Kız arkadaşın eskiden seni gördüğü için heyecan duyardı ama şimdi ya sana her zaman kızgın ya da orada olduğunun farkında bile değil gibi geliyor. Belki artık mesajlarına cevap vermiyor ya da bütün geceyi bir partide sen hariç herkesle konuşarak geçiriyor. Durum her neyse eğer kız arkadaşın tarafından görmezden gelinmiş hissediyorsan muhtemelen incinmiş, siniri bozuk ve hatta kızgın hissediyorsundur. Onu görmezden gelerek karşılık vermek, kıskandırmaya çalışmak, hatta ondan ayrılmak cazip gelebilir ancak görmezden gelinmeyle başa çıkmanın en sağlıklı yolu, bu konuyu doğrudan ele almaktır.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Duygularını Kabul Etmek

 1. 1
  Ona biraz zaman ver. Kız arkadaşın sana kızmış olabilir ama seninle hiçbir ilgisi olmayan zor bir şey yaşıyor da olabilir. Her iki durumda da ondan olumsuz duygusal dönütler alıyorsan onu hemen konuşmaya zorlama. Sakinleşmesi için biraz zaman ver. Bu kendi duygularını düşünmen için sana da zaman verecektir.
 2. 2
  Kendine seni gerçekten görmezden gelip gelmediğini sor. Kız arkadaşının davranışları sana karşı gerçekten değişti mi? Bir şey hakkında depresyonda veya endişeli hissediyor olman ve onun davranışının normalden daha kötü olduğunu kafanda kuruyor olman mümkün mü?
  • Sana karşı her zaman biraz soğuk davranmış olması, ancak ilişki ilerledikçe onun davranış şeklinden hoşlanmadığını fark ediyor olman mümkün olabilir.
  • Son zamanlarda zor bir şey yaşadın mı? Belki de son zamanlarda ondan daha fazla ilgi bekliyorsun ve ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandı, bu da onun geri çekilmesine neden oldu.
 3. 3
  Kız arkadaşının depresyonda olabileceğini düşün. Seni görmezden geliyor olabilir ama depresyonla mücadele ediyorsa bunun farkında bile olmayabilir.
  • Depresyon belirtileri arasında konsantre olma ve karar verme güçlükleri; yorgunluk; çaresizlik, umutsuzluk ve/veya değersizlik duyguları; uykusuzluk veya aşırı uyku; sinirlilik; seks veya randevu geceleri gibi zevkli etkinliklere karşı ilgi kaybı; aşırı yeme veya iştahsızlık; kaygı; intihar düşünceleri ve/veya yıkıcı davranışlar bulunur.[1]
  • Kız arkadaşının depresyonda olabileceğini düşünüyorsan yardımcı olmak için bir şeyler yapabilirsin.
 4. 4
  Onu görmezden gelerek karşılık vermenin cazibesinden kaçın. Onu görmezden gelerek karşılık vermeye ya da kıskandırmaya çalışmak ne kadar cezbedici olsa da bunu yapmak sağlıklı ya da üretken bir davranış değildir. Buna ek olarak, kız arkadaşın depresyondaysa veya başka bir zor kişisel problemle boğuşuyorsa onu görmezden gelmek sadece işleri zorlaştırır ve ilişkine gerçekten zarar verebilir.
  • "Elastik Bant Teorisi", birisinden uzaklaşarak seni istemesini sağlayabileceğini öne sürer. Bu kısa vadede bazı insanlar için işe yarayabilir ancak sağlıklı bir ilişki kurabileceğin bir davranış türü değildir.[2]
  • "Elastik Bant Teorisi"nden alabileceğin bir pozitif tavsiye şudur: İnsanlar ilişkilerde kendi hayatlarını yaşamak için alana ihtiyaç duyarlar, aksi takdirde birbirlerinden bıkarlar veya birbirlerini hiç kaybetmeyeceklerini sanmaya başlarlar. Kendine zaman ayırıyorken de kız arkadaşına karşı nazik ve saygılı olabilirsin. Onu görmezden gelme ama onun dışında bir hayatın olduğundan emin ol.
 5. 5
  Kendine iyi bak. Kız arkadaşının davranışının seni ne kadar incittiğini/üzdüğünü düşünmemeye çalış. Kendine aslında sana hiçbir şey "hissettiremeyeceğini" ve bir seçim şansın olduğunu hatırlat: Üzgün olduğunu kabul etmeyi seçebilirsin ancak bunun seni hayattan zevk almaktan alıkoymasına izin vermeyebilirsin.
  • Kendini iyi hissettiren şeyler yap; arkadaşlarını ziyaret et, spor salonuna git, hobiler edin (gitar çalmak, film yapmak veya yürüyüş yapmak gibi).
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Onunla Şefkatli Bir Şekilde Konuşmak

 1. 1
  Yüz yüze konuşmak için bir tarih belirle. Kız arkadaşın seni tamamen görmezden geliyorsa onunla telefonla veya şahsen iletişim kuramayabilirsin. Mesajlarını hâlâ aldığını biliyorsan ona endişeni ifade eden ve buluşup konuşmak istediğini belirten bir mesaj göndermeyi deneyebilirsin.
  • Örnek: "Son zamanlarda mesajlarıma cevap vermiyorsun. Bu olduğunda incinmiş hissediyorum ve ilişkimizde hâlâ mutlu olup olmadığını merak ediyorum. Buluşup konuşabilir miyiz?"
   • Programını biliyorsan genellikle boş olduğu bir gün ve saat bile önerebilirsin. Bu, onun buluşmaya karar vermesini kolaylaştırabilir.
 2. 2
  Bir e-posta veya özel mesaj gönder. Kız arkadaşın sana mesaj veya telefon yoluyla yanıt veriyorsa bu adımı atla. Onunla kısa mesaj veya telefon yoluyla iletişim kuramıyorsan ancak yine de iyi olduğunu biliyorsan (yani arkadaşlarıyla takılıyorsa, sosyal medyada paylaşım yapıyorsa) ona Facebook gelen kutusu veya bir e-posta adresi aracılığıyla duygularını ve endişelerini ortaya koyan bir mesaj göndermeyi deneyebilirsin.
  • Bir e-posta/özel mesaj göndermeyi seçersen üslubuna dikkat et. Bir taslak yaz ve iyi bir uyku çektikten sonra taslağı tekrar oku. Mesajın kaba veya saygısız olmadığından emin ol.
  • Açık ol. Onun ne yaptığına ve kendinin nasıl hissettiğine dair somut örnekler ver. Kendini suçlayıcı olmayan bir şekilde ifade ettiğinden emin ol:
   • "Cumartesi günü partideyken bütün geceyi başkalarıyla konuşarak geçirdin. Hiç konuşma şansımız olmadı ve sen aynı odada karşılıklı oturuyor olsak da hoşça kal demeden gittin. Bunu yaptığında incinmiş hissettim. Yanlış bir şey yapıp yapmadığımdan emin olamadım. Senin için ve bizim için endişeleniyorum. Bir araya gelmek ve bunu yüz yüze derinlemesine konuşmak istiyorum. Ya da bunu yapamayacaksan şimdilik e-posta yoluyla iletişim kurmaya da açığım."
  • E-postanı göndermeden önce son bir okuma yaparken kendini onun yerine koymaya çalış. Mesajın ona nasıl gelebileceğini ve nasıl tepki verebileceğini düşün ve düşüncelerini ve hislerini mümkün olan en etkili şekilde paylaşmanı sağlamak için mesajı düzenle. Tarafını anlarsa ve kendini tehdit altında hissetmezse cevap verme olasılığı daha yüksektir.
 3. 3
  Empatik beden dili kullan. Onunla yüz yüze konuşmak için buluşmayı başarırsan empatik vücut dili kullan. Bu, ona hikâyenin onun tarafını anlamaya kararlı olduğunu gösterir ve onu içini dökmeye teşvik edecektir.
  • Empatik beden dili, açık bir pozisyonda kişiye doğru dönmeyi (yani kollarını çaprazlamamayı, öne eğilmemeyi veya başka tarafa dönmemeyi), başını sallamayı, söylediği şeyleri dinlediğini belirtmek için göz teması kurmayı ve araya girmeden, anladığını göstermek için güven verici sesler çıkarmayı içerir.[3]
 4. 4
  Düşüncelerini ve duygularını şiddetsiz iletişimle ifade et. Şiddetsiz iletişimde, diğer kişiyi yanlış bir şey yapmakla suçlamak yerine kendi düşüncelerine ve hislerine odaklanırsın.
  • Söylediklerini şu sırayla düzenle: Gözlemler, duygular, ihtiyaçlar ve istekler.[4]
  • Örnek: "Geçen hafta aramalarıma cevap vermedin ve planlarımızı iki kez iptal ettin. Artık benimle bir ilişkide olmak istemediğinden endişelenmeye başlıyorum."
 5. 5
  Ona kendisi hakkında soru sor. Kendini nasıl hissettiğini ifade ettikten sonra, iletişime açık olduğunu söyle ve duygularını paylaşması için onu cesaretlendir.
  • Örnek: "Geçen hafta aramalarıma cevap vermedin ve planlarımızı iki kez iptal ettin. Artık benimle bir ilişkide olmak istemediğinden endişelenmeye başlıyorum. İlişkimiz hakkında konuşmayı çok isterim. Sorun ilişkimiz değilse başka neler olup bittiğini bana açmanı isterim."
 6. 6
  Ona neye ihtiyacı olduğunu sor. Bir şekilde mutsuz olduğunu kabul ederse ona neye ihtiyacı olduğunu/senin ne yapabileceğini sor. Biraz nefes almaya ihtiyacı olabilir veya belki de yapmadığın bir şeyi yapmanı istiyordur; bu ona daha sık sarılman veya ona güzel olduğunu söylemen gibi basit bir şey bile olabilir.
  • Biraz nefes almak isterse panik yapma. Bu tamamen onunla ilgili olabilir ve seninle gerçekten hiçbir ilgisi olmayabilir.
   • Ne kadar zamana ihtiyacı olabileceğini bilip bilmediğini sor. Bilmediğini söylüyorsa sana uygun gelen, bir hafta gibi bir zaman öner. Destekleyici ol. Yapabileceğin bir şey olup olmadığını sor; örneğin, kontrol etmek için haftanın sonunda ara.
   • Birbirinize zaman vermeye karar verirseniz bunun ne anlama geldiği konusunda ikinizin de net olduğundan emin ol. Bazıları için zaman vermek sadece her gece yerine haftada iki kez telefonla konuşmak anlamına gelebilir veya bütün bir hafta herhangi bir şekilde iletişim kurmamak anlamına gelebilir. "Zaman vermenin" senin için ne anlama geldiğini netleştirmek bu süreci kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır.
  • Ona ihtiyacı olduğunu söylediği şeyi vermek zorunda OLMADIĞINI bil. İstediği bir şeyden rahatsızsan bunu ona söylemen sorun olmaz. Bir orta yol bulabilirsiniz. Nihayetinde birbirinizin ihtiyaçlarına ve sınırlarına saygı duymanız gerekiyor.
 7. 7
  Aktif bir dinleyici ol. Konuşma sırası ona geldiğinde aktif olarak onu dinle. Bu, empatik beden dilini (açık duruş, başını sallama, güven verici sesler) ve onun söylediklerini tekrarlayarak ve/veya açıklama isteyerek anladığını göstermeyi içerir.[5] Söylediği bir şey seni incitirse bunu ona söylemek sorun olmaz ama bunu ona cephe almadan söylemeye çalış.
  • Örnek: "Bana açıldığın için teşekkür ederim. Çok ilgi meraklısı olduğumu söylediğinde üzüldüm ve biraz kafam karıştı. Seninle vakit geçirmekten zevk alıyorum ama aynı zamanda kendi kendime olmaktan da mutlu oluyorum. Seni ilgi meraklısı olduğumu düşünmeye sevk eden bazı davranışlarımı bilmek isterim. Belki bunlardan bazılarını değiştirebilirim."
   • Sana belirli örnekler verebilirse onunla aynı fikirde olmasan bile bu, ilişkiden ne istediğini daha iyi anlamana yardımcı olacaktır. Onun ne istediğini bilmek, ona bunu verebilme veya vermeye gönüllü olma durumun konusunda sana daha net bir fikir verecektir.
  • O konuşurken gözlerini devirme veya onun sözünü kesme. Cevap vermeden önce içini iyice dökmesine izin ver. Söylediği şeyi duyunca üzülebilirsin; kabul etmeyebilirsin ancak cevap vermeden önce her şeyi açıklamasına izin ver.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Bir Çözüm Bulmak

 1. 1
  Birlikte bazı olası çözümler bulun. Bazı sorunların neler olabileceğini anladıktan sonra bunları nasıl çözebileceğinizi bulmak için birlikte çalışın.
  • Eğer ona gösterdiğin ilgi nedeniyle baskı altında hissettiği için seni görmezden geldiğini söylerse ondan, böyle hissetmesine neden olan şeyler için belirli örnekler vermesini iste.
   • Belki de onu günde üç kez araman hoşuna gitmiyor; kahvaltıda, öğle yemeğinde ve akşam yemeğinde. Belki her gün bir "günaydın" mesajı atıp akşam yemeğinden sonra kısa bir telefon görüşmesi yapmakta anlaşabilirsiniz.
 2. 2
  Bir çözümü zorla uygulama. Bazen duygular kızıştığında ara vermek ve daha sonra tartışmaya dönmek daha iyidir; özellikle de birkaç saattir tartışıyorsanız.[6]
  • Yerinizde saydığınızı ve hiçbir şeyi çözemediğinizi görürsen bu, bir ara vermek için muhtemelen iyi bir zamandır. Belki iki gün boyunca tekrar buluşamayacaksınız ve şimdi her şeyi çözmeyi tercih ediyorsunuz. Bu arzu tamamen normaldir ancak ikiniz de tartışmaktan açıkça düşünemeyecek kadar yorulduğunuzda bunun ikinize de hiçbir faydası olmayacaktır.
 3. 3
  Çözümlerden birinin ayrılmak olabileceğini anla. Kız arkadaşının seni görmezden gelmesinden endişeleniyorsan muhtemelen ilişkiyi sürdürmek istiyorsundur. Bu senin algın ile ilgili bir sorun değilse, mücadele ettiği kişisel bir şey değilse ve seni sana kızdığı için görmezden geliyorsa neden üzgün olduğunu söylemek yerine seni incitmeyi tercih edecek biriyle ilişki içinde olmak isteyip istemediğini düşünmen gerekir.
  Reklam

İpuçları

 • Kız arkadaşının seni genellikle görmezden geldiğini ve bunun bir alışkanlık hâline geldiğini fark edersen ilişkinin sürdürülmeye değer olup olmadığını düşünmek isteyebilirsin. Manipülatif veya kontrol edici bir ilişki içinde bulunuyor olabilirsin.
 • Seninle hiçbir ilgisi olmayan zor bir şey yaşıyor olabileceğini unutma. Senden kaçıyor olabilir çünkü seninle ya da başka hiç kimseyle bu konu hakkında nasıl konuşacağını bilmiyor olabilir. Tüm hikâyeyi öğrenene kadar üzülmemeye çalış.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 39 kişi çalıştı. Bu makale 3.110 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 3.110 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam