Sürücülerini Ubuntu ile birlikte gelen Diskler izlencesini kullanarak biçimlendirebilirsin. Diskler izlencesi hata veriyorsa veya bozuk bir bölümün varsa biçimlendirmek için Diskler izlencesi yerine GParted'ı kullanabilirsin. GParted'ı sürücünün boş alanından ikinci bir bölüm oluşturabilmek adına mevcut bölümleri yeniden boyutlandırmak için de kullanabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Hızlı Biçimlendirme Yapmak

 1. 1
  Diskler programını aç. Dash'i açıp diskler yazarak bunu hızlıca bulabilirsin. Bu, tüm bağlı sürücülerini pencerenin sol tarafında gösterir.
 2. 2
  Biçimlendirmek istediğin sürücüyü seç. Tüm sürücülerin sol çerçevede görünür. Biçimlendirdiğinde bölümdeki her şey silineceğinden, sürücünü seçerken dikkatli ol.
 3. 3
  Dişli düğmesine tıkla ve "Bölümü Biçimlendir"i seç. Bu, dosya sistemini yapılandırmak için yeni bir pencere açar.
 4. 4
  Kullanmak istediğin dosya sistemini seç. "Tür" menüsüne tıkla ve kullanmak istediğin dosya sistemini seç.
  • Sürücüyü Linux, Mac ve Windows bilgisayarlar arasında ve ayrıca USB depolamayı destekleyen çoğu cihaz arasında dosya aktarmak için kullanmak istiyorsan "FAT"i seç.
  • Sürücüyü sadece Linux bilgisayarın için kullanıyorsanm"Ext4"u seç.
  • Sürücüyü yalnızca Windows'ta kullanmayı planlıyorsan "NTFS"i seç.
 5. 5
  Birime bir ad ver. Boş alana, biçimlendirilmiş birim için bir etiket girebilirsin. Bu, bağlı sürücülerini tanımlamana yardımcı olabilir.
 6. 6
  Güvenli bir silme isteyip istemediğini seç. Varsayılan olarak, biçimlendirme işlemi sürücüdeki verileri siler ama verilerin üzerine yazmaz. İçeriği güvenli bir şekilde silmek istiyorsan "Sil" menüsünden "Mevcut verilerin üzerine sıfır yaz"ı seç. Bu, daha yavaş ama daha güvenli bir biçimlendirme sağlar.
 7. 7
  Biçimlendirme işlemini başlatmak için "Biçimlendir" butonuna tıkla. Devam etmeden önce bunu onaylaman istenir. Biçimlendirme işlemi, daha büyük sürücülerde ve daha güvenli silme seçeneğini seçtiysen daha uzun sürer.
  • Sürücüyü biçimlendirmede zorluklarla karşılaşırsan sonraki bölümdeki GParted'ı dene.
 8. 8
  Biçimlendirilmiş sürücüyü sisteme bağla. Sürücü biçimlendirildikten sonra, Birimler grafiğinin altında görünen "Bağla" butonuna tıkla. Bu, bölümü bağlar ve için dosya sistemine erişmeni sağlar. Sürücüyü dosya gezgininde açmak için, çıkan bağlantıya tıkla veya Dosyalar programını aç ve sol çerçevede sürücüyü ara.[1]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
GParted’ı Kullanmak

 1. 1
  Uçbirim’i aç. Uçbirim’i Dash'ten veya Ctrl+Alt+T tuşlarına basarak açabilirsin.
 2. 2
  GParted'ı yükle. GParted'ı yüklemek için aşağıdaki komutu gir. Kullanıcı şifren istenir; şifre sen onu yazarken görünmez:
  • sudo apt-get install gparted
  • Devam etmek için, istendiğinde Y’ye bas.
 3. 3
  Dash'den GParted'ı başlat. Dash'i aç ve GParted Partition Editor'ı (GParted Bölüm Düzenleyicisi) bulmak için "gparted" yaz. Mevcut sürücünün bölümlerini ve üzerlerindeki boş alanı temsil eden bir çubuk görürsün.
 4. 4
  Biçimlendirmek istediğin sürücüyü seç. Biçimlendirmek istediğin sürücüyü seçmek için sağ üst köşedeki açılır menüye tıkla. Hangisinin hangisi olduğundan emin değilsen belirlemene yardımcı olması için sürücünün boyutunu kullan.
 5. 5
  Değiştirmek veya kaldırmak istediğin bölümü ayır. GParted'da değişiklik yapmadan önce bölümü sistemden ayırman gerekir. Listeden veya grafikten bölüme sağ tıkla ve "Ayır"ı seç."
 6. 6
  Mevcut bölümü sil. Bu, bölümü siler ve ayrılmamış alana dönüştürür. Daha sonra bu alandan yeni bir bölüm oluşturabilir ve bunu bir dosya sistemiyle biçimlendirebilirsin.
  • Kaldırmak istediğin bölüme sağ tıkla ve "Sil" seçeneğine tıkla.
 7. 7
  Yeni bir bölüm oluştur. Bölümü sildikten sonra, ayrılmamış alana sağ tıkla ve "Yeni"yi seç. Bu, yeni bir bölüm oluşturma işlemini başlatır.
 8. 8
  Bölümün boyutunu seç. Yeni bir bölüm oluştururken, onun için ne kadar alan kullanmak istediğini seçmek için kaydırıcıyı kullanabilirsin.
 9. 9
  Bölümün dosya sistemini seç. Bölüm biçimini seçmek için "Dosya sistemi" menüsünü kullan. Sürücüyü birden çok işletim sistemi ve cihaz için kullanmayı düşünüyorsan "fat32"u seç. Sürücüyü yalnızca Linux'ta kullanıyorsan "ext4"u seç."
 10. 10
  Bölüm için bir etiket belirle. Bu, onu sisteminde kolayca tanımlamana olanak tanır.
 11. 11
  Bölümü yapılandırmayı bitirdiğinde "Ekle"ye tıkla. Bölüm, ekranın en alt kısmındaki işlem sırana eklenecektir.
 12. 12
  Bir bölümü yeniden boyutlandır (isteğe bağlı). Gparted'ın özelliklerinden biri de bölümleri yeniden boyutlandırma imkânıdır. Ortaya çıkan boş alandan yeni bir bölüm oluşturulabilmesi için bir bölümü yeniden boyutlandırabilirsin. Bu, temelde tek bir sürücüyü birden çok parçaya bölmene olanak tanır. Bu, sürücüdeki hiçbir veriyi etkilemez.
  • Yeniden boyutlandırmak istediğin bölüme sağ tıkla ve "Yeniden Boyutlandır/Taşı"yı seç.
  • Öncesinde veya sonrasında boş alan oluşturmak için bölümün kenarlarını sürükle.
  • Değişikliklerini kabul etmek için "Yeniden Boyutlandır/Taşı"ya tıkla. Yukarıdaki talimatları izleyerek, ortaya çıkan ayrılmamış alandan yeni bölümler oluşturman gerekir.
 13. 13
  Değişikliklerini uygulamaya başlamak için yeşil onay işareti düğmesine tıkla. Sen bu düğmeye tıklayana kadar değişikliklerinden hiçbiri sürücüye uygulanmaz. Butona tıkladığında, kaldırılması için ayarladığın tüm bölümler kaldırılır ve bölümlerin üzerlerindeki tüm verileri kaybedersin. Devam etmeden önce, doğru ayarları yaptığından kesinlikle emin ol.
  • Tüm işlemleri tamamlamak biraz zaman alabilir; özellikle birkaç işlem yapıyorsan veya sürücü büyükse.
 14. 14
  Yeni biçimlendirilmiş sürücünü bul. Biçimlendirme işlemi tamamlandığında, GParted'ı kapatabilir ve sürücünü bulabilirsin. Sürücü, dosyalar programındaki sürücü listesinde görünür.[2]
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler.
Bu sayfaya 801 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam