Ulysses S. Grant, Ernest Hemingway, Dr. Cornel West. Tarihte birçok sakallı ünlü var. Bunlardan en az birini tanıyor olmalısın. Yeni sakalını nasıl düzelteceğini ve onun bakımını nasıl yapacağını öğrenmenin yanı sıra, sakal bırakmanın ve yüz kıllarının uzamasını sağlamanın yolunu öğrenebilirsin. Sakaldan korkma.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Sakal Uzatmak

 1. 1
  Sakalların eşit bir şekilde çıkana kadar düzenli olarak tıraş ol. Sakal uzatmanın en kötü yolu, tıraş olmayı bırakmak veya tıraş olmaya hiç başlamamaktır. Bu durum, yüzünde hoş durmayan, düzensiz ve her biri farklı boyda kıllara ve ince sakallara neden olur. Eğer yüzündeki kıllar yüzünün her tarafında eşit bir şekilde uzamıyorsa, düzenli olarak tıraş olmaya devam et ve uzayana kadar sabret.
  • Eğer sakallarının düzgün bir şekilde uzayıp uzamadığından emin değilsen, tüm yüzünü tıraş et ve uzamayı gözlemle. Çenenin ucundaki kıllar, bıyıkların kadar hızlı uzuyor mu? Boynunun altı ile favorilerin aynı hızda uzuyor mu? Eğer öyleyse, sakal bırakmaya hazırsın demektir.[1]
  • Eğer sakalların eşit bir şekilde uzamıyorsa, süreci hızlandırmak ve sonunda sakallarının olabildiğince kalın olmasını sağlamak için yapabileceğin bazı şeyler var.
  • Genetiğin sakal bırakma yeteneğiyle yakın ilişkisi var. Bazı insanlar sakal bırakamaz.
 2. 2
  Sakallarının uzamasını hızlandırmak için testosteron seviyeni arttır. Eğer şu anda ergenlik dönemindeysen veya ergenlik döneminden çıkmış olmana rağmen henüz sakalların uzamaya başlamadıysa, testosteron seviyelerini uyarmak ve sakal uzamasını teşvik etmek için yapabileceğin bazı basit şeyler var. Bunun etkisi hızlı görülmeyebilir, ancak aşağıdakilerin bir kombinasyonunu uyguladığın takdirde sakalın uzayacaktır:
  • Egzersiz yap. Haftada birkaç kez yoğun antrenman, kardiyo ve biraz kuvvet antrenmanı yapmak, erkeklerde testosteron artışını teşvik ederek sakalların uzamasına yardımcı olur. Üç dakikalık bir ısınmadan sonra, 30 saniyelik tam kuvvet egzersizi ile birlikte açma/kapama hareketleri yap, ardından 90 saniye boyunca orta seviyede egzersiz yap. Bu döngüyü 7 kez tekrarla.
  • D Vitamini seviyeni arttır. Bunu bir gıda takviyesi alarak veya güneş ışığında dışarıda biraz daha fazla zaman harcayarak doğal yollarla yapabilirsin.
  • Son zamanlarda yayımlanan bazı araştırmalara göre, ashwagandha (hint ginsengi) erkeklerde testosteronu uyaran bir bitkidir. Aynı zamanda adaptojen olduğu da bilinir ve genellikle gıda takviyesi olarak satılır.
 3. 3
  Bu arada cildine de iyi bak. Sakalının uzamasını sağlamaya çalışırken, yüzündeki kılların eşit şekilde büyümesini ve iyi görünmesini engelleyen sorunları tespit etmek için cildine iyi bakman da önemlidir. Sakal bırakmaya karar vermeden önce, rosacea (gül hastalığı), sivilce veya kuruluk ile ilgili sorunların varsa bunları doktorunla konuş.
  • Düzenli bir şekilde tıraş olurken dermatoloğunla da görüş. Doktorunun önereceği reçeteli veya reçetesiz olarak alınabilen ilaçları sakallarını uzatmadan en az bir ay önce uygula.
  • Kıl köklerini sağlıklı tutmak ve uyarmak için yüzünü nemli tut. Cildini sağlıklı tutmak için doğal bir köpük temizleyici kullan.
 4. 4
  Taze bir tıraşla başla. Tıpkı resim yapmaya başlamak için temiz bir tuvale ihtiyacının olması gibi, sakal bırakmaya karar verdiğinde de temiz tıraşlı bir yüze ihtiyacın var. Sıfırdan başla, ilk önce sakallarını kısaltarak düzelt ve sonra da cildine yakın bir şekilde tıraş et. Bu, sakal bırakmaya başlarken her kılın mümkün olduğunca eşit bir şekilde uzamasını sağlayacak.
  • Bir berbere gidip sıcak tıraş yaptırmayı da bir düşün. Yüze en yakın ve en düzgün tıraş budur.
  • Tıraştan sonra yaklaşık dört hafta boyunca yüzünü düzenli olarak yıkamak ve cildine iyi bakmaktan başka hiçbir şey yapma. Yüz kılların normal bir şekilde uzamaya başlamalı.
 5. 5
  Sakal ilk çıkarken oluşabilecek kaşıntıyı yönet. Birçok erkek sakallarının kaşındırmasından dolayı sakal bırakmayı bırakır ve tıraş olmaya başlar. Kaşıntı hissinin, sonuçta sen bu duruma alışmadan, yaklaşık dört haftada sakallar biraz yumuşayınca geçeceğini bil.
  • Kılları yumuşatmak ve sakallarının çok fazla kaşındırmasını önlemek adına sakal köklerin için bir nemlendirici veya doğal bir sakal yağı kullan. Vücut kılları uzarken her zaman kaşıntı olsa da, bunu bir şekilde kontrol etmek mümkün. Sakal bakımı hakkında daha fazla bilgi için üçüncü bölümü oku.
 6. 6
  Sabırlı ol. Herkesin sakalı farklı hızda uzar. Bazı erkeklerin sakallarının çıkması biraz zaman alır, bazılarının ise sabah tıraşı ile akşam duşu arasında sakalları çıkar. Hangi yaşta ve olgunlukta olursan ol, sabırlı olmak ve sakalın kendi hızında uzamasını beklemek önemlidir.
  • Bazı erkekler için sakal bırakma iki veya üç haftada gerçekleşebilirken, diğerleri için gerçek sonuçların alınması birkaç ay sürebilir.
 7. 7
  İstediğin zaman uzat. Birçok kişi kışın soğuktan korunmak amacıyla sakal bırakmayı sever. Ayrıca sıcak havada sakalların rahatsız etmesi gibi yaygın bir yanılgı vardır. Aslında sakallar UV güneş ışınlarından korunmaya yardımcı olur ve sıcak havalarda yüzdeki teri hapseder. Bu ter damlacıkları buharlaşırken serinlemeye sebep olur.[2] Sakallarla ilişkili kaşıntı sıcak havalarda çok arzu edilen bir durum olmasa da, bunalmana sebep olacak bir şey de değildir.
  • Sakalların, tozları yakalayarak astım ataklarından ve üst solunum yolu enfeksiyonlarından korumaya yardımcı olmak, yüze gelen rüzgarı kırmak ve soğuk havalardan korumak da dâhil olmak üzere sağlığa birçok faydası bulunur.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Sakala Stil ve Şekil Vermek

 1. 1
  Sakalını her 5-10 günde bir sakal düzeltici ile düzelt. İlk büyüme sürecini bekledikten sonra, sakalının istediğin uzunlukta olmasını sağladığında, onu düzeltmeye ve şekillendirmeye başlaman önemlidir. Erkeklerin çoğu, sakalın uzama hızına ve istenilen sakal tarzına bağlı olarak sakalları yaklaşık her iki haftada bir düzeltmelidir.
  • Eğer Gandalf tarzı bir sakala sahip olmak istiyorsan da yine, bir sakal düzeltici veya makas kullanarak sakalının eşit bir şekilde uzamasını sağlamak için şekillendirme ve düzeltme yapman iyi olur.
  • Eğer çok kısa bir sakal istiyorsan ve özellikle de kalın kıllara sahipsen, sakalını daha düzenli bir şekilde, her iki veya üç günde bir, düzeltmen gerekebilir.
  • Boyun kıllarını daima çene çizgine yakın ya da boynun boyunca iyi göründüğünü düşündüğün herhangi bir seviyede tut. Boynundaki kılları kesmezsen mağara adamı gibi görünebilirsin.[3]
 2. 2
  Sakal düzeltme makinesi kullan. Her ne kadar uzun sakalları berber makasıyla düzeltmek mümkün olsa da, bir elektrikli düzeltici veya en azından normal bir saç kesme aleti olmadan sakalını düzeltmen oldukça zordur. Bunlar arasındaki tek fark tarakların ve aletin kendisinin büyüklüğüdür.
  • Eğer daha kısa bir sakal istiyorsan veya sakal uzatmanın ilk aylarında isen normal sakal düzeltici kullan. Kalın sakallar için ise daha güçlü bir makine kullanmayı dene.
  • Sakal düzelticiyi ilk kez kullanırken kılları çok fazla kısaltmak yaygın olarak yapılan bir hatadır. Eğer uzun bir sakalın varsa, tıraş etmeden önce sakalını düzelticiyle kısalt. Böylece makinenin nasıl çalıştığını ve sana en uygun ayarın ne olduğunu öğrenebilirsin. İlk önce en uzun ayarla başla. Sonra dilersen daha fazla kısaltabilirsin, ancak kılları kestikten sonra geri yerine koyamazsın.
 3. 3
  Yüzüne uygun bir sakal stili seç. Sakalını şekillendirmenin birçok yolu var. Ancak yapacağın seçim, yüzüne ve kişisel tarzına uygun olmalı. Eğer sana yakışıyorsa devam et. Eğer dolgun yanaklara sahipsen, yanları daha kısa tutmayı planla. Eğer dar bir yüze sahipsen, yüzünü dolgun göstermek için sakalını biraz uzun tutabilirsin.
  • Yanak çizgisine karar ver. Sakalın yanaklarında ne kadar yükseğe çıkması gerektiğini seçmen gerekir. Çoğu insan bu bölgeyi doğal büyümeye bırakır, ancak eğer sakalların elmacık kemiklerine kadar ulaşıyorsa üst kısımları kesmelisin.
 4. 4
  Eğer mümkünse, düzelticinin konik ayarını kullan. Düzelticilerin çoğunda sakalı düz bir şekilde kesmeye olanak tanıyan ve tarak ayarını değiştirmek zorunda kalmadan boyna doğru sivrilen bir konik ayar bulunur. Güzel ve temiz bir görünüm için yanaklarında, boynunda ve çenende bu ayarı kullanabilirsin.
 5. 5
  Alışık olmadık sakal şekillerini değerlendir. Eğer daha karmaşık bir sakal stili istiyorsan, tarzın için birçok seçenek mevcut. Aşağıdaki sakal stillerinden herhangi birini dene:
  • Keçi sakal yanaklardaki kılların kesilip, çene ve bıyık bölgesinin bırakıldığı modeldir.
  • Kalem ucu sakalı, bıyık ve çene çizgisi boyunca sadece ince bir sakal bırakmaya denir. Bu, genellikle çok kısa saça sahip veya kel kişilere yakışan bir tarzdır.
  • Firavun sakalı tipik olarak çene hariç her yerin tıraş edildiği ve çenenin uzamaya bırakıldığı modeldir. Sakal büyüdükçe örülebilir veya boncuk takılabilir.
  • Büyücü sakalı veya Amerikan İç Savaşı tipi sakalların uzaması biraz zaman alır. Esas olarak sakalın mümkün olduğu kadar uzamaya bırakılıp, boynun ve bıyık bölgesinin dudakları açmak için periyodik olarak kesilmesiyle yapılır.[4]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Sakal Bakımı

 1. 1
  Sakalını düzeltmeden önce nemlendirici bir şampuanla temizle. Kılların yumuşadığından ve birbirine dolanmadığından emin olmak için sakalını temizken kesmen önemlidir. Sakalını banyoda ılık su ve sabunla yıka.
  • Cildinin nasıl tepki gösterdiğine bağlı olarak, saç şampuanı veya özel sakal şampuanı da kullanabilirsin. Ancak duşta yüzü yıkamak için tercih edilen sabunu kullanmak da çoğu erkek için normaldir.
  • Uzun sakallara sahip insanlar özel şampuanları tercih edebilirler. Bunlar, diğer temizleme ürünlerinden ve bazı şampuanlardan daha az kalıntı bırakır.
 2. 2
  Sakalını düzenli olarak tara. Sakal düzeltme makinelerinin çoğu sakal tarakları ile birlikte gelir. Ayrıca sakallarını taramak için saçında kullandığın fırça veya tarağı da kullanabilir ve sakalının yüzüne yakıştığından ve düzgün durduğundan emin olmak için ihtiyatlı bir şekilde aşağı doğru tarayabilirsin. Bu aynı zamanda, tıraş olman gerekip gerekmediğini görmenin de iyi bir yoludur.
  • Sakallara bazen "yiyecek yakalayıcısı" denmesinin bir nedeni var. Özellikle de sakallar uzunsa, arasında yiyecek, giysi lifi ve diğer çöplerin sıkışıp kalması mümkündür. Sakallarının bir kuş yuvasına dönüşmemesi için onu düzenli olarak tara.
 3. 3
  Günlük olarak nemlendir. Eğer hassas bir cildin varsa, sakal bırakmaya başlamadan önce birkaç nemlendirici kullanmayı dene ve sakalını uzattıktan sonra da alttaki derinin ve kıl köklerinin sağlıklı kalmasını sağlamak için yüzünü nemlendirmeye devam et. Sağlıklı bir şekilde sakal uzatabilmek için sağlıklı bir temele sahip olman gerekir.
  • Lubriderm ve diğer losyon markaları, yüzde kullanmak ve cildin kurumasını önlemek için mükemmeldir.
 4. 4
  Kaşıntı veya kuruluk ile mücadele etmek için "sakal yağı" kullanmayı dene. Sakallı erkekler bunu çok yaygın olarak kullanmasalar da, piyasada parlak, nemli ve temiz bir görünüm elde etmek için temiz sakalları tararken kullanılabilen çeşitli sakal yağları bulunur. Bu yağlar hem arzu edilen görünümü elde etmede, hem de kaşıntı problemi olan ve hassas bir cilde sahip erkekleri rahatlatmada yardımcı olabilir.
  • Tarak üzerine küçük bir damla yağ damlat ve sakalını normal bir şekilde taramadan önce tarağı yağla. Yağı sakala eşit bir şekilde dağıtmanın en iyi yolu budur.
  • Hindistan cevizi yağı sakallar için mükemmeldir ve tamamen doğal bir üründür.
  Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Yüz nemlendiricisi
 • Sakal yağı
 • Sakal düzeltme aleti
 • Makas
 • Şampuan
 • Tarak

Bununla İlgili wikiHow'lar

Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Nasıl BronzlaşılırNasıl Bronzlaşılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Enfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi EdilirEnfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Timmy Yanchun
Ortak yazarlar :
Profesyonel Berber
Bu makaledeki ortak yazarlar Timmy Yanchun. Timmy Yanchun Profesyonel bir Berber ve Svelte Barbershop + Essentials’ın ortak kurucusudur. Svelte Barbershop + Essentials erkek saç, sakal, cilt ve tıraş ürünleri konusunda uzman, ilk açıldığı yer Beverly Hills, Kaliforniya’daki SLS Hotel olmakla birlikte şu anda Los Angeles’da üç şubesi bulunan bir erkek bakım firmasıdır. Timmy 13 yaşından bu yana saç kesmektedir ve 6 berber dükkanından ilkini 18 yaşında açmıştır. Evde berber kalitesinde tıraşlar için dünyanın ilk kablosuz sıcak köpük makinesi, yeni faaliyete girmiş olan LTHR markasının da ortak kurucusudur. Timmy ve Svelte GQ, Men's Fitness ve Hypebeast’de yer almıştır. Bu makale 13.881 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 13.881 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam