Pek çok insan, gür, gösterişli bir sakala veya karizmatik bir bıyığa sahip olmayı hayal eder. Ne yazık ki bazı erkeklerin sakalları oldukça seyrek çıkar. Sakalın, zayıf veya dengesiz bir şekilde çıkmasındaki genetik nedenleri değiştiremesen de daha sık ve dolgun olmasını sağlayabilecek çeşitli yollar vardır. Sakalını uzatmak için uzama sürecinde sebat göster, sakal yağları ve besin takviyeleri kullanmayı dene, doğru cilt bakımı yap ve vücudunu içten dışa doğru besle. Doğal yöntemler işe yaramazsa bazı tıbbi teknikleri dahi deneyebilirsin. Sakalının bir gecede gürleşmeyeceğini unutma. Neyi denemeye karar verirsen ver mutlaka sabırlı ol!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Daha Hızlı Uzamayı Sağlamak

 1. 1
  Sakalının uzaması için azmet. Olmasını istediğin kadar gür bir sakalın çıkmadığı için hayal kırıklığı yaşıyor olabilirsin. Belki de aslında sorun büyüme eksikliği değil de zaman yetersizliği olabilir. Sakalın tam olarak çıkıp gürleşmesi tam dört hafta (hatta bazı durumlarda daha uzun) sürebilir. Birçok insan bu zamandan önce vazgeçer ve sakallarının tam olarak çıkmadığını varsayar ama aslında çok erken pes etmişlerdir.[1]
  • Sakal bırakmak, sabretmen gereken bir olaydır. Birkaç gün sonra hemen vazgeçme! Dört veya beş hafta sonra hâlâ istediğin sonuca ulaşamadıysan o zaman bazı alternatif yöntemleri denemenin zamanı gelmiş demektir.
  • İlk kaşınma emaresinde sakalını tıraş etme. Yeni kılların cildinde kaşıntıya neden olması gayet normaldir. Ancak sakalın uzadıkça yumuşar ve kaşıntı geçer.[2]
  • Hidrokortizon gibi reçetesiz bir steroid krem kullan. Bu, kaşınmayı bir nebze olsun hafifletmene yardımcı olabilir.[3]
  • Sakalının uzamasını beklemek, özellikle sakal ve bıyıklarının düzensiz göründüğü bir dönemdeyken insanların yorum yapıp durduğu sinir bozucu bir deneyime dönüşebilir. Sakalın uzamaya başladığında bölük pörçük ve eksik görünebilir. Bununla birlikte sakal uzadıkça yavaş büyüyen foliküllerin (kıl kökleri) kendi kıllarını çıkarmak için zamanları olacaktır. Dalga dalga olan boşluklar sonunda hem daha uzun kıllar hem de daha yavaş büyüyen ve daha kısa kıllar tarafından da zamanla gizlenecektir.
 2. 2
  Uzarken sakalını kendi hâline bırakmaya çalış. Sakalının kendi işini yapmasına müsaade et. Bu, büyüme sürecinde çok erkenden sakalını şekillendirmeye çalışmaman gerektiği anlamına geliyor. Sakalı şekillendirirken istenilen miktardan daha fazlasını kesmek yaygın bir hatadır. Bu nedenle uzama aşamasında sakalını kendi hâline bırakman en iyisidir. Sakalın istediğin kadar uzadığında ona şekil vermek için bolca vaktin olacak, üzülme!
  • Sakalın uzarken gelişmesini istediğin yönde sakalını tara. Bu şekilde istediğin gibi görünmesini sağlayabilirsin.
  • Yaklaşık dört hafta sonra bir berberin veya kuaförün profesyonelce sakalını şekillendirmesini isteyebilirsin. Sakalını uzattığını ve sakalını kısaltmasını değil de sadece şekil vermesini istediğini berberine dikkatlice açıkla.
 3. 3
  İstersen sakal yağı dene. Sakal yağı hem sakallarını hem de altındaki cildi nemlendirir. Nemlendirici özellikler içerdiğinden şekillendirici bir madde olarak da işlev görür. Sakal yağı çok iyidir çünkü arzu ettiğinden daha az sakalın olsa bile mevcut hâli harika görünecektir.[4]
  • Uzmanlar, sabah duş aldıktan hemen sonra sakal yağını kullanmanı öneriyor. Gözeneklerin temiz olacağından ürünü daha iyi emebilecektir. Eline az miktarda yağ al ve yüzüne, sakalına veya bıyığına sür.
  • Sakal yağı, sakalının hem harika hem de temiz görünmesini aynı zamanda da güzel kokmasını sağlar. Piyasada birçok farklı marka var bu yüzden en beğendiğin markayı bulabilmek için birkaçını dene. Kozmetik mağazalarındaki erkek reyonunu kontrol etmeyi unutma, burada ücretsiz örnekler bulabilirsin.
 4. 4
  Besin takviyeleri dene. Sakalının daha hızlı ve daha başarılı bir şekilde uzamasını desteklemek için günlük yaşantına ekleyebileceğin belirli besinler vardır. Sabahki perhizine besin takviyesi eklemeyi düşünebilirsin. Sağlığını ilgilendiren alışkanlıklarında değişiklik yapmadan önce doktoruna danış.
  • Folik asit ile kılların gürleşmesini destekle. Bu, sakalın uzaması ve onarımı için gereklidir. Birçok eczaneden ve doğal ürünler satan dükkândan folik asit takviyesi satın alabilirsin.[5]
  • Beslenme programındaki folik asit miktarını artırmayı da deneyebilirsin. Folik asit, tam tahıllı ekmeklerde ve tam taneli tahıllarda, yeşil yapraklı sebzelerde, bezelyede ve fındıkta bulunur.[6]
  • Biyotin alımını arttır. Biyotin, yağ asitleri ve glikoz oluşumu için olduğu kadar amino asitleri ve karbonhidratları metabolize etmek için de gerekli olan suda çözünebilen önemli bir B vitaminidir. Biyotin eksikliği saç dökülmesine neden olabilir bu nedenle önerilen miktarı almak için çaba sarfetmeye değer.[7]
  • Biyotin; karaciğer, istiridye, karnabahar, fasulye, balık, havuç, muz, soya unu, yumurta sarısı, tahıllar, maya ve diğer gıdalarda bulunur. Biyotin içeren vitamin takviyeleri almanın yanı sıra varsa taze yiyecekler yemek de harika bir seçenektir.[8]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Yaşam Tarzında Değişiklikler Yapmak

 1. 1
  Doğru cilt bakımı yap. Cildin vücudunun en büyük organıdır ve birçok önemli işlevi vardır. Bu işlevlerden biri de sakalının çıkmasına yardımcı olmaktır. Cildine bakmak, daha dolgun bir sakalın çıkmasını sağlamanın en etkili yollarından biridir.
  • Yüzünü ölü hücrelerden arındır. Kir, kıl köklerini (foliküller) tıkayabilir ve sakalının büyümesini önleyebilir. Haftada bir kez okaliptüs içeren ölü hücre arındırıcı (eksfoliyan) maske yap. Bu harika maske, sakal çıkmasını desteklemede çok faydalıdır.[9]
  • Sağlıklı sakal bakım ürünleri kullan. Şampuanlar veya B vitamini kompleksi olan losyonlar çok yardımcı olacaktır.
  • Sakal köklerine masaj yap. Nazik bir masaj, sakal köklerini uyarmaya yardımcı olabilir. Parmak uçlarını kullan ve yaklaşık iki ila üç dakika boyunca dairesel hareketlerle yüzüne hafifçe masaj yap. Daha rahat masaj yapmak için yüz nemlendirici sürmeyi dene.[10]
 2. 2
  Beslenme biçimine dikkat et. Yediğin şeyler, fiziksel sağlığının tüm yönleri üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Buna sağlıklı bir cilt ve gür bir sakalın çıkması da dahildir. Sakal da dahil olmak üzere kıl büyümesini desteklediği tespit edilen birçok vitamin vardır. Beslenme biçimine dikkat et ve bu özel besinlerden yeterince aldığından emin ol.
  • Sakal için faydalı olan vitaminleri beslenmene dahil et. Sakal çıkarma tedavilerini her an uygulayabilir ve en iyi sonucu bekleyebilirsin ancak vücudunun içinden dışına doğru özen göstermen her zaman için daha iyi bir seçenek olacaktır.[11] .
  • A vitamini al. Bu vitamin, sakal köklerini ve cildini nemlendiren sebum (yağ bezlerinin meydana getirdiği salgı) üretimini artırır.[12] Yumurta, et, peynir, karaciğer, havuç, kabak, brokoli ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde A vitamini bulabilirsin.[13]
  • Uzun süredir sağlıklı bir cildin sırrı olarak kabul edilen ve kan akışını artırabilecek bol miktarda E vitamini al. Bu da sakalının uzaması için en uygun ortamı oluşturacaktır. E vitamini yönünden zengin yiyecekler arasında yağlar, yapraklı sebzeler, fındık ve fasulye bulunur ve çoğu insan normal beslenme düzeninde bol miktarda E vitamini alır.[14]
  • B3 vitamini ile kan dolaşımını hızlandır. Sağlıklı kan dolaşımının sakalının uzamasına olumlu bir etkisi olabilir. Raporlar, B3'ün biyotin ile alındığında daha etkili olduğunu gösteriyor.
  • B5 vitamini al. Bu aynı zamanda pantotenik asit olarak da bilinir. Bu vitamin, sağlıklı bir sakal için vücudun gerekli olan yağ ve proteinleri kullanmasına yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda stresi azaltmaya da yardımcı olduğu bildirilmiştir. Malum olduğu üzere stres de sakalın çıkmasını ve gürleşmesini engeller. B5 vitamini; bira mayası, brokoli, avokado, yumurta sarısı, sakatat, ördek, süt, ıstakoz, tam tahıllı ekmeklerde ve birçok diğer yiyecekte doğal olarak bulunur.
 3. 3
  Harekete geç. Sakal çıkmasını da destekleyen kan dolaşımını artıran egzersizler yapmanın, sağlığa birçok faydası vardır. Nasıl egzersiz yapmayı seçersen seç, kalp atış hızını her gün yaklaşık bir saat boyunca artırmaya çalış. Bunu günlük yaşantının bir parçası hâline getirmen, sakalının sağlıklı bir şekilde uzamasına da destek sağlayabilir.
  • Sevdiğin bir faaliyeti seç. Spordan hoşlanıyorsan arkadaşlarınla haftada bir basketbol veya futbol maçı düzenle. Bonus: Başkalarını dahil etmek egzersiz planlarına daha sadık kalmanı sağlar.
  • Alışkanlıklarını değiştir. Gün içerisinde daha fazla hareket etmeni sağlayacak birçok yol bulabilirsin. Örneğin, iş yerinde asansör yerine merdivenleri kullanmayı tercih et.
 4. 4
  İyice dinlen. Bol bol uyu. Vücudun uykuyu, büyüme ve onarma zamanı olarak kullanır. Gençler her gece yaklaşık sekiz ila dokuz saat uyumaya ihtiyaç duyarken yetişkinler yaklaşık yedi ila sekiz saat uyumaya ihtiyaç duyarlar. Vücuduna doğru çalışması ve sakalını büyütmesi için yeterli zamanı tanıyacak şekilde planlamanı yaptığından emin ol.[15]
  • Her gün aynı saatte yatmaya ve uyanmaya çalış. Hafta sonları uyumak cazip geldiğinden bu daha zor olabilir. Ancak düzenli bir uyku saatine sahip olman genel sağlığın için de mükemmeldir.
 5. 5
  Rahatla. Stresini kontrol et. Stresin belirtilen yan etkilerinden biri de saç dökülmesidir. Bu, stresli durumlardan kaçınmak ve gün boyunca rahatlamak için zaman bulmak gerektiği anlamına gelir. Stresini azaltmak için kullanabileceğin çeşitli teknikler vardır. Kendini stresli hissediyorsan bir arkadaşınla veya ailenden biriyle konuşmayı dene. Çoğu zaman oldukça teselli edici olurlar.
  • Nefesine odaklan. Stresli bir durumda birkaç defa derin nefes alıp vermek, kalp atış hızını sakinleştirmenin ve zihnini temizlemenin harika bir yoludur.
  • Sabırlı ol. Herkesin sakallarının aynı oranda uzamadığını unutma! Endişelenmek, yardımcı olmak yerine aslında durumu daha da kötüleştirebilir. Gün boyunca başka şeylere odaklanmaya çalış.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Tıbbi Teknikleri Kullanmak

 1. 1
  Rogaine kullanmayı dene. Rogaine, yeni kıl çıkmasını sağlayan minoksidil adı verilen bir bileşene sahiptir. Erkekler için en popüler sakal uzatma yöntemlerinden biridir. Reçetesiz satılan Rogaine'i birçok eczaneden satın alabilirsin. Unutma ki yüzde değil başta saç çıkarması için formüle edilmiştir ve kullanımı FDA onaylı değildir.[16]
  • Minoksidili yutmak tehlikelidir bu yüzden ağzına yakın bölgelere Rogaine sürerken dikkatli ol. Sakal çıkartmak için Rogaine'i kullanmadan önce doktoruna başvur.[17]
  • Göz yanması veya tahrişi, kepek veya ciltte kaşıntı gibi yan etkiler görebilirsin.[18]
 2. 2
  Testosteron tedavisiyle ilgili olarak doktoruna başvur. Erkeklik cinsiyet hormonu olan testosteron, enjeksiyon yoluyla yerel uygulamalarla veya oral olarak alınabilir (ancak karaciğer üzerindeki olumsuz etkilerinden dolayı önerilmez). Düşük testosteron seviyeleri sakallardaki yetersiz büyümeden sorumlu olabilir.[19] En iyi sonuç için testosteron tedavisi dikkatlice ayarlanmalıdır. Çok fazla testosteron geri tepebilir hatta sakal çıkmasını engelleyebilir.[20]
  • Testosteron seviyen düşükse muhtemelen ereksiyon (sertleşme) bozukluğu ve kas kütlesinde azalma gibi başka belirtileri de olacaktır. Doktorun seviyenin gerçekten düşük olduğundan emin olmak için bazı testler yapmak isteyecektir. Sadece sakalını uzatmaya yönelik bir reçeteye güvenme.
  • Testosteron kullanmanın sonuç vermesi bir yıl kadar sürebilir.[21]
 3. 3
  Bir plastik cerrah ile görüş. Bazıları için doğa bonkör davranmaz ve ne denersen dene, yüzünde "istediğin" gibi sakal çıkmaz. Tüm bu yöntemler başarısız olursa bir plastik cerrahı saç derinden saç köklerini yüzüne naklederek yardımcı olabilir. Sakal ekimi çok başarılı olabilir ancak zaman ve para bakımından da maliyetli olabilir.
  • Bu genellikle ayakta tedavi şeklinde yapılır ve ciltte hafif bir tahrişe neden olur. İstediğin sonuçları alabilmen de bir ila iki yıl kadar uzun sürebilir.[22]
  • Sakal nakli konusunda aile hekiminden veya doktorundan güvendiği birini tavsiye etmesini iste. Baştan bir konsültasyon (muayene) yaptırarak süreçle ilgili kafana takılan soruları sor ve gerekli bilgileri al.
  Reklam

İpuçları

 • Top sakal, bıyık veya sakal ile nasıl görüneceğinden emin değilsen ve öğrenmek için beklemek istemiyorsan tiyatro malzemeleri satan bir dükkâna uğra. Oyuncular asırlardır yüzlerine takma sakal ve bıyık yapıştırıyor ve karar vermeden önce takma sakal ve bıyık deneyerek sen de nasıl görüneceğin hakkında fikir edinebilirsin.
 • Pek çok çözümde kayda değer bir sonuç görmen bir yıl kadar sürebilir.
 • Genetik yapının mükemmel bir alternatifi yoktur. Beslenmene dikkat etmen ve cildine sakal çıkarma ürünleri sürmen sana yardımcı olsa bile daha gür sakalının olacağının bir garantisi yoktur.
Reklam

Uyarılar

 • Hidrokortizon kreminin uzun süreli kullanımı; kabarma, cilt hasarı, cilt renginde açılma, alın, sırt, kol ve bacak gibi bölgelerde kıllanma gibi ciddi yan etkilere sebep olabilir.[23] [24]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Nasıl BronzlaşılırNasıl Bronzlaşılır?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Enfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi EdilirEnfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 44 kişi çalıştı. Bu makale 47.451 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 47.451 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam