Sesin, ses tellerinin boyutuna ve diğer fizyolojik faktörlere göre belirlenir. Sesini yüksekten alçağa veya tam tersi şekilde değiştirmek mümkün olmasa da ses tonunda ve ses seviyende küçük değişiklikler yapmaya ve doğal sesinde en iyiyi ortaya çıkarmaya çalışabileceğin teknikler var.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Sesini Gizlemek

 1. 1
  Konuşurken burnunu tut. Burun kanallarını tıkamak, sesini dramatik bir şekilde değiştirmenin hızlı bir yoludur ve bunu yapmanın en kolay yolu, burnunu her iki taraftan tutarak burun deliklerini kapatmaktır.
  • Benzer bir etkiyi, nefesi burnuna ağızdan girmesini engelleyerek de yakalayabilirsin.
  • Konuşurken hava akışı doğal olarak hem ağzından hem de burnundan geçer. Burnunu tıkamak, burun yollarından kaçan hava miktarını kısıtlar ve daha fazla havanın boğazında ve ağzında daha derinde sıkışmasına neden olur. Miktar ve basınçtaki bu değişiklik, ses tellerinin farklı şekilde titreşmesine neden olarak sesini değiştirir.
 2. 2
  Farklı bir ifadeyle konuş. Gerçekte ne söylersen söyle gülümserken veya kaşlarını çatarken konuşmayı dene.
  • İfade, kelimelerin söylendiği duyguyu etkileyebilir ama ifade aynı zamanda, ağzın farklı bir konumda tutulduğu için kelimelerinin oluşumunu da değiştirir.
  • Mesela gülümsediğinde "oh" ifadesinin nasıl çıktığını ve yüzün gevşek kaldığında nasıl çıktığını düşün. Gevşek bir "oh" daha yuvarlaktır, gülümsemeyle söylenen "oh" ise karşılaştırıldığında daha kısa ses çıkarır ve hatta "ah" sesine benzeyebilir.
 3. 3
  Sesini kıs. Elini veya mendili konuşurken ağzının üzerine koy. Daha dramatik bir etki yaratmak için engel doğrudan ağzına gelmelidir.
  • Sesin, herhangi bir ses gibi, ses dalgaları biçiminde çeşitli ortamlara taşınır. Bu dalgaların hava yoluyla iletilme şekli, katı gibi farklı bir ortamdan geçerkenki iletim şeklinden farklıdır. Konuşurken ağzının önüne sağlam bir engel koyarak, ses dalgalarını o engelin içinden geçmeye zorlarsın, böylece başkalarının kulaklarının sesi duyma ve yorumlama şeklini değiştirirsin.
 4. 4
  Mırıldan. Daha sessiz bir tonda konuş ve kelimeleri söylerken ağzını daha az aç.
  • Mırıldanmak hem kelime oluşumunu hem de sesinin yayılma şeklini değiştirir.
  • Mırıldanırken ağzını her zamankinden daha kapalı tut. Ağız biraz açıkken belli sesler telaffuz edilir ve bunlar pek etkilenmez. Öte yandan, doğal olarak ağzını önemli ölçüde daha fazla açmanı gerektiren sesler büyük ölçüde değişecektir.
  • "Oh" kadar basit bir şey söylerken sesteki farkı düşün. Önce ağzın sonuna kadar açıkken “oh” de. Ardından, dudaklarını çok az açarak "oh" hecesini tekrarla. Dikkatlice dinlersen sesteki değişikliği fark edersin.
  • Mırıldanmak ayrıca daha yumuşak konuşmana da neden olur. Hafifçe konuştuğunda net, orta sesler yeterince iyi gelebilir ama daha yumuşak sesler ve bitiş sesleri belirsiz olabilir.
  • "Anladım" gibi basit bir ifadeyi tekrarlarken sesteki farkı düşün. İfadeyi normal tonunla güçlü bir şekilde tekrarla. "Anladım"ın sonundaki "m" bir sonraki kelimeye karışsa bile, muhtemelen sondaki "m" sesini yakalarsın. Ardından, cümleyi sessiz bir tonda zayıf bir şekilde tekrarlamayı dene. Üç ünlü ses muhtemelen duyulur ama "m" sesinin önemli ölçüde zayıflamış olması gerekir.
 5. 5
  Monoton konuş. Çoğu insan doğal olarak belli bir derecede duygularla konuşur. Konuşurken düz ve tutarlı bir ses tonunu korumaya odaklan. Konuşurken ne kadar az duygu kullanırsan sesin o kadar farklı çıkacaktır.
  • Değişikliği fark etmenin en kolay yolu, monoton bir şekilde soru sormaktır. Bir soru sorarken insanların büyük çoğunluğu cümleyi daha yüksek bir tonlama ile bitirir. Aynı soru, tondaki son değişiklik olmadan düz bir sesle söylendiğinde kulağa çok farklı gelebilir.
  • Alternatif olarak, insanlar düz bir sesinin olduğunu söyleme eğilimindeyse daha fazla coşku veya duyguyla konuşma pratiği yap. Söylediklerini dikkatlice düşün ve buna göre konuşurken tonlamanı değiştir. Pratik yapmanın iyi bir yolu "Evet" gibi basit bir cümle kullanmaktır. Birisi incinmiş bir şekilde "evet" dediğinde, tonlamada aşağı doğru bir değişim olmalıdır. Öte yandan, hevesli bir "evet", baştan sona biraz yüksek perdeli güçlü bir tona sahip olacaktır.
 6. 6
  Yeni bir şive alıştırması yap. Seni büyüleyen bir şive seç ve kendi konuşma tarzından farklı bir şekilde çalış. Her şive biraz farklıdır; bu yüzden o şiveyle ikna edici bir şekilde konuşmadan önce her bir şivenin tuhaflıklarına iyice alışman gerekir. [1]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Sesini Değiştirmek İçin Teknolojiyi Kullanmak

 1. 1
  Akıllı telefonunda bir uygulama bul. İndirilebilir ses değiştirici uygulamalar, sesini cep telefonuna kaydetmene ve sesini değiştiren bir filtre kullanarak kelimeleri tekrar çalmana olanak tanır. Birçok farklı uygulama mevcut. Bazıları paralıdır ama ücretsizler de vardır.
  • iPhone’un varsa Apple App Store’da, Windows telefonun varsa Windows Mağaza’da veya Android’in varsa Google Play’de uygulama ara.
 2. 2
  Bilgisayar yazılımı aracılığıyla konuş. İndirilebilir ücretsiz metin okuma yazılımları veya çevrim içi yazılımları ara. Yüklendikten sonra, sözcüklerini yazılım metin kutusuna yaz ve yazılı sözcüklerini ses kullanarak tekrar oynatmak için "Play" (Oynat) seçeneğine bas.
 3. 3
  Yenilikçi bir ses değiştirici kullan. Ses değiştiren cihazları mağazalarda bulmak zor olabilir ama İnternet’ten satın almak için kolayca yenilikçi bir cihaz bulabilirsin.
  • Standart bir yenilikçi ses değiştiricinin fiyatı 100 lira civarındadır.
  • Her cihaz farklı çalışır, bu nedenle ne aldığını öğrenmek için teknik özelliklere göz atmalısın. Çoğu cihaz sana sesinin perdesini farklı şekillerde değiştirme olanağı verir ve birçok yenilikçi cihaz taşınabilirdir.
  • Bazı cihazlar mesajını önceden kaydetmeni gerektirir ama bazı cihazlar da sen konuşurken sesini ayarlamak, değiştirilen sesi bir cep telefonu veya başka bir hoparlör aracılığıyla iletmek için kullanılabilir.
  • Nasıl doğru şekilde kullanacağını öğrenmek için yeni ses değiştiricinle birlikte gelen talimatları dikkatlice oku.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Konuşma Şeklini Değiştirmek

 1. 1
  Sesinin nasıl çıktığını anla. Daha yüksek veya daha derin bir ses çıkarmak için sesini değiştirmek istiyorsan kendini kaydetmeye başla, böylece hangi yaklaşımı uygulayacağını bilirsin. Sessizce konuşurken yüksek sesle konuşurken ve şarkı söylerken sesini yakalamak için bir kayıt cihazı kullan. Sesini nasıl tanımlarsın? Neyi değiştirmek istersin?
  • Sesiniz burundan mı yoksa çakıllı mı geliyor?
  • Ne söylediğini anlamak kolay mı zor mu?
  • Sesin hırıltılı mı yoksa net mi?
 2. 2
  Burnunla konuşmayı bırak. Çoğu insanın "nazal" olarak tanımlanabilecek bir sesi vardır. Nazal bir ses, olması gerekenden doğal olmayan bir şekilde daha yüksek çıkma eğilimindedir çünkü daha derin bir ton üretmek için düzgün bir şekilde rezonansa girme şansı yoktur. Bu tür bir ses, anlaşılması zor olmasının yanı sıra başkalarına da cırtlak gelebilir. Burundan gelen sesi ortadan kaldırmak için aşağıdaki değişiklikleri yap:
  • Solunum yollarının açık olduğundan emin ol. Alerji olma ihtimalin varsa veya burnun başka nedenlerle sık sık tıkanıyorsa sesin kısık ve nazal çıkar. Alerjini gider, bol su iç ve sinüslerini temiz tutmaya çalış.
  • Konuşurken ağzını daha geniş açma alıştırması yap. Çeneni indir ve sözlerini üst damağında telaffuz etmek yerine ağzında aşağı doğru telaffuz et.
 3. 3
  Boğazının arkasından konuşma. Yüksek bir sesi düzeltmek için, birçok kişi yanlış derin bir ton oluşturmak için boğazının arkasından konuşur. Boğazının arkasından konuşmaya çalışırken uygun miktarda ses elde etmek zordur, bu nedenle bunu yapmak boğuk, yorumlanması zor bir ses çıkar. Ayrıca, gerçekte olduğundan daha derinmiş gibi bir ses çıkarmak için boğazının arkasından konuşmak ses tellerini zorlar ve zamanla boğaz ağrısına ve ses kaybına neden olabilir. [2]
 4. 4
  "Maske" bölgenden konuş. Sesini daha derin ve dolgun hâle getirmek için hem dudaklarından hem de burnundan oluşan alan olan "masken"le konuşmak gerekir. Konuşmak için tüm maskeni kullanmak, sesine biraz daha alçak ve zengin ses çıkması için en iyi imkânı verir.
  • Maskenle konuşup konuşmadığını anlamak için konuşurken dudaklarına ve burnuna dokun. Tüm alanı kullanıyorsan bu bölgelerin titreşmesi gerekir. [4] İlk başta titremiyorsa işe yarayan bir konuşma şekli bulana kadar farklı sesler dene, sonra her zaman bu şekilde konuşma pratiği yap.
 5. 5
  Diyaframından konuş. Dolu, zengin ve güçlü bir sese sahip olmanın anahtarı derin nefes almak ve diyaframından konuşmaktır. Derin nefes aldığında, göğsünün yükselip alçalması yerine miden her nefeste içeri ve dışarı hareket etmelidir. Konuşurken nefes vermek için mideni içeri çekerek diyaframından konuşmayı dene. Bu şekilde nefes aldığında sesinin yüksek ve net bir şekilde çıktığını fark edeceksin. Derin nefes almaya odaklandığın nefes egzersizleri yapmak, diyaframından konuşmayı hatırlamana yardımcı olacaktır. [5]
  • Nefes ver, tüm havayı ciğerlerinden dışarı it. Nefesin bittiğinde, hava ihtiyacını karşılamak için ciğerlerin otomatik olarak derin nefes almaya başlayacaktır. Derin bir nefes aldığında ciğerlerinin nasıl hissettiğine çok dikkat et.
  • Rahatça nefes al ve nefes vermeden önce nefesini 15 saniye tut. Nefesini tuttuğun süreyi kademeli olarak 20 saniye, 30 saniye, 45 saniye ve 1 dakikaya yükselt. Bu egzersiz diyaframını güçlendirir.
  • Kasıtlı olarak "ha ha ha" sesi çıkararak içten gül. Gülüşünle ciğerlerindeki tüm havayı boşalt, ardından derin ve hızlı bir şekilde nefes al.
  • Sırt üstü yat ve diyaframının üzerine bir kitap veya katı bir nesne yerleştir. Mümkün olduğunca vücudunu rahatlat. Nefes alırken kitabın nasıl yükselip alçaldığını fark ederek diyaframının hareketine çok dikkat et. Nefes verirken mideni olabildiğince düzleştir ve her nefeste belin otomatik olarak genişleyip küçülene kadar tekrarla.
  • Ayakta derin nefes al. Nefes ver, tek bir nefesle birden beşe kadar yüksek sesle say. Bir nefes verirken rahatça 1'den 10'a kadar sayabilene kadar egzersizi tekrarla.
  • Bu şekilde konuşmaya alıştığında, sesini boğuklaşmadan odanın diğer tarafındaki insanlara duyurabilmen gerekir.
 6. 6
  Ses perdeni değiştir. İnsan sesi, çeşitli perdelerde ses üretme yeteneğine sahiptir. Sesini geçici olarak değiştirmek için daha yüksek veya daha alçak bir tonda konuş.
  • Ses perdesi büyük oranda laringeal kıkırdak tarafından değiştirilir. Bu, bir ölçek söylerken boğazında yükselip alçalan hareketli kıkırdak parçasıdır: "do, re, mi, fa, sol, la, si, do".[6]
  • Laringeal kıkırdağı yükseltmek ses perdeni yükseltir ve daha kadınsı bir ses yaratır. Laringeal kıkırdağı alçaltmak, perdeni düşürür ve daha erkeksi bir ses yaratır.
  • Daha alçak bir sesle konuşmak için, esneme veya ağzını yukarıdan aşağıya genişçe açmak gibi boğazını gevşetecek egzersizler yap. Ağzını açtığında, sesinin çok daha yuvarlak, yankılanan ve derin olduğunu fark edeceksin.[7]
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
En İyi Sesini Çıkar

 1. 1
  Ses tellerine iyi bak. Cildin gibi ses tellerin de erken yaşlanmaması için korunmalıdır. Ses tellerini hor kullanırsan sesin vadesi gelmeden çok önce çakıllı, fısıltılı veya başka şekilde rahatsız edici çıkabilir. Ses tellerini korumak için aşağıdaki önlemleri al:
  • Sigara içme. Sigaranın ses üzerinde çok belirgin bir etkisi vardır ve zamanla sesin düzeyini ve aralığını kaybetmesine neden olur. Sesinin net ve güçlü kalmasını istiyorsan sigarayı bırakmak en iyisidir. [8]
  • Alkolü bırak. Yüksek alkol alımı da sesinin erken yaşlanmasına neden olabilir.
  • Temiz hava solumaya çalış. Kirli bir bölgede yaşıyorsan havayı temizlemek için evine bitkiler al ve olabildiğince sık temiz hava solumak için şehirden uzaklaşmaya çalış.
  • Çok fazla çığlık atma. Sert müziğin büyük bir hayranıysan veya bazen çığlık atmaktan hoşlanıyorsan sesini bu şekilde kullanmanın onu zorlayabileceğini unutma. Pek çok şarkıcı, ses tellerini aşırı kullanmaktan larenjit ve diğer ses hastalıkları yaşamıştır.
 2. 2
  Stres seviyene dikkat et. Stres veya şaşkınlık yaşadığımızda gırtlağı çevreleyen kaslar kasılır ve tiz bir sesin ortaya çıkmasına neden olur. Sürekli gergin, endişeli ve stresli isen bu yüksek ses tonu günlük sesin olabilir. Kendini sakinleştirmek için önlemler al ki sabit, tam sesin ortaya çıkabilsin.
  • Konuşmadan önce birkaç derin nefes almayı dene. Sakinleştirmenin yanı sıra bu seni diyaframından konuşmaya hazırlayarak sesini iyileştirir.
  • Tepki vermeden önce düşünmek için 10 saniye ayır. Gerginlik veya şaşkınlıkla tepki vermeden önce kendine düşüncelerini toplamak için zaman tanıdığında sesin üzerinde daha fazla kontrole sahip olursun. Düşün, bir kez yutkun ve sonra konuş; sesinin daha sabit ve rahat olduğunu göreceksin.[9]
 3. 3
  Şarkı söyleme alıştırması yap. Enstrümantalle veya vokale eşlik ederek şarkı söylemek, perde aralığını artırmanın ve ses tellerini iyi durumda tutmanın iyi bir yoludur. Benzer şekilde, her zamanki vokal aralığının dışındaki şarkılara eşlik ederek pratik yapabilirsin. Her şarkı söylediğinde sesini zorlamadan orijinal şarkıcının notalarına ve perdesine olabildiğince yaklaş.[10]
  • Piyano eşliğinde bir ölçek söylemeye başla: do, re, mi, fa, sol, la, si, do . Mümkün olan en rahat ve doğal perdeden başla.
  • Ölçeği tekrarla, sesin gerilmeye başlayana kadar her seferinde başlangıç perdeni bir nota yükselt. Sesin gerilmeye başladığında dur.
  • Ölçeği tekrarla, başlangıç perdeni her seferinde bir nota azalt ve sesin gerilmeye başladığında dur.
  • Daha düşük tonlar oluşturmayı kolaylaştırmak için boğazını rahat tut.[11]
  Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Yenilikçi ses değiştirme cihazı
 • Akıllı telefon
 • Bilgisayar

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavla Nasıl OynanırTavla Nasıl Oynanır?
Twerk Nasıl Yapılır?
Gözler Nasıl KızartılırGözler Nasıl Kızartılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl Yalandan AğlanırNasıl Yalandan Ağlanır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Nasıl Güzel Şarkı SöylenirNasıl Güzel Şarkı Söylenir?
Anime veya Manga Suratları Nasıl ÇizilirAnime veya Manga Suratları Nasıl Çizilir?
Spotify'dan Şarkı Nasıl İndirilirSpotify'dan Şarkı Nasıl İndirilir?
Tel Tokayla Kilit Nasıl Açılır?
Gri Renk Nasıl Elde Edilir?
Bir Film İncelemesi Nasıl YazılırBir Film İncelemesi Nasıl Yazılır?
Yüz Nasıl ÇizilirYüz Nasıl Çizilir?
Sakızla Balon Nasıl Şişirilir?
Reklam
 1. http://www.oldandsold.com/articles10/voice-8.shtml
 2. Ted Coopersmith, MBA. Akademik Eğitmen. Uzmanla Görüşme. 10 July 2020.

Bu wikiHow makalesi hakkında

Patrick Muñoz
Ortak yazarlar :
Ses Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Patrick Muñoz. Patrick, topluluk önünde konuşma, ses gücü, aksan ve lehçeler, aksan azaltma, seslendirme, oyunculuk ve konuşma terapisine odaklanan, dünya çapında tanınan bir ses ve konuşma koçudur. Penelope Cruz, Eva Longoria ve Roselyn Sanchez gibi müşterilerle çalışmıştır. BACKSTAGE tarafından Los Angeles'ın Favori Ses ve Lehçe Koçu seçilmiş olup Disney ve Turner Classic Movies’in ses ve konuşma koçudur ve Ses ve Konuşma Eğitmenleri Derneği üyesidir. Bu makale 8.324 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sanat ve Eğlence
Bu sayfaya 8.324 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam