Dışarıda uzun bir gece geçirdikten sonra, tükettiğin alkol mideni bulandırmış ve seni kusmanın eşiğine getirmiş olabilir. Bu; aşırı içmeden, dehidrasyondan kaynaklanabilir veya vücudunun partide kendini frenlemen için gönderdiği bir sinyal olabilir. Miden bulanmaya başladığında, midendeki rahatsızlığın kendini dışarı atmaması için önlemler almalısın.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Mideni Bir Şeyler Tüketerek Yatıştırmak

 1. 1
  Alkolün yanında sürekli su iç. Kusmaya yatkınsan gece boyunca her alkollü içeceğin yanında bir bardak su içmen iyi olabilir. Çok sarhoş olursan ve biraz miden bulanırsa tamamen suya geç. Sürekli su iç, ancak mideni rahatsız edebileceğinden asla bir anda fazla su içme ve aşırıya kaçma.
  • Deneyimsiz içiciler bazen susuz kalma korkusuyla çok fazla su içerler. Gece boyunca su iç, ancak rahatsız edecek kadar fazla içme.
 2. 2
  Önceden bir şeyler ye. Alkol mideden hızla kana geçer.[1] Midende yiyecek yoksa alkol kanına geçer ve seni hızla sarhoş eder, bu da başının dönmesine ve midenin bulanmasına neden olabilir. Midende biraz yemek olması kusmuk denizinde değil de eğlence denizinde yüzmeni sağlayabilir.
  • Barda bulunan çoğu yiyecek gibi, yağ içeriği yüksek yiyeceklerin midende sindirilmesi uzun zaman alır, bu da bunları geceye başlamak için mükemmel bir seçim hâline getirir.[2]
  • İçmeden önce tüketilebilecek sağlıklı yiyecekler arasında kuru yemiş, avokado ve çekirdek bulunur.[3]
 3. 3
  Reçetesiz ilaçlar kullan. Vücuduna uygun bir ilaç kullanmak önemlidir, bu nedenle kireçli antiasitler mide rahatsızlığını yatıştırmıyorsa bunlardan birini almak iyi bir çözüm olmayabilir. Mide rahatsızlığı veya mide bulantısı için kullandığın reçetesiz bir ilacın varsa mide bulantısı hissetmeye başladığında önleyici olarak al.[4]
 4. 4
  Potasyum rezervlerini doldur. Hem akşamdan kalma hem de içmeye bağlı mide bulantısının en büyük nedenlerinden biri susuz kalmaktır.[5] Susuz kalmak, sisteminde yeterli su olmadığında veya sisteminin elektrolit dengesi bozuk olduğu için suyu tutamadığında meydana gelir.[6] Önemli bir elektrolit kaynağı olarak, muz gibi potasyum içeriği yüksek bir şey yiyerek vücudunun su tutmasına yardımcı olabilirsin.
 5. 5
  Elektrolit yenileyici içecekler iç. Ancak spor içeceği içmeyi düşünürken dikkatli ol çünkü çoğu sporcu içeceği genel tüketiciye hitap etmesi için şekerle doldurulmuştur. Bu şekerli içecekler susuzluğun daha da kötüleşmesine neden olabilir.[7]
 6. 6
  Zencefil tüket. Pek çok araştırma zencefilin, zencefil çayının veya zencefilli gazozun güçlü mide bulantısı önleyici özelliklere sahip olduğu konusunda hemfikirdir.[8] Zencefilin mide yatıştırıcı etkisinden yararlanmak için yiyecek veya içeceklere toz zencefil ekleyebilir, bir parça çiğ zencefili çiğneyebilir veya zencefilli şeker yiyebilirsin.[9]
 7. 7
  Rezene tohumu dene. Bunun sindirime yardımcı olduğu ve mide bulantısının etkilerini azalttığı kanıtlanmıştır. Bir çorba kaşığı ezilmiş rezene tohumu suda 10 dakika bekletilerek tüketilirse mide ekşimesini iyileştirecektir.
  • Bir çay kaşığı rezene tohumunu çiğnemek en çekici seçenek olmasa da seni kusmaktan kurtarabilir.

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Kusmamak İçin Önceden Tedbir Almak

 1. 1
  Sınırını bil. Bu genellikle bir deneme yanılma meselesidir ancak hatalarından ders aldığından emin ol. Genel olarak, limitin kilona ve cinsiyetine bağlı olacaktır. Kadınlar genel olarak daha kısa, zayıf ve doğal olarak daha yüksek bir yağ oranına sahip oldukları için alkole karşı doğal olarak daha dayanıksızdırlar.[10] Genel olarak, aşırıya kaçmadan (ve muhtemelen mide bulantısı yaşamadan) şöyle içilir:
  • Erkekler
   • 45 - 70 kg: Saat başı 1 - 2 içecek
   • 70 - 90+ kg: Saat başı 2 - 3 içecek
  • Kadınlar
   • 40 - 45 kg: Saat başı 1 içecek
   • 45 - 80 kg: Saat başı 1 - 2 içecek
   • 80 - 90+ kg: Saat başı 2 - 3 içecek
 2. 2
  Limitine ulaştığında içmeyi bırak. Bu, göründüğünden daha zordur, özellikle arkadaşların seni bir tane daha içmeye teşvik ediyorsa ve zaten içtiğin alkol yüzünden kendini tutamıyorsan.
  • "Bir tane daha içersem kötü olacağım" demek iyi bir savunmadır. Bu, özellikle alkol aldığın yerde yaşayan kişiyle konuşuyorsan işe yarar.
 3. 3
  Biraz temiz hava al. Serinlemek, daha iyi hissetmede önemli bir rol oynar. Partilerde ortam ısınma eğilimindedir ve dışarı çıkmak seni bu basık, kusmaya neden olabilecek atmosferden kurtaracaktır.[11] Ek bir avantaj olarak, kusarsan etrafın insanlarla çevrili olmaz ve dışarı kusmak daha az temizlik gerektirir.
 4. 4
  Vücudunu dinle. Kusmanın eşiğine gelirsen veya öğürürsen kusmanı engellemek için yapılacak en iyi şey o gece içmeyi kesmektir. Özellikle kustuktan sonra, kendini çok daha iyi hissetsen bile içmeye devam etmek daha fazla kusmaya ve alkol zehirlenmesi gibi daha ciddi bir duruma yol açabilir.
 5. 5
  Bileğine aküpresür masajı uygula. Mide bulantısına yardımcı olduğu kesin olarak kanıtlanmasa da çoğu doktor rahatlamak için aküpresür masajını kullanmakta bir sakınca görmez. Kolunun iç kısmındaki Neiguan (P-6) basınç noktasını bul. Elini avucun yukarı bakacak şekilde konumlandır. Bileğinin elinle birleştiği yerden başlayarak, orta üç parmağını bileğinin üzerine yerleştir. Vücuduna yakın olan parmağının dış kenarı P-6 basınç noktasında olmalıdır. Şimdi bu noktaya başparmağınla kısa bir süre dairesel hareketlerle baskı uygulayabilirsin.[12]
  • Bu işlemi diğer bileğinde tekrarlayarak daha fazla rahatlayabilirsin.
 6. 6
  Aşırı hareket etmekten kaçın. Oturarak ya da sol tarafına yatar pozisyonda dinlenmen rahatlamanı sağlayabilir.[13] Hareket etmek bulantıyı kötüleştirebilir, hatta kusmaya neden olabilir.

İpuçları

 • Kusarsan bol su iç. Tekrar kusarsan su kusmak kuru kuru öğürmekten çok daha iyidir.
 • İster bir bardak tekila ister Jagermeister veya Absinthe gibi daha kötü bir şey olsun, mideni rahatsız eden içeceklerden kaçın. Bunlardan birkaç tane içtiğinde neredeyse ayık olsan bile kusabilirsin.
 • Çeşitli alkoller tüketmek tehlikeli olabilir. İçeceğini her seferinde değiştirdiğinde ne içtiğini takip etmek zordur. Tek bir tür alkol tüketmek birçok kişinin çok fazla içmekten kaçınmasına yardımcı olur.
 • Eğer miden çok bulanıyorsa iyi bir misafir ol ve ortalığı batırmayacağın bir yere git. Tuvalet iyidir ancak büyük partilerde bunlar genelde dolu olur. Lavabo veya dışarısı da iyi seçeneklerdir.
 • İnsanların içki oyunları oynadığı bir partideysen oynamaya çok sarhoş olmadan başla. İçki oyunları hızlıca içmeye teşvik eder ki bunu ayıkken kontrol etmek daha kolaydır. Oyuna sarhoş katılırsan büyük olasılıkla kusarsın.
 • Çok sarhoş olduğunda oda etrafında dönmeye başlayabilir. Bu tatsız durumla başa çıkmak için insanların farklı çözümleri vardır. Bazıları gözlerini açık tutmayı veya ayağa kalkıp bir şeyler yapmayı önerir ancak başın aşağıya sarkacak şekilde bir şeyin kenarına yaslanarak baş dönmesinin altında yatan nedeni ortadan kaldırırsın.[14] Bir gözü kapatıp derin nefes almak da işe yarayabilir.

Uyarılar

 • İçki içerken daima dikkatli ol ve asla içki içip araba kullanma.
 • Kusma, vücudunun çok fazla tehlikeli madde tüketmene karşı savunma mekanizmasıdır. Vücudunu dinle.

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 36 kişi çalıştı. Bu makale 4.493 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 4.493 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?