Beş vakit namaz İslam dininin önemli bir parçasıdır. Sabah veya fecir namazı bu namazların ilkidir. Namazda yapılması gereken çok özel bir dizi hareket ve okunması gereken dualar vardır, bu yüzden namaz kılmak konusunda kararsız veya gergin hissetmen son derece normaldir. Yardım etmek için buradayız! Sabah namazını doğru kılmakla ilgili en sık sorulan soruların yanıtlarını burada bulacaksın.

Question 1
Question 1 / 9:
Sabah namazı nedir?

 1. 1
  Sabah namazı, İslam dinindeki beş vakit namazdan biridir. Kur’an’da bu, Allah’ı övmek için farz bir ibadet olarak bahsedilir. Her namaz günün belirli saatlerinde kılınır ve Sabah namazının vakti şafağın sökmesiyle girer. Müslümanlar namaz kılmanın İslam’ın beş şartından biri olduğuna iman eder.[1]
  • Diğer namazlar Öğle, İkindi, Akşam ve Yatsı namazlarıdır.
  • Beş vakit namazı her gün zamanında doğru bir şekilde kılmak yetişkin müslümanlar için birkaç istisna dışında farzdır.
  • Ebeveynler, çocukları 7 yaşına geldiklerine onlara namazı nasıl kılacaklarını öğretmeli ve 10 yaşına geldiklerinde beş vakit namazın tamamını kılmalarını sağlamalı veya yapmamaları durumunda çocuklarını terbiye etmelidirler.
  • Kıyamet gününde ilk olarak beş vakit namaz emrine riayetin sorulacağı Kuran'da bildirilmektedir. Bu, Allah'ın kişinin cennete veya cehenneme gideceğine karar vermesinde önemli bir rol oynayacaktır.
  Reklam

Question 2
Question 2 / 9:
Sabah namazı ne zaman kılınır?

 1. 1
  Sabah namazı güneşin doğuşundan hemen önce kılınır, bu nedenle vakti mevsimlere göre değişiklik gösterir. İslam geleneğinde, Sabah namazı şafak söktüğünde kılınır. Güneşin doğuşu yıl boyunca farklı zamanlarda gerçekleşir ve bulunulan konuma göre değişiklik gösterir. Bölgende güneşin doğuş vaktine bak ve namazı bu vakitten önce kıl.[2]
  • İslam’da gün, güneşin batışından sonra başladığı için Sabah namazı Hicri takvime göre teknik olarak günün üçüncü namazıdır. Ancak, göreneksel bir gün gece yarısı başladığı için sabah namazı günün ilk namazıdır.
  • Sabah namazını kılmak için vakitleri takip etmekte zorlanıyorsan bölgendeki vakitleri takip eden ve sana doğru namaz vakitlerini söyleyen uygulamaları ve internet sitelerini kullan.

Question 3
Question 3 / 9:
Sabah namazını hergün kılmak zorunda mıyım?

 1. 1
  Evet, İslami gelenekte beş vakit namaz hergün doğru bir şekilde kılınmalıdır. Bu, İslam’ın önemli bir parçasıdır ve Müslümanlar buna çok ehemmiyet verir.[3]
  • Beş vakit namaza ek olarak günün farklı vakitlerinde de nafile namazlar kılabilirsin.
  Reklam

Question 4
Question 4 / 9:
Ne yöne döneceğim?

 1. 1
  Kıbleye, yani Mekke’nin olduğu yöne dönmelisin. Bu, tüm İslami ibadetlerin önemli bir parçasıdır. Mekke, İslam'ın kutsal şehridir ve Müslümanlar namazlarını kılarken ona doğru yönelir. Türkiye’de Kıble güneydoğuya doğrudur, ancak bulunduğun yere göre yön değişecektir. Bu yönü bul ve namazında o yöne doğru yönel.[4]
  • Eğer ne yöne döneceğini bilmiyorsan yöneleceğin doğru yönü bulmana yardımcı olacak internet siteleri ve uygulamalar mevcuttur.

Question 5
Question 5 / 9:
Sabah namazı kaç rekattır?

 1. 1
  Sabah namazı iki rekattır. Bir rekât, bir namazın bir birimini oluşturan belirli bir dizi kıraat ve harekettir. Sabah namazında bu rekatlardan iki tane bulunur, yani aynı hareketler ve kıraatler iki defa tekrar edilir.[5]
  • Akşam namazı üç rekattır ve diğer üç namaz dört rekattır.
  Reklam

Question 6
Question 6 / 9:
İlk rekat nasıl kılınır?

 1. 1
  İlk olarak Allah’a namaz için niyetini beyan ederek başka. “Allah’ım niyet ettim senin rızan için Sabah namazını kılmaya.” gibi bir şey söyle. Bunu herhangi bir dilde söyleyebilirsin. Bundan sonra, ellerini avuçların Kıbleye bakacak şekilde kulak hizasına kadar kaldır. Sonra şu adımları takip et:[6]
  • Sağ elin sol elinin üzerinde ve kolların önünde olacak şekilde ayakta dur. Buna kıyam denir. Bu duruşta şu duaları oku: Sübhaneke ("Subhânekellâhumme ve bi hamdik ve tebârekesmuk ve teâlâ cedduk ve lâ ilâhe ğayruk"); Euzu besmele ("Eûzu billahi mineş-şeytânirracîm Bismillahirrahmanirrahîm") ve Fatiha Elhamdulillahi rabbil alemin. Errahmanir'rahim. Maliki yevmiddin. İyyake nabudu ve iyyake nestain. İhdines siratal mustakim. Siratal lezine enamte aleyhim, ğayril mağdubi aleyhim ve led daallin").
  • Kur’an’dan istediğin bir kısa sureyi veya bölümü okuyarak bitir.
  • ”Allahu Ekber” de ve öne eğilerek ellerini dizlerine koy. Eğilirken üç kere "Subhane rabbiyel azim" de.
  • Tekrar doğrul ve "Semi'allahu limen hamideh, Rabbena lekel hamd." de.
  • “Allahu Ekber” diyerek diz üstü çök ve avuçlarını ve yüzünü yere bastır. Üç defa "Sübhane rabbiyel ala" de.
  • “Allahu Ekber” derken ellerin uyluklarında olacak şekilde otur. Tekrar “Allahu Ekber” diyerek yere kapan. Yüzün ve avuçların yerdeyken üç defa "Sübhane rabbiyel ala" de ve tekrar kalk. Böylece birinci rekât tamamlanmış olur.

Question 7
Question 7 / 9:
İkinci rekat nasıl kılınır?

 1. 1
  “Allahu Ekber” diyerek tekrar kıyam duruşuna kalk. İlk rekattaki duaların aynılarını tekrarla, sonra Kur’an’dan istediğin başka bir kısa sure oku. İkinci rekâtı tamamlamak için şu adımları takip et:[7]
  • İlk rekattaki aynı adımları tamamla.
  • İlk adımları tamamladıktan sonra dizüstü otururken Tahiyyat duasını oku. Bu duanın son kısmını söylerken sağ elinin baş parmağını kaldır.
  • Otururken Salli ve Barik dualarını oku. Sonra istediğin başka bir kısa duayı oku.
  • Başını sağa çevirirken “Esselamü aleyküm ve rahmetullah” de. Başını sola çevir ve aynısını söyle. Böylece Sabah namazı tamamlanmış olur.
  Reklam

Question 8
Question 8 / 9:
Duaları Arapça yapmak zorunda mıyım?

 1. 1
  Evet, İslam geleneğine göre namazların Arapça kılınması gerekir. Bu zor görünebilir fakat sadece biraz pratik yapmayı gerektirir. Çokça tekrardan sonra duaları her seferinde doğru bir şekilde yapabileceksin.[8]
  • Duaları ezberleme ve anlama hususunda yardımcı olması açısından kendi lisanındaki çevirilere bakmak faydalıdır.
  • İmamlar genellikle Arapça konuşamayan veya anlamayan insanlara anlayış gösterirler. Sadece Arapça duaları öğrenmeye çalışmak için yoğun bir çaba göstermeni isterler. Daha hoşgörülü bazı imamlar, başlangıçta duaları okumakta veya hatta ana dilinde söylemekte bir beis görmez.[9]
  • Sabah namazı da dâhil olmak üzere beş vakit namazın tamamını ikame etmek mecburidir ve İslam hukukunda bir namazı kaçırmak için çok az geçerli mazeret vardır.

Question 9
Question 9 / 9:
Erkekler ve kadınlar Sabah namazı kılar mı?

 1. 1
  Evet, erkekler ve kadınlar Sabah namazını kılarlar. İslam’da erkekler ve kadınlar için belirli ibadetler olsa da, Sabah namazı onlardan biri değildir. Kadınlar ve erkekler bunu her sabah kılmak zorundadır.[10]
  • İslami gelenekte, kadınlar erkeklere imamlık edemez ve bu, Sabah namazı için de geçerlidir.[11]
  • Sabah namazı vakti özellikle yaz mevsiminde kuzey yarımkürede çok erken olabilir fakat belirlenen vakte uyulması gerekir yoksa namaz geçersiz olur.
  • Eğer bir sebeple Sabah namazını veya diğer vakit namazlarını kaçırırsan günahını Allah’a itiraf ederek bu hatan için samimi bir şekilde tövbe etmeli, Allah’ın bağışlamasını dilemeli, bu hatayı tekrarlamayacağına söz vermeli ve kaçırdığın namazı kaza etmelisin.
  • Sabah namazını kasten kaçırmak, bu dünyada ihtiyari bir cezayı ve ahirette ilahi bir cezayı gerektirebilir.
  Reklam

İpuçları

 • Sabah namazının veya diğer vakit namazlarının kılınışını görmek istersen internet üzerinde izleyebileceğin çok sayıda faydalı video mevcuttur.
 • Namazın nasıl kılınacağına dair müslüman bir arkadaşından veya imamdan yardım istemekten çekinme. Seve seve yardım edeceklerdir.
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 1.317 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Bayram ve Gelenekler
Bu sayfaya 1.317 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam