Âşık olmak duruma bağlı olarak muhteşem ya da korkunç bir şey olabilir. Eğer seninle aynı hislere sahip olmayan bir kıza âşık olursan sebebi ne olursa olsun hayatına devam etmek için bu duyguların üstesinden gelmen gerekecektir. Sevdiğin bir kızı unutmak için ikinizin arasına olabildiğince fazla mesafe koyman gerekecektir; konuşmanız gerektiğinde halka açık alanlarda bunu yapmaya çalış ve eğer baş başa kalmanız gerekirse kişisel konulardan ve planlanan etkinlikleri konuşmaktan uzak dur. Tarafsız bir şekilde düşünmek ve daha iyi bir geleceğe doğru adım atmak da yaralarını iyileştirmene yardımcı olacaktır.

Yöntem 1 / 5:
Kendine Dikkat Etmek

 1. 1
  Duygularını kabul et. Kabullenme öncesinde kederli hissetmek doğal ve normaldir. Zor bir süreçten geçtiğini en azından kendine itiraf etmekten imtina etme. Kendini olabildiğince iyi anla ve duygularını hemen reddetme. Bunun yerine, onları kontrol altında tutmaya odaklan.[1]
  Amy Chan

  Amy Chan

  Renew Breakup Bootcamp'in Kurucusu
  Amy Chan, kalbi iyileştirmek için bilimsel ve spritüel yaklaşım kullanan bir enstitü olan Renew Breakup Bootcamp’in Kurucusu’dur. Psikologlardan ve koçlardan oluşan ekibi sadece 2 yıllık bir çalışma süresi içinde yüzlerce bireye yardımcı olmuştur ve bootcamp kalp yarasına yenilikçi ve bilimsel yaklaşımı nedeniyle CNN, Vogue, New York Times ve Fortune’da yer almıştır. Amy’nin ilk kitabı olan Breakup Bootcamp Ocak 2020’de HarperCollins tarafından yayımlanacaktır.
  Amy Chan
  Amy Chan
  Renew Breakup Bootcamp'in Kurucusu

  Bir ayrılıktan sonra duygusal acı hissetmek doğal, fiziksel bir tepkidir. Renew Breakup Bootcamp'in (Aşk Acısından Kurtulma Eğitim Kampı) kurucusu Amy Chan şöyle diyor: "Bir ilişkinin başlangıcında çok mutlu bir şekilde âşık olmana neden olan kimyasallar, ilişki sona erdiğinde acı çekmene neden olan kimyasallarla tamamen aynıdır. O kişiyle birlikte olmadığında beynin yoksunluk yaşar."

 2. 2
  Mesafeni artır. Hiçbir şey, birlikte olamadığın kızı görmenin acısını dindirmeye onu görmemekten daha iyi yardımcı olmaz. Bu ille de tüm teması kesmek anlamına gelmez, ancak onu daha az görmek anlamına gelecektir ve bu, kulağa korkunç gelebilse de, aslında hayatına devam etmeye başlamanın en iyi yoludur.[2]
  • Eğer şu anda arkadaşsanız onunla muhabbeti açan kişi sen olma. Onunla sadece o seni aradığında zaman geçir; onu arayıp birlikte vakit geçirmeyi teklif etme. Onu yine arada sırada göreceksin, ancak çoğu durumda birlikte geçirdiğin sürede keskin bir düşüş ve kişisel boş zamanında bir artış göreceksin.
 3. 3
  Onun için iyilik yapmayı bırak. Bir kişiye “sadece arkadaşız” demenin en iyi yolu onun için zahmete giremeyeceğini net bir şekilde göstermektir. Bir kişiye ondan etkilendiğin için iyilik yapmak gelecekte sadece kullanılmış ve yanlış anlaşılmış hissetmene yol açacaktır. En önemlisi, bir kız için iyilik yapmanın onun üzerinde bir ya da iki olası etkisi olacaktır: Birincisi, doğal olarak iyi birisi olduğunu varsayacaktır ve iyiliklerini kanıksayacaktır veya ikincisi, onunla çıkabilmek için kendini ona sevdirmeye çalıştığını varsayacaktır ki bu onu senin etrafında rahatsız hissettirecektir.
  • Eğer sormadan (ya da sırf bir şey istediğini söylediği için) ona hediye alırsan, kafe ve restoranlarda hesabını ödersen, onu istediği yere bırakmayı teklif edersen ya da ona diğer arkadaşlarından farklı şekilde davranırsan bu bir iyiliktir ve buna son vermen önemlidir.
  • Yapacağın iyilikleri basit bir teste tabi tut. Kendini, unutmaya çalıştığın kız için bir şeyler yapmak üzere bulduğunda, iyi bir erkek arkadaş için aynı şeyi yapıp yapmayacağını kendine sor. Yapmayacağını düşünürsen muhtemelen iyi bir arkadaş olmaktan ziyade ona ekstra bir iyilik yapmaya çalışıyorsundur.
 4. 4
  İyilik taleplerini geri çevir. Söz konusu kız, onun için iyilik yapmana alıştıysa ve senden bir iyilik isterse onu kibarca reddet ve bunun yerine ona yardım edebilecek kişileri öner. Gerekirse, “Daha az para harcamaya çalışıyorum.” ya da “Bu ödevi bitirmek/evi temizlemek/akrabalarımı aramak için biraz zaman ayırmam gerekiyor.” gibi nazik bir bahane uydur. Eğer arkadaşlığına gerçekten değer veriyorsa buna aldırmayacaktır.
 5. 5
  Programını değiştir. Okula gitmek için normalden birkaç dakika önce evden çıkmak kaldırımda veya koridorda sevdiğin kıza rastlamaktan kaçınmana yardımcı olabilir. Dersler arasında farklı yolları kullanmak da onu daha az görmeni sağlar. Eğer onu bir iş ortamında görüyorsan onunla daha az karşılaşmak için vardiyanı değiştirmeyi düşün.
 6. 6
  Ortamını değiştir. Çoğu zaman, ulaşılamaz bir kız, arkadaş grubunun ayrılmaz bir parçasıdır. Tüm gruptan ziyade tek seferde birkaç arkadaşınla zaman geçirmeyi dene, böylece onun etrafında bulunmak zorunda olmazsın.
  • Birincil çevren dışında daha az sıklıkta gördüğün arkadaşların varsa onlarla daha fazla zaman geçirmeyi de düşün. Hem onları memnun edersin hem de vurulduğun kızdan güvenli bir şekilde uzak olursun.
 7. 7
  Elini eteğini çekmeyi dene. Eğer onu zaman zaman görme düşüncesi seni üzüyorsa onunla birlikte vakit geçirmeyi tamamen bırakmayı planlaman gerekebilir. Seni görmek istediğinde nazikçe reddedebilmen için kibar bahaneler hazırla (örneğin, “Şu anda oldukça yoğun çalışıyorum” veya “Bugün işte çok yoruldum”). Sonunda seninle daha az temasa geçecek ve onunla daha fazla zaman geçirebilen kişilerle görüşecektir.
  Reklam

Yöntem 2 / 5:
Halka Açık Alanlarda Bir Araya Gelmek

 1. 1
  Baş başa kalmaktan kaçın. Sevdiğin kızın etrafında olmasını engelleyemiyorsan (örneğin, bir iş nedeniyle) durumu kendi lehine kullan. İş yeri ve sınıf gibi resmî grup ortamları, kendinle duygusal sınırlar oluşturmak için ideal ortamlardır. Söz konusu kıza karşı diğerlerine davrandığın gibi davran. Özel bir ilişki olmadığını, sadece yan yana iş yapan iş arkadaşları olduğunuzu kendine ve ona göster.[3]
  • Bir iş ortağı gerektiğinde onu bir iş ortağı olarak seçmeye çalışma. Birlikte çalıştığınızda, sadece işle ilgili konuş.
 2. 2
  Kalabalıkta ferahlık vardır. Resmî ortamların dışında, sevdiğin kişiye yakın olman gereken zamanlar olacaktır. Bireylerden ziyade insan gruplarıyla etkileşime girmeyi seçerek kendini sarsılmaktan veya üzülmekten koruyabilir, böylece birlikte yalnız kalma olasılığınızı en aza indirebilirsin.
  • Örneğin, ikiniz bir arkadaşının evindeki bir kanepede birlikte oturduğunuzda, ona odaklanmamak zor olacaktır. Bir kanepede dört kişi bir oyun oynarsanız dikkatini dağıtmak çok daha kolay olur.
  • Ona, diğer arkadaşlarına davrandığın gibi davrandığında baskı sen farkına bile varmadan gidecektir. Onu herhangi bir kızmış gibi görmeye çalışmak kilit noktadır.
  Reklam

Yöntem 3 / 5:
Birlikte Vakit Geçirmek

 1. 1
  Tartışmaya hazır konuların olsun. İlginç bulduğun her siyasi, kültürel, dinî ve bilimsel konu hakkındaki fikirlerin üzerine düşün. Tek ilgin video oyunları veya filmler gibi basit bir şey olsa bile, bu ilgiyi zihninde keşfet. Duygu ve ilişkilerden ziyade bilgi ve görüşler hakkında konuşarak, kızı arkadaş olarak yabancılaştırmadan sakinliğini koruyabilir ve ıstıraplı konulardan kaçınabilirsin.
  • Bu konular hakkında zaten hevesli olduğun için seni dinleyen biri olduğunda bunlar hakkında konuşmak kolay olacaktır; aslında, başladıktan sonra konuşmayı bırakmakta zorlanabilirsin.
 2. 2
  Her zaman hazırda bir aktiviten olsun. Açıkçası, ortak bir etkinlik her iki taraf için de bir randevu olarak yorumlanabilir, bu nedenle birlikte akşam yemeğine çıkmak gibi şeyleri planlamaktan kaçınmak önemlidir. Bunun yerine, senin ya da onun evinde veya bir arabada onunla yalnız kalacağın zamanlar için aklında hoş vakit geçirmek için yapılan oyunlar bulunsun. Yanında bir deste kart taşı, hatta birbirinize çalışmalarınızda yardımcı olmak için biraz zaman ayırmayı öner. Olayı monotonlaştır.
  • Önemli olan, bir kanepede sarılmak veya bir köy yolunda yıldızlara bakmak gibi karışık sinyallerin denkleme girebileceği durumlardan kaçınmaktır. Unutma, onu unutmak istiyorsun, işleri daha da kötüleştirmek değil. Bu tür “romantik” aksaklıklardan kaçınmak için her zaman bir yedek planın olsun.
 3. 3
  Öncesinde meditasyon yap. Meditasyonun, zihin açıklığı başta olmak üzere pek çok faydası vardır. Duygu karmaşası yaşayan bir kişi bile, zamanın ötesine odaklanmayı öğrenirse bir arkadaşla bir akşam geçirecek kadar uzun bir süre sakin kalabilir. En temelde, meditasyon derin nefes almak ve kendine odaklanırken sessiz bir yerde sabit kalmak kadar basittir. Kendine kontrol altında kalacağını ve duygularını aşmaya odaklanacağını söyle ve onu görmeye gittiğinde bu kararı yanında götür.[4]
  Reklam

Yöntem 4 / 5:
Kendini Başka Bir Yerde İfade Etmek

 1. 1
  Bir liste yap. Duygularını kâğıt üzerinde ifade etmek, duygusal bir çıkış yolu sağlamanın yanında onları daha yönetilebilir görmeni sağlayabilir. İlişkinin yürümeyeceğine dair açık nedenlerle başla ve listenin en üstüne “benimle aynı şeyleri hissetmiyor” ifadesini koy. Uyduruk görünse bile aklına gelebilecek başka bir sebeple devam et: çakışan programlar, farklı dinî kökenler, sevmediğin kişileri sevmesi. Amaç, sayıların ağırlığı ile bir ilişkiye karşı güçlü bir argüman oluşturmaktır. Bu gibi orta karar düzinelerce neden, ıstıraplarını iyileştirmek için tek bir kuvvetli sebep kadar etkili olabilir.[5]
  • Uygun olacağını düşündüğün başka bir şey olduğunda onu listene ekle. Evde değilken aklına gelen bir şey olduysa bunu hatırlamaya çalış. Eğer yeterince önemliyse eve geldiğinde o aklında olacaktır. Onu geçici bir yere yazma.
 2. 2
  Listeni kendine sakla. Yazdıklarını kimseye gösterme veya bulunabilecek yerlerde bırakma. Onları evde güvenli bir yerde sakla. Eğer kendi yatak odana sahip olacak kadar şanslıysan yazını orada yaz ve onu en iyi yere sakla. Aksi takdirde, evinde bir süre yalnız kalabileceğin bir yer bul ve yazını orada yaz. Yazını, bulunmayacağından emin olduğun bir yerde gizle.
  • Bilgisayar yerine elle yaz. Bilgisayar dosyaları çok kolay keşfedilir.
  • Yazdıklarını asla okula veya işe götürme. Eğer birisi yazdıklarını bulursa gizliliğin ihlal edilir ve kendini daha da kötü hissedersin.
 3. 3
  Listene tutun. Kendini derin duygular beslediğin kızla ilgili hayal kurarken bulduğun zamanlarda ve onu düşünerek kendini kötü hissettiğinde veya üzüldüğünde listeni oku. Ona karşı olan hislerini neden aşman gerektiğini görmek sana hayatına devam etmen için gereken gücü verecektir.
 4. 4
  Güvendiğin bir sırdaşınla konuş. Çoğu kez, bu kişi ebeveynin veya başka bir yakın yetişkin akraban olacaktır. Kederle baş etmenin en etkili yollarından biri, duygularını başka bir gerçek kişiyle paylaşmaktır. Yaşamında tam olarak güvenebileceğin bir kişi varsa ondan seni dinlemesini ve desteklemesini iste. Bir dert ortağına sahip olmak omuzlarındaki yükün çoğunu alacaktır.
 5. 5
  Destek almayı düşün. Herkes terapiye bütçe ve zaman ayıramaz, ancak şanslı kişilerden biriysen birkaç seans terapistle konuşmak çok yardımcı olabilir. Terapistin, düşüncelerini ve duygularını başka bir insanla yüz yüze paylaşman için güvenli ve özel bir yol sunacak ve düşüncelerini terapi odası dışında yönetmene yardımcı olacak nazik önerilerde bulunacaktır.[6]
 6. 6
  Sanatçı ruhlu ol. Sanat, muhtemelen insanlığın düşünce ve duyguları ifade etmek için tasarladığı en güçlü araçtır. Düzyazı, şiir, denemeler, heykelcilik, resim, kolaj, şarkı söylemek, bir enstrüman çalmak, müzik bestelemek ya da herhangi bir yeteneğin olsun ya da olmasın, bir yaratma eylemini anlayış ihtiyacı ile birleştiren başka bir şey olabilir. Ne yapmayı seçersen seç, bunun duygularını ve düşüncelerini yok etmek yerine inşa edecek şekilde emniyetle ifade edeceğin bir yol olmasını sağla.[7]
  • Hislerine konu olan kişiyle ilk tanıştığın andan onu unutmak için attığın adımlara kadar duygularının hikâyesini yaz.
  • Gerçek insanlar ve duygular için mecazi karakterler kullanarak şiirler yaz.
  • Bir tuvali bir boya fırçasıyla kamçıla ve bırak hayal kırıklığın eline yol göstersin.
  • Bir arkadaşınla bir araya gel ve uzun süre karşılıklı müzik yapın.
  • Eğer hiç yaratıcı bir yeteneğin yoksa söylemek istediğin her şeyi olabildiğince açık bir şekilde belirten bir mektup yaz ve bitirdiğinde listenle birlikte gizle.
  Reklam

Yöntem 5 / 5:
Hayatına Devam Etmek

 1. 1
  Kız hakkında tarafsız düşün. Sevdiğin kızı unutmaya başladığında ona öfke ve hatta nefret dolu olmak kolaydır, fakat bu tür duyguların sana veya başkasına bir faydası olmaz. Kendini kızgın ve kinle dolu bulursan kendine onun hâlâ bir insan olarak değerinin olduğunu ve ona boşuna vurulmadığını hatırlat. Onun iyi niteliklerini inkâr etme; sadece onunla çıkmayacağını kabul etmeye odaklan.[8]
 2. 2
  Dikkatini dağıt. Artık kederinle baş başa kaldığın ve iyileşme yolunda kendine boşluk ve zaman sağlama yönünde gerekli adımlar attığına göre, bu boşluğu ve zamanı başka şeylerle doldurmak önemlidir. Eski aşkın için acı çekmekle harcadığın zamanı tekrar düşün. Bunun sana her hafta kaç saate mal olduğunu tahmin et ve bu zamanı başka bir şey yaparak geçirmeye kesin karar ver. Büyük hayaller kurmak ve yeni bir projeye atılmak için asla daha iyi bir zaman olamaz.
  • Uzun zamandır okumak istediğin bir kitabı oku, hatta kendi kitabını yazmayı planla. Her cumartesi yeni bir kulübü ziyaret et veya bir yerlerde gönüllü ol. Ufkunu genişleterek, dünyanın büyük, garip ve güzel olduğunu ve bunu tek bir insan için görmezden gelmeye değmeyeceğini hatırlatabilirsin.
 3. 3
  Gözlerini aç. Her yerde güzel, dost canlısı, eğlenceli ve akıllı kızlar var. Çevrende bu kişileri fark etmeye çalış. Elini sallasan ellisi sözünü hiç unutma. Henüz yeni bir aşk arama; daha önce fark etmediğin çekici insanların çeşitliliğinin tadını çıkar.
  • Biraz zaman ayırarak bir arkadaşınla bir parktaki banka oturun ve (sessizce!) yürüyen kadınlara puan verin; kadınların giydiği kıyafetleri kontrol edin ve kaç tanesinin kıyafet-aksesuar uyumuna dikkat ettiğini gözlemleyin. Zihnini sadece bir kız yerine kalabalık üzerinde tut.
 4. 4
  Geçmişi geride bırak. Zaman geçtikçe ve kederini kabullendikçe, notlarına gittikçe daha az baktığını göreceksin. Bu, sürecin tamamen sona erdiğine ve hayatına devam ettiğine dair kesin bir işarettir.
  • Ortaya koyduğun sanat eserlerini önceki duygularını işlemenin doğrudan bir sonucu olarak sakla. Onu aramadığın sürece görmeyeceğin bir yere koy. Bundan yıllar sonra iyi ki saklamışım diyeceksin ama şimdilik gözden uzak tut.
  • Listenden veya sanatsal çabalar olarak saymayacağın çalakalem yazılmış mektuplardan kurtulmayı düşün. Kâğıt yakmak bir seçenektir; tüm isimleri bir kâğıda yazıp üzerlerini çizmek ve bu kâğıdı şişeye koyup okyanusa bırakmak başka bir seçenektir. Düşüncelerini ve duygularını fiziksel olarak senden uzaklara gönderme eylemi çok iyileştirici olabilir.
  • Randevulaşmak için birini ara. Sosyal etkinliklere katıldığında, yeni kızlarla ya da çok iyi bilmediğin kızlarla tanışmayı dene. Arkadaşlarınla dışarı çık ve onların arkadaşlarıyla tanış. Sevimli bir kızla tanışırsan hemen orada birlikte bir kahve içmeyi teklif etmeyi düşün. Dokuz kız hayır demiş olsa bile, onuncu evet diyebilir ve bu, romantik yaşamında hâlâ dört gözle bekleyebileceğin çok şey olduğunu kanıtlamak için harika bir yoldur.
  Reklam

İpuçları

 • Kendini biraz zorla ve duyguların içinde debelenmene izin verme. Duygularını anlamak bir şeydir; ıstırap içinde zayıf düşmek ise başka bir şey.
 • Çok hızlı hareket etme. Kendine ihtiyacın olan tüm zamanı ve boşluğu ver. Bazı insanlar bunları hızlı bir şekilde yönetebilir; başkaları içinse daha fazla zaman alır.
 • Kendini meşgul et. O kızı düşünme. Yakında adını bile hatırlamak için fazla meşgul olduğunu fark edeceksin.
 • Kuş beyinli olma. Senin gibi olmak onun hafife aldığı bir ganimettir. Seni sefil eden kişi için başını eğme, bu kulağa hiç hoş gelmez.
 • Romantik bir şeyler yaşadığın ilk kişiye tutulma. Onu çok iyi tanımadığın sürece, bu kişinin seni hafife alması muhtemeldir. Bundan kaçın ve beyninde beliren olumsuz bulguları yabana atma; çoğu zaman doğrudurlar.
Reklam

Uyarılar

 • Mümkün olduğunca olumsuz ya da yıkıcı düşüncelerden ve eylemlerden kaçın. Bunun yerine, anlama, başa çıkma, ifade etme ve serbest bırakma açısından düşün.
 • Sevdiğin kişiyi unuttuğunda, sosyal ortamının değiştiğini göreceksin. Arkadaşların sana daha yakın ya da daha uzak olabilir. Bu değişime hazır ol ve bundan korkma.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Bir Erkek Nasıl Baştan ÇıkarılırBir Erkek Nasıl Baştan Çıkarılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Kendini Bir Kıza Nasıl BeğendirirsinKendini Bir Kıza Nasıl Beğendirirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Amy Chan
Ortak yazarlar :
Renew Breakup Bootcamp'in Kurucusu
Bu makaledeki ortak yazarlar Amy Chan. Amy Chan, kalbi iyileştirmek için bilimsel ve spritüel yaklaşım kullanan bir enstitü olan Renew Breakup Bootcamp’in Kurucusu’dur. Psikologlardan ve koçlardan oluşan ekibi sadece 2 yıllık bir çalışma süresi içinde yüzlerce bireye yardımcı olmuştur ve bootcamp kalp yarasına yenilikçi ve bilimsel yaklaşımı nedeniyle CNN, Vogue, New York Times ve Fortune’da yer almıştır. Amy’nin ilk kitabı olan Breakup Bootcamp Ocak 2020’de HarperCollins tarafından yayımlanacaktır. Bu makale 15.730 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 15.730 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam