Ses kısıklığı veya sesin tamamen kaybolması, gırtlağın (larenks) iltihaplandığı larenjit adı verilen bir durumdan kaynaklanır. Larenjitin birçok nedeni vardır, bu nedenle, sesini bilerek kaybetmeyi hedefliyorsan çeşitli seçenekler mevcuttur. Ancak dikkatli ol; buna genellikle ciddi ağrı ve/veya tahriş eşlik eder. Aşağıdaki 1. Adım'dan başlayabilirsin. Not: Eğer sesini kaybettikten sonra sesini nasıl geri kazanacağını arıyorsan Kaybedilen Ses Nasıl Geri Kazanılır makalesini oku.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Tavsiye Edilen Yöntemler

 1. 1
  Konuş, konuş, konuş. Sesini kaybetmenin en kolay yolu, artık kullanılamayana kadar gırtlağını kullanmaktır. Konuşma, bağırma, şarkı söyleme vb. vokal aktiviteler, gırtlaktaki ses tellerinin hafifçe titreşmesini gerektirir; aşırı kullanımla birlikte bu teller iltihaplanabilir ve bu şeyleri yapma yeteneğine engel olabilir. Nerede olursan ol, makul olduğu kadar yüksek sesle sürekli konuşmayı dene. Bu şekilde devam edersen sesin sonunda yorulmaya başlar. Ne kadar çok konuşursan o kadar iyi!
  • Yüksek sesle ve uzun uzadıya konuşma fırsatları arıyorsan bir hitabet kursuna kaydolmayı veya kalabalık bir barda veya kulüpte sohbet etmeyi dene.
 2. 2
  Şarkı söyle. Şarkı söylemek ses tellerini ciddi şekilde zorlayabilir; yüksek sesle ya da çok düşük veya yüksek perdede şarkı söylemek daha da zorlar. Eğitimli veya deneyimli bir şarkıcı değilsen bu tehlikeler daha da artar. Bu yüzden, sesini kesin bir şekilde mahvetmek için zorlandığın bir vokal perdede en yüksek sesle şarkı söylemeyi dene.
  • Tabii ki, şarkı söylemeden önce ısınma egzersizleri yapmaktan kaçınman gerekir.
  • Yüksek sesle şarkı söylemekten utanıyorsan arabada tüm kapılar ve pencereler kapalı olarak şarkı söylemeyi dene. Diğer sürücüler radyoya eşlik ettiğini düşünecektir.
 3. 3
  Öksür. Soğuk algınlığı olan kişilerin sesini kaybedinceye kadar öksürmesi sıra dışı bir durum olmasa da, öksürmek için ille de soğuk algınlığı geçiriyor olmak zorunda değilsin. Tekrarlanan her türlü öksürük, gırtlağını tahriş eder ve nihayetinde iltihaplanmaya neden olarak sesinin kaybolmasına neden olabilir. Azami etki için öksürüklerini bu makaledeki diğer yöntemlerden biriyle birleştirmeyi dene.
  • Bağırmada ve şarkı söylemede olduğu gibi uzun süreli aşırı öksürük, boğazda kalıcı ağrı ve hasara neden olabilir.
 4. 4
  Ağzını açık tut. Kuru boğazın yıpranması kolaydır. Sesini kaybetme sürecini hızlandırmak için gün boyunca ağzını açık tutarak ağzının ve boğazının kurumasını sağla. Kuru bir iklimde yaşıyorsan bu özellikle işe yarayacaktır.
  • "Gevşek çeneli" bir görünüm aldıktan sonra nasıl görüneceğin konusunda endişeleniyorsan kimsenin seni görmemesi için bunun yerine ağzın açık uyumayı dene.
 5. 5
  Su içme. Nemli ses telleri, sesini kaybetmeyi hedefleyen herkesin düşmanıdır. Aslında, profesyonel olarak konuşan veya şarkı söyleyen insanlar, ses tellerini korumak için genellikle sahnede bir bardak su tutarlar. Sesini kaybetmeye çalışıyorsan tam tersini yap! Konuştuktan, bağırdıktan veya şarkı söyledikten sonra sakın yıpranmış ses tellerini ferahlatıcı bir yudum su ile gevşetme.
  • Bu kural söz konusu olduğunda mantıklı ol; sıvılardan susuz kalacak kadar uzak durma.
  • Boğazını daha fazla yıpratacak bir su alternatifi arıyorsan asitli veya süt içeren bir içecek dene (daha fazla bilgi için aşağıya bak).
 6. 6
  Asitli yiyecekler ve/veya süt ürünleri tüket. Bazı yiyecek ve içecek türleri, özellikle çok asitli yiyecekler (limon, sirke vb.) ve süt ürünleri çoğu insanın boğazının balgam üretmesine neden olur. Balgam tek başına ses tellerini tahriş etmeyecek olsa da öksürüğüne neden olur ki bu da tahrişe neden olabilir. Bu nedenle, eğer sesini kaybetmek istiyorsan bu makaledeki diğer yöntemlerden birini uygularken bu tür yiyecek ve içecekleri de tüketmeyi dene.
 7. 7
  Çok soğuk su iç. Bazı insanlar çok soğuk içeceklerin, süt ürünleri ve asitli yiyecek ve içeceklere benzer balgam üretme kapasitesine sahip olabileceğini keşfetmiştir. Boğazın üzerindeki etkilerini test etmek için buz gibi soğuk bir bardak su içmeyi dene; eğer soğuk bir içecekten sonra çok fazla balgam çıkardığını fark edersen kendini öksürtmek için bu yöntemi kullanmak isteyebilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Tavsiye Edilmeyen Yöntemler

 1. 1
  Bağır. Ses tellerini ne kadar çok çalıştırırsan onları o kadar çabuk yıpratırsın. Bağırmak ve çığlık atmak, ses tellerini sıradan konuşmalardan çok daha fazla zorlar ve çok kısa bir süre içinde ses kısıklığına veya kaybolmasına neden olur. Azami sonuçlar için olabildiğince yüksek sesle bağırmayı dene. Ancak, böyle bağırmanın oldukça acı verici olabileceğini ve hatta kalıcı hasara yol açabileceğini unutma.
  • Bağırmanla insanları rahatsız etmekten endişeleniyorsan insanların bağırdığı bir spor etkinliği veya rock konseri gibi bir etkinliğe katılmayı dene.
 2. 2
  Kendini üşüt. Çoğu zaman, bir kişinin sesini kaybetmesinin nedeni son zamanlarda geçirdiği soğuk algınlığıdır. Sesini kaybetme konusunda gerçekten ciddiysen kendini üşütebileceğin durumlara sokmayı düşün. Örneğin, soğuk algınlığı olan arkadaşlarının etrafında zaman geçirmek ve alıştığından daha az uyumak isteyebilirsin. Ancak, kendini kasıtlı olarak üşütmek ateş, mide bulantısı, ağrı ve genel halsizlik gibi pek çok istenmeyen yan etkiye neden olabilir, bu nedenle sesini kaybetme konusunda gerçekten ciddi olmadığın sürece nezle virüslerinden uzak dur!
  • Söylemeye gerek olmayabilir ama net olmak gerekirse Kendini ciddi hastalıklara bilerek maruz bırakmak asla iyi bir fikir değildir. Sağduyulu ol.
 3. 3
  Alerjini şiddetlendir. Alerjilerin belirli durumlarda boğazda tahrişe ve ses kısıklığına neden olduğu bilinmektedir.[1] Hafif bir alerji geçmişin varsa ve geçmişte alerjilerinden dolayı boğaz ağrıların olduysa sesini kaybetmene yardımcı olması için kendini alerjenlere maruz bırakmak isteyebilirsin. Örneğin, polenin tetiklediği mevsimsel alerjin varsa yukarıdaki yöntemlerden birine ek olarak parkta yürüyüşe çıkıp çiçek koklamak isteyebilirsin!
  • Ciddi bir alerjin varsa sırf sesini kaybetmek için alerjik bir reaksiyonu tetikleyerek tehlikeyle dans etme. Şiddetli alerji atakları ölümcül olabilir.
 4. 4
  Sesine dinlenme şansı verme. Zamanla vücut, boğaz tahrişinin çoğunu kendi kendine iyileştirecektir. Sesini kaybetmek istiyorsan bunun olmasına izin verme! Gırtlağının dinlenmesine ne kadar az izin verirsen sesini o kadar çabuk kaybedebilirsin. Yorgunluğun üzerine git!
  • Ancak, bunu yaparak sesini riske attığını unutma. Sesini yıpratmak (özellikle bunu uzun süre tekrar tekrar yapmak) kalıcı ses hasarına neden olabilir. Örneğin, bir zamanlar güçlü sesi olan birçok şarkıcı, yıllarca süren ses yorgunluğundan sonra bu yeteneğini kaybediyor.
  Reklam

İpuçları

 • Eğer sesini kaybetmek için bağıracaksan komşularını korkutmamak için bir yastığa bağırmayı düşün.
 • Eğer ses tellerine kalıcı olarak hasar vermek istemiyorsan kalıcı vokal hasardan kaçınmak için tek seferde sadece 30 saniye bağır.
 • Sesini gerçekten kaybetmek yerine sesini kaybetmiş gibi yapmayı öğrenmek isteyebilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Sesini kaybetmeye çalışırken uzak durmak isteyeceğin bir diğer şey de reflüdür; bu durumda mideden gelen asit boğaza kadar çıkarak ağrılı tahrişe neden olur. Reflü o kadar rahatsız edicidir ki, herhangi birinin sesini kaybetmek için bunu yapmaya çalışması pek olası değildir, yine de tekrarlanan reflünün daha yüksek özofagus kanseri oranlarıyla karakterize bir boğaz rahatsızlığına neden olabileceğinden bahsetmekte fayda var.[2]
 • Sesini kaybetmene neden olan bazı şeyler sağlığın için çok zararlı olabilir, bu nedenle sesini kaybetmeye kararlı olsan bile onlardan kaçınman gerekir. Örneğin, sigara içmek sesini kaybetmeni sağlayabilir, ancak tütün kullanımı kanser, kalp hastalığı, felç, amfizem ve daha birçok sağlık sorunuyla bağlantılı olduğundan kötü bir fikirdir.[3]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 41 kişi çalıştı. Bu makale 1.472 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 1.472 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam