Bu wikiHow makalesi ile asıl hesabın dışında sahte bir Facebook hesabını nasıl oluşturabileceğini öğreneceksin. Sahte bir Facebook hesabı oluşturmak aslında kolaydır. Zor kısım, hesabı inandırıcı hâle getirme kısmıdır. Oluşturacağın profilin ayrıntılarına karar verdikten sonra bilgisayarda Facebook İnternet sitesini kullanarak veya iPhone'da ya da Android'de Facebook mobil uygulamasını kullanarak profili oluşturabilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
İnandırıcı Bir Sahte Hesap Oluşturmak

 1. 1
  Yeni bir e-posta hesabı oluştur. Sahte profilin için mevcut kullandığın bir kişisel e-posta adresini kullanmamalısın. Bunun yerine, yalnızca sahte hesabın için kullanacağın yeni bir e-posta adresi oluştur.
  • Seninle iletişim kurabilecek herhangi bir hizmette sahte e-postanı kullanmaktan kaçın (örneğin bir banka hesabı veya bir abonelik hizmeti için giriş bilgileri).
  • Normal Facebook hesabında kullandığından farklı bir e-posta hizmeti kullan. Örneğin mevcut hesabında Gmail kullanıyorsan sahte hesap için Yahoo veya Outlook adresi oluştur.
  • E-posta adresinin inandırıcı olduğundan emin ol; kusursuz olmak için Facebook'ta kullanmayı planladığın sahte e-posta adresindekiyle aynı adı kullan. Facebook'un oluşturduğun hesabın sahte olduğundan şüphelenmek için herhangi bir nedeni olursa senden oluşturduğun hesap adıyla eşleşen fotoğraflı bir kimlik yüklemeni isteyebilir. [1]
 2. 2
  Bir kimlik belirle. Facebook'ta çok fazla kişisel bilgi girmene gerek yok ama aklında bulundurman gereken birkaç şey var:
  • Beğeniler ve ilgi alanları - Sahte isminin ilgilendiği şeylerin bir listesini hazırla. Hobiler, günlük aktiviteler ve en sevdiğin eğlenceler aklında olmalı.
  • Doğum tarihi - Tahmini yaşına göre bir doğum tarihi seç. Bu, profiline eklemeyi seçtiğin beğenilere ve ilgi alanlarına bağlı olarak değişecektir.
  • Ad - Dikkat çekmemesi için yaygın kullanılan ancak şüphe uyandıracak kadar da yaygın olmayan bir ad seç. Yaygın sahte adlardan kaçın (örneğin "Ali Aslan"). Buraya eklediğin "doğum yılında" popüler olan bir ad seçmeyi düşün.
 3. 3
  "Az ama öz" kuralını anla. Fotoğraflar, ilgi alanları ve mevcut uygun bir konum gibi hiç kimsenin doğrulayamayacağı inandırıcı ayrıntılar eklemek iyidir ama bunu yaparken aşırıya kaçma. İnsanların yanlış olduğunu doğrulayabilecekleri ayrıntıların eklenmesi, profilinin güvenilirliğine gölge düşürecek ve sonuçta profilinin sahte olduğu anlaşılacaktır.
  • Örneğin, birinin bir okula veya iş yerine aslında gidip gitmediğini tespit etmek oldukça kolay olduğundan hesabına belirli bir okul veya iş yeri ekleme.
  • Profilinin detayları ne kadar belirsiz olursa o kadar inandırıcı olacaktır.
 4. 4
  Senin ve sahte profilin arasındaki benzerlikleri sınırla. Sahte profilinin mevcut konumu, yaşı, adı, ilgi alanları, işi vb. gerçek profilinden önemli düzeyde farklı olmalıdır. Ek olarak, insanlarla etkileşime girme biçimin de farklı olmalıdır.
  • Örneğin, gerçek hesabında doğru dil bilgisi ve noktalama işaretleri kullanıyorsan sahte profilinde zayıf dil bilgisi veya büyük harf kullanmayı dene.
  • Yaşın ve ilgi alanların gibi şeylerin başkaları tarafından doğrulanması imkânsızdır. Bu yüzden yakalanma korkusu olmadan bunları rahatça uydurabilirsin.
  • Ayrıca sahte profiline tanıdığın kişilerden bir veya iki kişiden fazla eklemekten kaçınmak isteyeceksindir. Belirli bir yerde veya etkinlikte (örneğin bir üniversite) bulunmasaydın tanışmamış olacağın iki kişiyi sakın ekleme.
 5. 5
  Gerçek fotoğraflar kullan. Google’dan fotoğraf alırsan içeriği çaldığından kesinlikle yakalanabilirsin. Bu nedenle profiline orijinal fotoğraflar çekip yüklemen gerekir. Bu fotoğrafların mevcut konumunu açığa çıkaracak herhangi bir tanımlayıcı özelliği olmadığından emin ol.
  • Örneğin şehrindeki bir sokak resmi yerine genel görünümlü bir çayır resmi yükleyebilirsin.
  • Eğer birisi profilini ya da fotoğraflarını sahte olarak bildirirse sen kimliğini fotoğraflı bir kimlik belgesi ile doğrulayana kadar Facebook hesabını askıya alabilir.
 6. 6
  Gerçek yüzünü göstermekten kaçın. Doğal olarak, kimsenin gerçek yüzünü sahte hesapla ilişkilendirmesini istemezsin. Dolayısıyla kendi fotoğraflarını paylaşmaktan kaçın.
  • Bu, arkadaşlarının ve ailenin fotoğrafları için de geçerlidir.
  • Birçok insan evcil hayvanlarının resimlerini kullanır (veya senin durumunda başkasının evcil hayvanı). Bu nedenle gerçek yüzünü göstermeyi reddetmen şüphe uyandırmaz.
 7. 7
  Arkadaş ekle. Profilinde hiç kimse yoksa sahte profilinin ne kadar ikna edici olduğunun bir önemi yoktur. O yüzden biraz arkadaş ekle! Profilinde yaşadığını belirttiğin şehirden, eklediğin gruplardan veya ilgi alanlarından kişiler eklemeye çalış.
  • Sahte hesabınla insanları taciz etmenin, bunun yanlış olması dışında, hesabının askıya alınmasına neden olabileceğini unutma.
 8. 8
  Sayfaları beğen. Profilinin muhtemel bir şekilde beğenebileceği sayfaların yanındaki Beğen butonuna tıkladığında bu sayfalar, profilindeki "Beğeniler" kısmına eklenir. Bu, profiline daha fazla derinlik katmanın kolay bir yoludur.
 9. 9
  Göster, söyleme. İnsanlar kişilikleri ve diğer sıradan konular gibi şeyler hakkında nadiren konuşurlar. Profilinle ilgili boşlukları doldurma umuduyla kendin hakkındaki gerçekleri açıkça belirtmen, arkadaş listendeki kişiler için yalnızca olumsuz bulgu işlevini görecektir.
  • Bunun yerine, profilinin "Hakkında" bölümüne bilgi ekleyerek, sayfaları beğenerek, ilgi alanlarını güncelleyerek vb. kişiliğin hakkında bir şeyler gösterebilirsin.
 10. 10
  Diğerleriyle yaptığın Messenger konuşmalarını sınırla. Bu, "az ama öz" kuralının geçerli olduğu başka bir durumdur. Kendin veya yaptıkların hakkında ne kadar fazla konuşmak zorunda kalırsan başka bir kullanıcının senin hesabının sahte olduğunu keşfetmesi o kadar kolay olacaktır. Başka bir Facebook kullanıcısı ile kesinlikle özel olarak görüşmen gerekmiyorsa Messenger'ı hiç kullanmamayı düşün.
  • Messenger kullanıyorsan paylaşımlarında kullandığın dil bilgisine ve diğer iletişim yöntemlerine bağlı kalmayı unutma (örneğin paylaşımlarda normal, resmî olmayan dil bilgisi kullanıyorsan Messenger’da da aynı şekilde kullan).
 11. 11
  Aktif kal. Facebook'u kullanan çoğu kişi gün boyunca hesaplarında çoğunlukla aktiftir. Bu nedenle arkadaş eklediğinden, içerikleri beğendiğinden, bir sürede bir yükleme yaptığından, iş ya da iletişim bilgilerini güncellediğinden emin ol.
  • Gerçek profilinden çıkmak zorunda kalmadan sahte profiline giriş yapmak için tarayıcının gizli modunu kullanabilirsin.
  • Sahte Facebook hesabına bir süre mola vermek istiyorsan "Bir süreliğine tatilde olacağım." gibi bir durum paylaşmayı düşün. Hatta bir sonraki oturum açışında "tatilinden" bir fotoğraf bile yükleyebilirsin.
  • Arada bir yaşamsal hadiseler paylaşmak, güncellemelerine güvenilirlik kazandıracaktır. Örneğin işinde bir yılını doldurduğuna dair bir yıl dönümü paylaşımı yapabilirsin.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Masaüstü Bilgisayarda

 1. 1
  Facebook'u aç. https://www.facebook.com/ adresine git. Daha önce giriş yaptıysan Haber Kaynağı açılır.
  • Facebook'a giriş yapmadıysan "Adınızı ve soyadınızı girin" adımına geç.
 2. 2
 3. 3
  Çıkış Yap seçeneğine tıkla. Bu seçeneği açılır menünün alt tarafında göreceksin. Artık profilinden çıkış yapmış olman gerekir.
 4. 4
  Yeni Hesap Oluştur üzerine tıkla. Bu, giriş yapma alanlarının altındaki yeşil butondur.
 5. 5
  Bir ad ve soyad gir. Sahte hesabının ilk adını "Ad" metin alanına yaz, sonra "Soyadı" alanına sahte soyadını yaz.
 6. 6
  Sahte e-posta adresini ekle. Bunu "Cep telefonu numarası veya e-posta" alanına yaz, ardından aşağıdaki "E-posta adresini tekrar girin" alanına tekrar gir.
 7. 7
  Bir şifre gir. Kullanmak istediğin şifreyi "Yeni şifre" metin alanına yaz.
 8. 8
  Doğum gününü ayarla. Gün açılan kutusunu tıkla ve takma adının doğduğu günü seç, ardından bu adımı ay ve yıl açılan kutuları için tekrarla.
 9. 9
  Bir cinsiyet seç. "Kaydol" bölümünün alt tarafının yakınındaki Erkek, Kadın veya bri adıl seçmek ya da seçtiğin isteğe bağlı cinsiyeti girmek için Özel kutusunu işaretle.
 10. 10
  Kaydol butonuna tıkla. Bu, "Kaydol" bölümünün altındaki yeşil renkli butondur. Tıkladığında Facebook profilin oluşturulur.
 11. 11
  E-posta adresini doğrula. Profili oluşturmak için kullandığın sahte e-posta adresini aç, Facebook'tan gelen "XXXXX, Facebook onay kodunuzdur" e-postasına tıkla ve e-postadaki Hesabınızı Onaylayın butonuna tıkla. Tıkladığında hesabın doğrulanır. Artık sahte profilini oluşturmaya başlayabilirsin.
  • İstenirse hesabını oluşturmaya başlamadan önce Facebook'dan gelen e-postanın konu satırında listelenen beş basamaklı kodu gir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Mobil Cihazda

 1. 1
  Facebook'u aç. Facebook uygulamasının mavi bir kutu içinde beyaz "F" harfi olan simgesine dokun. Daha önce giriş yaptıysan Haber Kaynağı açılır.
  • Facebook'a giriş yapmadıysan Facebook'a Kaydol adımına geç.
 2. 2
  butonuna dokun. Bu, ekranın ya sağ alt köşesindedir (iPhone/iPad) ya da sağ üst köşesindedir (Android).[2]
 3. 3
  Aşağı kaydır ve Çıkış Yap butonuna dokun. Bu, menünün alt tarafındadır.
 4. 4
  Facebook'a Kaydol butonuna dokun. Bu, ekranın alt tarafındaki bir bağlantıdır. Dokunduğunda hesap oluşturma işlemi başlar.
 5. 5
  Başla butonuna dokun. Bu, açılır pencerenin ortasındaki mavi butondur.
 6. 6
  Sahte adını ve soyadını ekle. "Adın" alanına dokun, profilinin sahte adını yaz ve sonra "Soyadın" alanına dokunup soyadını yaz.
 7. 7
  Doğum gününü ayarla ve Devam Et'i seç. Profilinin sahte doğum tarihi için gün, ay ve yıl seç.
 8. 8
  Bir cinsiyet seç ve Sonraki üzerine tıkla. Kadın veya Erkek seçeneğine dokun. Facebook profilin bunu seçtikten sonra oluşturulacak.
 9. 9
  E-posta adresini kullan üzerine dokun. Bir mobil numara girmen istendiğinde, e-posta giriş alanına değiştirmek için aşağıdaki bu seçeneğe dokun.
 10. 10
  Sahte e-posta adresini gir ve Sonraki üzerine dokun . "E-posta adresini gir" metin alanına dokun, ardından kullanmak istediğin e-posta adresini gir.
 11. 11
  Bir şifre oluştur ve Sonraki üzerine tıkla. "Şifre" metin alanına dokunup kullanmak istediğin şifreyi yaz.
  • Doğrulama kodu girmen istenirse Facebook hesabını oluşturmak için kullandığın e-posta adresini aç, Facebook'tan gelen e-postanın konu satırında kodu ara ve Facebook'taki alana kodu gir.
  Reklam

İpuçları

 • Sahte kimliğinle başka sosyal medya hesapları (örneğin Twitter, Tumblr, Instagram, YouTube) oluşturmayı ve bu hesapları kullanmayı düşün. Profilin güvenilirliğini artırmak için bunları Facebook hesabına bağlayabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Sahte hesabını insanları taciz etmek veya dolandırmak için kullanmak yasa dışıdır ve hem Facebook ile ilgili olarak hem de yasal açıdan sonuçlara neden olabilir.
 • Facebook'un kullanım koşullarına göre sadece bir Facebook hesabı kullanmana izin verilir ve gerçek adını kullanman gerekir. Eğer Facebook sahte bir hesabın olduğunu bulursa hesabın yasaklanabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Nicole Levine, MFA
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Nicole Levine, MFA. Nicole Levine, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Teknik dokümantasyon oluşturma ve önde gelen internet sitesi barındırma ve yazılım şirketlerindeki destek ekiplerini yönetme alanlarında 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Nicole ayrıca Portland Eyalet Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık alanında Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesine sahiptir ve farklı kurumlarda kompozisyon, bilim kurgu yazarlığı ve ev yapımı dergi (zin) hazırlama dersleri vermektedir. Bu makale 46.326 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 46.326 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam