Sakal ve Bıyık Nasıl Hızla Uzatılır?

Güçlü sakal ve bıyıkları herkes sever. Ancak bazı erkekler sakal uzatma konusunda diğerlerine göre daha çok zorlanırlar. Neyse ki doğru alışkanlıklar ve beslenmeyle kalın, erkeksi bir sakala sahip olmak mümkün olabilir!

Kısım 1 / 4:
Temel Yaşam Tarzı Çözümleri

 1. 1
  Yüzünü temiz ve nemli tut. Yağ, kir ve ölü deri, inanılmaz kalın bir engel oluşturarak sakal köklerinin çıkışını engelleyebilir. Yüzün sürekli olarak temiz olursa çok daha hızlı bir şekilde sakal uzatabilirsin.
  • Yüzünü ılık suyla ve hafif bir yüz temizleyicisiyle sabah ve akşam birer kez yıka. Hafif bir temizleyici normal sabuna göre daha çok önerilir; çünkü normal sabun yüzün için yıpratıcı olabilir ve tahrişe sebep olabilir.
  • Yüzünü ayrıca günün herhangi bir saatinde ter veya yağdan fark edilebilir şekilde kirlendiyse yıkamalısın.
  • Sakalın uzarken kaşınan kırmızılıklar oluşursa tahrişi hafifletmek için haftada iki ila üç kez kepek şampuanı kullanmayı dene.[1]
  • Ölü deri hücrelerini temizlemek için haftada bir kez deri dökücü bir yüz temizleyicisi kullan.
  • Yüzünü yıkadıktan sonra cildinin susuz kalmasını ve ölü hücrelerin oluşup sakal köklerini tıkamasını önlemek için nemlendirici yüz losyonu kullan.
 2. 2
  Jileti bir kenara bırak.[2] Popüler söylentilerin aksine tıraş olmak sakal köklerinin daha hızlı ve daha kalın şekilde uzamasını desteklemez. Aslında sakalının daha hızlı uzamasını sağlamak için yapabileceğin en iyi şeylerden biri kesmeden uzamasına izin vermektir.
  • Sakal, tıraş olduktan hemen sonra hızlıca uzar; ama bu uzama kısa bir süre sonra yavaşlar. Yani tıraştan kaynaklanan uzamanın bir önemi kalmaz.
  • Sakalının yeni uzadığı zaman biraz çirkin görünebileceğini unutma; bu yüzden işe gitmediğin veya herhangi bir sosyal etkinliğe katılmadığın bir zamanda başlaman önerilir.
 3. 3
  Sakal köklerini masaj yaparak uyar. Bu biraz alışılmadık gibi görünse de yüzüne yapacağın hafif bir masaj sakal köklerinin daha hızlı ve daha kalın bir şekilde uzamasını destekleyebilir. Yüzünü küçük dairesel hareketlerle ovala ve günde iki kez 10 ila 15 dakika boyunca yüzüne masaj yap.
  • Yüzünde sakal köklerini uyarmak istediğin yerlere hafifçe ama biraz da baskıyla masaj yap.
 4. 4
  Rahatla. Stres sakalları inceltir ve sakal, bıyık uzatmanı veya keçi sakalı bırakmanı zorlaştırır. Stresi mümkün olduğunca azaltmak sakalının uzama oranını büyük ölçüde artırabilir.[3]
  • Hem zihinsel hem de fiziksel stres bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve sakalının uzamasını sınırlayabilir.
  • Stresi ortadan tamamen kaldırmak neredeyse imkânsızdır; ama hayatındaki stresi azaltmak için bazı küçük adımlar atabilirsin. Endişeyi azaltmak için ilaç kullan veya egzersiz yap. Stresi azaltma yolları hakkında başkalarına da danışabilirsin.
 5. 5
  Bolca uyu. Yeterince dinlenmek vücudunun fonksiyonlarını korumanın anahtar unsurudur ki buna sakalın uzaması da dâhildir.
  • Uyku, vücudunun ölü hücreleri yenilediği bir zaman dilimidir ve sakal da uyku esnasında daha fazla uzamaya meyillidir. Geceleri altı saatten az uyursan hızlı bir şekilde sakal uzatmak hayal olur. En iyi sonucu almak için her gece en az 8 saat uyu.
 6. 6
  Düzenli olarak egzersiz yap. Uykuda olduğu gibi düzenli egzersiz yapmak da sakal uzaması da dâhil olmak üzere vücudunun fonksiyonlarını korumak için anahtar bir unsurdur. Kan dolaşımını artıran aerobik egzersize odaklan.
  • İyi bir kan dolaşımına sahip olmak metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olur. Diğer bir ifadeyle, aerobik egzersizle desteklenmiş iyi bir kan dolaşımına sahipsen yediğin, sakal uzamasını uyarabilecek olan tüm besinler yüzündeki sakal köklerine çok daha hızlı bir şekilde ulaşır.
  • Hafif ve orta dereceli aerobik egzersiz bile hiç yoktan iyidir. Her gün işten sonra 30 dakikalığına tempolu bir şekilde yürü veya daha iyi bir seçenek olarak koşuya çık.
 7. 7
  Sigarayı bırak. Sigara içmek vücudunun bağışıklık sistemini zayıflatır ve bağışıklık sistemin zayıf olursa vücudun sakal uzamasını elinden gelen en etkili şekilde sağlayamaz.
  • Nikotin vücudun besinleri özümseme kabiliyetini düşürür. Bunun sonucunda sakalın uzaması için gereken besinler işe yaraması için sakal köklerine yeterince iyi bir şekilde ulaşamaz.
  • Dahası nikotin damarları daraltır; bu da kanının ulaşması gereken yerlere ulaşmasını engeller.
  Reklam

Kısım 2 / 4:
Doğru Besinleri Almak

 1. 1
  Bolca protein ve doymuş yağ tüket.[4] Protein ve yağlar sağlıklı ve hızlı bir şekilde saç ve sakal uzatmak için anahtar unsurlardır.
  • Kıllar proteinden oluşur ve sağlıklı bir kıl yağlarla kaplanmıştır. Sonuç olarak sağlıklı, hızlı uzayan bir sakal veya bıyık hem proteine hem de yağa ihtiyaç duyar. Ek olarak protein ve yağlar testosteronu artırabilir ki bu da sakal uzamasında anahtar bir unsurdur.
  • Fasulye türleri ve balık protein için sağlıklı kaynaklardır ve bunlardan daha fazla tüketmek sakalını daha hızlı ve daha gür bir şekilde uzaması için uyarabilir.
  • Yumurta ve hayvansal yağlar etkili olabilir; ama fazla tüketilirse dolaşım problemleri yaratabilecekleri için bu yağların tüketimini sınırla.
 2. 2
  Tatlılardan uzak dur. Diğer yandan şeker de saçı gerçekten zayıflatabilir. Fazla şekerli olan yiyeceklerden çok fazla yemek sakalın uzamasını zorlaştırabilir.
  • Doğal şekerler meyvelerde ve süt ürünlerinde bulunur ve şeker, fırında pişmiş yiyecekler ve gazlı içeceklerdeki şekerlerden daha az zararlıdır.
 3. 3
  B-kompleks vitaminlerinden daha fazla al. Biotin olarak da bilinen B7 vitamini sakal uzatmaya çalışırken en önemli vitaminlerden biridir. Gerçi B5, B3 ve B9 vitaminleri de çok önemlidir.
  • Biotin kuru yemişlerde ve yumurta sarısında bulunur. Ancak biotinin etkili olabilmesi için onu sindirmen gerekir. Yüzüne sürmenin bir faydası olmaz. Biotini doğal yoldan alamıyorsan her gün biotin takviyesi al.
  • B5 ve B3 vitaminleri kan dolaşımını artırır ve tavuk, sığır eti, balık, yumurta sarısı, avokado, süt ve çoğu tahılda bulunur.
  • Folik asit olarak da bilinen B9 vitamini daha kalın bir sakal uzatma kabiliyetini doğrudan etkiler. Bu vitamin tahıllarda, kuru yemişlerde ve yapraklı yeşil sebzelerde bulunabilir.
 4. 4
  A, C ve E vitaminlerinin dengesini iyi sağla. Bu üç vitamin de sakalın büyümesi için gereken doğru şartları sağlamak için birlikte çalışır.
  • A vitamini sakal köklerini ve sebumunu korumana yardımcı olur. Havuçta, brokolide ve yapraklı yeşil sebzelerde bulunur.
  • C vitamini bağışıklık sistemini iyileştirir ve patates, turunçgiller, yeşil biber, domates ve yapraklı koyu yeşil sebzelerde bulunur.
  • E vitamini kan dolaşımını iyileştirir ve fasulye, kuru yemişler ve yapraklı sebzelerde bulunur.
 5. 5
  Bolca su iç. Vücudunun en iyi durumunda olmasını sağlamak için hiçbir zaman susuz kalmamalısın. Sakalının mümkün olan en hızlı şekilde uzaması, vücudun yalnızca en iyi durumundayken gerçekleşir.
  • Genel bir kural olarak günde ortalama 8 bardak (250’şer ml) su iç.
  Reklam

Kısım 3 / 4:
Evde Uygulanabilecek Topikal Çözümler

 1. 1
  Okaliptüs’ü dene. Okaliptüs’ün sakalların uzamasını artırdığı düşünülür; ama okaliptüs yağını muhtemelen cildine direkt olarak uygulamamalısın. Yağı bunun yerine suyla seyrelt veya bu bitkiyi içeren cilt bakım ürünleri kullan.[5]
  • Okaliptüs yağını dört ölçü su ve bir ölçü de okaliptüs olacak şekilde seyrelt. Karışımı cildine pamukla direkt olarak uygula ve cildinin emmesini bekle. Ancak cildin tahriş olursa karışımı yıka ve bir daha yüzüne sürme.
  • Okaliptüs içeren yüz temizleyicileri ve nemlendiricileri yağdan daha çok önerilir.
 2. 2
  Amla yağıyla hardal yapraklarını karıştır. Amla yağı, yüzündeki sakal köklerini kaplamak için kullanabileceğin en iyi doğal yağlardan biri olarak bilinir.
  • Çeyrek su bardağı (60 ml) Amla yağını 3 çorba kaşığı (45 ml) hardal yaprağı ile karıştır. Bu macunu yüzüne uygula ve yıkamadan önce 20 dakika cildinin macunu emmesini bekle.[6]
  • Kalan macun buzdolabında iki ila üç güne kadar saklanabilir.
  • Amla yağının yanı sıra jojoba ve üzüm çekirdeği yağları da sakal uzamasına yardımcı olan yağlardandır. Bu yağlar hardal yaprakları ile karıştırılmadan cilde direkt olarak sürülebilir.
 3. 3
  Çekilmiş tarçın ve misket limonu suyunu dene. Bu malzemeler, sakalın daha hızlı uzamasına yardımcı olması için cilde günde iki kez sürülmesi gereken ince bir macun oluşturmak için karıştırılabilir.
  • Bir çorba kaşığı (15 ml) çekilmiş tarçını 2 çorba kaşığı (30 ml) C vitamininden zengin misket limonu suyu ile karıştır. Karışımı yüzüne uygula ve 25-30 dakika sonra yıka.
  • Yüzün tahriş olursa karışımı sürmeyi hemen bırak.
 4. 4
  Biraz minoksidil kullan. Bu ilaç normalde saç uzamasını uyarmak için kullanılır; ama bazı ön bulgular sakal uzamasına da faydası olabileceğini gösteriyor.
  • Bir şişe minoksidil satın al. Şişeyi baş aşağı tut ve şişenin başlığına bastırarak köpüğün birazını parmaklarına akıt. Bu köpüğü yüzüne, sakalın hızlı uzaması gereken bölgelere yoğunlaşarak hafifçe sür.[7]
  • Bu solüsyonu genelde günde iki kez yarım kapak veya 1 mL olacak şekilde sürmelisin. Kazara doz aşımı yapmamak için etiketin üzerindeki yönergeleri oku.
  • Sakal uzatmak için minoksidil kullanmayı denemeden önce doktoruna danış.
  Reklam

Kısım 4 / 4:
Tıbbi Yardım

 1. 1
  Finasterid al. Ağızdan alınan bu ilaç normalde saç uzamasını uyarmak için kullanılır; ama minoksidilde olduğu gibi bazı bulgular sakal uzamasına da yardımcı olabileceğine işaret ediyor.
  • Bu ilaç testosteronunu yüzde 10 ila 20 oranında artırabilir; bu da vücut kıllarını ve sakalını artırır.[8]
  • Bu ilaç yalnızca reçete ile alınabilir. Kazara doz aşımı yapmamak için yönergeleri dikkatlice oku.
  • İlaç genelde günde bir kez tablet şeklinde alınır. İlacı her gün aşağı yukarı aynı zamanda almalısın.[9]
 2. 2
  Testosteron terapisi hakkında bilgi edin. Sakal uzatmakta gerçekten zorlanan erkekler bunun için gerekli testosterondan yoksun olabilirler. Dikkatlice yapılan bir testosteron terapisi bu sorunu çözmeye yardımcı olabilir.
  • Terapi genelde enjeksiyonlar veya topikal uygulamalarla yapılır. Ağız yoluyla yapılan tedaviler de vardır; ama bunlar karaciğerde hasara yol açabilir ve önerilmezler.
  • Testosteron tedavisini doktorunun dikkatlice takip etmesi gerekir. Bu hormonun çok fazla olması sakalının uzamasını daha da azaltabilir.
  • Bunun “hızlı” bir çözüm olmadığını unutma; çünkü testosteron terapisinin gerçekten işe yaraması tam bir yıl alabilir.
 3. 3
  Bir plastik cerrah ile görüş. Ümitlerini yitirdiysen ve daha basit çözümler işe yaramadıysa plastik cerrah, hızlı büyüyen kıl köklerinden birazını vücudunun diğer bölgelerinden yüzüne nakledebilir.
  • Tedavi basittir ve genelde ayakta yapılır. Cildinde hafif bir tahriş hissedebilirsin; ama bundan fazlasını hissetmezsin.
  • Ancak testosteron tedavisinde olduğu gibi bu da en hızlı çözüm değildir. Sakalın yeterince uzaması için tam iki yıl beklemen gerekebilir.
  Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Yüz temizleyici
 • Yüz nemlendirici
 • Deri döken temizleyici
 • Kepek şampuanı
 • Protein
 • Doymuş yağ
 • B-kompleks vitaminleri
 • A, C, ve E vitaminleri
 • Su
 • Okaliptüs
 • Amla yağı
 • Hardal yaprakları
 • Çekilmiş tarçın
 • Misket limonu suyu
 • Minoksidil
 • Finasterid

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 25 kişi çalıştı.
Bu sayfaya 50.716 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam