Bilgisayarların sabit diskleri fotoğraflardan müzik ve dosyalara kadar her şeyi depolar. Kısacası, sabit diskler bilgisayarında ne varsa depolar. Sabit diskinde bir sorun çıkarsa yeni bir bilgisayar almaya gerek yoktur. Bir bilgisayarın sabit diskini kendin çıkarıp onu yeni satın alınan bir diskle değiştirerek bir sürü paran cebinde kalabilir. Bir sabit diski çıkarmanın doğru yolunu öğrenmek için bu adımları kullan.

Adımlar

 1. 1
  Verilerini yedekle. Herhangi bir veri kaybetmemek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız ama Murphy Kanunu’nun dediği gibi, bir şeyin ters gideceği varsa ters gidecektir. Biraz önlem alarak hazırlıklı olmak, tüm verilerini kaybetmekten iyidir.
  • Mevcut sabit diskini çıkarmadan önce verilerini hârici bir sabit diske kopyala veya çevrim içi yedekleme gibi başka bir yedekleme türü kullan. Sabit diskin bozulduysa ve verilerin kaybolduysa bu adımı atla.
 2. 2
  Bilgisayarını kapat ve tüm kablolarını sök. Bilgisayarın içine girmen gerekecek; bilgisayar kablolara takılmazsa veya aniden açılıp seni çarpmazsa bunu daha kolay yaparsın. Güç kaynağının, monitörün ve diğer tüm cihazların kablolarını çıkar.
 3. 3
  Bilgisayarın kasasını aç. Her bilgisayar modeli farklı şekilde üretilmiştir. Kasanı açmanın yolu yan paneli bir tornavidayla çıkarmandan veya kasanın kapağını açmak için bir düğmeye basmandan geçiyor olabilir. Bilgisayarınla gelen kullanma kılavuzunda kasanın ne şekilde açılacağının anlatılmış olması gerekir.
  • Kullanma kılavuzun kayıpsa veya kılavuzun hiç olmadıysa moralini bozma. Bilgisayarının kasasına dikkatlice bak; kasayı nasıl açacağını muhtemelen anlarsın. Çoğu eski kasa, arka tarafta yıldız uçlu vidalarla kapatılmıştır.
 4. 4
  Bilgisayar kasasının içinde sabit diski bul. Bilgisayarın içinde sabit diskin ya kasaya sabitlenmiş ya da çıkarılabilir bir kafese konmuş olması gerekir. Disk, bir dizi raya da konmuş olabilir. Sabit disk, küçük bir kitap boyutunda ve genişliğindeki dikdörtgen bir metal kutudur.
  • Kural olarak, çoğu bilgisayarda sabit disk kasanın önünde, diğer sürücülerin (optik sürücün gibi) yakınında yer alır. Yakından bakarsan sabit diskinin üstünde açıkça sabit disk yazar; ne olduğundan emin değilsen bilgisayarından rastgele bir şeyler sökme!
 5. 5
  Sabit diskin bilgisayara nasıl bağlandığını belirle. Sabit diski bulduğuna göre artık onu nasıl çıkaracağını bulman gerekir.
  • Sabit disk sabit veya çıkarılabilir bir kafesteyse kafesi açıp diski almak için bir tornavidaya ihtiyacın olur.
  • Yeni, modern kasalar genelde "alet gerektirmez", yani sabit diski çıkarabilmek için sadece bir kolu veya anahtarı ittirmen gerekir.
 6. 6
  Sabit diski kasadaki yerinden al. Sabit diskler genelde bilgisayar kasasının ön tarafına yakın bir yerde, bir dizi rayda bulunur. Diski iki elini kullanarak dikkatlice dışarı çek.
  • Dikkatlice çek. Eğer direnç hissedersen çekmeyi bırak! Bir bilgisayarın içindeki hiçbir şey önemli ölçüde kuvvet gerektirmez; sertçe çekiyorsan veya itiyorsan muhtemelen yanlış yapıyorsundur.
  • Sabit diske iki veya daha fazla kablo takılı olur. Kablolar diskini çıkarmanı engelliyorsa önce kabloları çıkar.
 7. 7
  IDE şerit kablosunu çıkar. Bu; geniş, ince ve genelde gri olan, anakartından (veya varsa sabit disk kontrolcünden) sabit diskine giden bir şerittir.
  • Kablo sabit diske yapıştırıcıyla bağlanmış olabilir ama kabloyu fazla uğraşmadan yerinden çıkarabilmen gerekir. Mümkün olduğu kadar çok yapıştırıcıyı çıkar ve yapıştırıcıyı kırmak için kablonun ucunu geri çekip ittir.
 8. 8
  Güç konektörünü çıkar. Bu, bir veya iki mandallı (bilgisayarının anakartının sabit sürücüye sağladığı güç düzeyine bağlı olarak), plastik, dikdörtgen bir konektör olacaktır .
  • Bu konektör genelde IDE şerit kablosundan çok daha sıkı olur. Konektörün ucundaki mandalları ayırdığından emin ol ve konektörü sıkı bir şekilde çek. Uç tarafın içindeki ince metal pinleri bükmemeye dikkat et.
 9. 9
  Sabit diski kasadan çıkar ve anti-statik bir poşete koy. Bilgisayardan çıkarılan "çıplak" sabit diskler nem, toz ve elektrik şokuna karşı çok hassastır. Anti-statik poşetler sabit diskini korumak için ucuz bir yöntemdir.
  • Antistatik poşetler ofis malzemesi satan çoğu mağazadan veya bilgisayar mağazalarından düşük fiyata alınabilir. Sabit diskini atıyorsan veya geri dönüştürüyorsan bu adımı atlayabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Herhangi bir aşamada doğru kabloları veya bileşenleri çıkarıp çıkarmadığından endişe edersen doğru yolda olduğundan emin olmak için kullanma kılavuzuna bak.
Reklam

Uyarılar

 • Bu makale yalnızca masaüstü bilgisayarlar içindir; dizüstü bilgisayarlar veya all-in-one bilgisayarlar İÇİN DEĞİLDİR.
 • Bilgisayarın açıkken onu hareket ettirme çünkü bu sabit diskine ciddi zarar verebilir. Bileşenleri çıkarmadan önce bilgisayarını her zaman kapat ve kablolarını sök.
 • Sabit diskine bağlı kabloları sertçe çekme. Pimleri veya bağlantı bölgelerini bükersen veya hasar verirsen sabit disk kablosu zarar görebilir. Bu kablolar genelde doğrudan sabit diske gider ve kolay bir şekilde değiştirilmez.
 • Statik şoka karşı önlem al. Sabit diskine dokunmadan önce bilgisayarının metal bir kısmına dokunarak kendini toprakla. Sabit diskini çıkarırken metal bir şey takma. Sabit diskle veya başka bir hassas elektronik bileşenle aranda statik elektrik oluşursa anlık elektrik dalgalanması kalıcı hasara neden olabilir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Bilgisayar
 • Bilgisayar veya bilgisayar kasası için kullanma kılavuzu (isteğe bağlı)
 • Tornavida
 • Antistatik poşet (isteğe bağlı ama önerilir)
 • Bolca sabır.

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Luigi Oppido
Ortak yazarlar :
Bilgisayar Onarım Teknisyeni ve Pleasure Point Computers'ın Sahibi
Bu makaledeki ortak yazarlar Luigi Oppido. Luigi Oppido, Kaliforniya’da yer alan Santa Cruz’daki Pleasure Point Computers’in Sahibi ve Yürütücüsü’dür. Genel bilgisayar onarımı, veri kurtarma, virüs kaldırma ve yükseltmeler konusunda 16 yıldan fazla deneyime sahiptir. Müşteri hizmetleri ve şeffaf ücretlendirmesiyle gurur duymaktadır. Bu makale 6.655 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 6.655 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam