Sakız ile balon şişirmek çocuklar ve gönlü çocuk kalanlar için çok sevilen bir eğlencedir. Balon şişirmek sakız çiğnemeyi çok eğlenceli bir hâle getirebilir. Balon şişirmek o kadar da zor değil. Başarının anahtarı uygun nefes tekniğini ve sakızı ağzınla nasıl idare edeceğini öğrenmekten geçer. Bunu herkes yapabilir. Gerekli olan tek şey biraz pratik ve teknik.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Sakızı Çiğnemek

 1. 1
  Sakız satın al... Eğer sakızın yoksa balon yapamazsın. Hemen her bakkaldan sakız satın alabilirsin. Çiğnemek için satılan küçük sakızlar balon şişirmek için kullanılabilir. Ancak bunlar balon şişirmek için özel üretilmiş sakızlar kadar büyük olmazlar ve genellikle çok kolay patlarlar. Başlangıç olarak Bubblicious veya Falım gibi bir paket sakız seç. Genel olarak paketin üzerinde bir balon resmi varsa bu iyi bir seçim demektir.
  • Bazı sakızlar daha yapışkan olur ve bu durum sakız patladığı zaman yüzünden çıkarmayı zorlaştırır. Genellikle bir balon şişirmeden önce bu sakızları biraz daha uzun süre çiğnersen o zaman çok yapışkan olmazlar.
  • Daha az şekerli olan sakızlar balon şişirmek için genelde daha güçlü bir sakız bazına sahiptir. Sakız bazları sakızın esnekliğini artıran uzun bir molekül içerir. Doğru miktarda olduğunda balon şişirmek için en iyi dokuyu sağlar.[1]
  • Eski sakızlardan uzak dur. Sakızın bayatsa daha kuru, çiğnenmesi daha zor ve balon şişirmek açısından elverişsiz olacaktır. En iyi sonuç için taze sakız kullan.
 2. 2
  Başlangıç için bir adet veya tek bir şerit sakız çiğne. Daha fazla sakız demek mutlaka daha fazla balon demek değildir. Bu aşamada sadece bir balonu nasıl şişireceğini öğreniyorsun. Bu nedenle ağzındaki sakız miktarında aşırıya kaçırmak istemezsin. Tek parça sakızı aç ve ağzına at.
 3. 3
  Sakız yumuşak ve pürüzsüz olana kadar çiğne. Ağzının içerisinde dolaştır. İçindeki lezzet ve şeker kristallerinin çoğu kaybolana ve sakız çok esnek olana dek (yumuşak ve kolayca bükülebilir) çiğne. Sabırlı ol çünkü bu birkaç dakika sürebilir.
  • Çok uzun süre bekleme. Uzun süre çiğnendiğinde, belki yarım saat sonra, sakız bozulur. Sonuçta daha sert ve kırılgan bir hâle gelir ve işe yaramaz.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Balon Yapmak

 1. 1
  Sakızı dilinle yuvarlayarak bir top hâline getir. Top şeklini vermeye çalışırken sakızı yerinde sabitlemek için damağını kullan. Mükemmel bir daire şeklinde olması gerekmiyor. Sakızın sadece sıkıştırılmış bir balyaya benzemesi yeterli.
  • Bu sakız topunu ön dişlerinin tam arkasına oturacak şekilde hareket ettir. Topu küçük ve düz bir daire şeklinde düzleştirmek için dilini kullan. Düzleştirmeye yardımcı olması için dişlerinin arka kısmını kullan ve sakız topunu onlara doğru it.
 2. 2
  Dilini düzleşmiş sakızdan geçir. Dişlerini hafifçe aç. Dilin ağzından çıkana ve üzeri ince ve gerilmiş bir sakız tabakasıyla kaplanana kadar dışarı uzat. Çok nazik olmalısın yoksa dilinle balonu delebilirsin. Eğer bu olursa sakızı tekrar top şekline sokup baştan başla. Denemeye devam et çünkü bu adım biraz zor olabilir.
  • Sakızın ucunun doğru konumda olduğunu görebilmen için bir aynanın önünde pratik yap.
 3. 3
  Dilinin etrafındaki sakız cebinin içine nefes ver.[2] Havanın sakızın içini doldurmaya başladığını ve sakızı ağzından balon şeklinde itmeye başladığını hissedene dek hafifçe üfle.
  • Birçok insan içeriden daha derin nefes almak yerine dudaklarından üfleyerek hata yapar. Dudak nefesi adamakıllı bir balon oluşturacak kadar güçlü olmadığından daha fazla enerji verdiğinden emin ol. Havayı sakızın içine itmek için münasip yöntem kuvvetli bir iç çekmek gibidir. Havayı itmek ve nefes vermek için diyaframını kullan.
 4. 4
  Dilini sakız katmanının arasından çıkar. Hava basıncı sakızı genişletmeye başladığı zaman dilini sakızdan çıkartabilirsin. Dişlerinin kenarları sakızı yerinde tutmaya yardımcı olacaktır. Sakızı gitgide genişletirken sabit ve yavaşça üflemeye devam et.
  • Ağzını açık tut. Dilini çıkardıktan sonra dudaklarını kapatma dürtüsüne karşı diren. Ağzını açık tutmak sana havayı içeri itmek için daha geniş bir alan sağlayacaktır.
 5. 5
  Mümkün olduğu kadar veya balon patlayana dek üflemeye devam et. Yavaş ve eşit nefesler kullan. Böyle yapmak sakızına genişlemesi için süre tanır. Patlatmadan ne kadar büyük bir balon yapabileceğini gör.
  • En büyük balonlar için balonları kapalı alanda şişir. Rüzgâr ve sıcak veya soğuk havadan uzak dur. Soğuk hava ve rüzgâr balonunu erken patlatabilirken sıcak hava ise onu çok esnek hâle getirebilir.
 6. 6
  Balonu kapat. Balonu kapatmak için dudaklarını hafifçe birbirine bastır. Böyle yapmak balonun daha fazla hava alıp istenenden daha büyük olmasını veya balondaki havanın kaçmasını önler.
  • Balonun yüzünde patlamasını önlemek istiyorsan balonu ağzına geri çekebilir ve dilinle patlatabilirsin.
 7. 7
  Pratik yap, pratik yap, pratik yap. İlk birkaç denemeyi başaramayabilirsin ama tüm bunlar eğlencenin bir parçası. Başarana ve nasıl bir duygu olduğunu öğrenene kadar denemeye devam et. Balon şişirmek çene, ağız ve diyaframın için biraz alışma süresi gerektirebilir. Pratik yaparak kaslarını güçlendirirsin ve süreç daha kolay bir hâle gelir.
  Reklam

İpuçları

 • Balon şişirmeden önce dudaklarını biraz ıslatırsan balon patladığında sakız dudaklarına yapışmaz.
 • Her zaman sakızın yumuşak olduğundan emin ol ve ağzında uzun süre tutma çünkü bu durum balon şişirmeyi zorlaştırır.
 • Taze sakız kullan. Eskiyse at gitsin.
 • Balonun kenarında patlatmana engel olan delikler varsa sakızın kenarlarını tut.
Reklam

Uyarılar

 • Sakızını yutma. Birçok sakız bazı plastik, balmumu ve kauçuktan yapılmıştır. Bu yüzden işin bittiğinde her zaman sakızını at. Ve sokağa atma çöpe at
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Sakız

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavla Nasıl OynanırTavla Nasıl Oynanır?
Twerk Nasıl Yapılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Spotify'dan Şarkı Nasıl İndirilirSpotify'dan Şarkı Nasıl İndirilir?
Gözler Nasıl KızartılırGözler Nasıl Kızartılır?
Nasıl Yalandan AğlanırNasıl Yalandan Ağlanır?
Anime veya Manga Suratları Nasıl ÇizilirAnime veya Manga Suratları Nasıl Çizilir?
Tel Tokayla Kilit Nasıl Açılır?
Gri Renk Nasıl Elde Edilir?
Nasıl Güzel Şarkı SöylenirNasıl Güzel Şarkı Söylenir?
Nasıl Dans EdilirNasıl Dans Edilir?
Kırmızı Renk Nasıl Elde Edilir?
Bilgisayar Başında Nasıl İyi Vakit GeçirilirBilgisayar Başında Nasıl İyi Vakit Geçirilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 34.041 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sanat ve Eğlence
Bu sayfaya 34.041 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam