Gerçek anlamda kalbini çaldığını düşündüğün biriyle bir ilişki içinde olduğun zaman ona hislerini söyleme konusunda için içine sığmıyor olabilir. Birine tutulduysan bu biraz daha karmaşık bir durum olabilir. Birine karşı hissettiğin duyguları ona söylemek ilk başta biraz zor olabilir ama pat diye “Seni seviyorum.” demenin dışında kendini ifade etmenin bir sürü farklı yolu vardır. Üzerinde kocaman kalpler olan bir zeplin uçurup mesajını gökyüzüne yazman çok havalı olabilir ancak kalbinden geçenleri daha anlamlı olacak şekilde anlatmanın daha basit yolları da vardır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
İlişkide Olduğun Birine Hislerini Söylemek

 1. 1
  Ona "Seni seviyorum." de. Birine onu sevdiğini söylemek duygularını ve duygularının gücünü ifade etmenin en net yoludur. Ancak, sadece kullandığın dili değiştirerek “Seni seviyorum.” demenin başka yolları da vardır. Örneğin ona iki kelimeyle “Seni seviyorum.” demek yerine, “Hayatımda olduğun için çok mutluyum.” ya da “Seni tanıdığım için çok şanslıyım.” ya da “Seni sen olduğun için seviyorum.” gibi daha anlamlı şeyler söyleyebilirsin.[1]
  • Bu farklı ifade biçimleri partnerini neden sevdiğine dair bazı detayları sunar ve bu iki kelimeyi ifade etme şekline bir yenilik getirir.
 2. 2
  Ona ne kadar önemli olduğunu söyle. Partnerine onun hayatında yarattığı olumlu etkiler konusundaki hislerini söylemen ona karşı duyduğun sevgiyi ve ona verdiğin değeri göstermenin açık bir yoludur. Örneğin, partnerin ailenle zaman geçirmeyi daha kolay hâle getiriyorsa bu etkileşimi senin için kolay hâle getirdiğini bilmesini sağla. İş yerinde kötü bir gün geçirdiysen ve partnerini gördüğün anda bir rahatlama hissettiysen sadece onu görmenin bile sana kendini daha iyi hissettirdiğini söyle.
  • Sevdiğin kişi hayatını iyileştiriyor ya da kolaylaştırıyorsa onun hayatını zenginleştirmesindeki etkisini ona söylemek kendisinin istenen, değer verilen ve sevilen biri olduğunu bilmesini sağlar.
 3. 3
  Savunmasız görünmekten çekinme. Savunmasız olmak demek düşüncelerini ve duygularını çekinmeden tüm kalbinle ifade etmektir. Duygularını ve düşüncelerini ifade etmen sevdiğin kişi tarafından eleştirilme, incitilme, reddedilme vs. ihtimalini de beraberinde getirir. Birini seviyorsan ona açılıp kalbindekileri içtenlikle paylaşmanın, partnerine gerçek seni tanıması uğruna kalbinin kırılma riskini göze alacağın mesajını verdiğini unutma. Onunla daha derin bir bağ kurmak için güvende olma duygusundan feda eden kişi sensin.
  • Bir şeyleri feda etmek kolay olmadığı için sevdiğin kişiye karşı savunmasız olmak senin ilişkiye olan bağlılığını gösterir.
 4. 4
  Partnerinden tavsiye al. Partnerinden sana tavsiyede bulunmasını istemek onun fikirlerine saygı duyduğunu gösterir. Bu, senin onu fikrine danışılabilecek biri olarak gördüğün anlamına gelir ve senin hayatındaki yerini anlamasına yardımcı olur[2] ve bu da ilişkinizin güçlenmesine yardımcı olur.
  • Danıştığın konu ciddi bir konu olmak zorunda olmasa da ona ciddi bir konuyu da danışabilirsin. Sadece partnerinin fikrini merak ettiğini bilmesini sağlamak ve onun bir konuya nasıl yaklaşacağını öğrenmek istemek ona duyduğun saygıyı görmesini sağlar.
 5. 5
  Duygularınızı birbirinize açın. Partnerin bir konuda gergin, üzgün, endişeli veya kaygılı görünüyorsa ondan hislerini sana açmasını iste. Partnerine gardını düşürüp kafasındakileri sana anlatabilmesini istediğini söyle. Bazen, insan sadece kendini rahatsız eden şeyi dile getirmeye ihtiyaç duyar. Partnerine anlatacaklarını dinlemeye hazır olduğunu söyle.
  • Bu, sevdiğin kişinin hisleri konusunda kendini rahat bırakabileceğini ve senin de onun içini dökebileceği bir dinleyici olacağını gösterir.
  • O sana hislerini açarken kendini tamamen o konuya odakladığından emin ol. Bu, telefonuna bakmaktan, başka dikkat dağıtıcı unsurlara yönelmekten kaçınmak ve partnerinin söylediklerine odaklanmak anlamına gelir. Sana canını sıkan şeyi anlattığında ona karşı ilgili ol ve üzerine düşünülmüş geri dönütler ver.
  • Söyleyecek bir şey bulamıyorsan güçlü ve anlamlı bir sarılış her zaman onun yanında olduğunu gösterebilir.[3]
 6. 6
  Birbirinize sırlarınızı anlatın. Sevdiğin kişiye sırrını anlatmak ona güvendiğini söylemenin küçük bir yoludur. İnsanlar öyle her önüne gelenle sırlarını paylaşmazlar. Bu yüzden içindeki hisleri ve düşünceleri birine güvenerek söylemek ilgili ve sevgi dolu bir ilişkinin gerçek göstergesidir.
  • Birbirinizle sırlarınızı paylaşmanız partnerinle aranda daha büyük bir bağ oluşmasını sağlayarak yalnızca ikinizden oluşan bir takım olmanıza neden olur.
 7. 7
  Daima dürüst ol. Sevdiğin kişiye karşı dürüst olmak bazen oldukça zor olabilir, özellikle de onu incitmek istemediğin zamanlarda. Ne var ki, partnerini kıracağını bilsen de doğruları söylemek, partnerine karşı dürüst olma ve onunla bağ kurabilme yeteneğini arttırır.[4] Bu, sahte ve teselli edici olmaktansa dürüst ve gerçekçi olmayı tercih ettiğini gösterir.
  • Bunun en konforlu seçenek olmadığını düşünsen de bu, hislerin konusunda partnerine karşı dürüst olduğunun göstergesidir.
  • Sadece gerçeği söylerken nazik olmayı unutma. Gerçekleri duymak zor olsa da bu acımasız bir şekilde yapılmak zorunda değildir.
 8. 8
  Partnerini cesaretlendir. Partnerinin partneri olarak, ilişkinin selameti için de sevgini göstermek, partnerini hayallerine ve hedeflerine ulaşması konusunda cesaretlendirmek ve ona bu konuda yardımcı olmak senin sorumluluğundur. Destekleyici bir ortam oluşturarak partnerinin kendini gerçekleştirmesini ve istediklerinin peşinden gitmesine yardımcı olabilirsin.
  • Partnerine "Bunu yapabileceğine inanıyorum.", "Sen çalışkan birisin ve bu çalışkanlığın fark edilecek." ya da "Emeklerinin karşılığını yakında alacaksın." gibi şeyler söyleyerek onu cesaretlendirebilirsin.
  • Partnerini desteklemek ve başarılı olmasını istemek ona olan sevgini gösterir.
 9. 9
  Mektup yaz. Bazen modası geçmiş olsa da aşk mektubu yazmak sevgini göstermenin romantik bir yolu olabilir. Mektup yazmak aynı zamanda bilinç akışının senin için “konuşmayı” yapmasına ve içindeki hisleri ve duyguları dile getirmene yardımcı olabilir. Bu mektupla neye ulaşmaya çalıştığını düşün. Sevdiğin kişinin neyi bilmesini istiyorsun? Mektubu yazma sebebini belirterek yazına başla. Örneğin, “Seni ve senin yanındayken ne kadar mutlu olduğumu düşünüyordum...” ya da “Seninle birlikte olmak muhteşem bir şey ve senin de bunu bilmeni istedim...” gibi şeyler söyleyebilirsin.[5]
  • Güzel duyguları hatırlatmak için hikâyelerinizden ve anılarınızdan bahset. Onda sevdiğin şeyleri, sana kendini nasıl hissettirdiğini ve onunla neden mutlu olduğunu anlatmayı unutma.
  • Ona elinle mektup yazmak ona yazdıklarının anlamlı olduğunu göstermenin en iyi yoludur çünkü bu, bilgisayarda yazmaktan ya da mesaj yazmaktan daha fazla çaba gerektirir. Aynı zamanda el yazın da yazdıklarına içten bir dokunuş katar.
 10. 10
  Dinle. Genellikle, biri konuşurken onun konuştuklarına odaklanma ve anlattıklarını dinleyip özenli ve anlamlı bir cevap verme konusuna pek dikkat edilmez.[6] Birini gerçek anlamda dinlediğinde tüm dikkatini o kişiye vererek sadece ona odaklanırsın.
  • Dinlemek her ne kadar basit bir eylem olsa da partnerinin başa çıkmaya çalıştığı konuda ona yardımcı olmak için yanında olduğunu gösteren güçlü bir ilgilenme eylemidir.
  • Partnerini dinlemek ikinizin bir takım olduğu ve ihtiyaç duyduğu anda partnerinin yanında olduğun fikrini güçlendirir.
 11. 11
  Ona hizmet et. Sevdiğin kişinin omuzlarındaki sorumluluk yükünü azaltmak için yapacağın herhangi bir şey onu ne kadar önemsediğini ve sevdiğini açıkça ortaya koyacaktır.
  • O kalkmadan önce kalkıp kahvaltı hazırlamak, arabasının yakıtını doldurmak ya da lavabodaki bulaşıklarını yıkamak gibi şeyler yapmak onu sevdiğini ve hep onu düşündüğünü gösteren küçük şeylerdir.
 12. 12
  Düşünceli ol. Düşünceli olmak demek yaptığın her şeyde partnerinin nasıl hissedeceğini düşünmektir. Bazı konularda aldığın kararları partnerini hesaba katarak almalısın.
  • Örneğin, partnerinin sert yerlerde yatmakta zorlandığını bildiğin için kampa giderken partnerin için ilave bir uyku matı al ya da pikniğe gidiyorsanız ona sürpriz olarak yanına fazladan en sevdiği atıştırmalığı al.
 13. 13
  Kaliteli etkileşim için zaman ayır. Herkesin bazen içinde sıkışıp kaldığı yoğun bir hayat temposu vardır ama sevdiklerinle kaliteli zaman geçirmek için çaba göstermek onlarla tekrardan bağlantı kurmanın ve önceliklerinin nerede durduğunu göstermenin kolay bir yoludur. Bu zamanı birbirinizle paylaşımlarda bulunmak için kullanın, yürüyüşe çıkın ya da beraber yemek yapın.
  • Geçirdiğin zamanın süresi değil kalitesi önemlidir. Beraber geçirdiğiniz zamanın çok katı bir programı olması gerekmez ama gerçekten önemli olan çaba göstermiş olduğun gerçeğidir.[7]
 14. 14
  İçindeki çocuğa sarıl. Biz yetişkinlerin hayatı bazen monoton ve sıkıcı bir hâl alabilir. Bununla başa çıkabilmek için içindeki çocuğu canlı tut. Hayatına sürprizler kat, spontane davran ve yeni şeyler dene.
  • Bu, sevgini göstermenin doğrudan bir yolu olmasa da ilişkini eğlenceli hâle getirmen sevdiğin kişiyle her zaman eğlenceli vakit geçirmeye çabaladığını gösterir. Birlikte ileride anlatacağınız hikâyelerinize ve anılarınıza konu olacak maceralara atılın.
 15. 15
  Partnerine şefkatle dokun. Herkesin “dokunma” konusundaki tercihi farklı olsa da küçük ve şefkatli dokunuşlar sevgini daha incelikle ve fiziksel yolla gösterebilir. El ele tutuşmak, koluna ufak dokunuşlar kondurmak ya da omzuna başını koymak gibi şeyler yakınlığını ve sevgini göstermenin ufak yollarıdır.
 16. 16
  Ona sarıl. Sarılmak kişiye fiziksel anlamda güvende olma hissi verir ve kelimenin tam anlamıyla kişinin sevgiyle sarmalandığını hissetmesini sağlar. Sarılmak kolay bir eylemdir ve toplum içinde yapılmasında bir sakınca yoktur ve bu açıdan da partnerine onu sevdiğini dışarıda da ifade edebilmen için sarılmak idealdir.
  • Yüzünün sevgiline dönük olduğu ve iki kolunu da kullandığın sarılmalar en romantik sarılma biçimidir. Diğer sarılma biçimleri (tek kolla sarılmak, yandan sarılmak) daha sıradandır ve o kadar anlamlı değildir.
  • İyi ve anlamlı bir sarılma genelde biraz daha uzun sürer. Sarılarak hislerini ifade etmen için 5-7 saniye genelde iyi bir süredir.
 17. 17
  Partnerinle kucaklaş. Sevdiğin kişiyle kucaklaşmanın aynen sarılmak gibi insana güzel hissettirdiği bir sır değildir. Günlük hayatın stresinden kaçtığın bu minik mola, sadece partnerine dikkatini vermene zaman tanıyarak ona olan sevgini ve hislerini anlatmanı sağlayacaktır.
 18. 18
  Partnerine masaj yap. Partnerine masaj yapmak; birlikte film izlerken onun sırtını ovalamak, parmaklarını saçlarının arasında gezdirmek ya da onu sırt üstü yatırıp başını kucağına alarak omzuna ve boynuna masaj yapmak kadar kolaydır.
  • Sevgini dokunuşlarınla göstermekten korkma. Dokunmak insanların sevgiyi hissedebilecekleri yollardan biridir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Hoşlandığın Kişiye Duygularını İfade Etmek

 1. 1
  Güven oluşturmak. Hoşlandığın kişiyle iletişime geçmek istiyorsan sadece kendin ol. İlişkini yalanlar üzerine kurmak ve olmadığın biri gibi olmak istemeyeceğin için kişiliğinin parlamasına izin ver. Bazen, konuşacak bir şey bulamadığında hoşlandığın kişiye onunla ilgili sorular sor veya ona iltifatta bulun. Ona “Hangi sporları yapmayı seversin?” ya da “Bugünkü sunumun çok iyiydi.” gibi şeyler diyebilirsin.
  • Hoşlandığın kişiyle konuşabileceğin en kolay konular dersleriniz, seyahat ettiğiniz yerler ya da sevdiğiniz restoranlar gibi ortak noktalarınızdır. Ortak noktalarınızla ilgili konuşmak modunuzu yükseltir ve rahatlamanızı sağlar.
 2. 2
  Beden dilinin konuşmasına izin ver. Birine dokunmak ona olan yakınlığının bir işaretidir. Bu yüzden, hoşlandığın kişiye onu sevdiğini göstermenin bir yolu da dokunma bariyerini kırmaktır. Mesajını çok ileri gitmeden iletmenin en iyi yolu hafif dokunuşlardır.
  • Örneğin, hoşlandığın kişiyle konuşuyorsan ya da yanından geçiyorsan kolunun üst kısmına hafifçe dokunabilirsin. Hoşlandığın kişinin yanında oturuyorsan arada ayaklarınızın ya da dizlerinizin birbirine çarpmasına izin verip gülümseyerek hislerini gösterebilirsin.
  • Sadece biraz fiziksel ilgi göstermek ondan hoşlandığını anlamasını sağlar. Bir konuşma esnasında hoşlandığın kişiye yalnızca bir ya da iki kere dokunmak nasıl hissettiğini ona göstermek için yeterlidir.
 3. 3
  Mektup yaz. Bazen sevdiğin kişiye duygularını ifade etmek zor olabilir. Bu yüzden, karşındaki kişiye aşk mektubu yazmak onunla yüz yüze gelmek zorunda kalmadan ona nasıl hissettiğini söylemenin kolay yoludur. Aynen önceki yöntemde olduğu gibi, mektubuna seni yazmaya iten şeyi açıklayarak başla.
  • Örneğin, “Son birkaç ayda seni daha iyi tanımaktan gerçekten çok mutlu oldum.” ya da “Sadece son bir yılda en iyi arkadaşlarımdan biri olduğunu bilmeni istedim.” gibi şeyler yazabilirsin.
  • İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında kısa mesaj yazmak ya da Facebook’tan mesaj yazmak kolaydır. Elinle bir mektup yazmak ise daha samimidir ve daha fazla emek gerektirir. Ortaya konan bu emekten dolayı mektup yazmak hoşlandığın kişiye çok daha etkileyici gelebilir.
 4. 4
  Mektupta çok ağır konulara girme. Mektubuna gündelik konulardan bahsederek başlayabilirsin ve birlikte güldüğünüz birkaç şaka ekleyebilirsin ya da birlikte deneyimlediğiniz eğlenceli anılarınızdan söz edebilirsin. Oradan da doğrudan mektubunu yazma sebebine değinip ona karşı hislerinin olduğunu söyleyebilirsin. “Yalnızca senden hoşlandığımı ve seninle zaman geçirmekten gerçekten keyif aldığımı söylemek istedim.” gibi bir şey diyebilirsin.
  • Mektubun kısa ve tatlı olsun. Onun seninle ilgili ne hissettiği konusunda bir cevap almadan önce onu ne kadar çok sevdiğin ve neden sevdiğin konusuna çok fazla girmek istemezsin.
  John Keegan

  John Keegan

  İlişki Koçu
  John Keegan, New York’ta ilişki koçu ve motivasyon konuşmacısıdır. İnsanlara aşkı bulmalarında yardımcı olmak için flört, cazibe ve sosyal dinamiklerdeki uzmanlığını kullandığı Awakened Lifestyle’ı yürütmektedir. Los Angeles’dan Londra’ya, Rio de Janeiro’da Prag’a uluslararası atölyeler düzenler ve eğitimler verir. Çalışmaları New York Times, Humans of New York ve Men's Health’de yer almıştır.
  John Keegan
  John Keegan
  İlişki Koçu

  Uzmanımız Şöyle Diyor: Hoşlandığın kişiye hislerini anlatırken çok derinlere inme. Karşındaki kişinin ürkmesinin veya kendini rahatsız hissetmesinin önüne geçmek için hislerini daha hafif ve yumuşak bir şekilde anlat. Bazı insanlara fazla duygu ağır gelebilir.

 5. 5
  Hoşlandığın kişiye hislerini yüz yüzeyken söyle. Baş başa konuşmaya, göz teması kurabilmeye ve hoşlandığın kişiye hislerini söyleyebilmene uygun stressiz bir yer seç. İlk başta biraz havadan sudan konuşabilirsin ama bir süre sonra doğrudan konuya girip hislerini ona söyle. Hislerini ona açıklarken bir iki iltifatta bulunabilirsin. Örneğin, "Seni gerçekten seviyorum. Kimse beni senin güldürdüğün gibi güldürmüyor." diyebilirsin.
  • Hoşlandığın kişiye hislerini söyledikten sonra ona söylediklerini değerlendirmesi ve tepki vermesi için zaman ver. Hemen ne hissettiğini veya ne düşündüğünü sorma.
  • Onu sıkmak istemezsin. Hoşlandığın kişiye tepki gösterip yanıt vermesi için zaman tanı ve ona baskı yapmamaya çalış.
 6. 6
  Uygun bir şekilde yanıt ver. Sen hislerini paylaştıktan sonra hoşlandığın kişi ya seninle aynı fikirde olduğunu söyleyecek ya da sadece arkadaş kalmak istediğini ifade edecektir. Eğer seninle aynı şekilde hissediyorsa heyecanlanmaktan korkma. Birbirinize karşılıklı olarak hislerinizi açtıktan sonra aptalca ve sersemce hareketler etmekte bir sakınca yoktur. Eğer hoşlandığın kişi sadece arkadaş kalmak istiyorsa olgun davran ve "Tamam, ben sadece hislerimi bil istedim." gibi bir şey de. Bu durum canını acıtacaktır ama her zaman karşındaki kişide iyi bir izlenim bırakmayı istersin. Üzgün olsan da sanki çok da mühim bir konu değilmiş gibi davranmaya çalış ve üzüntünü tek başına yaşayabileceğin zamanı bekle.
  • Hoşlandığın kişinin de senden hoşlandığını öğrendiğinde ona sinemaya veya basketbol maçına gitme fikrini sunarak çıkma teklif edebilirsin. Bu, ikinize de birbirinizi daha iyi tanıma şansı tanıyacaktır.
  • Hoşlandığın kişi sana karşı benzer duygular beslemiyorsa en azından şansını deneme cesaretini gösterdin. Senin için doğru olan insanı bulman için bir sürü fırsatın olacak.
  Reklam

İpuçları

 • Duygularını sahiplen. Aşık olmak ne kadar doğal bir durumsa hislerini birine açman da o kadar doğaldır.
 • Sevgini çok fazla dile getirme. Birine günde 15 kez onu sevdiğini söylersen bu söz anlamını yitirmeye başlar. Sevgini kelimelerle ifade etmeyi biraz azaltıp davranışlarınla anlatmayı da dene.
 • Bu kişiyi severken kendini kaybetme. Yapmaktan hoşlandığın şeyleri ve seni sen yapan ve eşsiz kılan şeyleri yapmaya devam et.
 • Hoşlandığın kişi sana karşı bir şeyler hissetmiyorsa gücenme. Zarif bir şekilde kabul et, kendi yoluna git ve iyi bir arkadaş olmaya devam et. Bir süre sonra onun da senin gibi hissedip hissetmeyeceğini asla bilemezsin.
 • Hoşlandığın kişinin önünde utangaç davranma yoksa senin bir korkak olduğunu düşünür.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

John Keegan
Ortak yazarlar :
İlişki Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar John Keegan. John Keegan, New York’ta ilişki koçu ve motivasyon konuşmacısıdır. İnsanlara aşkı bulmalarında yardımcı olmak için flört, cazibe ve sosyal dinamiklerdeki uzmanlığını kullandığı Awakened Lifestyle’ı yürütmektedir. Los Angeles’dan Londra’ya, Rio de Janeiro’da Prag’a uluslararası atölyeler düzenler ve eğitimler verir. Çalışmaları New York Times, Humans of New York ve Men's Health’de yer almıştır. Bu makale 14.022 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 14.022 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam