Sabit diskler, bir bilgisayarın bir bilgisayarın işletim sistemini, uygulamalarını ve dosyalarını depolamak için kullandığı veri depolama cihazlarıdır. Ek depolama alanı kazanmak veya hatalı bir sabit diski değiştirmek için bilgisayarına bir sabit disk takmak isteyebilirsin. Bu wikiHow makalesi sana, bir sabit diski bir masaüstü veya dizüstü bilgisayara nasıl takacağını öğretir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Bir Masaüstü Sabit Disk Takmak

 1. 1
  Bir Windows bilgisayar kullandığından emin ol. Bir iMac sabit diskini değiştirmek teknik olarak mümkün olsa da bunu yapmak inanılmaz derecede zordur ve garantini geçersiz kılabilir. Öte yandan, Windows masaüstü bilgisayarları kurcalamak oldukça kolay olma eğilimindedir.
  • Bir Mac bilgisayara sabit disk takmak istiyorsan bir Apple uzmanına götürebilir ve sana yardım etmesini sağlayabilirsin.
 2. 2
  Bilgisayarının verilerini yedekle. Bilgisayarından mevcut bir sabit diski çıkarıyorsan bilgilerini daha sonra geri yükleyebilmek için yedekle.
 3. 3
  Bilgisayarına bir donanım takabildiğinden emin ol. Bilgisayarın için yeni bir sabit disk satın almaya başlamadan önce, bilgisayarıza yeni bir sabit disk takabileceğinden emin ol. Masaüstü PC'ne ikinci bir sabit disk takmak istiyorsan ikinci bir sabit disk takmana izin veren bir genişletme yuvasına sahip olduğundan emin ol. Hepsi bir arada bir PC monitörün varsa monitörün içindeki sabit diskin değiştirilebilir olduğundan emin ol.
 4. 4
  Masaüstü anakartınla uyumlu bir sabit disk satın al. SATA, modern bilgisayarlar için en yaygın sabit disk türüdür ancak birçok yeni anakart, SATA disklerden çok daha küçük ve genellikle daha hızlı olan M.2 SSD sabit disklerini destekler (disk ve anakartın NVMe'yi destekliyorsa).[1]
  • SATA diskler iki boyutta gelir. 9 cm SATA diskler çoğu masaüstü bilgisayarda kullanılır. Hepsi bir arada bilgisayar monitörleri 7 cm SATA disk gerektirebilir.
  • M.2 SSD'ler çeşitli boyutlarda gelir. Diskin bu boyutu 4 haneli bir sayı kullanılarak kodlanmıştır. Örneğin, 2280 M.2 diski 22x80 mm ve 2260 M.2 cihazı 22x60 mm'dir. Bir M.2 SSD takmak için, ana kartında bir M.2 konektör yuvası olup olmadığını ve anakartın hangi boyutta SSD'yi desteklediğini görmen gerekir. 2280, masaüstü bilgisayarlar için en yaygın boyuttur. Ayrıca, M.2 konektör yuvasının M veya B anahtar yuvasına sahip olup olmadığını da kontrol etmen gerekir. M anahtar yuvasına sahip bir M.2 SSD, B anahtar konektörüne sığmayacaktır. Anakartının kılavuzuna bak ve satın aldığın M.2 SSD'nin anakartınla uyumlu olduğundan emin ol.[2]
  • Katı Hal Sürücüsü (SSD) ve Sabit Disk Sürücüsü (HDD): Sabit Disk Sürücüleri, mekanik disk sürücüleridir. Genellikle daha yavaştırlar ancak daha ucuzdurlar. Katı Hal Sürücülerinin hareketli parçası yoktur. Çok daha hızlı, daha sessiz ve daha pahalıdırlar. Ayrıca hibrit bir HDD/SSD sürücüsü de satın alabilirsin.
 5. 5
  Bilgisayarını kapat ve fişini çen. Bilgisayarını kapatmak için, Windows Başlat simgesine ve ardından Başlat menüsündeki güç simgesine tıkla. Bilgisayarını kapatmak için Kapat’ı tıkla. Bilgisayarını kapatmak için dizüstü klavyendeki veya masaüstü PC kasandaki güç düğmesini de basılı tutabilirsin. Bilgisayarının elektroniğinde kalan elektriği boşaltmak için bilgisayarını fişten çek ve güç düğmesine bas.
 6. 6
  Bilgisayar panelini çıkar. Büyük olasılıkla bir yıldız tornavidaya ihtiyacın olacak. Bilgisayar kasasının yan panelini çıkar. Bilgisayar kasasının her iki tarafını da çıkarman gerekebilir.
 7. 7
  Kendini toprakla. Bu, elektrostatik şokun bilgisayarının bileşenlerine zarar vermesini önleyecektir. Çalışırken metal bir şeye dokunarak ya da bilgisayarının içinde çalışırken taktığın statik bileklikler satın alarak kendini topraklayabilirsin.
 8. 8
  Eski diski çıkar. Eski bir sabit diski çıkarıyorsan tüm kabloların hem ana karttan hem de güç kaynağından çıkarıldığından emin ol. Sabit disk vidalanmışsa tüm vidaları çıkar.
  • Sabit disklere dar bir ortamda erişmek için daha fazla kablo veya kart çıkarman gerekebilir.
 9. 9
  Sabit disk muhafazasını yeni sabit diske (varsa) aktar. Bazı bilgisayarlar, sabit diski korumak için özel bir muhafaza kullanır. Sabit diskinde bir muhafaza varsa tüm vidaları çıkar ve eski sabit diski dışarı çek. Yeni sabit diski aynı muhafazaya yerleştir ve vidalarla sabitle.
 10. 10
  Yeni diskini tak. Sabit diski eski sabit diskin bulunduğu sabit disk yuvasına veya yeni bir sabit disk için genişletme yuvasına yerleştir.
 11. 11
  Sabit diski sabitle. Sabit disk takıldıktan sonra muhafazaya sabitlemek için onunla birlikte gelen vidaları kullan. İdeal olarak, sabit diskin her iki yanında iki vida kullanmalısın. Sabit disk gevşekse tıngırdayıp daha fazla gürültüye neden olabilir ve fiziksel hasara yol açabilir.
  • Vidaları sağlam bir şekilde sık ancak hasara da neden olabileceğinden aşırı sıkma.
 12. 12
  Diski anakarta tak. Yeni sabit diskler, ince ve USB kablolarına benzeyen SATA kablolarını kullanacaktır. Sabit diski anakarta bağlamak için bir SATA kablosu kullan. SATA kabloları her iki yönde de bağlanabilir.
  • Bir M.2 SSD takmak için, SSD'yi M.2 yuvasına 30 derecelik bir açıyla takman yeterlidir. SSD'nin diğer ucuna bastır ve anakarta vidala.
  • Birincil sabit diski bağlıyorsan SATA kablosu ilk SATA kanalına takılmalıdır. Bu, SATA0 veya SATA1 olarak etiketlenebilir. Anakartınla ilgili ayrıntılı bilgi için anakartının belgelerine bak.
 13. 13
  Güç kaynağını sabit diske bağla. Yeni güç kaynaklarının çoğunda SATA güç konektörleri bulunur ancak eski güç kaynaklarında tipik olarak yalnızca Molex (4 pimli) konektörler bulunur. Durum böyleyse ve bir SATA disk takıyorsan bir Molex-SATA adaptörüne ihtiyacın olacaktır.
  • Biraz kıpırdatarak kablolardan hiçbirinin çözülmediğinden emin ol.
 14. 14
  Bilgisayarını kapat. Kasanın yan taraflarını tak ve kasayı içeride çalışmak için hareket ettirmen gerekiyorsa kablolarını yeniden bağla.[3]
 15. 15
  Tekrar tak ve bilgisayarını yeniden aç. Sabit diskinin dönmeye başladığını duymalısın.
  • Bip sesi veya herhangi bir sarsılma sesi duyarsan hemen bilgisayarı kapat ve sabit diskin bağlantılarını kontrol et.
 16. 16
  Bir işletim sistemi kur. Boş sabit diskler, bilgisayarını yeniden kullanabilmen için bir işletim sisteminin kurulu olmasını gerektirir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Bir Dizüstü Bilgisayar Sabit Diskini Takmak

 1. 1
  Dizüstü bilgisayarının bilgilerini yedekle. Bir dizüstü bilgisayarın sabit diskini değiştiriyorsan daha sonra yeni sabit diski geri yükleyebilmek için sabit diskteki bilgileri yedeklemek isteyeceksin.
 2. 2
  Sabit diski dizüstü bilgisayarına takabileceğinden veya değiştirebileceğinden emin ol. Dizüstü bilgisayarın için yeni bir sabit disk satın almadan önce, ikinci bir sabit diski değiştirebileceğinden veya takabileceğinden emin olmak için kullanıcı kılavuzuna bak veya dizüstü bilgisayarını aç. Dizüstü bilgisayarların çoğunda ikinci bir sabit disk takmak için bir genişletme yuvası yoktur. Bazı yeni dizüstü bilgisayarlarda, sabit disk yerinde lehimlenebilir ve/veya değiştirilemez.
 3. 3
  Dizüstü bilgisayarının modeline uygun bir sabit disk satın al. Çoğu modern bilgisayar ve dizüstü bilgisayar SATA diskler kullanır. Bilgisayar modelinle uyan bir sabit disk ara, ardından tercih ettiğin seçeneği satın al. Çoğu dizüstü bilgisayar 7 cm SATA disk kullanır. Bazı yeni dizüstü bilgisayarlar, SATA disklerden çok daha küçük ve daha hızlı olan M.2 SSD'leri kullanır.
    • M.2 SSD'ler çeşitli boyutlarda gelir. Diskin bu boyutu 4 haneli bir sayı kullanılarak kodlanmıştır. Örneğin, 2280 M.2 diski 22x80 mm ve 2260 M.2 cihazı 22x60 mm'dir. Bir M.2 SSD takmak için, ana kartında bir M.2 konektör yuvası olup olmadığını ve anakartın hangi boyutta SSD'yi desteklediğini görmen gerekir. 2280, masaüstü bilgisayarlar için en yaygın boyuttur. Ayrıca, M.2 konektör yuvasının M veya B anahtar yuvasına sahip olup olmadığını da kontrol etmen gerekir. M anahtar yuvasına sahip bir M.2 SSD, B anahtar konektörüne sığmayacaktır. Anakartının kılavuzuna bak ve satın aldığın M.2 SSD'nin anakartınla uyumlu olduğundan emin ol.
  • Katı Hal Sürücüsü (SSD) ve Sabit Disk Sürücüsü (HDD): Sabit Disk Sürücüleri, mekanik disk sürücüleridir. Genellikle daha yavaştırlar ancak daha ucuzdurlar. Katı Hal Sürücülerinin hareketli parçası yoktur. Çok daha hızlı, daha sessiz ve daha pahalıdırlar. Ayrıca hibrit bir HDD/SSD sürücüsü de satın alabilirsin.
 4. 4
  Dizüstü bilgisayarını kapat. Dizüstü bilgisayarını şarj cihazından çıkar, ardından dizüstü bilgisayar kapanana kadar Güç düğmesini basılı tut. Kapatmak için dizüstü bilgisayarın Güç ayarlarını da kullanabilirsin:
  • Windows – Windows Başlat menüsüne tıkla, güç simgesini tıkla ve Kapat'a tıkla.
  • Mac – Menü çubuğundaki Apple simgesine tıkla, Kapat’a tıkla ve istendiğinde Kapat’a tıkla.
 5. 5
  Dizüstü bilgisayarını ters çevir. Dizüstü bilgisayarının kapağını kapat, ardından dizüstü bilgisayarın alt kısmı yukarı bakacak şekilde ters çevir.
 6. 6
  Dizüstü bilgisayarın altını çıkar. Bu, dizüstü bilgisayardan bilgisayara değişiklik gösterir ancak kasayı çıkarmak için genellikle bir tornavidaya ihtiyacın olacaktır. Alt panelin klavyeye takılı olduğu yerin kenarlarında dikkatlice dolaşmak için plastik bir gözetleme aleti kullan ve dikkatlice kaldır.
  • Çoğu dizüstü bilgisayarda, kasanın kilidini açmak için Pentalobe (5 köşeli) modelleri gibi özel tornavidalar veya üç kanatlı tornavida gerekir.
  • Mac dizüstü bilgisayarlar gibi bazı dizüstü bilgisayarlar, kasanın etrafındaki birkaç vidayı sökmeni gerektirecektir.
 7. 7
  Kendini toprakla. Bu, statik elektrikle bilgisayarının hassas iç kısımlarına yanlışlıkla zarar vermeni önleyecektir. Metal bir şeye dokunarak veya bilgisayarında çalışırken taktığın statik bileklikler satın alarak kendini topraklayabilirsin.
 8. 8
  Mümkünse pili çıkar. Çoğu dizüstü bilgisayar pili çıkarmana izin verir, bu da sabit diski takarken istemeden kendine şok vermeni engeller.
 9. 9
  Sabit disk panelini aç (varsa). Bazı dizüstü bilgisayarlarda, sabit disk özel bir panelin içine yerleştirilmiş olabilir. Panel genellikle yanında basılı olan sabit disk logosundan tanınabilir. Vidaları ve paneli çıkarmak için genellikle küçük bir yıldız tornavidaya ihtiyacın olacaktır.
 10. 10
  Sabit diski çıkar. Dizüstü bilgisayara bağlı olarak, sabit disk vidalarla yerine sabitlenmiş olabilir. Dizüstü bilgisayarı yerinde tutan tüm vidaları çıkar.
 11. 11
  Gerekirse mevcut sabit diski çıkar. Takılı olduğu bağlantı noktasından dışarı kaydır. Sabit diski çıkarmak için çektiğin bir serbest bırakma mandalı veya şerit olabilir. Sabit disk, yaklaşık 1 cm geri çıkarak yuvasından çıkarmana olanak tanır.
  • Sabit diskini bir tel veya kablodan da çıkarman gerekebilir.
  • En iyisi, eski sabit diskini içindeki verileri geri alman gerekirse diye güvenli bir yere yerleştirmektir.
 12. 12
  Sabit disk muhafazasını yeni sabit diske (varsa) aktar. Bazı bilgisayarlar, sabit diski korumak için özel bir muhafaza kullanır. Sabit diskinde bir muhafaza varsa tüm vidaları çıkar ve eski sabit diski dışarı çek. Yeni sabit diski aynı muhafazaya yerleştir ve vidalarla sabitle.
 13. 13
  Yeni sabit diskini tak. Doğru tarafı dışa bakacak şekilde taktığından emin ol ve ardından konektörlerü sıkıca bastır. Sabit diski zorlama, yoksa konektörlere zarar verebilirsin.
  • Orijinal sabit diski çıkarmak için vidaları çıkarman gerektiyse onları da tekrar vidala.
  • Bir M.2 SSD takmak için, SSD'yi M.2 yuvasına 30 derecelik bir açıyla yerleştir ve ardından SSD'nin diğer ucuna bastır. SSD'yi anakarta sabitlemek için bir vida kullan.
 14. 14
  Çıkardığın tüm kabloları bağla. Orijinal sabit diskten herhangi bir kabloyu çıkarman gerektiyse bunları yeni sabit diske yeniden tak.
 15. 15
  Dizüstü bilgisayarını kapat. Kasanın altını ve onu yerinde tutan vidaları tekrar tak.
  • Alt paneli çıkarmak için herhangi bir şerit veya kabloyu çıkarman gerekirse dizüstü bilgisayarı kapatmadan önce bunları yeniden bağladığından emin ol.
 16. 16
  Bir işletim sistemi kur. Boş sabit diskler, bilgisayarını yeniden kullanabilmen için bir işletim sisteminin kurulu olmasını gerektirir.
  Reklam

İpuçları

 • Sabit diskler çalışırken ısı yayarlar. Bilgisayarında birden çok sabit disk yuvası varsa, bilgisayarının daha soğuk çalışmasına yardımcı olmak için sabit disklerini aralarında boşluk kalacak şekilde konumlandırmayı düşün.
 • Bilgisayarının içindeki bileşenler ile çalışırken statik elektriğe çok dikkat et. Bilgisayarının içindeki bileşenlere ve kablolara dokunmadan önce kendini topraklamak için anti-statik bir şerit kullanabilir veya aktif ışık anahtarı kapağındaki vidaya dokunabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Her bilgisayar, özellikle dizüstü bilgisayarlar sabit disklerinin değiştirilmesini desteklemeyecektir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Jeremy Mercer
Ortak yazarlar :
Bilgisayar Onarım Teknisyeni
Bu makaledeki ortak yazarlar Jeremy Mercer. Jeremy Mercer, Kaliforniya’da bulunan Los Angeles’da, MacPro-LA’in Müdürü ve Baş Teknisyeni’dir. Elektronik onarımın yanında Mac ve PC alanlarında uzman perakende satış mağazalarında çalışma konusunda on yıldan fazla deneyime sahiptir. Bu makale 2.525 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.525 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam