Sabit Disk Alanın Nasıl Kontrol Edilir?

Ortak yazar: Gonzalo Martinez

Bu Makalede:Windows’taMac’teiPhone’daAndroid’de

Bu wikiHow makalesi sana, bilgisayarında veya akıllı telefonunda ne kadar depolama alanı kaldığını nasıl göreceğini öğretir. Bu işlem, genelde bilgisayarın RAM’i (rastgele erişimli bellek) anlamına gelen hafıza kullanımını kontrol etmekten farklıdır.

1
Windows’ta

 1. 1
  Başlat’ı aç. Ekranın sol alt köşesindeki Windows simgesine tıkla.
  • Başlat’ı açmak için Win tuşuna da basabilirsin.
 2. 2
  Ayarlar’ı aç. Başlat menüsünün sol alt tarafındaki dişli şekilli simgeye tıkla.
 3. 3
  Sistem’e tıkla. Ayarlar sayfasında bulunan, bilgisayar şekilli bir simgedir.
  • Ayarlar, Ayarlar sayfasından başka bir sayfayla açılırsa buton kaybolana kadar pencerenin sol üst köşesindeki "Geri" butonuna bas.
 4. 4
  Depolama sekmesine tıkla. Bu seçenek, Görüntü sayfasının sol üst tarafındadır.
 5. 5
  Sabit diskinin alan kullanımını incele. Sayfanın en üstünde, "Yerel depolama" başlığının altında sabit diskinin bir resmini görürsün, onun altında da "Kullanıldı" ve "Boş" kategorileri vardır. "Kullanıldı" bölümü, bilgisayarının sabit diskinin ne kadarının kullanıldığını belirtir; "Boş" bölümü de ne kadar alanın kaldığını gösterir.
 6. 6
  Sabit diskini aç. "Sabit depolama" başlığının altındaki sabit disk simgesine tıkla. Belli dosya türlerinin, programların ve benzeri şeylerin ne kadar yer tuttuğunu gösteren kapsamlı bir liste açılır; bu da sabit diskinin birazını boşaltmak istiyorsan temizlik yapacağın alanları bulmanda yardımcı olur.

2
Mac’te

 1. 1
  Apple menüsünü aç. Ekranın sol üst köşesindeki Apple simgesine tıkla. Açılır bir menü belirir. .
  Uzman Cevabı
  S

  Apple onarım uzmanı Gonzalo Martinez’e “Mac’te sabit disk alanını nasıl kontrol edersin?” diye sorulduğunda

  Gonzalo Martinez

  Gonzalo Martinez

  Apple Onarım Uzmanı ve CleverTech'in Başkanı
  Gonzalo Martinez, 5 yıldan fazla bir süre önce kurulmuş bir teknik onarım işletmesi olan CleverTech’in Başkanı’dır. CleverTech Ltd. Şti. iPhone, iPad, Macbook ve iMac gibi Apple marka cihazların onarımında uzmandır. Çevreye karşı sorumluluk anlamında bir lider olan şirket, alüminyumun, tüm ekran parçalarının ve anakartlardaki mikro bileşenlere kadar her şeyin gelecekteki onarımlarda tekrar kullanılmak üzere geri dönüşümünü sağlar. Şirket günlük olarak, ortalama bir onarım mağazasının yaptığından ortalamada 0.5kg – 1.5kg civarında daha fazla elektronik atık tasarrufu yapar.
  Gonzalo Martinez
  UZMAN TAVSİYESİ

  “Ekranının sol üst köşesinde bir Apple simgesi bulunur. Ona tıkla ve “Bu Mac Hakkında”ya gel. Altı tane sekme görürsün, “Depolama”ya tıkla. Diskinin adını, kullanılabilir alanı ve toplam boyutu görürsün.” şeklinde cevap verdi.

 2. 2
  Bu Mac Hakkında’ya tıkla. Açılır menünün en üstündedir. Yeni bir pencere açılır.
 3. 3
  Depolama sekmesine tıkla. Bu seçenek, "Bu Mac Hakkında" penceresinin en üstündedir.
 4. 4
  Mac’inin sabit disk alanını incele. Pencerenin sağ üst tarafında bilgisayarındaki kullanılabilir toplam depolama alanından kalan alanın miktarını görürsün (Mesela "249GB’ın 15GB’ı" gibi).
  • Bu sayfada, hangi programların en çok yeri kapladığını belirten renk kodlu bir analiz de görebilirsin.
  • Renk kodlu bir alanın üzerine gelirsen alanla ilgili dosyaların ("Uygulamalar" gibi) tam olarak ne kadar yer kapladığını ("Uygulamalar" gibi) görebilirsin.

3
iPhone’da

 1. 1
  iPhone’unun Ayarlarını aç. Üzerinde dişliler bulunan gri uygulamadır. Genelde Ana Ekran’da bulursun.
 2. 2
  Genel’e dokun. Ayarlar sayfasının en üstüne yakındır.
 3. 3
  iPhone Saklama Alanı’na dokun. Bu seçenek, ekranın en altına yakındır.
 4. 4
  iPhone’unun kullanılan ve kullanılabilir alanını incele. Ekranın sağ üst tarafındadır, "… GB / … GB" (45GB / 128GB gibi) ifadesini görürsün. İlk sayı, iPhone’unda kullanılan alana işaret ederken ikinci sayı da iPhone’unun toplam alanını gösterir.
  • "Kullanılan" sayıyı toplam alandan çıkarınca iPhone’unun hâlihazırda ne kadar alanının olduğunu öğrenirsin.
  • Her bir uygulamanın hâlihazırda tam olarak ne kadar sabit disk alanı kullandığını görmek için aşağı kaydırabilirsin.

4
Android’de

 1. 1
  Android’inin Ayarlarını aç. Dişli şekilli bu uygulama genelde Uygulama Çekmecesi’nde bulunur.
  • Ekranın en üstünden parmağını aşağı kaydırıp açılır menüdeki dişli şekilli simgeye de dokunabilirsin.
 2. 2
  Depolama ve USB’ye dokun. Ayarlar menüsünün "Cihaz" bölümündedir.
  • Samsung’da Uygulamalar’a dokunursun.
 3. 3
  Android’inin depolama alanını incele. Ekranın en üstünde "A GB / B GB" şeklinde bir ifade görüyor olman gerekir (8.50 GB / 32 GB gibi). Bu sayfada, Android’inde her bir öğenin ne kadar yer tuttuğuna dair bir analizi de görebilirsin.
  • Samsung’da önce SD kart sekmesinin sağına kaydırman gerekir.

İpuçları

 • Öğenin kullanılabilir sabit disk alanı her zaman resmi verilerden az olur. Bunun sebebi, sabit diskin bir kısmının işletim sistemi ve gerekli dosyalar için kullanılmasıdır.
 • Bilgisayarında yer açmaya çalışıyorsan dosyaları çöp kutusuna taşıyarak sabit diskinin alanını değiştiremeyeceğini bil; yer açmak için çöp kutusunu boşaltman gerekir.

Uyarılar

 • Sabit diskin doluysa daha fazla dosya ekleyebilmek için bazı dosyaları veya programları silmen gerekir.
 • Geleneksel sabit diskler, yarısından fazlası doluysa her zaman normal hızından yavaş çalışır. Katı Hâl Diskleri’nde (SSD) bu sorun yoktur.

Makale Bilgisi

Gonzalo Martinez bu makalenin ortak yazarıdır. Gonzalo Martinez, 5 yıldan fazla bir süre önce kurulmuş bir teknik onarım işletmesi olan CleverTech’in Başkanı’dır. CleverTech Ltd. Şti. iPhone, iPad, Macbook ve iMac gibi Apple marka cihazların onarımında uzmandır. Çevreye karşı sorumluluk anlamında bir lider olan şirket, alüminyumun, tüm ekran parçalarının ve anakartlardaki mikro bileşenlere kadar her şeyin gelecekteki onarımlarda tekrar kullanılmak üzere geri dönüşümünü sağlar. Şirket günlük olarak, ortalama bir onarım mağazasının yaptığından ortalamada 0.5kg – 1.5kg civarında daha fazla elektronik atık tasarrufu yapar.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Check Your Hard Disk Space, Español: ver el espacio libre del disco duro, Deutsch: Speicherplatz auf der Festplatte prüfen, Português: Verificar o Espaço do Seu Disco Rígido, Italiano: Verificare lo Spazio Libero del Disco Rigido, Русский: проверить объем свободного места на жестком диске, 中文: 查看硬盘空间, Français: vérifier l'espace de son disque dur, Bahasa Indonesia: Memeriksa Ruang Penyimpanan Diska Keras, Nederlands: Controleren hoeveel ruimte er nog vrij is op je harde schijf, Čeština: Jak zkontrolovat volný prostor na pevném disku, العربية: التحقق من مساحة القرص الصلب لجهازك, ไทย: เช็คพื้นที่ฮาร์ดดิสก์, Tiếng Việt: Kiểm tra dung lượng ổ đĩa cứng, 한국어: 하드디스크 용량 확인하는 방법, हिन्दी: आपकी हार्ड डिस्क स्पेस की जाँच करें (Check Your Hard Disk Space), 日本語: パソコンやスマートフォンでストレージ容量を確認する

Bu sayfaya 70 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?