Okuldan ya da işten mi kaçıyorsun? Sürpriz bir parti ya da akşam yemeği planlamak için sevgilini kandırman mı gerekiyor? Bir tiyatro oyununda hasta birini mi canlandırıyorsun? Yoksa amacın tembellik yapmak istediğin için günün geri kalanında dinlenmek mi? Hasta taklidi yapmayı bilmek işe yarayabilir. Ancak şunu da unutma ki, sende varmış gibi bir hastalığın belirtilerinin taklidini yapmak, özellikle de COVİD-19 pandemisi gibi ciddi bir genel sağlık krizi varken iyi bir fikir değildir. Diğerlerini gerçekten korkutabilir ya da üzebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Karaktere Bürünmek

 1. 1
  Hangi hastalığı taklit edeceğine karar ver. Genelde başkalarının seni hastaneye ya da doktora götürmeyeceği kadar önemsiz ama seni önemli sorumluluklarını yerine getirmekten alıkoyabilecek türden bir şey iyi olur. Soğuk algınlığı, ateşinin çıkması ya da 24 saatlik bir hastalık iyi seçeneklerdir. Taklit edeceğin belirtileri iyice bil ve performansını sırf bunlarla sınırla. Eğer birçok ilgisiz belirti sergilersen işler planladığın gibi gitmeyecektir.
 2. 2
  Hasta taklidi yapacağın günden bir gün önce belirtilerden yakınmaya başla. Eğer pazartesi günü okula gitmeyip evde kalmak istiyorsan pazar günü yorgun ve hâlsiz görün. Kendini iyi hissetmediğini ya da başının hafifçe ağrıdığını söyle. Çok fazla bir şey yeme ve erken yat. Böylece daha ciddi belirtiler gösterdiğinde daha inandırıcı olacaksın.
 3. 3
  Hafızanı zorla. Daha önce de hastalandın ve insanlar bunun farkına vardılar. Bunun nasıl olduğunu, insanların sen hastayken en çok neyin farkına vardığını düşün. Bu belirtileri yaratmaya ve aynı duyguyu yansıtmaya çalış. Yepyeni bir hastalıkla başa çıkmaktansa daha önce geçirdiğin bir hastalığın tekrarlandığına insanları ikna etmek çok daha kolaydır.
 4. 4
  Yüzünü solgunlaştır. Yeşil tonlu kapatıcın varsa solgun görünmek için bunu alnına ve yanaklarına sür. Suratını yeşile boyama, sadece teninin rengini hafifçe değiştir. Eğer faydası olacaksa biraz pudra ya da un da sürebilirsin.
  • Etkili biçimde makyaj yapmayı bildiğinden emin ol. Eğer makyaj yaptığın belli oluyorsa yakayı kesinlikle ele verirsin.
  • Eğer makyaj yapacaksan kimsenin sana dokunmasına izin verme. Biri elini yüzüne sürer de o kişinin eline kapatıcı bulaşırsa foyan ortaya çıkar.
 5. 5
  Dengen bozulmuş ve başın dönmüş gibi yap. Kısa ve yavaş adımlarla yürü. Yataktan ya da oturduğun iskemleden hızlı kalkma. Çalışma masanda doğrulduğunda dengeni yitirirmiş gibi yap ve dengeni "sağlamak" için bir elinle tutun.
  • Baş dönmesinin nasıl bir şey olduğunu hatırlamak için, tek başına kaldığın bir zamanda başın dönene kadar kendi etrafında dön. Bunun nasıl bir his olduğunu, nasıl hareket ettiğini gözlemle. Başkalarının önündeyken bu davranışını tekrarla ama aşırıya kaçmadan.
 6. 6
  Huzursuz gibi davran. Hasta insanlar kendilerini çok iyi hissetmezler, o yüzden de fazlaca şakalaşıp gülüşmezler. İnsanlara dengesi bozulmuş ve "kendi içine kapanmış" izlenimi ver. Eğer hastalanınca huysuzlaşan biriysen huysuzluk yap. Normalde sevdiğin şeylerden zevk almıyormuş gibi davran. Normalde sinemaya bayılıyorsan ve sinemaya gitme teklifi aldıysan bunu geri çevir.
 7. 7
  Hâlsiz davran. İmkânın varsa yatakta kal. Hastayken yatıp bolca uyuma isteği doğal bir tepkidir. Bu, hastalıkla savaşıp iyileşmek için vücudunun kendisine zaman kazandırma yöntemidir. Ara sıra başını öne eğ veya çalışma masana koy. Fırsat bulunca en yakındaki divana kıvrılıp yat.
  • Yatakta, battaniyelerin altındayken bile titriyormuş gibi yap.
 8. 8
  Hastalandığın için üzgün gibi davran. Gerçekten hasta olmak hoş bir şey değildir ve birçok şeyden geri kalırsın. Kaçırmak zorunda kaldığın aktiviteler için insanlara keşke gelebilseydim de ve yol açabileceğin rahatsızlık için özür dile. Evde kalacağına seviniyor gibi görünme. Yorgun bir tavırla "tamam" diye mırıldan ve uyumaya geri dönecek gibi yap.
 9. 9
  Ansızın iyileşme. Eğer insanları hasta olduğuna başarıyla inandırdıysan izin kullandıktan sonraki gün %100 düzelmiş olursan şüpheleneceklerdir. Eğer ebeveynlerin evde kalmana izin verirse okul saatleri sona ermeden hemen neşelenmeye ve atlayıp zıplamaya başlama.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Ateşi Çıkmış Numarası Yapmak

 1. 1
  Yüzünün sıcak ve terli görünmesini sağla. Ateş çıkması klasik bir hastalık numarasıdır çünkü bu, genelde hastalığın bulaşıcı olduğunu akla getirir ve genelde en iyi tedavi de yatıp dinlenmektir. Ateşi çıkan insanların genelde yüzleri ve alınları sıcaktır ama kendileri üşürler. Yüzüne ateşi çıkmış izlenimi kazandırmak için yapabileceğin bir dizi şey var.
  • Saçını ıslatmadan sıcak suyla duş al.
  • Yüzüne saç kurutma makinesiyle sıcak hava üfle
  • Terli görünmek için yüzünü ıslat.
  • Kimse görmeden yüzünü bir ısıtma pediyle ya da sıcak su torbasıyla birkaç dakika ısıt.
  • Yüzünü ellerinle sertçe ovuştur.
  • Başın yatağın kenarından aşağı sarkacak biçimde sırt üstü yat ki tüm kan başına toplansın.
 2. 2
  Kat kat giyin ve battaniyeye sarın. Bunlar seni terletecektir ama insanlar senin üşüdüğünü sanacaktır. Ne kadar sarınırsan sarın titriyormuş gibi yap. Soğuk soğuk terler dökmek soğuk algınlığının ya da ateş yükselmesinin önemli bir belirtisidir.
 3. 3
  Termometreye müdahale et. Eğer ebeveynin ya da hemşire seni ağzında termometreyle yalnız bırakırsa sıcaklığı yapay yoldan yükseltmek için yapabileceğin birkaç şey var. Öncelikle dereceyi çok yükseltme. Sonucun sahte olduğu ya hemen anlaşılır ya da tehlikeli bir dereceye çıktığı için seni doktora ya da hastaneye götürürler.[1]
  • Termometreyi ağzına almadan önce sıcak su iç.
  • Termometreyi bir saniyeliğine sıcak bir ampule değdir.
  • Termometreyi metal ucundan tutup şiddetli biçimde salla. Bu, cıvayı termometrenin yüksek dereceli kısmına doğru itecektir. Elbette bu yöntem dijital termometrelerde işe yaramaz.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Miden Bozulmuş Gibi Yapmak

 1. 1
  İştahın kapanmış gibi yap. Tabaktaki yemeğinle oyna ve normalde bayıldığın yemekleri bile bitirme.
 2. 2
  Ara sıra mideni ovuştur. Bunu yaparken rahatsız bir yüz ifadesi de takın. Başlarda bir şey demen gerekmiyor ama birisi sana neyin olduğunu sorarsa midenden söz et.
 3. 3
  Yanında bir kap ya da kova bulundur. Hiç kullanmasan bile bu, kusmak üzere olduğun mesajını verir. Arada bir kovayı eline al ve ansızın mide bulantısına tutulmuş gibi huzursuz bir şekilde içine bak.
 4. 4
  Banyoda bolca zaman geçir. Midesi bozulan insanlar kustukları ya da ishal oldukları için tuvalete sıkça girer ve uzun süre içeride kalırlar. Bunu gösteriye dönüştürmen gerekmiyor ama bir saat içinde birkaç kez aceleyle tuvalete gitmen kesinlikle fark edilecektir.
 5. 5
  Kusarmış gibi yap. Banyoya koş ve yüksek sesle öğür, sonra klozete bir bardak dolusu suyu boca edip sifonu çek. Bunu birkaç kez tekrarla, sonra "elini yüzünü yıkamak" için bir dakika bekleyip berbat görünerek dışarı çık.
  • Çoğu zaman insanlar seni kusarken görmek istemeyecektir, o yüzden bu ses performansı yeterli olur. Ayrıca sahte kusmuk yapıp kusma taklidi sırasında klozete dökebilirsin.
  • Çorba içiyorsan ağzına al ve yutmuş gibi yap. Sonra birden hepsi ağzına gelmiş gibi yanaklarını şişir ve banyoya koşup klozete tükür.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
Sahte Soğuk Algınlığı veya Grip Belirtisi Yapmak

 1. 1
  Sadece ağzından nefes al. Burnun akmıyorsa akıyormuş gibi yapmak çok zordur ama burnun tıkalıymış gibi yapabilirsin. Sadece ağzından nefes al ve biraz daha yavaş konuş. Ara sıra kısa kısa burnunu çek.
 2. 2
  Titre ve donuyormuş gibi yap. Kat kat giyin ve birkaç kat battaniyenin altına girip kıvrıl. Vücudunun soğuk olduğu izlenimi yaratmak için buz gibi suyla duş al.
 3. 3
  Öksürme ya da hapşırma numarası yap. Bu, riskli bir hareket. Eğer ikna edici şekilde yapamazsan bu ikisinden birisi aslında hasta olmadığının anlaşılmasına yol açabilir. Öksürük taklidi aksırık taklidinden kesinlikle daha kolaydır ama dikkatli değilsen bu ses bile yapmacık gelebilir.[2]
  • Karabiber koklayarak kendini aksırtabilirsin. Biraz el becerisi için kazağının koluna karabiber serpiştir ve burnunu siliyormuş gibi yap. Sonra karabiberi içine çekerek seni aksırtmasını sağla.
 4. 4
  Gözlerini sulandırmak için alt göz kapaklarının üstüne çok az miktarda diş macunu sürebilirsin. Gözüne yakın olmasına ama gözüne girmemesine dikkat et. Diş macunu üç dakika kadar kalsın ki gözlerinin yanıyor gibi olduğunu hisset.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
Telefonda Hastalık Taklidi Yapmak

 1. 1
  Sesini değiştir. İş yerinden izin almak için patronunu araman gerekiyorsa şüphe çekmemek için sesini de buna göre değiştirmen gerekir.
  • Biraz daha yavaş konuş. Cümlelerinin ortasında ara sıra durakla. Hemen yanıt verme. Unutma ki hasta ve hâlsizsin.
  • Burnun tıkalı gibi yapmak için ağzından nefes al ve ver.
 2. 2
  Hastalığının bulaşıcı olduğundan söz et. Kendini nasıl hissettiğin patronun umurunda olmayabilir ama diğer iş arkadaşlarına hastalık bulaştırman öyle değildir. Hastalığı bir başkasından kaptığını düşündüğünü söyle. Öksürdüğünü, hapşırdığını ve burnunun çeşme gibi aktığını söyle.
 3. 3
  Öksür ya da hapşır. Bunu telefona doğru yapma. Gerçek hayatta öyle bir şey yapmazsın, değil mi? Telefonu kendinden makul bir mesafede tutarak gürültülü biçimde öksür ya da aksır. Sonra özür dileyip konuşmaya devam et.
 4. 4
  Kusma seslerini taklit et. Klozetin yanına oturup içine bir ya da iki büyük su bardağı dolusu su dök. Gerçekten kusuyormuş gibi ses çıkarmak istiyorsan konuşmanın ortasında dur, öğürüp gargara yaparmışçasına bir ses çıkar ve suyu dök. Bu, kusma sesini taklit etmeni sağlayacaktır.
 5. 5
  Abartma. Şüphe uyandırmanın en kolay yolu aşırıya kaçmaktır. Çok fazla detay vermeden bir günlük izin koparabilirsen kendi ördüğün yalan ağına dolanma ihtimalin düşer.
  Reklam

İpuçları

 • Evde kalman konusunu ebeveynlerinin açmasını bekle. Konuyu onlar açarsa şansın senin sormana kıyasla çok daha yüksek olur.
 • Bunu sık sık yapma; bir noktada insanlar kuşkulanacaktır.
 • Deodorant sürmek, saçını ya da dişini fırçalamak gibi basit şeyleri yapmayı ihmal et.
 • Mideni bozmak istiyorsan her zamankinden yarım saat erken uyan ve üç ila dört diş sarımsak ye.
 • Otorite figürleriyle az ama öz konuşmak en iyisidir. Patronuna hasta olduğun için izin almak istediğini söyleyebilirsen o sormadıkça hiçbir detaya girme. Yalanların ne kadar karmaşıksa tökezleyip kendini ele vermen o kadar olasıdır.
 • Yüzünün kızarmış görünmesi işe yarayabilir. Bunu özellikle de yanaklarına bolca allık sürerek başarabilirsin.
 • Hasta numarası yaptığın tarihlerin, bahanelerin ve buna başvurma sebeplerinin bir listesini tut. Başka insanların farkına varabileceği bariz bir tekrar olmaması için uğraş.
 • Miden bozulmuş gibi yapacaksan yakında bir kova ya da çöp kutusu bulundur. Etkiyi artırmak için ara sıra doğrul ve kusmak üzereymişsin gibi kovaya uzan.
 • Ebeveynlerinle konuşurken seni zar zor anlayabilecekleri kısık ya da alçak bir ses kullan.
 • Bilgisayar oyunu oynamak gibi hareketli etkinliklerden kaçın. Unutma ki hastasın, o yüzden buna enerjin yok.
 • Numaran ne kadar iyi giderse gitsin, ailenin seni doktora götürmesine izin verme. Parayı bu şekilde sokağa atmak doğru değildir. Sadece "Bakalım kendimi nasıl hissedeceğim," de.
 • Evde perişan bir hâlde dolaş. Bunun için omuzlarını düşür, biraz kamburunu çıkar ve yüz kaslarını gevşet ki gözlerin ve ağzın aşağı sarksın.
 • Hasta numarası yaptığını hiç kimseye söyleme. Bunu ağızlarından kaçırabilirler ve sırrın açığa çıkabilir.
Reklam

Uyarılar

 • Eğer evde kalacaksan ebeveynlerin gittikten sonra bile bir süre kalkıp bir şeyler yapma. Bir ihtimal evde bir şey unuttukları ya da seni yoklamak istedikleri için geri dönebilirler.
 • "Yalancı çoban" olmaktan kaçın. İnsanlar senin hasta taklidi yaptığını anlarlarsa gerçekten hasta olduğun ve onların yardımına ihtiyaç duyduğun zaman seni ciddiye almayabilirler.
 • Sadece taklit ettiğin belirtiler için hiçbir ilaç alma. Bu, tehlikeli olabilir. Eğer bir hap söz konusuysa yutarmış gibi yap ve kimse bakmazken çıkarıp at.
 • Özellikle de okuldayken utanç verici sahte belirtiler sergileme. Öksürük, ateş yükselmesi ve kusmada sorun yok ama insanlara ishal olduğunu söylersen seninle hiç kibar olmayan biçimde alay edebilirler.
 • COVID-19 pandemisi gibi genel bir sağlık krizi sırasında hastalık taklidi yapmaktan kaçın. Önemli değil gibi görünebilir ama bu diğerlerini gerçekten korkutabilir ya da üzebilir.
 • Bu sayfayı tarayıcı geçmişinden sil. Eğer araştırma ve planlama izlerine rastlarlarsa yalanını kesinlikle yüzüne vururlar.
 • Gerekenden daha çok sayıda belirti taklidi yapma. Örneğin hem ishal numarası yapıp hem de numaradan öksürme.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Parmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl AnlaşılırParmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl Anlaşılır?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 239 kişi çalıştı. Bu makale 10.454 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 10.454 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam