Bazen kimsenin seni umursamadığını hissetmek kolaydır. En popüler ve meşhur insanlar bile kendilerine yakın olan kişilerin onları gerçekten önemseyip önemsemedikleri konusunda şüphe duyarlar. Bu şüphe anlarıyla nasıl baş edeceğini ve olduğun kişiye nasıl değer vereceğini öğren. Eğer sık sık değersiz olduğunu ve sevilmediğini hissediyorsan hayatını geliştirmek için adımlar at.

Danışman Paul Chernyak hatırlatıyor: "Proaktif ol ve insanları sana eşlik etmeye çağır. Alacağın olumlu yanıtların sayısı seni şaşırtacaktır. Eğer başkalarını önemsemeye başlarsan başkalarının da bunun karşılığında seni önemseyeceğini fark etmeye başlayacaksın."

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Destek ve Öz Değer Bulmak

 1. 1
  Öz şefkat geliştir.[1] Öz şefkate sahip olmak kendin hakkında iyi hissetmene yardımcı olabilir. Bu ayrıca başka insanların olumlu yönlerini daha fazla görmene yardımcı olabilir. Öz şefkat geliştirmek için yapabileceğin şeylerden bazıları şunlardır:
  • Kendine küçük bir çocuğa davranıyormuşun gibi davranmak
  • Farkındalık uygulamak
  • Kendine yalnız olmadığını hatırlatmak
  • Kendine kusurlu olma izni vermek
 2. 2
  Değersizlik hissiyle mücadele et. Değersiz hisseden insanlar çoğu zaman başkalarının onu önemsediğini kabul edemez. Nasıl hissettiğine ya da başkalarının sana ne dediğine bakmadan önemsenmeye değer olduğunu kendine hatırlat. Olumsuz düşünceleri kabullenme, ardından onları salıverme alıştırması yap.[2]
  • Birisi sana destek olmayı teklif ettiğinde nasıl yanıt verdiğini düşün. Kendinin ne kadar değersiz olduğunu ispat etmeye çalışırcasına onunla tartışır mısın? Bu kendini daha kötü hissettirebilir ve insanları sana yardım etmeye daha az isteklendirebilir. Bu durumlara karşı tepkilerine dikkat et. Bunun yerine durup "teşekkür ederim" demeyi öğren.
 3. 3
  Eski arkadaşlarına ve tanıdıklarına ulaş. Eğer yakın arkadaşların ve ailen senin yanında olmuyorlarsa geçmişte sana karşı nazik olan insanları düşün. Eski arkadaşlarının iletişim bilgilerini bul. İyi bir dinleyici olan bir aile dostuyla, öğretmenle ya da tanıdıkla duygularını paylaş.
  • Birebir ya da telefonda konuşmak SMS veya internet mesajlaşması yapmaktan daha etkilidir.[3]
  • İlişkide ne ekersen onu biçeceğini aklında bulundur. Eğer başkalarını davet etmek için iletişim kurmazsan onlardan aynısını yapmalarını bekleme.
 4. 4
  "İlgilsiz" yanıtları anla. Aşırı derecede depresyonda olduğunda, herkesin acımasız, nezaketsiz ve ilgisiz olduğunu varsaymak kolaydır. Çoğu zaman, insanlar kendi hayatlarına daha fazla odaklanmıştır. Bu, seni önemsemedikleri anlamına gelmez. "Daha iyi olacak." veya "Görmezden gel." gibi yanıtlar önemsemez gelebilir fakat bunu söyleyen insanlar genelde yardımcı olduklarını düşünürler. Bu insanlar seni başka şekillerde neşelendirebilirler fakat sen kötü durumdayken onlarla konuşurken dikkatli ol.[4]
 5. 5
  Yeni hobiler ve arkadaş grupları bul. Eğer az arkadaşın ya da yakının varsa bir tartışma bütün destek ağını geçici olarak çökertebilir. Daha fazla insanla tanışmak için yeni etkinlikler bul ve kendine başka öz değer kaynakları edin.
  • Gönüllü olmayı dene.[5] Başkalarına yardım etmek kendini iyi hissetmek için harika bir yol olabilir.
  • Bir kulübe, dinî bir gruba ya da kursa katıl.
  • Yabancılarla konuşarak onları tanımaya çalış.
 6. 6
  İnternetten destek bul. Konuşacak kimsenin olmadığı zamanlarda anonim olarak konuşmak için destekleyici bir yabancı bul. Blah Therapy veya 7 cups sitelerini dene.
  • Bir sinir krizi sırasında acil yardım hattını ara. Bu hizmetlere internet üzerinden ya da telefondan ulaşabilirsin. Alo 112’yi ara ya da Genclikdestekhatti.org sitesini ziyaret et.
 7. 7
  Mutlu anılarının koleksiyonunu tut. Bunalımda olduğunda hayatındaki güzelliklerin farkına varmak zordur. Sarılmalar ya da destekleyici konuşmalar gerçek gelmeyebilir ya da onları birkaç saat sonra unutabilirsin.[6] Daha iyi hissettiğinde, olabildiğince fazla mutlu anını yaz. Bunları bir günlükte ya da kâğıt kutusunda tut. Birisi sana mutlu bir mesaj gönderdiğinde ya da senin için iyi bir şey yaptığında buraya ekle. Seni kimsenin umursamadığını hissettiğinde bunları oku.
 8. 8
  Mutluluk veren şeyler izle. Hüzünlü film ve televizyon programları izlemek muhtemelen seni olumsuz etkileyecektir. Haberler, hüzünlü filmler ve iç karartıcı TV programları gibi olumsuz veya üzücü zaman geçirme kaynaklarından uzak durmaya çalış. Bunun yerine komedi filmlerini, stand-up komedilerini ve seni güldüren şeyleri izle.
 9. 9
  Hayvanlarla vakit geçir. Evcil hayvanlar, özellikle de köpekler zor zamanlarda harika bir dost olabilir. Eğer sana ait bir evcil hayvanın yoksa bir arkadaşından ya da komşundan köpeğini yürüyüşe çıkarmak ya da kedisini sevmek için izin iste.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Depresyonu Tedavi Etmek

 1. 1
  Depresyonunu anla. Sık sık umutsuz ya da değersiz hissediyorsan muhtemelen depresyondasındır. Bu, tedavi edilmesi gereken ciddi bir tıbbi durumdur. Bunun ne kadar erken farkına varırsan o kadar erken destek bulur ve iyileşebilirsin.
 2. 2
  Bir depresyon destek grubuna katıl. Bu gruplardaki insanlar deneyimlerini paylaşır, birbirlerini cesaretlendirir ve depresyonla başa çıkmakla ilgili tavsiyelerde bulunur.[7] Senin yaşadıklarını anlayan ne kadar çok insan olduğu seni şaşırtabilir.
  • Depresyonla uğraşan Youtube kanallarına bile bakmak isteyebilirsin. Bu, benzer deneyimler yaşayan insanlardan oluşan bir topluluk bulmana yardımcı olabilir.
 3. 3
  Bir günlük tut. Her gün düşüncelerini ve duygularını kâğıt üzerine boşaltmak için birkaç dakikanı ayır. Pek çok insan özel deneyimlerini bu şekilde "paylaşma" şansı bulduğunda daha iyi hissettiğini keşfetmiştir. Zamanla, günlük, modunu nelerin etkilediğini ve hangi savunma mekanizmalarının yardımcı olduğunu ya da olmadığını belirlemek için yardımcı olabilir.[8]
  • Her yazını müteşekkir olduğun bir şeyle bitir. İyi bir fincan kahve ya da sana gülümseyen bir yabancı gibi küçük şeyleri hatırlamak modunu yükseltebilir.
 4. 4
  Sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yap. Kendini düzenli bir programa bağlı kalmaya zorlamak, etkisini göstermesi birkaç hafta sürebilecek olsa da ruh hâline yardımcı olabilir. Her gece yeterince uyumaya çalış ve her sabah kalk ve giyin. En azından kısa bir yürüyüş için evden çık. Sağlıklı beslenmek ve düzenli olarak egzersiz yapmak büyük bir moral desteği sağlayabilir.[9]
  • Alkol, nikotin ve uyuşturuculardan uzak dur. Bu gibi şeyler kısa vadede seni iyi hissettirebilse de, çoğu zaman depresyonunla mücadele etmeni zorlaştıracaktır. Bağımlılıklarından kurtulmak için gerekirse profesyonel yardım al.
 5. 5
  Terapiye git. Terapi, depresyon için pek çok uzman ve kuruluş tarafından tavsiye edilen etkili bir tedavidir.[10] Düzenli olarak uzman bir psikoloğa gitmek savunma mekanizmaları bulmana ve olumlu yaşam değişiklikleri yapmana yardımcı olabilir.
  • Kendini yanında rahat hissettiğin bir terapist bulana kadar birkaç kişi denemen gerekebilir.
  • İşe yaraması için zaman ver. Pek çok insan 6 ila 12 ay boyunca her hafta terapiste gider.[11]
 6. 6
  İlaç tedavisini düşün. Bir psikiyatrist depresyonu yönetmek için ilaç yazabilir fakat bunun geçici bir çözüm olduğunu aklından çıkarma. Tek başına ilaç, problemlerini çözmeyecektir, bu nedenle bir terapistle ve belirli endişelerin üzerinde çalışmak yine de önemlidir. Piyasada çok çeşitli ilaçlar mevcuttur ve işine yarayanı bulana kadar birkaç tanesini denemen gerekebilir. Yeni ilaçlarının seni nasıl etkilediğini ve farkına vardığın yan etkileri psikiyatristinle sık sık konuş.
  • Terapi eşliğinde ilaç kullanımı özellikle gençler için en etkili tedavi olabilir.[12] Sadece ilaç kullanımı uzun vadede daha az etkilidir.[13]
 7. 7
  Meditasyon ya da ibadet yap. Üzgün olduğunda sessiz, özel bir yere git. Buranın doğa içinde olması özellikle iyidir. Otur ve derin, yavaş nefes almaya odaklan. Pek çok insan modunu meditasyon ya da ibadet ile geliştirmeyi öğrenir.
  Reklam

İpuçları

 • Senin değerin diğer insanların onayına ya da kabulüne bağlı değildir. Kendi onayınla yetin. Hayatını yaşa.
 • Seni bu duruma sokan ve aşağı çeken insanlara müsaade etme. Vazgeçmeyi ya da yenilmiş gözükmeyi reddederek onlara kimin daha iyi olduğunu olduğunu göster.
 • Kafanı dağıt. Bir iş bul ya da ilgi duyduğun bir spora katıl.
 • Eğer seni umursamayan kişiler ebeveynlerinse bir öğretmen ya da rehber öğretmenle konuş. Onlar senin doğru insanlara ya da kurumlara ulaşmana yardımcı olabilir.
 • Gönüllü ol! İnsanların çabalarını ve nezaketini gerçekten takdir ettikleri yerlere dâhil ol, zamanını, yeteneğini ve ilgini paylaş, başkalarına sevgi ve destek göster. Bu arada, kendin için olumlu bir şey yapıyor olursun! Bir alana ikincisi bedava!
Reklam

Uyarılar

 • Bazen mutlu, gururlu ve hatta huzurlu olduğun bir zamanı düşünemeyebilirsin. Endişelenme, bu sadece o delikte olduğun için böyle. Bir an vardır; daha iyi hissettiğinde onu bulacaksın.
 • Eğer bu duygu devam ederse ve şiddetli intihar düşüncelerine yol açarsa derhâl Alo 112 acil yardım hattını ara.
 • Derdini paylaşmak büyük bir rahatlık sağlayabilir, ancak bir noktadan sonra konuşma, hayatını iyileştirmeye yaramalıdır. Olumsuz olaylara odaklanan insanlar, arkadaşlarıyla konuşsalar bile daha uzun süre depresyonda kalma eğilimindedirler.[14]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Kelli Miller, LCSW, MSW
Ortak yazarlar :
İlişki Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Kelli Miller, LCSW, MSW. Kelli Miller, Los Angeles, Kaliforniya’da yaşayan bir psikoterapist, yazar ve televizyon/radyo sunucusudur. Kelli şu anda özel muayenehanesinde çalışmaktadır ve birey ve çiftlerin ilişkileri, depresyon, kaygı, cinsellik, iletişim, ebeveynlik ve benzeri daha birçok konuda uzmanlaşmıştır. Ayrıca öfke kontrolü gruplarının yanı sıra alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığıyla mücadele eden gruplara da yardım etmektedir. Bir yazar olarak, "Thriving with ADHD: A Workbook for Kids" adlı kitabıyla Next Generation Indie Kitap Ödülü'nü kazanmıştır ve "Professor Kelli's Guide to Finding a Husband" adlı kitabın da yazarıdır. Kelli, LA Talk Radio’nun sunuculuğunu yapmış, The Examiner için ilişki uzmanı olarak çalışmış ve uluslararası konuşmalar yapmıştır. Yaptığı işler YouTube’da: https://www.youtube.com/user/kellibmiller, Instagram’da @kellimillertherapy, ve İnternet'te : www.kellimillertherapy.com adresinde görülebilir. MSW (Sosyal Hizmetler Uzmanlığı Yüksek Lisans) derecesini Pennsylvania Üniversitesinden ve Sosyoloji/Sağlık alanındaki lisans derecesini Florida Üniversitesi'nden almıştır. Bu makale 1.961 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 1.961 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam