İster bir yalnızlık kalesine ihtiyacın olsun, ister kendi kayıt stüdyonu ya da müzik alanını oluşturmak istiyor ol, kullanmak istediğin alanı ses geçirmez yapmak isteyeceksindir. Bir odayı az maliyetle veya profesyoneller gibi nasıl ses geçirmez yapabileceğin konusunda bazı yardım önerileri için aşağıdakileri oku.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Kolay Metodlar

 1. 1
  Akustik perde veya kalın battaniyeler uygula. Duvara kalın battaniyeler monte ederek sesi biraz absorbe edebilirsin.[1] Eğer biraz para harcayabilirsen, bunun yerine ağır akustik perde satın al.[2]
  • Eğer mevcut duvarın kalın ve yalıtımlı ise, bu uygulama biraz daha etki edecektir.
 2. 2
  Kitaplıkları kullan. Kitaplıkları kullanarak duvarı daha kalın ve daha ses geçirmez yapabilirsin. Oldukça etkili bir ses bariyeri için bir duvarı kitaplık ve kitaplarla kapat. Ayrıca, hiç hesapta yokken güzel bir kütüphanen de olmuş olur.
 3. 3
  Sallanan nesneleri sabitle. Bazı komşular müziği son ses açtıklarında bir uğultu, tüm sesleri bastıran bir titreme sesi gelir. İşte bu yüzden hoparlör gibi aletleri sabitlemek gerekir. Hoparlör gibi eşyaların etrafındaki insanları rahatsız etmemesi için, bunları sabitlerken titreşim yalıtım pedleri kullan.[3]
 4. 4
  Kapı süpürgeliği monte et. Boşluğu kapatmak için bu lastik ilmiği bir kapının altına çivile. Eğer boşluk süpürgelik ile kapatılamayacak kadar büyükse, önce kapının altına kereste çivile.[4]
 5. 5
  Akustik sünger paneller kullan. 5 cm derinliği olan 30x30cm paneller satın al. Bunlar alçak ve yüksek frekanslı sesleri absorbe etmede iyi iş çıkarırlar. Bazı panellerin yüzeyleri kendinden yapışkanlıdır. Eğer yapışkan yüzeyi bulunmuyorsa, panelleri duvarlara ve tavana yapıştırmak için yapıştırıcı sprey kullan. İstediğin yalıtım miktarına bağlı olarak yüzeyin tamamını veya bir kısmını kaplayabilirsin. Bu, odanın içindeki 'gürültüyü' keser ve özellikle müzik prova alanıysa, kulaklarını mutlu eder.
  • Çoğunlukla ince bir Mylar delikli yüzeyi bulunan fiberglas panelleri kullan. Bu tip paneller, en pahalı döşemeler arasında en yüksek ses emilim değerlerine sahiptir. Piyasadaki diğerler ürünlere kıyasla paranın karşılığını en çok bunlar verecektir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Ses Geçirmez Yapılar

 1. 1
  Kalın malzemeler kullan. Malzeme ne kadar kalın ve yoğun olursa, o kadar fazla ses absorbe edecektir. Daha ince kullanmak yerine 1,6 santimlik alçıpan kullanmayı tercih et.
  • Mevcut bir duvarı iyileştirmeye çalışıyorsan, basit bir duvar çerçevesi yap ve onu mevcut ahşap dikmelere ankraj yaparak yüzeye tuttur. Bunu yeni bir alçıpanla kapla.
 2. 2
  İki duvar katmanını ayır. Ses yeni bir cisme çarptığında, enerjisinin bir kısmı emilir ve bir kısmı yansıtılır. Bu etkiyi artırmak için, duvarı iki parça alçıpan levhadan ve aralarında mümkün olduğunca fazla boşluk bırakarak inşa et. Buna dekuplaj denir.
  • Dekuplaj, duvarın rezonansı nedeniyle düşük frekansları engellemede duvarın performansını düşürür. Eğer boşluk 2,5 cm veya bunun altındaysa, bu etkiyi azaltması için ses yalıtım macunu kullanmak şiddetle tavsiye edilir.[5]
 3. 3
  Ahşap dikmelerin yerini planla. Çoğu duvarda, duvarın iki katmanına da temas eden bir sıra dikme bulunur. Ses bu dikmelerden kolaylıkla geçer, bu da uğraşları boşa çıkarabilir. Yeni bir duvar inşa ederken, aşağıdaki dikme yerleşimlerinden birini seç:[6]
  • Her bir iç kenar boyunca çift sıra ahşap dikme yerleştir. Bu, en ses geçirmez yöntemdir, ancak iki sıra arasında bir boşluk bırakmak için yeterli alan gerektirir.
  • Ahşap dikmeleri çakıştırmadan, birbiri üzerine kaydırarak yerleştirme.
 4. 4
  Ses klipslerini veya kanallarını kullanmayı düşün. Bunlar, dikmeler ve alçıpan arasına yerleştirilerek ses için ek bir bariyer sağlar. Başlıca iki seçenek vardır:
  • Ses klipsleri, ağır kauçuk bileşenlerle sesi emen en etkili yöntemdir. Onları ahşap dikmelere vidala, bir başlık kanalı yerleştir ve ardından alçıpanı kanala vidala.[7]
  • Elastik kanal, ses yalıtımı için tasarlanmış esnek bir metal kanaldır. Ofset vidaları kullanarak bunu ahşap dikmelere ve alçıpana vidala.[8] Bu, düşük frekansların pahasına yüksek frekansların engellenmesini artırabilir.[9]
  • Başlık kanallarının ses yalıtımında etkili olmadığını unutma.
 5. 5
  Duvarları bir yalıtım macunu ile doldur. Bu sihirli madde, ses enerjisini ısı enerjisine çevirir. Bu, duvar, zemin veya tavan katmanları arasında kullanılabilir. Diğer birçok yöntemin aksine bu, düşük frekanslı gürültüyü absorbe etmelidir. Yüksek bas veren müzik ve ev sinema sistemleri için idealdir.[10]
  • Bu, ayrıca ses geçirmez yapıştırıcı veya viskoelastik yapıştırıcı olarak satılmaktadır.
  • Baz macunların etkisini tamamen göstermesi günler veya haftalar sürebilir.[11]
 6. 6
  Başka malzemeyle yalıtım yap. Yalıtım macunu en iyi çok amaçlı ses yalıtım malzemelerinden biridir, ancak piyasada başka birçok yalıtım malzemesi bulunur.
  • Fiberglas ucuz ve oldukça etkilidir.[12]
  • Köpük izolasyonu zayıf bir ses geçirmezdir. En büyük avantajı ısı yalıtımı sağlamasıdır.
 7. 7
  Derzleri akustik silikonla doldur. Malzemeler arasındaki küçük derzler ve boşluklar bile ses yalıtımını zayıflatabilir. Özel akustik silikonlar (ayrıca akustik mastik olarak satılır) bu boşlukları elastik, ses geçirmez bir malzeme ile doldurur. Duvar ve pencere etrafındaki açıklıklarla birlikte tüm derzleri doldur. Aşağıdakileri aklında bulundur:[13]
  • Su bazlı silikonların temizlenmesi daha kolaydır. Solvent bazlı bir silikon kullanıyorsan, etiketi kontrol ederek malzemelerine zarar vermeyeceğinden emin ol.
  • Silikon eğer duvar rengine uymuyorsa, özellikle üzerinin boyanabileceği belirtilenlerden birini seç.
  • En dar derzler için normal silikon kullanmayı düşün, çünkü akustik silikonu uygulamak daha zordur.
 8. 8
  Ses yalıtımlı zeminler ve tavanlar. Zemin ve tavanlara, duvarlar için mevcut olan sistemlerin birçoğu kullanılarak ses yalıtımı yapılabilir. Ev sahipleri çoğunlukla, ek bir (veya iki) tabaka alçıpan ekleyerek aralarına ses geçirmez yapıştırıcı uygularlar.[14] Basit bir ilave adım olarak, zemini ses geçirmez paspaslarla ört, ardından halıyı ser.
  • Alt katta oda yoksa, zemine ses yalıtımı yapmana ihtiyaç yoktur.
  • Ağır beton tavanlara ek alçıpan ve yalıtım macununun pek bir faydası olmaz. Bunun yerine, aralarında hava boşluğu bulunan bir alçıpan katmanı ekle veya boşluğu fiberglas izolasyonla doldur.
 9. 9
  Ses geçirmez paneller monte et. Odan tamamlanmışsa ancak ses yalıtımı yeterli değilse, akustik paneller de kullanabilirsin. Ucuz seçenekler mevcuttur, ancak daha pahalı paneller daha etkili olabilir.
  • Bunları duvar dikmelerine veya diğer sağlam yapılara tuttur.
 10. 10
  İşte bu kadar.
  Reklam

İpuçları

 • Sert selüloz tavan döşemelerini değiştir. Bunlar çoğunlukla sesi yansıtırlar.
 • Asma tavanın yanı sıra, aydınlatma vb. için bırakılan açıklıkların etrafındaki boşlukları silikonla.
Reklam

Uyarılar

 • Duvarların, zeminlerin ve tavanların inşası veya ağır tadilatı sadece deneyimli kişilerin gözetimi altında yapılmalıdır.
 • Standart STC (ses iletim sınıfı) ses geçirmezlik sistemi her zaman kullanışlı değildir. Müzik, trafik, uçak ve inşaattan gelen sesleri içeren 125 Hertz'in altındaki hiçbir frekansı dikkate almaz.[15]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Andrew Peters
Ortak yazarlar :
Mimarlık ve İnşaat Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Andrew Peters. Andrew Peters, mimar ve inşaat uzmanıdır. San Francisco Körfez Bölgesi'nde tam donanımlı hizmet veren bir mimarlık ve inşaat firması olan Peters Design-Build'de müdür olarak görev yapmaktadır. 20 yılı aşkın tecrübesiyle Andrew, sürdürülebilir ve bütünsel tasarım ve inşaat uygulamalarında uzmanlaşmıştır. Andrew, Mimarlık alanında lisans derecesine ve Proje Yönetimi Uzmanı (PMP) Sertifikası’na sahiptir. LEED (Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) tarafından akredite bir uzmandır. Uluslararası ödüllü “Refract House”da, 600'den fazla çevrim içi ve basılı makalede yer alan 2009 ABD Enerji Bakanlığı Solar Decathlon projesine Team California'nın girişinde proje yöneticisi olarak görev yapmıştır. Bu makale 75.756 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 75.756 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam