Levi's kotları çok rağbet gören kıyafetlerdir ve modele ve yıla bağlı olarak, genellikle nostalji pazarında çok yüksek bir fiyata satılabilir. Maalesef bu, kotların kopyalandığı, gerçekmiş gibi pazarlandığı ve dikkatsiz, şüphe duymayan müşterilere satıldığı anlamına geliyor. Kotunu ister resmi bir satıcıdan ister ikinci elden ister lisanssız bir satıcıdan almış ol yeni kot pantolonunun orijinal olup olmadığını anlamak için uyarı işaretlerini kontrol etmek her zaman iyi bir fikir olabilir!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Kot Pantolonun Arkasındaki Kırmızı Etiketi Kontrol Etmek

 1. 1
  Kotunun sağ arka cebindeki kırmızı Levi's etiketini bul. Bu kırmızı etiket, hemen hemen tüm Levi's pantolonlarında mevcuttur ve tüm dünyada iyi tanınan bir simge hâline gelmiştir. Bu, Levi’s Jeans'in orijinal mi sahte mi olduğunu anlamak için iyi bir başlangıç noktasıdır.
  • Tüm orijinal pantolonlarda bu etiket vardır, ancak birkaç kot pantolon tarzında etiket yeşil, sarı veya beyaz gibi farklı bir renkte olabilir.
 2. 2
  Etiketin etrafındaki dikişin düzgün ve tutarlı olduğundan emin ol. Dikişler düzgün değilse veya daha önce sökülmüş gibi görünüyorsa bu sahte bir pantolon olabilir. Pek çok sahte üretici, normal kotların dikişlerini söker ve orijinal Levi's gibi görünmesini sağlamak için etiket diker.
 3. 3
  Levi's kotlarında nadiren büyük E bulunur.[1]  Ancak, Levi’s'ın resmi İnternet sitesindeki bazı kot pantolon ve gömleklerde görülebileceği gibi, bazı yeni ürünlerde büyük E harfi [2] bulunmaktadır .
  • Her 100 pantolondan 1'inde Levi's simgesi yerine sadece ‘tescilli marka' bulunur. Bunun nedeni, makinedeki şeridi değiştirmeleri ve bir etiketin üzerinden Levi's yazısı dikilmeden geçmeleri gerekmesidir.[3]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Levi’s’ın Bel Kısmını Tanımak

 1. 1
  Bel kısmının arkasında yüksek kaliteli deri yama var mı bak. Bu deri yama, orijinal bir ürünü tanımlamanın başka bir yoludur ve diğer Levi's kot pantolonlarının çoğu ile tutarlı olacaktır. Bazı içerikler değişebilir ancak hepsi çok benzer özelliklere sahip olacaktır.
  • Deri yamanın rengi tüm Levi's pantolonlarında aynıdır. Yama çok soluk veya çok koyu olmaz ve etiket, yıkama sırasında solmaz.
 2. 2
  Yama tasarımında herhangi bir hata var mı kontrol et. Orijinal bir Levi’s'ın modeli/tarzı, bel ve bacak ölçüleri her zaman siyah renklerde basılır. Bunun nedeni, önce stok etiketini yapmaları, ardından bu ayrıntıları her bir kot pantolonun üzerine basmalarıdır. Merkezden uzak etiketler veya yazım hataları da pantolonun sahte olduğunu gösterir.[4]
  • Yamanın tasarımı yıllar içinde değişiklik gösterdi; bu nedenle yamanı başka bir yamayla karşılaştırıyorsan aynı zaman dilimine ait olduklarından emin ol.
 3. 3
  Yamanın dokusunu ve yumuşaklığını hisset. Orijinal bir yamanın malzemesi biraz dokulu olur ve yumuşak, yıpranmış bir his verir. Materyal çok pürüzsüz veya çok sert olmamalıdır. Pek çok sahte üretici ucuz deri veya benzer bir malzeme kullanır. Yama kaplanmış gibi geliyorsa veya plastiksi bir his veriyorsa bu, kotunun sahte olduğunu gösterebilir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Detayları İncelemek

 1. 1
  Üst düğme ayrıntılarını ve işaretlerini kontrol et. Tüm Levi’s’larda bulunan üst düğme, zamanla aşınmayan veya solmayan, iyi işlenmiş bir bakır veya gümüş düğme olacaktır.[5]  Düğmenin tasarımı yıllar içinde birkaç kez değişmiş olsa da orijinal bir düğmenin ön yüzünde her zaman "LEVI STRAUSS & CO" kabartması olacaktır. Ayrıca üst düğmenin arkasına damgalanmış 3 veya 4 basamaklı bir numara (kod) olacaktır. Üst düğmedeki bu numara, kot pantolonun iç kısmındaki beyaz bakım etiketindeki bir numara ile eşleştirilebilir. Numarayı bulamazsan bu, pantolonun sahte olduğunu gösterir.
  • Modern tarzlarda bu genellikle 3 veya 4 basamaklı bir numaradır ancak eski Levi's pantolonlarında bazen farklı olabilir.[6]
 2. 2
  Kotun genel kalitesini kontrol et. Levi's, kalite kontrol konusunda çok yüksek bir standarda sahiptir. Dikişte veya metallerden herhangi birinde hata varsa pantolon sahtedir veya inceleme için Levi's'a iade edilmesi gerekebilir.
 3. 3
  Perçinlerin tümünde şirketin baş harflerinin bulunduğundan emin ol. Hem içte hem de dıştaki perçinlerin tümünde 'LS & CO. SF' yazar. Bu, Levi Strauss and Co. San Francisco'nun kısaltmasıdır. Perçinler boşsa veya farklıysa pantolonun sahte olabilir.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Sahte Levi’s Satın Almaktan Kaçınmak

 1. 1
  Yakınındaki mağazalar için Levi's İnternet sitesini kontrol et. Levi's İnternet sitesinde resmi tedarikçilerinin ve outlet mağazalarının bir listesi olur. Kotlarının %100 orijinal olmasını sağlamanın en iyi yolu budur.[7]  Kotlarını lisanssız bir mağazadan satın alırsan bunlar gerçek Levi's olmayabilir.
 2. 2
  İnternet’teki satıcıları, meşru bir tedarikçi olup olmadıklarını kontrol etmek için araştır. Birçok sahte Levi's İnternet üzerinden satılıyor. Kot pantolonunu İnternet’ten satın almayı planlıyorsan biraz araştırma yap ve İnternet’teki mağazaların incelemelerini kontrol et. Bu, İnternet mağazasının güvenilir olup olmadığı konusunda iyi bir bulgu olacaktır.
  • Yalnızca iyi incelemelerini gösteren veya incelemeleri otomatik oluşturulmuş gibi görünen mağazalara dikkat et.[8]
 3. 3
  Gerçek olamayacak kadar iyi fiyatlara dikkat et. Pek çok mağazada indirim olabilir, ancak gerçek olamayacak kadar iyi bir fiyata 'Orijinal' Levi's kot bulursan bu şüphe uyandırabilir.[9]  Önce istediğin tarzı araştırmak iyi bir fikirdir, böylece aşağı yukarı ne kadar para vereceğini bilirsin. Tabii ki fiyat mağazadan mağazaya değişebilir, ancak hepsi aynı aralıkta olmalıdır.
 4. 4
  İkinci el satın aldığında orijinal fişi al. Kot pantolonunu ikinci el olarak, İnternet’ten, indirim çadırından veya market gibi yerlerden satın alıyorsan orijinal fişi iste. Pek çok insanda fiş bulunmayacak olsa da bu, kotun lisanslı bir satıcıdan alındığından ve orijinal olduğundan emin olmanın iyi bir yolu olabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Levi's Jeans'in 150 yıldır hizmet verdiğini unutma. Yıllar boyunca kot pantolonlarda çok fazla değişiklik oldu, bu yüzden hepsinde aynı işaretler bulunmaz. Her tarzın istisnaları vardır, bu yüzden kontrol ederken dikkatli ol ve pantolonun orijinal olup olmadığına karar vermeden önce Levi's tarzını araştırdığından emin ol.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 5.727 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 5.727 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam