Her yıl yalnızca Amerika’da çok sayıda sarhoş öğrenci hayatını kaybediyor veya alkol yüzünden trafik kazası geçiriyor. İnsanlar kendinden geçmenin, kusmanın ve çok sarhoş olmanın uyumakla geçeceğini, ertesi sabah basit bir akşamdan kalma hissiyle sonuçlanacağını varsayar.[1] Maalesef bu şekilde düşünmek insanların hayatlarını tehlikeye atabilir; hem sarhoş olan kişinin hem de başkalarının. Bir partide kendi başının çaresine bakamayacak kadar sarhoş olan birisi kendine zarar verme riski taşır ve eğer çok sarhoş olmuşsa alkol zehirlenmesi geçirebilir ve hemen müdahale edilmesi gerekebilir. Sarhoş bir kişide alkol zehirlenmesini tespit edebilmek onun hayatını kurtarman anlamına gelebilir; bu nedenle sarhoş bir kişiyle nasıl ilgileneceğini bilmek tüm parti severler için önemli bir beceridir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Sarhoş Bir Kişiye Yardımcı Olmak

 1. 1
  Alkolü fazla kaçırmış birini tespit etmeyi bil. Birinin haddinden fazla içtiğini anlamak için dikkat edebileceğin birçok şey vardır. Birinin içkiyi fazla kaçırdığına dair işaretlerden bazıları şunlardır:[2]
  • Geveleyerek konuşma
  • Ayakta duramama veya dik oturamama
  • Bariz bir uzanma veya devrilme eğilimi
  • Şüpheli yürüme tekniği veya sendeleme
  • Sıra dışı, yüksek sesli, uygunsuz veya utanç verici davranışlar
  • Saldırgan tepkiler
  • Kanlanmış, donuk veya sulanmış gözler
  • Bir şeyleri hatırlamakta güçlük
  • Davranış ve ruh hâlinde çarpıcı ve ani değişimler
 2. 2
  Kişinin ne kadar ilgiye ihtiyaç duyduğunu belirle. Sarhoş olan arkadaşının veya tanıdığının ne kadar ilgiye gereksinim duyduğu ne kadar içtiğine bağlıdır. Her kişinin durumu bağlam ve koşullara göre değerlendirilmelidir ancak esas nokta karşındaki kişi tehlikeyi atlatana kadar onunla ilgilenmeye hazır olmaktır.
  • Çok fazla içmiş birini hiçbir zaman "uyuyup iyileşmesi" için yalnız bırakmamalısın. Bu, sarhoş olan kişi için çok tehlikeli olabilir çünkü kendini yaralayabilir veya nefes alışı durabilir.[3]
 3. 3
  Daha fazla içmesine engel olmak için araya gir. Sarhoş olan kişinin daha fazla alkol almasını önlemek için onun dikkatini dağıtmaya çalış. [4] Onu alkolden uzaklaştır; biraz temiz hava alması için onu bahçeye çıkar, geceyi artık sonlandırıp bir taksi çağırmayı öner veya onunla birlikte içki içilen yerden uzakta oturup sohbet et. Sessiz ve fazla aydınlık olmayan bir yer bul.
  • İçki isterse ona zarar vermeyecek bir içecek getirmek için sorumluluk al. Ona su öner veya kola ya da meyve suyu ver. Alkollü bir içecek almakta ısrar ederse içeceğin içinde votka olduğunu iddia edebilirsin. Muhtemelen bunu fark etmeyecektir, özellikle de konuşarak veya birlikte televizyon izleyerek onun dikkatini dağıtabilirsen.
  • Ona kahve verme. Kahve kişiyi daha da susuz bırakarak midesini rahatsız edebilir, ki sarhoş bir kişinin buna hiç ihtiyacı yoktur.
  • Bir kişi fazla içme eğilimi gösteriyorsa ancak henüz çok içmediyse ona karışık kokteyller ve likör yerine bira gibi daha hafif alkollü içecekler ve aromalı (acı) yabancı biralar gibi fazla miktarda içme isteği uyandırmayan içkiler öner. Bu, kişinin sarhoşluk seviyesini aşağıda tutarak ona göz kulak olan arkadaşlarının işini kolaylaştırabilir. Ancak bu, sonunda içki içmeyi bırakmanın ikamesi değildir.
 4. 4
  Sarhoş kişiyi kışkırtacak veya sinirlendirecek şeyler söylemekten kaçın. Her zaman sakinliğini koru ve güven verici ol. Sarhoş kişi özellikle içki içtiğinde huysuz ve mutsuz olabilir, bu nedenle soğukkanlılığı korumak sana düşer.[5]
  • “Çok fazla içtin,” gibi "sen" ifadeleri kullanmaktan kaçın. Bunun yerine "Biraz solgun görünüyorsun. Biraz yavaşlayalım mı?” gibi suçlayıcı olmayan, endişesiz ifadeler kullanmayı dene.
  • Araba kullanmayı kafasına koymuş sarhoş bir kişiyi durdurmak için arkadaşının sarhoşken araba kullanmasına nasıl engel olursun makalesini oku.
 5. 5
  Sarhoş kişinin kendine fiziksel bir zarar vermesini önlemek için elinden geleni yap. Alkol muhakemeni ve dengeni etkiler, bu nedenle sarhoş olan kişi doğru düzgün yürümekte veya hareket etmekte güçlük yaşayabilir.[6] Söz konusu kişiyi güvenli bir koltuğa veya yere oturt. Sarhoş olan kişi öğürmeye başlarsa ona istifra edebileceği uygun bir yer bulmasında yardım et.
  • Kişi öğürmeye veya kusmaya başladığında yatar konumdaysa onu yan çevirip üstte kalan dizini bükerek kurtarma pozisyonuna al. Bu, boğulmasını önlemek içindir. Sırt üstü veya yüz üstü dönmesini önlemek için sırtına bir şey koy; sırt üstü veya yüz üstü konumdayken kusmak boğulmasına neden olabilir. Bir koltukta uzanıyorsa kusmuğun kişinin yüzünün etrafında birikmesini önlemek için (özellikle deri koltuklarda) onu koltuğun sırtına BAKMAYACAK şekilde yatır.
  • Kişi yere düştüyse veya onu yerde bulursan ve düşüp düşmediğinden emin değilsen onu hastaneye götürmen GEREKİR. Düşme durumunda kafa yaralanmaları kolaylıkla gerçekleşebilir ve sarhoşluk beyin sarsıntısı ya da daha ciddi kafa yaralanması belirtilerini gizleyebilir.
  • Koordinasyon eksikliği yürümeyi çok zorlaştırır, bu nedenle "ayılması" için bunu önerme.
  • Sarhoş olan kişinin tuvalete gitmesi gerekiyorsa ona eşlik et ve banyoda bekle. Koordinasyonunu kaybetmiş sarhoş bir kişinin ayağının kayıp kafasını çarpması veya banyodaki sert yüzeylere çarpması çok kolaydır.
 6. 6
  Çok sarhoş bir kişiyi tek başına uyuması için bırakma. Sarhoş olan kişi uykusunda kusabilir ve uzanır konumdaysa ve dik konumda uyumuyorsa boğularak ölebilir. Odada onun yanında kal. Birlikte bir film ya da televizyon izleyin, kitap okuyun ya da partiden sonra temizlik yapın; her halükârda odada seninle birlikte olsun. Onu evine götürürsen sorumluluk sahibi bir kişinin yanında kalacağından emin ol.[7]
  • Onun yanında kalamıyorsan ya da ona göz kulak olacak biri olduğundan emin değilsen bir ebeveyn, hami, kardeş ya da arkadaş gibi bunu yapacağını bildiğin birine telefon et. Durumun acil olduğunu ve söz konusu kişinin ne kadar sarhoş olduğunu gözlerinle gördüğünü açıkla. En azından bu kişi gelip sorumluluğu alana dek sarhoş kişiye göz kulak ol.
 7. 7
  Sarhoş olan kişinin uyarılara tepki verip vermediğini düzenli olarak kontrol et. Adını yüksek sesle söyle, ondan gözlerini açmasını iste, onu dürt ve bir tepki görmeyi bekle. Nefes alıp verdiğini görmek için göğsünün veya karnının hareket edip etmediğine bak. Dakika başına ortalama 12-20 nefes normaldir.[8]
 8. 8
  Alkol zehirlenmesi belirtileri ara. Nefes alışı yavaşlarsa (dakika başına 8 ve daha az nefes veya 10 saniye veya daha uzun aralıklı düzensiz nefes) ve kişi dürtülmeye ve sertçe çimdiklenmeye tepki vermezse bu alkol zehirlenmesinin işaretidir. Alkol zehirlenmesi aynı zamanda potansiyel ölümcül solunum durmasına neden olabilir ve solunum fonksiyonu düzelmediğinde neredeyse hemen ardından kalp durması gerçekleşir. Solunum durması durumunda hemen kalp masajı uygula. Kalp durması gerçekleşirse hızla hem kalp masajı hem defibrilatör kullan.[9] [10] [11] Diğer olası belirtiler:[12]
  • Kendinden geçme ya da sersemlik hâli; bilincin yarı ya da tamamen kapalı olması, kişinin uyandırılamaması
  • Dudak ve parmak uçlarında morarma
  • Dehidrasyon
  • Hızlı nabız
  • Uyku sırasında kusma ve kusarken bile uyanmama
  • Soğuk ve nemli eller/ayaklar.
 9. 9
  Alkol zehirlenmesi belirtileri görürsen hemen ambulans çağır. Okul kampüsündeysen kampüs güvenliğini veya üniversite polisini ara. Durumu açıkça anlat.[13]
  • Yardım çağırdığın için başın derde girmez. Otoriteler insanları sorumsuz davranışları için azarlamak yerine onların hayatta kalmasını sağlamayı tercih eder. Alkol alma yaşı sınırı ve kampüs politikaları hayatların tehlikeye girmesini engellemek için var, insanların tıbbi müdahale gerektiren acil bir durum sırasında birbirini bırakıp gitmesine neden olmak için değil. Bu durumu olduğu gibi gör, yani acil bir tıbbi durum olarak, bir suç olarak değil.
 10. 10
  Yardım gelene kadar sarhoş olan kişinin yanında kal. Onu sıcak tut ve nefes alışını kontrol etmeye devam et. Eğer civarda eğitimli bir ilk yardım görevlisi varsa ambulans gelene kadar yardım etmesi için onu çağır.
  • Panikleme. Sakin ol. Muhtemelen endişelenecek ve korkuya kapılacaksındır ama bu korku ve endişeyi hastaya aktarmanın ona bir faydası olmaz. Onu sakinleştir ve bunu yaparken kendini de sakinleştir.
  • Kişi uyanıksa ve bilinci açıksa ona ne yapacağını söylemeden dokunma veya onu dürtme; saldırgan bir tepki verebilir.
  • Yanında başka biri varsa onu ambulanstaki sağlık görevlilerini yanınıza yönlendirmesi için gönder.

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Genel Hatalardan Kaçınmak

 1. 1
  Alkolün herkesi farklı etkilediğini unutma. Herkes alkole farklı tepki verir, yani sırf sen altı birayı devirip hâlâ iyi hissediyorsun diye başkaları için de aynısı geçerli değildir.[14] Sen ve arkadaşın aynı miktarda içtiğinizde ikinize de bir şey olmayacağını varsayma.
 2. 2
  Söz konusu kişiye zorla yemek yedirme. Birisi çok sarhoş olduğunda artık yiyecekle "ayılması" için çok geçtir. Sarhoş kişilerde öğürme refleksi körelebilir ve yemekten boğulabilirler.[15]
  • Arkadaşın açsa ve yemek istiyorsa ona yiyecek bir şey verebilirsin ama boğulmaması için onu yakından gözlemle.
 3. 3
  "Ayıltma" taktikleri deneme. Sert kahve, egzersiz ve yüze sıkı bir tokat halk arasında popüler yöntemler olabilir ama işe yaramazlar. Hatta kişi sarhoşken tehlikeli bile olabilirler. Sarhoş olan kişiye bu noktada gerçekten yardımcı olacak tek şey zamandır (ve sudur).[16]
 4. 4
  Kişinin üstüne su dökme. Biri sarhoş olduğunda refleksleri körelir. Sarhoş olan kişiyi uyandırmaya/ayıltmaya çalışmak için üstüne su dökmek nefesinin kesilmesine veya boğulmasına neden olabilir.[17]

İpuçları

 • Alkol zehirlenmesinden muzdarip olduğunu düşündüğün kişi on sekiz yaşından küçükse onun başını derde sokmaktan korkup ambulans çağırmayı erteleme. Kişi ne kadar gençse alkole karşı o kadar duyarlıdır ve onu ne kadar uzun süre kendi hâline bırakırsan o kadar kötüleşebilir.
 • Sarhoş olan kişi çok fazla içtiği için telaşa kapılırsa ona ne kadar kızgın olursan ol onu rahatlatmaya çalış. Sevgi karşındakinin içinde biriken nefretle baş etmesine her zaman yardımcı olur.
 • Kişi görünüşte çok az alkol almasına rağmen sarhoş olursa bu çok zayıf olmasından kaynaklanabilir ama içkisine ilaç atılmış olmadığından veya reçetesiz satılan, reçeteli ya da yasa dışı bir ilaç alıp almadığından emin ol. Yüksek enerjili içecekler alkolle birlikte alındığında zehirlenme belirtileri maskelenir ve kandaki alkol seviyesi tehlikeli seviyeye ulaşabilir. Bu durumdan şüphelenirsen kişiyi evine götür ve durumu sağlık yetkililerine bildir ya da onu doğruca acile götür.
 • Sarhoş olan kişiyle ilgilenirken kendi sağlığını tehlikeye atma. Senden daha iri birini kaldırmaya veya düşerken onu durdurmaya çalışma; sırtını incitebilirsin. Bunun yerine kişinin kafasını korumaya odaklan.
 • Sarhoş kişinin yanında sakin ol. Ona talepkâr davranma çünkü nasıl tepki vereceğini bilemezsin.
 • Asla suya yalnız veya etrafında biri yokken girmesine izin verme; boğulabilir.
 • Sarhoş birine laf anlatmak zor olabilir. Sakinliğini koru ve mümkünse birinden yardım al.
 • Sarhoş kişinin duş alması gerekiyorsa suya düşmemesi için ona göz kulak ol.
 • Ona zorla yemek yedirme, midesi rahatsız olabilir. Aç olduğunu söylerse yemek yerken onun başında dur ve çorba, yulaf lapası veya yoğurt gibi bir şey yemesini sağla.
 • Uyurken onu yalnız bırakma.

Uyarılar

 • Bu tür bir yardıma ihtiyaç duyan kişi olma. Etrafındaki insanların sana yardım etmek için ne yapacaklarını bileceklerini varsayma.
 • Sarhoş olan kişiye zorla yemek yedirme; bu, boğulmaya neden olabilir ve yemek onu ayıltamaz.
 • Sarhoş olan kişiyi soğuk duşa sokma. Bu onu ayıltmadığı gibi şoka neden olabilir.
 • Kişi uyuyorsa yüzü bedeniyle aynı yöne bakacak şekilde, yüz üstü veya sırt üstü olmayacak şekilde yan yattığından emin ol, aksi hâlde kendi kusmuğunda boğulabilir. Kişinin kusmuğu soluk borusuna kaçıp ölümüne neden olabilir.
 • Sarhoş bir kişiyi zorla kusturma.
 • Kişideki belirtiler seni endişelendirmeye başlarsa sakin ol. Panik olma ama ambulans çağır. Pişman olmaktansa tedbirli olmak iyidir ve en iyisi kararı eğitimli kişilere bırakmaktır.
 • Sarhoş olan kişinin iş makinesi kullanmasına asla izin verme çünkü bu onun için tehlikeli olabilir.
 • Asla ama asla sarhoş bir kişinin direksiyona geçmesine izin verme. Tehlikede olan yalnızca onun hayatı değil, başkalarının da hayatıdır.

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Kendine gelmesi için sessiz bir mekân
 • Su
 • Cep telefonu
 • Battaniye
 • Serinkanlılık
 • Soğuk ıslak bezler (yüzünü silmek için)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 89 kişi çalıştı. Bu makale 84.768 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 84.768 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?