Pek çok durum sayılarla daha kolay çalışmayı sağlamak için ondalık sayıları en yakın ondalığa yuvarlamanı gerektirecektir. Onda birler ve yüzde birler basamaklarını nasıl bulacağını anladıktan sonra geriye kalan işlem tam sayıları yuvarlamaya oldukça benzerdir.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
En Yakın Ondalığa Yuvarlama

 1. 1
  Bir sayı doğrusu üzerindeki yuvarlamayı tekrarla (isteğe bağlı). Ondalık sayıları bir an için görmezden gelelim ve bunun yerine onluk sayıları yuvarlamayı deneyelim. 10’dan 20’ye kadar sayıların yer aldığı bir sayı doğrusu çiz. Sayı doğrusunun sol yarısındaki (13 veya 11 gibi) sayılar 10'a daha yakındır, dolayısıyla 10'a yuvarlanır. Sayı doğrusunun sağ yarısındaki (16 veya 17 gibi) sayılar 20’ye daha yakındır, dolayısıyla 20'ye yuvarlanır. Ondalık sayılarla yuvarlama işlemi kafa karıştırıcı gibi görünebilir ancak yapılan işlem gerçekten de aynıdır. Sayı doğrunu "0,10, 0,11, 0,12, ..., 0,19, 0,2" olarak yeniden tanımlayarak en yakın ondalığa yuvarlamak için bir sayı doğrusu elde etmiş olursun.[1]
 2. 2
  Bir sayıyı ondalık şeklinde yaz. Ondalıktan sonra kaç tane rakam geldiği önemli değildir.
  • Örnek 1: 7,86 sayısını en yakın ondalığa yuvarla.
  • Örnek 2: 247,137 sayısını en yakın ondalığa yuvarla.
 3. 3
  Onda birler basamağını bul. Onda birler basamağı, ondalık virgülünün hemen sağında yer alır.[2] Bir sayıyı en yakın ondalığa yuvarladıktan sonra bu, sayıdaki son rakam olacaktır. Şimdilik sadece bu sayı üzerinde duralım.
  • Örnek 1: 7,86 sayısında 8, onda birler basamağında yer alır.
  • Örnek 2: 247,137 sayısında 1, onda birler basamağında yer alır.
 4. 4
  Yüzde birler basamağına bak. Yüzde birler basamağı, onda birler basamağının sağındaki rakamdır. Bu rakam sana yukarı mı yoksa aşağı mı yuvarlaman gerektiğini gösterir.
  • Örnek 1: 7,86 sayısında 6, yüzde birler basamağında yer alır.
  • Örnek 2: 247,137 sayısında 3, yüzde birler basamağında yer alır.
  • En yakın ondalık sayıya yuvarlarken yüzde birler basamağının sağındaki rakamlar çok da önemli değildir. Bu sayılar, sonucu değiştirmeyecek kadar küçük olan "fazla sayıları" belirtir.
 5. 5
  Yüzde birler basamağı 5 veya daha büyük ise ondalık sayıyı yukarı yuvarla. Yüzde birler basamağındaki rakam 5, 6, 7, 8 veya 9 mu? Eğer öyleyse onda birler basamağına 1 ekleyerek sayıyı "yukarı yuvarla". Onda birler basamağının sağındaki tüm sayılardan kurtul ve işte cevabını elde etmiş oldun.
  • Örnek 1: 7,86 sayısının yüzde birler basamağında 6 sayısı vardır. 7.9 sayısını elde etmek için onlar basamağına 1 ekleyerek sayıyı yukarı yuvarla ve onda birler basamağının sağındaki sayıları sil.
 6. 6
  Yüzde birler basamağı 4 veya daha küçük ise ondalık sayıyı aşağı yuvarla. Yüzde birler basamağındaki rakam 4, 3, 2, 1 veya 0 mı? Eğer öyleyse onda birler basamağını olduğu gibi bırakarak sayıyı "aşağı yuvarla". Yüzde birler basamağını ve bu basamağın sağındaki tüm sayıları sil.
  • Örnek 2: 247,137 sayısının yüzde birler basamağında 3 sayısı vardır. 247,1 sayısını elde etmek için onlar basamağının sağında yer alan tüm rakamları sil.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Özel Durumlar

 1. 1
  Onda birler basamağını sıfıra yuvarla. Yuvarladığın sayıda ve onda birler basamağında sıfır varsa cevabındaki sıfır kalsın. Örneğin, 4,03 sayısı 4,0 sayısına yuvarlanır. Bu, insanlara sayının kesinliği hakkında daha iyi bir fikir verir. Sadece "4" yazmak yanlış değildir ancak sayıyı bu şekilde yazmak, ondalık sayılarla çalıştığın gerçeğini gizler.
 2. 2
  Negatif sayıları yuvarla. Negatif sayıları yuvarlamak temelde pozitif sayıları yuvarlamakla aynıdır. Aynı işlemi uygula ve eksi işaretini cevabında daima bulundur. Örneğin, -12,56 sayısı 12,6’ya ve -400,333 sayısı -400,3’e yuvarlanır.
  • "Yukarı yuvarlamak" ve "aşağı yuvarlamak" ifadelerini kullanırken dikkatli ol. Negatif sayılar için bir sayı doğrusuna bakarsan -12,56 sayısını -12,6’ya yuvarlamanın sola kaymak olduğunu görürsün. Dolayısıyla onda birler basamağını 1 artırmış olsan bile sayıyı "aşağı yuvarlamış" olursun.
 3. 3
  Çok uzun sayıları yuvarla. Aşırı uzun sayılarda kafan karışmasın. Uygulanacak kurallar aynıdır. Onda birler basamağını bul ve yukarı mı yoksa aşağı mı yuvarlayacağına karar ver. Yuvarlamadan sonra, onda birler basamağının solunda yer alan sayıların hepsi aynı kalacak ve onda birler basamağının sağındaki tüm sayılar silinecektir. İşte sana üç örnek:
  • 7192403242401,29 sayısı 7192403242401,3’e yuvarlanır
  • 5,0620138424107 sayısı 5,1’e yuvarlanır
  • 9000,30001 sayısı 9000,3’e yuvarlanır
 4. 4
  Yüzde birler basamağı olmayan sayıları değiştirme. Sayı onda birler basamağında sona eriyor ve bu basamağın sağında başka bir sayı yok mu? Bu sayı zaten en yakın ondalığa yuvarlanmıştır, bu yüzden herhangi bir şey yapmaya gerek yoktur. Ders kitabın seni yanıltmaya çalışıyor olabilir.
  • Örneğin, 1509,2 sayısı zaten en yakın ondalığa yuvarlanmış durumda.
  Reklam

İpuçları

 • Öğretmenin veya ders kitabın 5’i yukarı yuvarlamak yerine aşağı mı yuvarlıyor? Bu çok yaygın bir uygulama değil ve böyle yapmak yanlış değildir. 5, iki sayının tam ortasında bulunduğu için bu sayıyı her iki şekilde yuvarlamak da doğrudur.[3]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Üçgenin Alanı Nasıl HesaplanırBir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Gelecekteki Kendine Mektup Nasıl YazılırGelecekteki Kendine Mektup Nasıl Yazılır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 9 kişi çalıştı. Bu makale 15.014 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 15.014 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam