Sevmediğin insanları görmezden gelmek zor olabilir. Okulda, işte ya da arkadaş çevrende yıldızının barışmadığı birileri olabilir. Birini kibarca, mesafeni koruyarak ya da olumsuz davranışları dikkate almayarak görmezden gelebilirsin. Birini görmezden gelsen bile kibar olman gerekir. Kaba olmanın duruma bir faydası olmayacaktır. Birini görmezden gelmek etkili olabilir, ama o kişinin davranışları, iş yerindeki ya da okuldaki işlerini yapmana engel oluyorsa bir yüzleşme gerekebilir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Sosyal Ortamlarla Baş Etmek

 1. 1
  O kişiden uzak dur. Uzak durmak bazen birini görmezden gelmenin en kolay yoludur. Birisi sinirine dokunuyorsa mesafeni mümkün olduğunca korumaya çalış.[1]
  • Sinirini bozan kişinin vakit geçirmesi muhtemel olan yerlerden uzak durabilirsin. Sinir bozucu bir iş arkadaşın öğle yemeğini hep saat 12:00’da yiyorsa öğle yemeğini ofis dışında ya da daha geç bir saatte yemeyi dene.
  • O insanı görme ihtimalinin olduğu sosyal ortamlardan kaçın. Okuldaki sinir bozucu kişi bu hafta sonu olan partiye gidiyorsa başka planlar yapmayı dene.
 2. 2
  Göz kontağından kaçın. Sinirini bozan kişiyle aynı odadaysan gözlerine dikkat et. O kişiye kazara bakarsan göz kontağı kurulabilir ve bu, gelip konuşması için bir davet şeklinde yanlış yorumlanabilir. O kişiyle aynı ortamdayken ona bakmamaya çalış. Bu, etkileşimleri en aza indirgeyecektir.
 3. 3
  Başkaları aracılığıyla iletişim kur. Biriyle birlikte çalışıyorsan bazen onunla iletişim kurman gerekebilir. Bunu başkaları aracılığıyla yapmak en kolayı olabilir. Bunu yaparken kaba olmana gerek yok. Örneğin, o kişinin duyacağı şekilde, "Kendisiyle konuşmuyorum da. Can’a kirli tabaklarını lavaboya koymasını söyler misin?" gibi bir şey söyleme. Ama gerektiğinde başkalarından ona bilgi iletmesini isteyebilirsin.
  • Örneğin, bir iş projesi için bir grupta çalışıyorsun. Sinir bozucu kişi de senin grubunda. Grup üyelerinden birinden o kişiyle konuşmasını isteyebilirsin ya da o kişiye e-posta veya telefon mesajıyla ulaşabilirsin.
 4. 4
  Cevaplarını kısa kes. Biriyle hiç konuşmamazlık edemezsin, özellikle de o kişiyi işte ya da okulda görüyorsan. Birisi seninle konuşurken tepkisiz kalman iyi olmaz, o yüzden cevaplarını kısa tutmak üzerinde çalış. Birisi konuşurken, "Hımmm" ve "Tamam" gibi kısa cevaplar ver. Şanslıysan bu biraz mesafeli olmak istediğin mesajını gönderecektir.
 5. 5
  Olumsuz davranışları duymazdan gel. Birisi kötümserse ya da her şeyde kusur buluyorsa bunu dikkate almamaya çalış. Dikkate almamak o kişinin olumsuzluğundan etkilenmeden olumlu kalmana yardım edebilir.
  • Örneğin, ofis arkadaşın sürekli ne çok işi olduğundan şikâyet ediyorsa işlerinle ilgili kendini kötü hissetmemek için onu duymazdan gel.
  • Her şeyi görmezden gelmemelisin. Bir iş arkadaşın kendini onun yanında rahatsız hissedeceğin kadar sataşıyorsa o kişiyle yüzleş. "Kıyafetlerimle ilgili espri yapmazsan olur mu? Giysilerimi seviyorum, ama başkaları giyim tarzımı eleştirince kendimi kötü hissediyorum.” diyebilirsin.
 6. 6
  Gerekirse kalabalığın desteğini al. Sinirine dokunan kişi sana karşı çok agresifse arkadaş sistemini benimse. Arkadaşlarının ya da iş arkadaşlarının, sana o kişiyi görme ihtimalinin olduğu yerlerde eşlik etmelerini sağlamaya çalış. Örneğin sen bir sınıftan diğerine geçerken arkadaşların seninle yürüyebilir ya da o kişiyi senden uzak tutmak için öğle yemeğini seninle yiyebilirler.[2]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
İyi Davranışları Sürdürmek

 1. 1
  O kişiyle resmî ol. Sırf birini görmezden gelmen kaba olmanı gerektirmez. Hatta kaba olmak durumu kötüleştirir. O kişiyle konuşman gerektiğinde bunu resmî bir şekilde yap.
  • "Lütfen", "Affedersin" ve "Teşekkür ederim" gibi şeyler söyle. Biraz soğuk bir tavır takınmakla birlikte temel adap kurallarını elden bırakma. Bu, o kişiye karşı bir düşmanlığının olmadığını, ama onunla çok fazla etkileşime girmek de istemediğini gösterecektir.
 2. 2
  O kişiye kötü davranma. Birini görmezden gelmek agresif bir eylem olmamalıdır. Ona bakarken yüzünü buruşturma, o konuşurken gözlerini devirme ya da sana hitap ettiğinde kaba bir şekilde onu duymuyormuş gibi yapma. Bunu yaptığında asıl sen sinir bozucu olursun ve bu hiç iyi bir yol değildir. Birini görmezden gelirken asla kötü davranma.[3]
 3. 3
  Gerektiğinde varlığını onayla. Bir insanı tamamen görmezden gelemezsin, özellikle de o kişiyle birlikte çalışıyorsan. Gerektiğinde kibar ama açık bir şekilde arkadaşça olmayan bir tavırla varlığını onayla. Örneğin, koridorda yanından geçerken kısaca el salla ya da başınla selam ver. "Nasılsın?" sorusuna, "İyiyim. Teşekkürler." şeklinde cevap ver.[4]
  • Bu kişiyle her konuştuğunda cümlelerin kısa ve öz olsun. Bu, tuhaf ya da huzursuzluk verici konuşmaların önüne geçecektir.
 4. 4
  Gerektiğinde oradan uzaklaş. Bazen insanlar mesajı almazlar. Birisi, onunla konuşmak istemediğini üstü kapalı bir şekilde anlatmaya çalışmana rağmen sinirini bozmaya devam ederse bir bahane uydurup oradan uzaklaşabilirsin.[5]
  • Örneğin, bir iş arkadaşın senin özel hayatınla ilgili bir konuyu çok eleştiriyor. Mesafeli cevaplar vermene rağmen buna devam ediyor.
  • "Tamam, fikrin için sağ ol, ama buna gerçekten gerek yok ve gitmem gerek." gibi bir şey söyle. Sonra da oradan ayrıl.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Gerekirse Biriyle Yüzleşmek

 1. 1
  O anda kendini savun. Bazen sinir bozucu biri, sana kendini rahatsız ya da tehdit edilmiş hissettirecek derecede sınırı aşabilir. Bu durumlarda, o anda kendini savunmalısın. Kendinden emin ol ve bu konuya değin.[6]
  • O kişiye sakince sınırı aştığını söyle. Bu tür davranışlara hoşgörün olmadığını bilsin.
  • Örneğin, "Benimle bu şekilde konuşma. Senden tavsiye istemedim." diyebilirsin.
 2. 2
  İşteki ya da okuldaki olumsuz davranışları belgele. İşteki ya da okuldaki sinir bozucu bir insandan rahatsız oluyorsan bunu belgele. İş o noktaya gelirse elinde üst bir otoriteye vereceğin bilgiler olmalı.[7]
  • O kişi her canını sıktığında söylenenleri, olayı kimin gördüğünü, tarihi ve saati kısaca not et.
  • Resmî bir şikâyette bulunman gerekirse elinde bolca bilgi olur.
 3. 3
  O kişiyle davranışları hakkında sakince konuş. Birisi sürekli olarak sinirini bozuyorsa davranışları hakkında sakince konuşabilirsin. O kişiyle bir süre yalnız kalabilmek için bekle ve yaptığı yanlışların hepsini sakince açıkla.[8]
  • Örneğin, "Kötü bir niyetin olmadığını biliyorum, ama kıyafetlerimle dalga geçilmesini sevmiyorum." diyebilirsin.
  • Bu davranışların sana kendini nasıl hissettirdiğini ona söyle. "Bu yüzden kendimi işte rahatsız hissediyorum çünkü insanlar artık hep dış görünüşümü işaret ediyorlar." diyebilirsin.
  • Son olarak ona buradan nereye varılacağını söyle. Örneğin, "Artık gerçekten böyle yorumlar yapmanı istemiyorum. Anlıyor musun?" diyebilirsin.
  • O kişiyi eleştirmek yerine, ne tür davranışlara hoşgörü göstermeyeceğini söyle. Bu çatışmaları engellemeye yardım edecektir. "Çok sinir bozucusun." demek yerine, "İşlerimi yapmak için gerçekten sessizliğe ihtiyacım var." diyebilirsin.
 4. 4
  Dışarıdan bir otorite figürüne başvur. Doğrudan bir yüzleşmeden sonra o kişinin davranışları düzelmemişse bir üst yetkiliye başvur. Okuldaysan bir öğretmene ya da müdüre haber ver. İşteysen insan kaynakları bölümünden biriyle konuş. Kendini iş yerinde ya da okulda rahat hissetmek senin hakkın.[9]
  Reklam

İpuçları

 • Kulaklık takmak diğer kişiye, konuşmak istemediğini belirtebilir.
 • Okulda göz kontağı kurmaktan kaçınıyorsan ama o kişi damarına basmaya devam ediyorsa defterine bir şeyler karalamak ya da telefonunla oynamak gibi şeyler yap. Ona öfkeyle patlama çünkü istediği şey sadece ilgini çekmek.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Julia Lyubchenko, MS, MA
Ortak yazarlar :
Yetişkin Danışmanı ve Sertifikalı Hipnoterapi Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Julia Lyubchenko, MS, MA. Julia Lyubchenko, Los Angeles, Kaliforniya’da yaşayan bir yetişkin danışmanı ve hipnoterapi uzmanıdır. Therapy Under Hypnosis adlı bir muayenehane işleten Julia’nın 8 yılı aşkın danışmanlık ve terapi deneyimi vardır ve duygusal ve davranışsal sorunları çözmekte uzmanlaşmıştır. Bosurgi Method School’dan Klinik Hipnoz sertifikası vardır ve Psikodinamik Psikoterapi ve Hipnoterapi alanlarında sertifikalıdır. Alliant International Üniversitesi'nde, Danışmanlık Psikolojisi ve Evlilik ve Aile Terapisi alanında yüksek lisans yapmıştır; Moskova Devlet Üniversitesinden de Gelişim ve Çocuk Psikolojisi üzerine yüksek lisans derecesi vardır. Bu makale 10.127 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 10.127 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam