Bu wikiHow makalesi sana, bir DVD oynatıcının Samsung marka bir televizyona nasıl bağlanacağını öğretir. DVD Oynatıcı, televizyona HDMI, kompozit, komponent veya S-Video kablosuyla bağlanabilir. DVD veya Blu-ray oynatıcı almadan önce Samsung televizyonunun hangi bağlantıları desteklediğini kontrol et. Bağlandıktan sonra DVD oynatıcını görüntülemek için televizyonunda uygun kaynağı veya "girişi" seçmen gerekir.

Adımlar

 1. 1
  Kabloyu DVD oynatıcının arkasına tak. DVD oynatıcının kullandığı kablo, oynatıcının kaç yıllık olduğuna göre değişebilir. Kabloyu DVD oynatıcının arkasındaki uygun girişe tak. Aşağıda DVD oynatıcı televizyona bağlamak için kullanılabilecek dört kablo türü bulunuyor.
  • HDMI: HDMI kablosu, çoğu modern yüksek çözünürlüklü (HD) televizyonda yaygın olan tek parça kalın bir kablodur. HDMI kabloları DVD oynatıcının "HDMI" yazan tek bir girişine takılır. HDMI kablosunun ucundaki HDMI konektörünün şekli DVD oynatıcının ve televizyonun arkasındaki HDMI girişine uyması için tasarlanmıştır.
  • Komponent: Komponent kablolar da yüksek çözünürlüklü görüntüyü destekler. Bu kablolarda beş adet renk kodlu konektör bulunur. Kırmızı, yeşil ve mavi konektörler görüntü konektörleridir. Ayrık olan kırmızı ve beyaz kablolar ses kablolarıdır. Renk kodlu kabloların her birini, DVD oynatıcının arkasındaki renk kodlu uygun girişe tak.
  • Kompozit: Kompozit (bazen "AV" veya "RCA" da denir) kablo eski bir kablo türüdür. Bu kablo yüksek çözünürlüklü görüntüyü desteklemez; yalnızca standart çözünürlüklü (SD) görüntüyü destekler. Bu kablo komponent kabloya benzer ama yalnızca bir tane sarı görüntü konektörü ve iki tane kırmızı ve beyaz ses konektörü vardır. Sarı kabloyu DVD oynatıcının arkasındaki sarı girişe, kırmızı ve beyaz ses kablolarını da DVD oynatıcının arkasındaki kırmızı ve beyaz girişlere tak.
  • S-Video: S-Video da yüksek çözünürlüklü görüntüyü desteklemeyen eski bir kablo türüdür ama kompozit kabloya kıyasla daha yüksek kaliteli bir standart çözünürlüklü bağlantı sunar. S-Video kablolarında 4 iğne ve küçük bir sekme bulunur. S-Video kablosunun yanı sıra iki tane de kırmızı ve beyaz renkli kompozit ses kablosu bağlaman gerekir çünkü S-Video kablosunun ses sinyali yoktur.
   • Yeni televizyonların çoğu artık S-Video’yu desteklemiyor.
 2. 2
  Kabloyu televizyonun arkasına tak. DVD oynatıcıyı bağlamak için kullandığın kablonun türüne bağlı olarak kabloyu Samsung televizyonun arkasındaki uygun girişe tak. HDMI kablolar "HDMI" yazan girişe takılır. Komponent ve kompozit kablolar televizyonun arkasındaki renk kodlu girişlere takılır. S-Video kabloları S-Video girişlerine, iğneler girişteki deliklerle eşleştirilerek takılır.
  • Yeni televizyonların bazılarında paylaşımlı bir komponent/kompozit giriş bulunur. Bir kompozit kabloyu bu girişlerden birine takıyorsan sarı görüntü kablosunu televizyonun arkasındaki yeşil girişe tak. [1]
 3. 3
  DVD oynatıcıyı tak ve aç. DVD oynatıcını takmak için televizyonun yakınında boş bir elektrik prizi olduğundan emin ol. Prizin yoksa televizyonunun yanındaki prizlerin sayısını artırmak için bir uzatma kablosu kullanabilirsin.
 4. 4
  Televizyonda kaynağı seç. Televizyonunu arkasında her giriş için bir kaynak vardır. DVD oynatıcının bağlı olduğu kaynağa erişene kadar kaynaklar arasında gezinmek için televizyonunun kumandasındaki source (kaynak) tuşuna bas. Çoğu DVD ve Blu-ray oynatıcıda doğru kaynağa eriştiğin zaman görülebilen bir karşılama ekranı vardır.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Travis Boylls
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Travis Boylls. Travis Boylls, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Travis teknoloji makaleleri yazma, müşteri hizmetleri yazılımı sağlama ve grafik tasarım konularında deneyime sahiptir. Windows, macOS, Android, iOS ve Linux platformlarında uzmandır. Pikes Peak Toplum Fakültesi’nde grafik tasarım eğitimi almıştır. Bu makale 15.284 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 15.284 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam