Müzikleri ses CD'sine yazmak, ayrı albümler arasında geçiş yapmak yerine en sevdiğin şarkıları tek bir yerde tutmak istiyorsan oldukça kullanışlı bir yöntemdir. Evde yaptığın yani senin oluşturduğun ses CD'si tamamen işlevseldir ve aynı bir mağazadan satın alınan CD gibi çalışır. Böylece bu CD bir ses sisteminden, CD çalardan veya bilgisayardan dinlenebilir. Ses CD'sinin, normal müzik setlerinde çalınamayan veri veya MP3 CD'sinden farklı olduğunu unutma. Bir CD-RW veya DVD-RW sürücüsüne, müzik ses dosyalarına, boş bir CD'ye ve bir ortam yürütücüsüne (media player) erişimin varsa CD'ye müzik yazabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Windows Media Player ile Ses CD'si Yazmak

 1. 1
  Bilgisayarının disk sürücüsüne boş bir CD yerleştir. Sürücünün CD-RW veya DVD-RW olduğundan emin ol. 'W' yazılabilir anlamına gelir ve bu, diske bilgi yazdırabilmen için gereklidir.
  • Sürücü türü genellikle ön tarafta yazılıdır ancak bu bilgi, Denetim Masası > Aygıt Yöneticisi > Disk Sürücüleri seçeneğinde de bulunabilir.
 2. 2
  Windows Media Player'ı aç. Bu programa Başlat > Tüm Uygulamalar (Windows 7 ve önceki sürümlerde Tüm Programlar) > Windows Media Player seçeneğinden erişebilirsin. Bu, Windows'a yüklü olarak gelen stok ortam yürütücüsüdür.
  • Bu makaledeki adımlar WMP 12 ile ilgilidir. Bu adımlar, yazılımın diğer sürümlerinde de çalışır ancak buton yerleri diğer sürümlerde değişebilir.
 3. 3
  Sağdaki Yaz butonuna bas. Bastığında, yazma listesi oluşturulmak üzere sağ tarafta bir panel açılır.
 4. 4
  Ses dosyalarını yazma listesine sürükleyip bırak. Dosyaların, WMP tarafından desteklenen bir dosya türü olması gerekir. En yaygın olarak desteklenenler arasında .mp3, .mp4, .wav, .aac sayılabilir. Ses dosyaları CD'ye yazıldığında yazılım, dosyaları veri kaybı olmayan bir biçime dönüştürür.
  • Ses CD'leri 80 dakikalık çalma süresiyle sınırlıdır. Bu, üreticiler tarafından belirlenen bir endüstri standardıdır. Buna göre CD'ye sığdırabileceğin şarkı sayısı, parçanın uzunluğuna bağlı olarak değişebilir.
  • CD ambalajında da 700MB kapasite yazıyor olabilir ama bu, veri CD'leri oluşturmak için kullanılır. Veri CD'si depolama aygıtı gibi çalışır ve yalnızca bilgisayarlar tarafından okunabilir.
 5. 5
  Yaz panelindeki menüyü tıkla. Tıkladığında, farklı yazma seçeneklerinin olduğu bir menü açılır. Menüden “Ses CD'si” seçeneğini seç.
 6. 6
  “Yazmayı Başlat” butonuna bas. CD yazma işlemi başlayacaktır. İşlem tamamlandıktan sonra disk otomatik olarak çıkarılır ve artık oynatılmaya hazırdır.
  • Yazma işlemini iptal edersen veya işlem başarısız olursa tekrar denemek için yeni bir CD kullanman gerekir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
iTunes ile Ses CD'si Yazmak

 1. 1
  iTunes'u aç. Buna Uygulamalar > iTunes seçeneğinden veya uygulama dock'undan erişebilirsin. Windows'ta Başlat > Tüm Uygulamalar (Windows 7 ve önceki sürümlerde Tüm Programlar) > iTunes seçeneğinden ulaşabilirsin. Bu, OSX işletim sistemine yüklü olarak gelen stok ortam yürütücüsüdür ve Apple mobil cihazların popülaritesi nedeniyle platformlar arasında çok yaygındır.
  • Bu makaledeki adımlar iTunes 12 ile ilgilidir. Bu adımlar, yazılımın diğer sürümlerinde de çalışır ancak buton yerleri diğer sürümlerde değişebilir.
 2. 2
  Bir çalma listesi oluştur. Dosya > Yeni > Çalma Listesi seçeneğine git, çalma listesi için bir ad gir, ardından istediğin şarkıları sürükleyip bırak.
  • Her şarkının solundaki onay kutusunun işaretli olduğundan emin ol. Diske yalnızca çalma listesindeki işaretli şarkılar yazılır.
 3. 3
  Çalma listesindeki tüm şarkıların bu bilgisayar için yetkilendirildiğinden emin ol. iTunes mağazasından satın alınan şarkılar iTunes hesabın ile ilişkilendirilir. Şarkıların çalındığından emin olmak için her şarkıyı çift tıkla. Şarkı yetkilendirilmemişse şarkıyı satın almak için mevcut iTunes hesabının kullanıcı adının/şifresinin girilmesi istenen bir açılır pencere görüntülenir. Bu bilgiler girildikten sonra şarkı normal şekilde çalınır ve CD'ye yazılabilir.
  • iTunes, bir şarkının 5 farklı bilgisayarda yetkilendirilmesi konusunda sınır koyar.
 4. 4
  Disk sürücüsüne boş bir CD yerleştir. Bilgisayar, diski otomatik olarak boş bir disk olarak algılayacaktır.
  • Disk sürücüsünün uyumluluğunu “Yazma Ayarları” menüsünden kontrol edebilirsin. Sürücünün, üst tarafta, “Disk Yazıcı” seçeneğinin altında listelendiğini görürsen bu, uyumlu demektir.
 5. 5
  “Dosya” menüsünü aç ve “Çalma Listesini Diske Yaz” seçeneğini seç. Seçtiğinde “Yazma Ayarları” menüsü açılacaktır.
 6. 6
  Biçim listesinden “Ses CD'si” seçeneğini seç. Bu sayede CD, normal bir CD çalarda çalınabilir.
  • Biçim olarak “Veri” seçeneğini seçersen CD, dosya depolama birimi olarak kullanılır ve yalnızca bilgisayarlarda oynatılabilir.
  • Biçim olarak “MP3 CD” seçeneğini seçersen o biçimi okuyabilen bir CD çalar kullanman gerekir. MP3 dosyaları aslında çok yaygın olarak kullanılan bir biçim olduğundan bu durum kafa karıştırıcı gelebilir ama Ses CD'si biçimi, evrensel CD çalar desteği için istenen biçimdir.
 7. 7
  “Yaz” butonuna bas. CD yazma işlemi başlayacaktır. İşlem tamamlandıktan sonra disk otomatik olarak çıkarılır ve artık oynatılmaya hazırdır.
  • Yazma işlemini iptal edersen veya işlem başarısız olursa tekrar denemek için yeni bir CD kullanman gerekir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Ses CD'si Yazmak İçin Diğer Ücretsiz Yazılımları Kullanmak

 1. 1
  Senin için doğru yazılımı seç. iTunes veya WMP'yi kullanmak istemiyorsan kullanabileceğin çok sayıda üçüncü taraf yazılımı var. Belki de açık kaynaklı bir yazılım kullanıyorsun veya diğerlerine kıyasla başka bir ortam yürütücüsünün özelliklerini tercih ediyorsun ya da bilgisayarını müzik dinlemek için kullanmadığından hiçbir ortam yürütücüsüne de ihtiyacın yok.
  • Herhangi bir yazılımı indirirken geliştiricinin İnternet sitesinden indirmek her zaman en iyi yoldur. Bu sayede yükleyici, fazladan yazılım veya kötü amaçlı yazılımla değiştirilmemiş veya yüklenmemiş olur. Dosya, geliştiricinin kendi sitesinde indirilmek üzere mevcut değilse bunun yerine sitede genellikle programı indirebileceğin güvenilir sitelerin bir listesi bulunur.
 2. 2
  Farklı bir ortam yürütücüsü dene. VLC Media Player ve Foobar2000 hız, özelleştirilebilirlik ve geniş kodek (dosya türü) desteği ile yaygın olarak kullanılan ortam yürütücüleridir. Bu programlar ortam yürütücüsü olduğundan, Ses CD'si yazma işlemi WMP veya iTunes'daki işleme çok benzer.
  • Foobar2000 yalnızca Windows içindir.
 3. 3
  Özel bir yazma programı dene. InfraRecorder ve IMGBurn, oynatma desteğine ihtiyaç duymayanların kullanabileceği ücretsiz, profesyonel yazma programlarıdır. Bu programlar, karma mod gibi daha kapsamlı yazma seçenekleriyle doludur ve kullanıcının hibrit ses/veri CD'leri oluşturmasına olanak sağlar.
  • Bu programlar daha karmaşık yazma özelliklerini desteklediğinden, bu seçenekler daha ileri düzey kullanıcılar veya ortam yürütücüsü fazlalığıyla uğraşmak istemeyenler için önerilir.
  • Hem InfraRecorder hem de IMGBurn yalnızca Windows içindir. “Burn” Mac kullanıcıları için güçlü ve basit bir seçenektir.
  Reklam

İpuçları

 • Satın aldığın boş CD'lere dikkat et. Bazı CD çalarlar, düşük kaliteli CD'leri okumakta güçlük çekebilir.
 • Yeniden yazılabilir bir CD-RW kullanıyorsan CD'deki şarkıları daha sonra silebilirsin. Windows Gezgini'ni başlat ve Bilgisayarım > DVD/CD-RW Sürücüsü'ne tıkla, ardından her şeyi silmek için sağ tıkla ve “Sil” seçeneğini seç. Daha sonra bu diski yeni amaçlar için tekrar kullanabilirsin. Normal CD-R'lerin yeniden yazılabilir özelliği yoktur.
 • Daha yavaş yazma hızı kullandığında hata çıkma olasılığı daha az olur. Yazma hızını “Yazma Ayarları” menüsünden ayarlayabilirsin.
 • Çok sayıda CD oluşturmak istiyorsan bunları karıştırmamak için CD üzerine yazı yazabilirsin ama bunun için CD üzerine yazması güvenli olan bir CD kalemi kullan.
Reklam

Uyarılar

 • Açık bir şekilde belli olabilir ama teknik hataları önlemek için CD'ni düzenli olarak temizle.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Bir CD-RW veya DVD-RW sürücüsü. Bu dâhilî veya haricî olabilir.
 • Boş CD-R
 • Dijital müzik dosyaları
 • Ortam yürütücüsü yazılımı (WMP, iTunes, WinAmp, VLC vb.)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 5.538 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 5.538 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam