İtiraf edelim, hepimiz utanç verici koltuk altı lekeleriyle karşılaşmışızdır. Ama, sevdiğin gömleği çöpe atılmaktan hâlâ kurtarabilirsin. İnatçı sarı lekeleri çıkarmak ve bu lekelerin gelecekte gardırobunu mahvetmesini engellemek için şu adımları takip et.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Lekeyi Çıkarmak İçin Hazırlanmak

 1. 1
  Tercih ettiğin leke çıkarma çözümünü seç. Sarı lekeleri çıkarmanın birçok yolu vardır. Seçimin, ister bir arkadaşının övgü dolu yorumlarına dayansın ister gereken ürün dolabında var diye seçmiş ol, en uygun çözümün hangisi olduğuna karar ver. Aşağıdaki ürünlerden seç, sonra da her bir ürün için uygulanacak adımlara bak.
  • Karbonat (Sodyum Bikarbonat)
  • Vanish Oxi Action (karbonat ve hidrojen peroksit)
  • Votka
  • Bulaşık Deterjanı
  • Beyaz Sirke
  • Ezilmiş Aspirin (çocuklardan güvenli bir şekilde uzak tutulmalı)
 2. 2
  Soğuk ya da ılık suya bastırarak lekeye ön işlem yap. Kumaşın üzerine su dökerek ya da süngerle bastırarak lekeyi iyice ıslat.
  • Lekeler aslında çoğu deodorantta ve ter önleyicide bulunan alüminyuma tepki veren terleme sonucunda oluşur. Terinde bulunan protein, alüminyumla birleşince sarı leke ortaya çıkar. Leke protein bazlı olduğu için, hemen sıcak suya maruz kalmak lekeyi kalıcı hâle getirir.[1]
  • Öte yandan sıcak su, lekeyi çıkarmak için en iyisidir. Soğuk suya batırdıktan ve seçtiğin bir çözümle işlem yaptıktan sonra, kalan lekeleri çıkarmak için sıcak suyla yıkamak tavsiye edilir.
 3. 3
  Ayrı bir kapta suyla temizleyici maddeyi karıştır. Daha önce hangi ürünü seçmiş olursan ol, temizleyici maddeyi aktifleştirmek için ılık suyla karıştırmalısın. Her bir ürün için oranlar ve karıştırma tarifleri aşağıda verilmiştir.
  • Oxi Action, votka, hidrojen peroksit, beyaz sirke ve bulaşık deterjanı malzemelerinin hepsi bir kapta, 1’e 1 oranında karıştırılmalıdır.
  • Karbonat, suyla 3’e 1 oranında karıştırılmalıdır.
  • Aspirin tabletleri önce ezilmelidir. 3-4 tableti ezip bir kâse ılık suyla karıştır. Daha detaylı talimatlar için Ter Lekeleri Aspirinle Nasıl Çıkarılır adlı makaleyi oku. Aspirini çocukların erişemeyeceği bir yere koy ve ezerken aspirin partiküllerini solumamaya dikkat et.
 4. 4
  Ürün, suyla tamamen karışıncaya kadar karışıp ya bir sıvı ya da bir macun elde edinceye kadar karıştır. Malzemeler iyice karıştıktan sonra, solüsyonunun hangi formu aldığını göreceksin.
  • Karbonattan macun elde edersin.
  • Votka, hidrojen peroksit, beyaz sirke ve aspirin, eriyip sıvıya dönüşecektir. Giysiyi ya da lekeli kısmı bu karışıma bastıracaksın, o yüzden kabın bu iş için yeterince geniş olduğundan emin ol.
  • Vanish Oxi Action ve bulaşık deterjanı, verilen 1’e 1 oranında suda eriyecektir. Ama, 3’e 1 oranında daha çok Oxi Action ya da bulaşık deterjanı kullanarak bir macun da elde edebilirsin. Bazıları, zorlu lekelere karşı daha güçlü savaştığına inandıkları için macun solüsyonunu tercih ederler. [2]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Lekeyi Macun Solüsyonlarıyla Çıkarmak

 1. 1
  Macunu lekeye kalın bir tabaka hâlinde sür. Devam etmeden önce lekeyi macunla tamamen kapladığından emin ol.
 2. 2
  Diş fırçası ya da tırnak fırçası kullanarak giysiyi macunla iyice ovala. Kumaş solüsyonu çektikçe daha çok macun sürmen gerekebilir. Lekenin solduğunu görmeye başlayacaksın.
  • Karbonat macunu tek başına işe yarasa da ovalarken lekenin üstüne sirke dökmeyi de deneyebilirsin. Sirke hemen fokurdayacaktır, o yüzden dikkatli ol.
  • Karbonat bazdır, sirkeyse asittir, o yüzden ikisi birleşince köpüklenme şeklinde bir tür patlama oluşur. Bu reaksiyonun aşındırıcı etkisi, kalıntıları yok etmeye yardım ederken köpükler, kumaştaki lekeyi söker. [3]
 3. 3
  Lekeyi bir saat beklet. Bu, temizlik maddelerine kumaşa işleme ve renk bozulmasına yol açan kimyasalları parçalama fırsatı verir.
  • Lekeler çok kötüyse ürünü bir gece beklet.
 4. 4
  Kumaş için güvenli olan en sıcak suda her zamanki gibi yıka.
  • Bazı kumaşlar, ısıya iyi tepki vermez ve ya çekerler ya da renkleri solar. Yıkama talimatları için giysinin etiketine bak. [4]
 5. 5
  Adımları gerektiği kadar tekrarla. Zorlu lekeler, ilk işlemden sonra hemen solmayabilir. Lekeyi biraz daha macunla ovala, beklet ve renk bozulması tamamen solana kadar tekrar yıka.
  • Eğer Oxi Action ya da macun biçiminde deterjan kullanıyorsan zorlu lekeleri bu ürünlerin sıvı hâlinde de bekletmeyi dene. Bu, lekelerle savaşma gücünü arttıracaktır. Aşağıdaki bölümde bulunan adımları takip et. [5]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Lekeyi Sıvı Solüsyonla Çıkarmak

 1. 1
  Aşırı derecede inatçı lekeler için, sıvı ürünle birlikte kullanılacak macun biçimli çözümlerden birini yap.
  • Macun elde etmek için karbonatı ya da daha yüksek oranlı Oxi Action’u, deterjanı ya da ezilmiş aspirini suyla karıştır.
  • Lekeyi yukarıda tarif edildiği gibi bir diş fırçası ya da tırnak fırçası kullanarak macunla ovala. Macunu bir saat beklet.
 2. 2
  Sıvı solüsyonları, lekeli giysiyi bastırabileceğin kadar geniş bir kovaya ya da kaba dök. Aslında sadece lekeli kısmı solüsyona bastırman gerekiyor ama istersen kıyafetin tamamını bastırabilirsin.
  • Daha hafif lekeler için, suya bastırmak gerekli olmayabilir. Solüsyonu bir sprey şişesine dök ve lekeli yerlere sık. Bol bol sık ve her zamanki gibi yıkamadan önce solüsyonun kumaşa işlemesini bekle.
  • Cildin hassassa temizleyici maddeler güçlü kimyasallar içerdiğinden sıradaki adımlar için plastik eldiven takman iyi olur.
  • Giysileri ıslatırken ağartıcı ürünlerden uzak dur çünkü kimyasallar, boyaları oksitlendirir, bu da renk bozulmasına neden olabilir. [6] Bu makalede listelenen malzemeler, çamaşır suyu içermez ve kumaşlar için güvenlidir.
 3. 3
  Kumaşın ıslanmasını bekle. Kumaşın solüsyonda ne kadar ıslanacağı, aslında lekenin ne kadar açık ya da koyu olduğuna bağlıdır. Daha açık renkli lekelerin sadece 15 ila 30 dakika beklemesi gerekebilir, koyu renkli lekelerse birkaç saat, hatta muhtemelen tüm gece solüsyonda bekleyebilir. [7]
  • Giysini gözlemle. Leke hızlı bir şekilde solarsa solüsyondan çıkar. Leke bir saat içinde neredeyse hiç solmazsa tüm gece beklet.
  • Giysi, uzun bir süredir lekeliyse çıkarması daha zor olacaktır. Koltuk altı lekelerine, oluşur oluşmaz işlem yapmaya çalış.
 4. 4
  Kumaş için güvenli olan en sıcak suda her zamanki gibi yıka.
  • Bazı kumaşlar, ısıya iyi tepki vermez ve ya çekerler ya da renkleri solar. Yıkama talimatları için giysinin etiketine bak.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Lekeyi Önlemek

 1. 1
  Alüminyum içermeyen bir deodorant ya da ter önleyici kullan.
  • Lekeler aslında çoğu deodorantta ve ter önleyicide bulunan alüminyuma tepki veren terleme sonucunda oluşur. Terinde bulunan protein, alüminyumla birleşince sarı leke ortaya çıkar.
  • Soft&Gentle, alüminyum içermeyen deodorantlar üretiyor.
 2. 2
  Daha az deodorant ya da ter önleyici kullan. Çok fazla deodorant ya da ter önleyici kullanmak, daha kötü renk bozulmasına yol açabilir. Kararında kullanmaya çalış. Aşırı deodorant, giysilerine yağışır ve daha fazla lekeye neden olur.
 3. 3
  Önleyici tedbirler al. Giysi giymeden önce, yıkadıktan sonra tersini çevir. Koltuk altı bölgelerine bolca bebe pudrası serpip ütüle. Bu en çok pamuklu ya da içinde pamuk bulunan kumaşlarda işe yarar.
 4. 4
  Altına daha az pahalı bir tişört giy. Lekeleri daha güzel gömleklerinden uzak tutmak için, terle gömlek arasında tampon görevi görecek başka bir şey giy.[8]
 5. 5
  Kıyafetini yer yıkadığında lekeye işlem yap. Giydikten hemen sonra lekeli giysiyi yıka ve Vanish Oxi Action ya da Friendly Organic gibi bir leke çıkarıcı ürünle ön işlem yap.
  • Yeni lekeleri çıkarmak eski lekeleri çıkarmaktan daha kolaydır. Lekeye sürekli işlem yaparak giysinin temiz kalmasını sağlarsın ve lekenin kumaşa işlemesini engellersin. [9]
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Tırtıllardan Nasıl KurtulunurTırtıllardan Nasıl Kurtulunur?
Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Şişme Yataktaki Delik Nasıl OnarılırŞişme Yataktaki Delik Nasıl Onarılır?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Buzdolabının Buzlanması Nasıl ÖnlenirBuzdolabının Buzlanması Nasıl Önlenir?
Vantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl YapılırVantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl Yapılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Sinek Kapanı Nasıl YapılırSinek Kapanı Nasıl Yapılır?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Kurtçuklar Nasıl ÖldürülürKurtçuklar Nasıl Öldürülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Susan Stocker
Ortak yazarlar :
Yeşil Temizlik Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Susan Stocker. Susan Stocker Seattle’daki bir numaralı Yeşil Temizlik Şirketi’nin sahibidir. Bölgede üstün müşteri hizmet protokolleri ve adil maaşlar, çalışan hakları ve yeşil temizlik uygulamalarına dinamik desteğiyle tanınır. 2017 Better Business Torch for Ethics & Integrity Ödülü’nü kazanmıştır. Bu makale 52.426 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 52.426 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam