Doktorlar siğilleri yakmak için lazer kullanabilirler. Bu bazen etkili olabilir ancak daha çok diğer yöntemler başarısız olduktan sonra önerilir.
  • Evde dene. Bir kibrit yak, söndür ve kibrit başı hâlâ sıcakken onu siğile dokundur. Bu, iyileşme belirtisi olan bir kabarmaya neden olur. İltihaplı cilt tabakasını soy ve sarısabır ve şerit bandajla kapla. Gerektiği kadar tekrarla. Bunun sorumluluğunun sana ait olduğunu bilerek dene, zira biraz tehlikeli bir yöntem bu.
 7. 7
  Doktoruna kestir. Ne yapacağını tam bilemiyor ve kendin müdahalede bulunmak istemiyorsan, siğili doktoruna cerrahi müdahale ile kestir. Bu tür şeyleri enfeksiyondan korunmak için doktora bırakmak en iyisidir. Hem böylelikle ağrıyı hafifletmek için lokal bir anestetik de kullanılabilir. Bu işlem doktorlar tarafından genellikle şu şekilde yapılır:
  • Elektrocerrahi ve kürtaj. Burada doktor siğili elektrik akımıyla yakar ve sonra keser. Kan damarları hâlâ sağlam olduğundan siğil tekrar çıkabilir.[6] [7]
  • Lazer cerrahi. Burada doktor siğili yoğun bir ışık hüzmesiyle yakar.[7]
 8. 8
  İmmünoterapi yaptırmayı düşün. Siğillerle baş etmek için vücudunun kendi savunmasını savunma sistemini kullanan bu tedavi konusunda doktorun tavsiyede bulunabilir.
 9. 9
  Veregen hakkında doktoruna danış. Bu, diğer siğillerin yanında genital siğillerin tedavisinde kullanılan yeni bir ilaçtır.
 10. 10
  İmikuimod kullan. Bu, bağışıklığı uyararak bazı siğil ve cilt kanseri türlerini tedavi etmek için kullanılan lokal bir kremdir. Siğilleri iyileştirmez, ancak diğer tedavilerin yanında yardımcı olabilir. Yol göstermesi için doktoruna danış.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Tıbben Onaylanmamış İlaçları Kullanmak

 1. 1
  Antikorları destekle. Siğilleri buzla soğut, daha sonra bir iğneyi sterilize et ve derinin her tarafına nüfuz etmesine özen göstererek birkaç kez siğilin içine sapla. Virüsü kan dolaşımına sokarak vücudunun siğili görmesine yardımcı olur ve ona karşı savaşması sağlarsın, bu da vücudundan kaybolmasına neden olabilir. Bu yöntem bazı durumlarda, özellikle de birkaç siğili olanlar için çok etkilidir; çünkü vücudunu bir siğilin varlığından haberdar etmek diğerlerinin de yok olmasına yardımcı olabilir.
 2. 2
  C vitamini ile kapla. Bir C vitamini tabletini ez ve kalın bir macun yapmak için su ekle. Bunu siğile uygula ve bir bandajla ört. Gün boyu o şekilde bırak ve akşam hava almasını sağla (bandajı çıkar).
 3. 3
  E vitamini ile sar. Bir E vitamini kapsülünü kır ve yağın birazını siğilin üzerine sür. Yara bandıyla sar. Nefes alması için bandajı gece çıkar, sabah olduğunda yağı tekrar uygula. Bunu günde üç kez tekrarla
 4. 4
  Sıcak su ve ponza (topuk taşı) kullan. Siğil yumuşayana kadar siğili sıcak suya sok. Cilde ulaşıncaya kadar iri bir parça topuk taşı ile kazı. Bir pamuk çubuğu çamaşır suyu ile ıslat ve 15 dakika boyunca siğile tut (bu biraz acıtabilir). Çamaşır suyunu uyguladıktan sonra bölgeyi iyice yıkamalısın.
 5. 5
  Çay ağacı yağı uygula. Siğilin üzerine biraz sür ve üzerini bir şerit bandajla kapat. Bunu üç haftaya kadar yap.
 6. 6
  Hint yağını dene. Hint yağının içindeki asit siğili tahriş eder ve elin içindeki ve arkasındaki küçük, düz siğiller üzerinde başarılıdır. Hint yağını günde iki kez pamuklu çubukla uygula.
 7. 7
  Aspirin kullan. Birkaç aspirini ez ve üzerine su ekle. Karışımı al ve etkilenen siğil bölgelerine koy, ardından yara bandı uygula. Gece boyunca bırak. Aspirin, salisilik asidin yenilebilir formudur, ancak çoğu ticari losyondan çok daha ucuzdur.
 8. 8
  Betadine (iyot) dene. Betadine’i siğile uygula ve üzerini bir bandajla ört. Bir iki gün boyunca bırak ve sonra bandajı yenile.
 9. 9
  Siğil üzerine diş macunu koy ve üzerine yara bandı yapıştır. Bir gün beklet ve siğil gidene kadar tekrarla.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Tıbben Onaylanmamış Besin Tedavilerini Kullanmak

 1. 1
  Bir narenciye kabuğu kullan. Siğilden biraz daha büyük bir limon kabuğu kes ve yara bandı veya bant ile üzerine bantla. Kabuğu yaklaşık her gün yenile ve siğilleri olabildiğince uzun süre kapalı tut. Yaklaşık bir hafta kadar sonra tüm siğil tamamen düşecektir.
 2. 2
  Fesleğen kullan. Siğiline su geçirmez yara bandı ile ezilmiş taze fesleğeni bantla. Bunu bir hafta boyunca her gün yap. Fesleğen yaprağı içindeki virüs öldürücü bileşim siğili öldürecektir.
 3. 3
  Sarımsak kapsülleri al. Bunu en az birkaç hafta boyunca günde iki kez yap. Siğiller bir ya da iki haftada içerisinde soyulmaya başlamalıdır, ancak sarımsağı siğil tamamen kayboluncaya kadar almaya devam et. Ayrıca bir ay boyunca siğili günde bir veya iki kez sarımsak yağı ile kapat.[8]
 4. 4
  Bağışıklığı güçlendirici gıdalar tüket. Sarımsak, tatlı patates, tam tahıllı ekmekler, ayçekirdeği ve pirinç bunlara örnektir.
 5. 5
  Havucu küçük parçalara böl. Bir havucu iyice rendele ve üzerine yeteri kadar zeytin yağı ekleyerek bir macun yap. Macunu günde iki kez siğilinin üzerine sür ve 30 dakika boyunca bekle. Buna iki ila üç hafta devam et.
 6. 6
  Bir incir maskesi yap. Taze bir inciri ez ve siğilin üzerinde 30 dakika beklet. Bunu iki ila üç hafta boyunca her gün yap.
 7. 7
  Limon suyu kullan. Siğilin üzerine limon suyunu sık, ardından üzerini taze doğranmış soğanla kapat. Bunu iki ila üç hafta boyunca günde bir kez 30 dakika boyunca yap.
 8. 8
  Ananas suyuna koy. Siğili eritici bir enzime sahip olan ananas suyunda beklet.
 9. 9
  Her gün muz kabuğunun içini sür. Potasyum, siğilin kaybolmasını hızlandırabilir.
 10. 10
  Siğilini muz kabuğuyla sar. Kabuğu kullanacağın banttan biraz daha küçük olacak şekilde kes. Muz kabuğunun iç kısmını siğil üzerine koy ve daha sonra koli bandıyla emniyete al. Çıkarmadan önce bir gün boyunca siğilin üzerinde tut. Siğil tamamen düşünceye kadar tekrarla.
 11. 11
  Kurkumin ilacı hazırla. Kurkumin, aktarlarda bulunabilen bir zerdeçal özüdür. Kurkumin, papaya özü (Papain. Hap şeklinde satın alınıp toz haline getirilmesi gerekebilir) ve E vitamini yağını birleştir.
  • Siğil ve çevresindeki bölgeye altınmühürün alkol özünü sür. Bu vücudunun yerel bağışıklığını etkinleşmesini uyaracaktır.
  • Keskin bir iğne veya raptiye al ve kurkumin macununa daldır. İğneyi mümkün olduğu kadar siğilin içine bastır. Gerekirse birkaç deliğe batırarak siğil içine daha fazla macun enjekte et.
  • Geri kalan macunu siğil bölgesine sür ve yara bandı ile kapat. Bu teknik, yüz ve ellerde bulunan düz siğillere karşı etkilidir. Düz siğiller aşırı inatçıdır ve çoğu zaman vücudun virüse karşı direnç kazanmasından sonra cildin üzerinde kalır. Bu, siğilleri dondurmak yerine tamamen bitmelerini sağlayacaktır.
 12. 12
  Elma sirkesi kullan. Bir miktar pamuk yumağı al (siğilleri örtecek kadar) ve sirkeye batır. Gece boyunca bir yara bandı ile emniyete al. Bunun çok acı verici olabileceğini unutma. Pamuk pedini her gün değiştir ve mümkünse bunu her gece yap. Bir hafta sonra siğilin dışı soyulmaya başladığında onu hafifçe kazıyarak altındaki sağlıklı eti açığa çıkar. Bundan sonra bu bölgenin iyileşmesini bekle.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
Siğillerden Kurtulmak İçin Daha Nazik Yöntemleri Denemek

 1. 1
  Ilık su ve deniz tuzu kullan. Cildi nemlendirmek için siğili 10 ila 15 dakika boyunca ılık tuzlu suda beklet. Bir tırnak törpüsü, topuk taşı veya zımpara kağıdı kullanarak siğilin ölü deri tabakalarını temizle. Bunun için parmaklarını da kullanabilirsin ancak siğiller kolaylıkla yayılabildiğinden, öncesinde ve sonrasında ellerini iyice yıka. Siğili nemlendir ve ona büyük deniz tuzu tanecikleri ile pansuman yap.
  • Tuzu yerinde tutmak için yara bandı veya bant yapıştır ve birkaç gün boyunca gözlemle, duş aldıktan ya da düştükten sonra yenile.
 2. 2
  Kabartma tozu karıştır. Kabartma tozu ve hint yağı ile bir macun yap, sonra geceleri bir bandajla kaplayarak siğile uygula. Ertesi sabah bandajı çıkar. Gerektiği kadar tekrarla.
 3. 3
  Sıcak su kullan. Ayak altındaki siğilleri çok sıcak suda bekletmek faydalıdır çünkü siğili yumuşatıp virüsü öldürebilir. Suyu yanıklara neden olmaması için 60°C'nin altında tut.
 4. 4
  Karahindiba özü uygula. Taze bir karahindiba al ve gövdesinden kır. Gövdeden sızan sütsü özü siğilin üzerine sür. Bunu günde üç ya da dört kez tekrarla. Ölü deri katmanlarını temizlemek için siğili topuk taşı ile kazı. Siğil kayboluncaya kadar bunu yapmaya devam et.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
Siğil Oluşumu Sebepleri ve Siğil Türleri

 1. 1
  Siğillere dokunmaktan olabildiğince kaçın. Siğiller vücuttaki küçük kabartılardır. İnsan papilloma virüsünden (HPV) kaynaklanırlar ve vücudunun diğer bölgelerine yayılabilirler.
  • Ayrıca, HPV virüsü, kesikler, açık yara veya cinsel aktivite yoluyla başkalarına da bulaşabilir.
 2. 2
  Farklı siğil türlerini öğren. Çeşitli şekil ve boyutlarda ve genellikle deri üzerinde kabarık, yuvarlak veya oval şekildedirler.
  • Yaygın siğiller. Bunlar vücudun herhangi bir yerinde görülebilir. Çoğu zaman ellerde görülürler. Görünüşte kaba, yuvarlak ve grimsi kahverengidirler.
  • Düz siğiller. Bunlar genellikle yüz, bacaklar ve kollarda bulunur. Bunlar küçük ve (adından da anlaşılacağı gibi) düzdür ve tıraş ile yayılabilirler.
  • Taban siğilleri. Bunlar ayak tabanı üzerinde büyür ve koyu beneklere sahip kalın deri lekeleri gibi görünür. Çok acı verici olabilirler.
  • Genital siğiller. Bunlar, genital bölge üzerinde ve çevresinde, uyluklar arasında bulunur ve vajina ve anüste de görülebilir.
  • Tırnak altı ve tırnak kenarı (periungual) siğiller. Bunlar el ve ayak tırnaklarının altında görülür. Sert ve pütürlü kabarıklıklar şeklindedirler.
  • İpliksi siğiller. Bunlar genellikle ağız ve burun çevresinde görülür. Deri rengindedirler ve üzerlerinde ipliksi oluşumlar bulunur.
  Reklam

İpuçları

 • Kimileri aloe vera jeli kullanmanın bir veya iki gün içinde siğilin dökülmesine neden olacağını iddia eder.
 • Çeşitli tedavileri birleştirmek siğilin daha erken kaybolma şansını artırabilir.
 • Halka açık havuzlarda yüzmekten/duştan kaçın. Ayaklardaki siğiller çoğu zaman buralarda bulaşır, bu yüzden yanında bir çift havuz ayakkabısı, sandalet veya parmak arası terlik bulundur.
 • Enfekte olan bölgeyi olabildiğince sık yıka.
 • Siğili kuru tut. Islak siğiller daha kolay yayılırlar.
 • Asla cilt sorunlarını tedavi etmek için çamaşır suyu kullanma!
 • Birkaç kat Occlusal uygulayabilirsin, ancak önce bir önceki tabakanın kurumasını bekle.
 • Tedavilerin çoğunu yatmaya yakın yap, böylece siğili koparmamak veya bandı sökmemek için kendini zorlamazsın.
 • Bir bandajın nemlendirilmiş pedine bol miktarda tuz koy ve siğilin üzerine yerleştir. Özellikle banyo veya duştan sonra sık sık tekrarla.
 • Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek, HPV'nin yayılmasını azaltmanın tek yoludur.
Reklam

Uyarılar

 • Ellerini yıkadıktan sonra siğilini kurula. Siğiller ıslak olduğunda daha bulaşıcıdırlar ve ellerini kurutarak virüsün başka birine yayılma olasılığını azaltırsın.
 • Siğillerin yakılması veya dondurulması ciltte kalıcı bir iz ve hasar bırakabilir.
 • Siğillerini bir bandajla kapalı tut.
 • Siğillerin tekrarlaması, bağışıklık sisteminin virüslere karşı direncine bağlıdır.
 • Kimseyle çorap, ayakkabı, eldiven, jilet veya havlu paylaşma. Siğiller görünmüyor olsa da, virüs hâlâ mevcut olabilir.
 • Bu tedavilerden herhangi birini tahriş olmuş deride, enfekte veya kızarmış herhangi bir bölgede, ben, doğum lekelerinde, kıl çıkan siğillerde, genital siğillerde, yüzdeki siğillerde veya ağız, burun ve anüs gibi mukoza zarlarında bulunan siğillerde kullanma.
 • Sorun iyileşme belirtisi olmadan devam ederse doktoruna başvur.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Deniz tuzu
 • Siğil sökücü
 • Koli bandı
 • Sarımsak kapsülü
 • Muz kabuğu
 • Elma sirkesi
 • Pamuklu çubuk
 • Yapışkan şerit bandaj
 • Kibrit
 • Alkol veya sirke

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 147 kişi çalıştı. Bu makale 200.608 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 200.608 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam