Bazı erkekler doğuştan şanslıdır çünkü sakalları hızlı uzar. Bazılarının ise sakalı yavaş uzar ya da seyrektir. Sakalının uzama hızı çoğunlukla genetik yapıya bağlıdır ama sakalının çabuk uzamasını istiyorsan uzama hızını ve gürlüğünü en üst düzeye çıkarmanın birkaç ipucu var. Hızlı sakal uzatmak için yüzünü temizleyerek, nemlendirerek ve ölü deriyi soyarak bakım yapmalı, sakalın uzamasını sağlayan biyotin ve başka vitamin takviyeleri almalı, sakalın uzamaya başlayınca da kendi haline bırakmalısın.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Yüzüne Bakım Yapmak

 1. 1
  Haftada bir kez cildini ölü derilerden arındır. Özellikle erkekler için hazırlanmış bir peeling ürünü kullan. Cildi ölü deri hücrelerinden arındırmak, yeni kılların uzamasını tetikleyecektir.
  • Peeling maskesi uygula. Ürünü yüzüne sür ve durulamadan önce belli bir süre, genellikle on ila otuz dakika bekle.
 2. 2
  Cildini temiz tut. Yüzünü her sabah ve her akşam ılık suyla ve hafif bir temizleyiciyle yıka. Temiz cilt, kısa tüylerin uzamasını sağlar.
 3. 3
  Okaliptüs içeren bir krem veya nemlendirici kullan. Okaliptüs içeren ürünler, sakalın daha hızlı uzamasına yardımcı olur.
 4. 4
  Pul pul olmuş ya da kuru deriden kurtul. Nemlendirilen cilt, kılların daha hızlı çıkması için daha iyi bir ortam oluşturur, bu da sakalın uzamasını sağlar.
 5. 5
  Yüzünde kıl dönmesi olup olmadığını kontrol et. Yüzünde kıl dönmesi varsa sakalların eşit olarak uzamaz.
 6. 6
  Yeterince dinlen. Uyku, hasar görmüş cilt hücrelerinin kendilerini onarmasına yardım eder ve sakalın uzamasını teşvik eder.
 7. 7
  Stresi sağlıklı yollarla kontrol altına al. Stresten uzak olduğunda sakalın daha hızlı uzar. Birçok güzellik ve sağlık uzmanı, kılların stresten etkilendiğini düşünüyor.
 8. 8
  Stresi kontrol altına almak ve hızlı sakal bırakmak için egzersiz yapmayı dene. Egzersiz kan dolaşımını iyileştirir, bu da kılların uzamasını sağlar.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Vitamin ve Takviyeler Almak

 1. 1
  Her gün biyotin al. Bu besin takviyesi, kıl ve tırnak uzamasını arttırmasıyla bilinir.
  • Sakalının daha hızlı uzaması için günde 2,5 mg biyotin al. Biyotin çoğunlukla eczanelerden ya da sağlık ürünleri mağazalarından satın alabileceğin takviyelerin içinde bulunur.
 2. 2
  Beslenmene ve bakım ürünlerine B vitamini ekle. Özellikle B1, B6 ve B12 vitaminleri, kılların hızlı uzamasında faydalıdır.
 3. 3
  Beslenmendeki protein miktarını arttır. Ette, balıkta, yumurtada ve kabuklu yemişlerde bulunan protein, kılların daha hızlı uzamasını sağlar.
 4. 4
  Meyve ve sebzeye önem ver. Vücutta gerekli besin maddeleri olmadan kıllar uzamaz. Meyve ve sebzelerde, kılların hızlı uzaması için gerekli olan vitamin ve mineraller bulunur.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Sakalı Kendi Haline Bırakmak

 1. 1
  Sakalını düzeltme ve şekil verme isteğine karşı koy. Sakalının hızlı uzamasını istiyorsan, uzama aşamasında sakalını elleme. Sakalın dört ila altı hafta içinde tamamen çıktıktan sonra istediğin gibi şekil verme şansın olacak.
 2. 2
  Düzenli olarak tıraş olmanın, kılların daha gür ve daha hızlı çıkmasını sağladığına inanma. Bunu destekleyen bilimsel bir delil yok. Sakalını tıraş etmek, daha hızlı uzamasını sağlamaz, aksine yüzündeki kıl miktarını azaltır.
 3. 3
  Uzayan kılların sert olacağını bil. Kılların aynı hızda uzamayacağı için yüzün kaşınabilir ve hassaslaşabilir.
  • Yüzünde kaşıntı ya da kızarıklık olursa doktora, sakal bırakırken yüzüne hidrokortizonlu krem kullanıp kullanamayacağını sor. Bu, kaşıntıyı geçirecektir. Ama, yüze uygulandığında olumsuz yan etkileri de olabilir, o yüzden yalnızca doktor tavsiyesi ve denetimiyle kullan.[1]
 4. 4
  Hepsi bu kadar.
  Reklam

İpuçları

 • Sabırlı ve kararlı olman gerektiğini unutma. Sakalının daha hızlı uzamasını destekleyebilirsin ama genetik yapın, sakalının uzama hızında büyük bir rol oynar. Erkek akrabalarının sakallarına bak; bu sana ne beklemen gerektiği konusunda yardımcı olacaktır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 50 kişi çalıştı. Bu makale 72.421 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 72.421 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam