Salyangoz harika bir evcil hayvan olabilir. Özellikle okul projeleri için çok uygundur çünkü çocuklar canlı varlıklara nasıl bakılacağını öğrenir ve bir çocuğun evcil havyan bakmaya hazır olup olmadığı ortaya çıkar. Farklı salyangoz türleri arasında biraz değişiklikler olsa da salyangozları beslemek oldukça kolaydır. İster kara salyangozuna ister tatlı su salyangozuna ya da ister her ikisine bakıyor ol, evcil salyangozlarını lezzetli gıdalarla besleyebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Kara Salyangozlarını Beslemek

 1. 1
  Salyangozlar için güvenli olan çeşitli meyve, sebze, tohum ve tahılları seç. Kara salyangozları esas olarak taze sebze ve meyveler olmak üzere çok çeşitli yiyecekleri yemeyi sever. Kara salyangozları gerektiğinde suda ıslatılmış kaplumbağa yemini de yemeyi sever. Ama salyangozunun beslenmesinin büyük kısmını tohumlar ve pişirilmiş tahılların yanı sıra meyve ve sebzeler oluşturmalıdır. Kara salyangozlarına tuzlu gıdalar, turunçgiller ya da soğan verme. Salyangozlar bunlardan uzak durur ve bunları yemez.[1] Şu gıdalar salyangozlar için güvenlidir:
  • Meyveler: elma, kayısı, üzüm kivi, mango, kavun, tüysüz şeftali, ahududu, çilek.
  • Sebzeler: salatalık, mantar, marul, brokoli, taze fasulye, bezelye, Brüksel lahanası, tatlı mısır, turp, su teresi.[2]
  • Tohumlar: ay çekirdeği, kabak çekirdeği ve kenevir tohumu.
  • Pişirilmiş tahıllar: yulaf.
  • Sert sebzeleri önceden haşlarsan salyangozunun bunları yemesi daha kolay olur. Sadece salyangozuna verirken bunların sıcak olmamasına dikkat et.
 2. 2
  Taze meyve sebzeleri madeni paradan daha küçük parçalara kes ya da rendele. Salyangozunu beslemeden önce bir sebze rendesiyle ya da mutfak bıçağıyla bütün taze meyve sebzeleri doğra. Salyangozlar kimyasallara ve böcek ilaçlarına karşı hassastır, o yüzden organik meyve sebze kullanmaya ve salyangozuna vermeden önce iyice yıkamaya dikkat et. [3]
 3. 3
  Her gün çeyrek su bardağı (60 ml) yiyecek vererek başla. Bir kara salyangozunun ne kadar yemesi gerektiğine dair kesin bir kural yoktur ve salyangozunun ne kadar yemeye ihtiyacı olduğunu zaman içinde belirlemelisin. Eğer verdiğin yiyeceğin hepsini bitiriyorsa daha fazla verebilirsin. Küf ya da salyangozuna/salyangozlarına zarar verecek başka şeylerin oluşmasını önlemek için 24 saat içinde tüketilmeyen yiyecekleri at.[4]
 4. 4
  İşlenmiş gıdalardan ve salyangozun zor sindireceği gıdalardan uzak dur. Salyangozuna atıştırmalık gıdalar ya da şeker veya tuz içeren yiyecekler verme. Salyangozlar pirinç, darı, makarna, kraker ve ekmeği sindirmekte de zorlanır çünkü bunlar şişkinliğe yol açar.
 5. 5
  Kesinlikle salyangozuna tuz içeren hiçbir şey yedirme. Bu onlar için en tehlikeli şeydir çünkü vücutlarındaki nemi çekerek ölmelerine yol açar.
 6. 6
  Bir tabağa şişelenmiş içme suyu koy koy. Salyangozlara su vermene gerek yoktur ama ortamlarının yeterince nemli olmasını sağlamalısın. Salyangozunun içinde banyo yapması için sığ bir tabağı şişelenmiş içme suyuyla doldur. Suyu her 1-2 günde bir değiştir.[5]
  • Asla musluk suyu kullanma çünkü bu su kaynakları salyangozlar için zararlı olan klor maddesi içerebilir.
  • Filtrelenmiş suya erişimin yoksa musluk suyundaki kimyasalları yok etmek için 48 saat dışarıda, güneşte bırak.
 7. 7
  Salyangozlarına 1-2 günde bir şişelenmiş su sık. Salyangozlarına su sıkarak da susuz kalmalarının önüne geçebilirsin. Bir sprey şişesini arıtma filtresinden geçmiş ya da şişelenmiş içme suyuyla doldurup salyangozlarına ve salyangozların yaşam alanlarına sık.[6]
  • Çok kuru bir iklimde yaşıyorsan salyangozuna günde 1-2 kez su sıkmayı dene.
 8. 8
  Kutuda her zaman bir kalsiyum kaynağı bulundur. Kabuklarının sağlıklı kalması için salyangozların bolca kalsiyuma ihtiyacı vardır. Mürekkep balığının iç kabuğu harika bir seçenektir çünkü kolayca parçalayabilir, salyangozunun yemesi için akvaryuma koyabilirsin. Diğer kalsiyum kaynakları ezilip salyangozunun yiyeceklerine eklenmelidir.[7] Diğer kalsiyum kaynakları arasında şunlar vardır:
  • Ölü salyangozların kabukları
  • Kalsiyum tozu
  • Toz hâline getirilmiş istiridye kabukları
  • Doğal tebeşir
  • Doğal kireç taşı
  • Kemik tozu
  • Odun külü
  • Toz hâline getirilmiş yumurta kabukları
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Tatlı Su Salyangozlarını Beslemek

 1. 1
  Tatlı su salyangozlarını balıklarla bir araya koy. Tatlı su salyangozları hem etçil hem otçuldur ve çoğunlukla balık akvaryumlarındaki su yosunları ve yem kalıntılarıyla yaşamlarını sürdürür. Salyangozlarının atıştırması için su bitkileri de koy.
  • Veterinere ya da bir evcil hayvan dükkanındaki görevliye sendeki tatlı su salyangoz türüyle hangi tür balıkların bir arada bulunabileceğini öğren.
 2. 2
  Su yosunu diski ver. Salyangozunla aynı akvaryumda balık yoksa küçük su yosunu diskleri satın alabilirsin. Ambalajın üstündeki talimatlara uy ve akvaryumdaki salyangoz sayısı için doğru sayıda disk ver.
  • Su yosunu disklerini İnternet’ten ya da çoğu evcil hayvan dükkânından kolayca temin edebilirsin.
 3. 3
  Çok küçük parçalara kesilmiş, şok haşlama yapılmış sebzeler ver. Tatlı su salyangozları su yosununa ek olarak az şok haşlama yapılmış sebzeleri yemeyi de sever. Şok haşlama, sebzeleri kaynar suda 2 dakika beklettikten sonra buzlu suya batırarak yapılır. Tatlı su salyangozları özellikle kabuğu soyulmuş bezelye, havuç, salatalık, kabak ve göbek salata yemeyi sever. Şok haşlama yapılmış sebzelerin tamamen soğumasını bekle, sonra da bunları akvaryuma koy.[8]
  • Sebzeleri madeni paradan daha küçük parçalara kes.
  • Başlangıçta her sabah az haşlanmış sebzelerden az miktarda koyarak başla ve salyangozunun bunları ne kadar sürede bitirebildiğine bak.
  • Verdiğin yemekler 12 saat ya da daha kısa süre içinde bitiyorsa biraz daha az ya da biraz daha fazla ekle.
  • Yenmeyen sebzeleri 24 saat sonra at.
 4. 4
  Tatlı su salyangozların için ek bir kalsiyum kaynağı sağla. Tatlı su salyangozları, tıpkı kara salyangozları gibi kabuklarının sağlıklı ve güçlü kalması için kalsiyuma ihtiyaç duyar. Salyangozlarının beslenmesine takviye olarak atıştırabileceği bir kalsiyum kaynağı sağla.[9] Tatlı su salyangozun için bazı kalsiyum kaynakları şunlardır:
  • Mürekkep balığının iç kabuğu
  • Ölü salyangozların kabukları
  • İstiridye kabukları
  • Doğal kireç taşı (bunun pH seviyesini yükseltebileceğini unutma)
 5. 5
  Salyangozunun beslenmesiyle ilgili bir görevliden, uzmandan ya da veterinerden fikir al. Yiyeceklerin miktarı, hangi yiyecekleri ne sıklıkta vereceğin salyangozların türüne, akvaryumundaki salyangoz sayısına ve salyangozlarının akvaryumu başka hangi su canlılarıyla paylaştığına bağlı olarak değişecektir. Yapılacak en iyi şey, salyangozları satın aldığın yerdeki biriyle konuşman ya da bir veterinere danışmandır.[10]
  • Yine de salyangozlarının tam olarak neleri sevdiğini deneme yanılma yöntemiyle bulman gerekebilir.
  • Salyangozların bir sürü yiyeceği yemeden bırakıyorsa biraz daha az yiyecek ver ya da farklı yiyecekler vermeyi dene.
  • Su salyangozlarını beslemek için iyi bir başlangıç, günde iki defa, 3 dakika içinde tüketebilecekleri kadar yiyecek vermektir.
  • Bazı salyangoz türleri, balık yemi ya da dipte beslenen balık tabletleri gibi ek yiyecek kaynaklarına ihtiyaç duyabilir.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Kedi Kovucu Nasıl Yapılır?
Kedinin Cinsiyeti Nasıl AnlaşılırKedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Evdeki Pireler Nasıl ÖldürülürEvdeki Pireler Nasıl Öldürülür?
Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl EngellenirKedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?
Kedi Nasıl SevilirKedi Nasıl Sevilir?
Kedilerde Ateş Nasıl DüşürülürKedilerde Ateş Nasıl Düşürülür?
Dişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl AnlaşılırDişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedinin Ölüyor Olduğu Nasıl AnlaşılırKedinin Ölüyor Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl EngellenirKedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl Engellenir?
Kedilerin Kurtları Nasıl Yok EdilirKedilerin Kurtları Nasıl Yok Edilir?
Kedi İdrarı Kokusu Nasıl GiderilirKedi İdrarı Kokusu Nasıl Giderilir?
Burnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi EdilirBurnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi Edilir?
Çiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl SakinleştirilirÇiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl Sakinleştirilir?
Japon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl AnlaşılırJapon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Pippa Elliott, MRCVS
Ortak yazarlar :
Veteriner, Royal College of Veterinary Surgeons
Bu makaledeki ortak yazarlar Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Pippa Elliott, evcil hayvan uygulamaları ve veteriner cerrahi alanında 30 yılın üzerinde tecrübeye sahip Royal College of Veterinary Surgeons Üyesi bir veteriner cerrahtır. 1987 yılında Glasgow Üniversitesi’nden veteriner hekim ve cerrahlık derecesini almıştır. Doğup büyüdüğü yerdeki aynı hayvan kliniğinde 20 yılın üzerinde bir süre çalışmaktadır. Bu makale 4.008 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 4.008 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam