Facebook bir milyardan fazla insandan oluşan bir sosyal ağ oluşturdu. Bu insanların bazıları, aslında insanların yararını düşünmüyor. Bu insanlar seni bilgi edinmek, kimlik bilgilerini çalmak ve hatta itibarını yok etmek için arayıp bulabilirler. Bunlar gibi avcılara karşı nasıl korunursun? Bu makalede Facebook'ta kendini ve aileni korumanın birkaç yolunu öğreneceksin. Okumaya devam et!

Adımlar

 1. 1
  Sahte bir hesabı ayırt etmenin neden önemli olduğunu bil. Birincisi ve en önemlisi, sahte hesabı olan biri -adeta tanım gereği- bir dolandırıcıdır. Bu güruha kapılmadıkça onları hayatında istemezsin.
  • Kendilerini bir arkadaş olarak veya duygusal bir ilişki kişisi olarak gösterseler de seninle arkadaşlık kurmadaki tek amaçları, bir akıl oyunu kadar zararsız olabilir veya para, mal ve mülk gibi çok daha büyük şeylerin peşinde olabilirler.
  • Sahtekâr, başkalarını kandırabilmek için kullanabileceği kimlik bilgilerini veya değerli bilgilerini çalmak amacıyla sana tuzak kuruyor olabilir.
 2. 2
  Yabancılarla konuşma. En azından tanımadığın ve meşru, doğrulanabilir yollarla seninle bağlantısı olmayan insanlardan gelen arkadaşlık isteklerini kabul etmeden önce iki kez düşün. Emin değilsen şunları yap:
  • Ona soru sor: Neden senin arkadaşın olmayı istiyor? Seni nasıl buldu? Ortak arkadaşlarınız kimler? Onun adına tıklayarak herhangi bir ortak arkadaşınız olup olmadığını görebilirsin. Ortak arkadaşınız varsa o arkadaşınla iletişime geç. Ortak arkadaşınız yoksa bu önemli bir tehlike işaretidir.
 3. 3
  Küçük bir dedektiflik yap. En azından eğlenceli olabilir. Ayrıca, sözüm ona "arkadaşının" gerçekten bir bela olduğunu da öğrenebilirsin. İzini sürmen gereken bazı şeyler şunlardır:
 4. 4
  Profili dikkatlice oku. Orada yazanlar bir anlam ifade ediyor mu yoksa gerçekten inanılması güç ifadeler mi?
  • Örneğin, belki genç bir kişinin fotoğrafı vardır ve bu kişinin profesör veya CEO olduğu iddia edilmiştir. Abartı, normal "kendini başarılı göstermekten" daha fazlası gibi mi ve tamamen mantıksız mı geliyor? Bu konuda kendi duyularına güven. Sonuçta, o kişinin söylediği bazı şeylerin kanıtını bile isteyebilirsin. Ne de olsa sana yaklaşıyor. Meşru olduğundan emin olmak için her hakka sahipsin.
 5. 5
  Profil fotoğrafını kontrol et. Sadece bir tane mi fotoğraf var? Fazlasıyla mükemmel mi yoksa herhangi bir şekilde üzerinde oynanmış gibi mi görünüyor? Bu fotoğrafı daha önce görmüş olabilir misin? İyi bir fotoğraf -ya da üzerinde oynama yapılmış bir fotoğraf- olumsuz bir işaret olmayabilir ama hiç kimsenin bulamayacağını düşünerek, Google’da çekici bir fotoğraf için arama yapmış olabilir. Bunu dene:
 6. 6
  Sonuç verip vermeyeceğini anlamak için adını İnternet'te ara. Ad sıradan bir ad ise bu, pek işe yaramaz. Ancak sıra dışı bir ad ise bazı ilginç sonuçlar olabilir.
  • Sıradan bir adı varsa yaşadığı yer, yaklaşık yaşı veya profilinden alabileceğin diğer bilgiler gibi başka bilgiler ekle.
  • Bir yerde etiketlenmiş mi? Gerçek bir kişi, Facebook paylaşımlarının bir parçası olarak genellikle orada ya da burada etiketlenir.
 7. 7
  Arkadaşlarına bak. Arkadaşları yurt dışından mı yoksa yurt içinden mi? Arkadaşlar ne kadar yurt içinden olursa kişinin gerçek olma ihtimali o kadar yüksek olur. Arkadaş listesinde yurt dışından çok kişi varsa ama yurt içinden çok az kişi varsa ya da hiç yoksa işte o zaman şüphelenmeye başla.
  • Yurt içinden arkadaşının olmaması, muhatap olduğun bu kişinin gerçek bir insan olmadığı, sahte bir hesap olduğu hissini verir. Bu genellikle çekici bir genç kadın gibi davranan insanlar tarafından kullanılır. Bu kişiler genellikle "Resmini gördüm ve hoş görünüyorsun." gibi bir cümle ile iletişime geçer.
 8. 8
  İsteği engelle. Birisi hakkında iyi şeyler hissetmiyorsan çok basit bir çözüm var: yalnızca arkadaşlık isteğini reddetme, onu tamamen engelle.
  • Onun Facebook'taki adına tıkla ve Zaman Tüneli'ne git. Sağda, kapak fotoğrafının altında bulunan Mesaj ayarlarına tıkla:
  • Seninle iletişime geçmesini engelleyebilir veya yasak ya da yasa dışı faaliyetlerde bulunduğunu veya tehdit oluşturduğunu düşünüyorsan Facebook'a bildirebilirsin.
 9. 9
  Bir "deneme süresi" oluştur. Arkadaşlarının arkadaşlarının arkadaşlarından veya müzik, yemek yapma, dans gibi seninle benzer zevkleri olan insanlardan gelen arkadaşlık isteklerini kabul etme alışkanlığın varsa (iyi bir şey değil) kendini rastlantısal sahteliğe açık bırakıyorsun.
  • Bu şekilde harika bağlantılar kuruyor olsan da her zaman ilk önce bu kişiye kefil olacağını bildiğin bir arkadaşa sahip olmaya çalış. Bu mümkün değilse her gün seni beğenilerle, yorumlarla, fotoğraflarla bombardımana tutmak gibi garip davranışlara karşı dikkatli ol.
  • Bu kişiyi hemen hemen hiç tanımıyorsan senin kişisel alanını hemen istila etmeden, yavaşça ve kibarca ağırdan alıyor olmalıdır.
  • Bir veya iki hafta sonra, yeni arkadaşının sana rahat hissettirmediğini fark edersen onu arkadaşlıktan çıkar!
 10. 10
  Birbirine bağlı sahte hesaplara karşı dikkatli ol. Zamanında, birinin onunla iletişim kuran bir grup arkadaşı olduğunu ve hepsinin birbirine kefil olduğunu bildiğinde o kişinin gerçek bir kişi olması gerektiğini düşünmek mantıklıydı. Ama artık değil!
  • Hepsi tek bir kişi tarafından yönetilen, bir dizi farklı insan gibi davranan, her biri birbirine kefil olan ve hepsi gerçek biriyle arkadaş olmaya çalışan çok sayıda sahte Facebook hesabı var!
  • Bir hilekârlık ağı ören ve pek çok genç erkeğin, kullandığı çeşitli takma adlara kendilerini kaptırmasına neden olan Natalia Burgess, mükemmel bir örnek olarak verilebilir.[1] Ne yazık ki bu tür sahtekârlar, sahte şahsiyetlerinin "gerçek" olduğu izlenimini vermek için diğer sosyal medya hesapları ve İnternet siteleri dâhil olmak üzere sahte hesaplar oluşturmak için inanılmaz yollara başvururlar.
 11. 11
  Tutarsızlıkları arayıp bul ve kaydet. Eğer özen gösterilmiş bir yalan ağı tarafından hedef alındıysan bunlar önünde sonunda çözülmeye başlar. Bu, en çok tek seferde birkaç sahte Facebook hesabını idare etmeye çalışan kişiler için aşikârdır ve sonunda çuvallayıp hikâyelerini karmakarışık ederler.
  • Sorulara verilen cevaplarda ya da yorumlarında bunu fark etmeye başlarsan not al ve daha fazla tutarsızlık için tetikte kal.
 12. 12
  Eğer bu kişi garip ya da "karakterine uymayan" bir şey söylerse ikinci kez gözden geçir. Örneğin, eğer bir yetişkin gençmiş gibi davranıyorsa gençlerin gerçekten fazla bir şey bilmediği tarihi bir olaya veya bir kişiye atıfta bulunarak kendi yaşını belli eden bir şey söyleyebilir. Veyahut bir konu hakkında, olduğunu iddia ettiği kişinin bilemeyeceği çok fazla şey bildiğini kanıtlayabilir.
  • Şüpheli kişinin söylediklerini not al çünkü herkes pot kırar! Kimse mükemmel değildir ve sonunda sana, ön sezinin doğru olduğuna dair bir ipucu verecek bir şey söylemek zorunda kalır.
 13. 13
  Sevgi, ilgi ve aşk ile ilgili nihayetsiz beyanlara karşı dikkatli ol. Hiç tanışmadığın, senden binlerce kilometre ötede yaşayan ve kendini zar zor açığa vuran biri sana aşık olduğunu söylerse kuşkulan. Bazen sahtekârlar bunu yapar çünkü başkalarının hayatı ve duygularıyla oynama hissini severler. Bazen bunun nedeni İnternet aşkına aşık olmaları ancak gerçek benliklerini ortaya çıkarmak için çok korkmalarıdır (ya da gerçek hayatta bir ilişki içindedirler). Diğer zamanlarda para, seks veya uyuşturucu gibi bir şeyin peşinde olabilirler.
  • İnternet'te seni sevdiğini ilan eden biri için bir şeyler hissetmeye başlarsan kendi duygularını ve motivasyonlarını sorgula. Çok mu ani oldu? Çok mu garip? Çok mu tuhaf? Birazcık berbat mı? Bu hislere güven ve bu sahte arkadaşını hesabından sil.
  • Senden seksi resimler isterse hemen kuşkulan. Sahte hesaplar, daha sonra İnternet'te dolaşan ücretsiz pornografik materyaller elde etmek için iyi bir yemdir.
 14. 14
  Onu arkadaşlıktan çıkar! Şüpheleniyorsan, emin değilsen veya Facebook arkadaşlarının arasında olduğu için ondan rahatsızlık duyuyorsan onun fişini çek. O, senin gerçek arkadaşın ya da ailen değil ve gelecekte birçok soruna neden olabilir.
  • Sahte hesabın arkadaşlarında da ekli olduğunu biliyorsan Facebook'taki arkadaşlarını uyar. Bir sahtekârın taktiklerinden biri, arkadaşlığın daha "gerçek" görünmesini sağlamak için arkadaş listendeki arkadaşlarınla arkadaş olmaktır.
  Reklam

İpuçları

 • İnternet'te ne paylaştığına ve pek tanımadığın insanlara ne söylediğine dikkat et. Bazı insanlar senin hakkında yeterli bilgiye sahip olana kadar çok ilgili davranırlar ve sonra arkalarını dönüp sana o bilgilerle şantaj yaparlar. Kişiyi tanımıyorsan İnternet ortamda ne kadar iyi arkadaş olursanız olun, özel bilgilerini sakla ve her şeyi çok genel tut.
 • Facebook arkadaşlarıyla çevrim dışı etkileşiminin kanıtlarını ara. Ancak birden fazla Facebook hesabı kullanıyorsa bunun bile sahte olabileceğini unutma.
 • Yazılanların akla yatkın olup olmadığını anlamak için kişisel İnternet sitelerine, sosyal medya sayfalarına vb. verilen bağlantıları kontrol et.
 • Sahte hesap kullanan bir kişinin para, mal veya kişisel bilgilerin peşinde olabileceği gibi aynı zamanda “senin” peşinde olabileceğini de unutma. Bu nedenle, fiziksel güvenliğin için, etkileşimde bulunmayı seçtiğin kişilere dikkat etmen son derece önemlidir.
Reklam

Uyarılar

 • Gençlere göz kulak ol. Gençler, var olmayan insanlarla çevrim içi ilişkiler kurma konusunda en savunmasız olanlardır. Mükemmel insanın görüntüsüne âşık olurlar ve sahtekâr, kendi memnuniyeti veya başka sebeplerden dolayı onları bağlamaktan mutlu olur.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Facebook hesabı

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 52 kişi çalıştı. Bu makale 27.707 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 27.707 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam