Doğal olarak sağlak olduğunda solak olmak için eğitim almak zordur ancak eğlenceli ve ilginç bir mücadeledir. Bunu başarırsan tıpkı Einstein, Michelangelo, Harry Kahne, Tesla, Da Vinci, Fleming ve Benjamin Franklin gibi birçok büyük tarihi şahsiyet gibi her iki elini de aynı şekilde kullanabilen bir kişi olacaksın. Bazı insanlar iki elini de kullanabilir şekilde doğar, bu nedenle kesinlikle eğitimleri yoktur. Elbette hiç kimsenin iki elini kullanabilir olması için eğitilmesi gerekmiyor. Yine de iki elini kullanabilir olmanın avantajları vardır. Örneğin, iki el becerisinin bilardoda bir avantajı vardır çünkü bazı vuruşlarda sağ eli kullanmak avantajlı iken diğerlerinde sol eli kullanmak daha kolaydır. İki elini kullanabilir olmak teniste de yardımcı olur çünkü her iki taraftan forehand vurabilirsen daha fazla topa ulaşabilirsin. Sol elini kullanmayı öğrenmek zaman ve sabır gerektirir ama çaba ve açık fikirli bir zihinle başarılabilir!

Sol elini kullananlar da bu makaledeki adımları tersine çevirerek sağ elini kullanabilirler. Bazı solak insanlar için sağ elini rahat kullanabilmek, sağ elini kullananlar için tasarlanmış bir dünyada solak olmanın getirdiği rahatsızlığın üstesinden gelmek gibi ek bir avantaja sahiptir.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Yazma Pratiği

 1. 1
  Sol elini her gün kullanarak pratik yap. Sol el becerisi edinmek bir gecede gerçekleşmez. Bu, tamamlanması aylar hatta yıllar sürebilecek bir süreçtir. Bu nedenle, sol elini nasıl kullanacağını öğrenmek istiyorsan kendini günlük pratik yapmaya adamalısın.[1]
  • Sol el yazını geliştirmek için her gün biraz zaman ayır. Fazla olmasına gerek yok; günde 15 dakika bile tatmin edici bir hızda gelişmene yardımcı olacaktır.
  • Muhtemelen bıkacağın ve pes etmeye meyilli olacağın içini uzun süren pratikler yapmaya çalışmamak daha iyidir.
  • Her gün biraz pratik yapmak ilerlemenin en iyi yoludur.
  • Havada harf çizme alıştırması yap. Bu alıştırmayı sağ elinle yaparak başla ve ardından bunu kopyalayarak sol eline aktar. Beceriyi daha sonra kâğıda aktar; kaslarını iyice hazırlamak için sürekli egzersiz yapman gerekecektir.
 2. 2
  Elini doğru konumlandır. Sol elinle yazmak için kendini eğitirken, kalemi rahatça tutman önemlidir.[2]
  • Çoğu insan kalemi çok sıkı kavrama eğilimindedir ve ellerini kalemin etrafında pençe şekline sokar. Ancak bu, elde gerginlik yaratarak kramplara ve elinin kolayca yorulmasına neden olur. Bu olduğunda iyi yazamazsın.
  • Sağ elinle kalemi tutuş şeklini kopyalayarak eli gevşek ve rahat tut. Yazarken birkaç dakikada bir elini gevşetmek için bilinçli bir çaba göster.
  • Yazdığın malzemeler de, sol elinle yazmayı ne kadar rahat bulduğunda önemli bir fark yaratabilir. Kaliteli bir çizgili yazı kâğıdı ve serbest akan mürekkepli iyi bir kalem kullan.
  • Ayrıca çalıştığın kâğıdı veya yazı defterini 30 ila 45 derece sağa doğru eğ. Bu açıdan yazmak daha doğal gelecektir.
 3. 3
  Alfabe pratiği yap. Alfabeyi sol elinle hem büyük hem de küçük harflerle yazarak başla. Her harfi mümkün olduğunca iyi biçimlendirmeye odaklanarak yavaş ve dikkatli git. Doğruluk şimdilik hızdan daha önemli.[3]
  • Bir karşılaştırma noktası olarak, sağ elini kullanarak da harfleri yazmalısın. O andan itibaren, sol elinle yazdığın harfleri, sağ elinle yazdığın kadar mükemmel hâle getirmeye odaklanabilirsin.
  • Çalışma sayfalarını bir yerde bir klasörde saklayarak tut. Sonra solak olma arayışından bıkmış ve vazgeçmeye istekli hissettiğin bir noktaya ulaştığında bu sayfalara geri dönüp ne kadar ilerlediğini görebilirsin. Bu, devam etmen için seni yeniden motive etmeli.
 4. 4
  Cümle yazma alıştırması yap. Harflerden yorulduğunda cümle yazmaya geçebilirsin.
  • "Bu cümleyi sol elimle yazıyorum" gibi basit bir şeyle başla. Yavaş ilerlemeyi ve verimlilikten ziyade düzgünlüğe odaklanmayı unutma.
  • Sonra tekrar tekrar "Pijamalı hasta yağız şoföre çabucak güvendi" yazmayı dene. Bu cümle alfabenin her harfini içerdiği için pratik yapmak iyidir.
  • 29 harfin tümünü içeren diğer cümleler şunlardır: "Afgan dövüşçü Ebuhaciz psikoloji eğitimi alıyor" ve "Saf haydut ve kız çocuğu bin plaj görmüş".
 5. 5
  Yazma çalışma kitapları kullan. Çocuklar ilk kez yazmayı öğrenirken noktalı çizgilerden yapılmış harfleri takip edebilecekleri yazma çalışma kitaplarını kullanırlar. Bu, el hareketlerini kontrol etmelerine ve doğruluk kazanmalarına yardımcı olur.
  • Sol elinle yazmayı öğrenirken aslında hem eline hem de beynine nasıl yeniden yazılacağını öğretiyorsun bu yüzden bu çalışma kitaplarını kullanmak kötü bir fikir değil.
  • Harflerinin doğru boyutlarda olmasını sağlamak için kâğıt üzerinde fazladan çizgiler bulunan kopyaları da kullanabilirsin.
 6. 6
  Tersten yazmayı dene. Türkçe'de, dünyadaki diğer pek çok dilde olduğu gibi insanlar soldan sağa veya "başparmaktan küçük parmağa" yazarlar.
  • Bu, sağ elini kullananlara doğal gelir. Ayrıca, elin sayfa boyunca hareket ederken mürekkebin bulaşmasını önlemeye yardımcı olur.
  • Solak insanlar için ise bu hareket genellikle doğal değildir ve el taze mürekkebin üzerinde hareket ederken ortalık batabilir. Bu nedenlerden dolayı sol elini kullanan kişiler genellikle tersten yazarken kendilerini daha rahat hissederler.
  • Aslında, ünlü sanatçı Leonardo da Vinci solaktı ve çoğu zaman notları ve mektupları tersten yazdı. Bunlar sadece kâğıdı aynaya doğru tutarak ve yansımadan okuyarak deşifre edilebildiler.
  • Sol elinle tersten yazmayı dene; bunun ne kadar kolay geldiğine şaşırabilirsin. Sol elinle sağdan sola, "başparmaktan küçük parmağa" yazmayı unutma. Gerçekten tersten yazmak için harfleri de tersten yazman gerekecek!
 7. 7
  Biraz çizim yap. Amaç sol elinle yazmayı öğrenmek olsa da sol elinle çizim yapmaktan da yararlanabilirsin. Bu sana sol elini kontrol ederken aynı zamanda güç kazanman için değerli pratikler sağlayacaktır.[4]
  • Daire, kare ve üçgen gibi temel şekiller çizmek şeklinde basit bir şeyle başla. Ardından, etrafında gördüğün ağaçlar, lambalar ve sandalyeler gibi nesnelerin çizimini yap, ardından kendine çok güveniyorsan insanlar ve hayvanlar çizebilirsin.
  • Sol elini kullanarak baş aşağı çizim yapmak (ters çevrilmiş çizim olarak bilinir) deneyebileceğin başka bir harika egzersizdir. Bu sadece yazma becerilerini geliştirmekle kalmayacak, aynı zamanda seni daha yaratıcı düşünmeye açacak harika bir beyin jimnastiği egzersizidir.
  • Michelangelo, da Vinci ve Sir Edwin Henry Landseer gibi birçok büyük sanatçı iki elini kullanabilirdir. Bu, elleri yorulursa veya belirli bir açıyla çalışmaları gerekirse çizim veya resim yaparken bir elden diğerine geçmelerini sağladı. Landseer aynı anda iki eliyle çizim yapmasıyla da ünlüydü.[5]
 8. 8
  Sabırlı ol. Yukarıda bahsedildiği gibi, sol elinle yazmayı öğrenmek zaman ve özveri gerektiren bir süreçtir. Kendine karşı sabırlı olman ve kolayca pes etmekten kendini alıkoyman gerekecek.
  • Çocukken sağ elinle yazma konusunda ustalaşmanın yıllar aldığını ve solunla yazman bu kadar uzun sürmemesine rağmen (bazı beceriler aktarılabilir olduğundan) öğrenme sürecinin zaman alacağını unutma.
  • Başlangıçta hız konusunda endişelenme; yapabildiğin kadar kontrol ve doğrulukla pratik yapmaya devam et ve zamanla daha hızlı ve daha öz güvenli hâle geleceksin.
  • Sol elinle yazabildiğinde ne kadar etkileyici ve kullanışlı bir beceri olacağını kendine hatırlatmaya devam et. Motive kalmak, solak olmaya çalışırken karşılaşacağın en büyük zorluktur.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Güç Antrenmanı

 1. 1
  Her şeyi sol elinle yap. Beceri, hayatının önceki yıllarında sağ elinden sol eline otomatik olarak aktarılır, bu nedenle ilk başta sol elinle bir şeyler yapmaya başlamak çok zor olmayacaktır. Beceri aynı zamanda bir işten başka bir işe otomatik olarak aktarıldığından, belirli bir işi yapmaktansa tüm işleri sol elinle yaparsan sol elinle belirli bir işi yapma becerisini daha hızlı kazanırsın. Sabırlı ol. Bazı insanlar ne kadar yaşlanırsan solaklığa geçmenin o kadar zor olduğunu söylüyor ama bu yanıltıcıdır. El tercihini değiştirmenin genç yaşta daha kolay olduğu yanılsaması, sağ elinle ne kadar yüksek beceriye sahip olursan sol elindeki belirli bir beceri miktarı için o kadar az sabrın olduğu gerçeğinden kaynaklanır. Aslında yaşlandıkça sol elinin belirli bir mutlak beceri miktarını kazanması daha kısa sürer. Sol elini güçlendirmek için yapabileceğin en kolay ama en önemli şey, normalde sağ elinle yapacağın tüm eylemleri ve etkinlikleri tamamlamak için onu kullanmaktır.[6]
  • Diş fırçasını sol elinde tutarak dişlerini fırçalamak için çaba göster. Diğer birçok günlük aktivitenin yanı sıra saçını tarayabilir, kahve fincanını alabilir, ekmeğini yağlayabilir ve kapıları sol elinle açabilirsin.
  • Ayrıca sol elinle dart atmayı (güvenli bir ortamda), bilardo oynamayı veya bir softbol atıp yakalamayı dene.
  • Hatırlamakta zorlanıyorsan ve yanlışlıkla sağ elini kullanmaya devam ediyorsan sağ elinin parmaklarını bandajla sarmayı dene. Bu, onu kullanmana engel olacak ve bunun yerine sol elini kullanmaya zorlayacaktır.
 2. 2
  Sol elinle ağırlıkları kaldır. Sol kolunu ve elini güçlendirmenin ve baskın olmayan tarafların arasındaki güç dengesizliklerini düzeltmenin en iyi yollarından biri ağırlık kaldırmaktır.
  • Sol elinde bir dambıl tut ve bicep curl, kickback, hammer curl ve dumbbell press gibi egzersizler yap.
  • Düşük bir ağırlıkla başla, ardından gücün arttıkça daha büyük ağırlıklara geç.
 3. 3
  Birden fazla topu havaya atıp tutmayı öğren. Üç ve sonra dört top kullanarak topları havaya atıp tutmayı öğrenmek, sol elini ve kolunu güçlendirmenin harika bir yoludur ve aynı zamanda sana etkileyici bir parti numarası sağlar!
 4. 4
  Zıplayan top pratiği yap. İki masa tenisi raketi ve iki top alıp iki elinle aynı anda zıplatmak, iki elini kullanabilirliği geliştirmek ve baskın olmayan elini güçlendirmek için harika bir egzersizdir.
  • Bu konuda ustalaştığında, daha küçük raketler ve hatta geniş uçlu çekiçler kullanmaya başlayabilirsin.
  • Sol el kullanımını iyileştirmenin yanı sıra bu harika bir tam beyin egzersizidir![7]
 5. 5
  Bir müzik aleti al. Müzik aleti (her iki elin de kullanılmasını gerektiren) çalan pek çok insan, hâlihazırda bir dereceye kadar iki elini kullanabilirdir.
  • Sonuç olarak, piyano veya flüt gibi bir müzik aletini eline almak ve her gün pratik yapmak sol elini güçlendirmene yardımcı olacaktır.[5]
 6. 6
  Yüzmeye git. Yüzmek, beyin yarı kürelerini dengelemeye yardımcı olduğu ve baskın olmayan elini daha akıcı bir şekilde kullanmana olanak verdiği kanıtlanmış bir başka iki elin kullanabildiği aktivitedir.
  • Yüzme havuzuna git ve vücudunun sol tarafını güçlendirmek ve aynı zamanda harika bir kardiyo egzersizi yapmak için birkaç tur yüz![5]
 7. 7
  Sol elinle bulaşık yıka. Sol elinle düzenli olarak bulaşık yıkamak, baskın olmayan elinin becerisini geliştirmek için güvenli ve basit bir yöntemdir. Bu, bulaşıkları temizlemenin yanı sıra uzun vadede hem eğlenceli hem de yararlı olabilir.
 8. 8
  Basit görevlerle pratik yaptığına göre artık diğer elinin desteğini keserek ters yazma, bilardo oynama ve baskın olmayan elinle dart fırlatma gibi daha ince motor görevleri yapmaya başla. Bunu yapmak beceriyi bir eylemden ayna görüntüsüne otomatik olarak aktarma genel becerisini de geliştirecek, böylece daha önce sağ elinle yaptığın bir işi sonraki defa sol elinle yapmaya başladığında, daha önce iki elinle de yapmadığın bir duruma göre biraz daha yetenekli olacaksın. Sol elinin sağ elinin becerisini yakalaması uzun yıllar alabilir ancak sol elinin neredeyse sağ el kadar yetenekli hâle gelmesi muhtemelen 2 aydan daha kısa sürebilir. Sol elin işi kolayca yapacak kadar yetenekli hâle geldiğinde, sağ elin daha da yetenekli olduğu için sol elinin daha yetenekli olması konusunda sabırsız olmana gerek yoktur. Eğer acele etmek ve iki elini kullanabilir olmak istiyorsan ve bunu başta yavaş yapmanın sıkıcılığıyla baş edebilirsen 2 ile 7 arasındaki adımları atlayabilirsin.
 9. 9
  Her zaman sol elini kullanmayı unutma. Baskın sağ elini kullanmak beynine o kadar yerleşmiştir ki düşünmeden otomatik olarak kullanırsın. Solak olmaya çalışırken bu bir sorun olabilir. Bu sorunun üstesinden gelmek için bir şey yaptığında sol elini kullanman gerektiğini kendine hatırlatacak bir sistem bulmaya çalış.
  • Örneğin, sol elinin arkasına "sol" ve sağ elinin arkasına "sağ" kelimesini yaz. Bu, bir kalem almaya veya başka bir aktiviteyi tamamlamaya her gittiğinde görsel bir hatırlatma görevi görecektir.
  • Saatini sol kol yerine sağ bileğine takmayı da deneyebilirsin. Bu, bilinçaltının taraf değiştirmeye çalıştığını kaydetmesine gerçekten yardımcı olacaktır.
  • Yapabileceğin başka bir şey de telefon, buzdolabı ve kapı kolları gibi şeylerin üzerine yapışkan notlar koymaktır. Bunlar, dokunmak için her uzandığında sol elini kullanman gerektiğini hatırlatacaktır.
  Reklam

İpuçları

 • Sol el yazını yalnızca evde çalış. Okuldayken veya işteyken, en azından sol elinle düzgün ve hızlı bir şekilde yazana kadar baskın veya sağ elinle yaz. Bu sana zaman kazandıracak ve işinin fazla dağınık görünmesini engelleyecektir.
 • Yazmayı öğrenirken duruşunu yeni solak duruşuna uyacak şekilde ayarla.
 • Sol elini daha fazla kullanmaya başlarken sağ elini veya kolunu kullanmaktan mümkün olduğunca kaçın.
 • Sol elini voleybolda servis atışı yapmak, kahvaltı yapmak gibi günlük işlerde kullan.
 • Alfabedeki her harfi kullandığı için "Pijamalı hasta yağız şoföre çabucak güvendi" cümlesini yazmaya devam et.
 • Yazmak için sol elini kullanırken sağ gözünü kullan.
 • El tercihini 20 gibi büyük bir yaşta değiştirmeye başla. Karmaşık işler için zamanın yarısında kullanmak yerine her zaman sol elini kullanmaya değiştirmek istiyorsan sağ elin daha önceden hâlihazırda daha çok yetenek kazanmış olur ve bu solaklığını güçlü kılmak yerine güçsüz kılar.
 • Telefonunu yalnızca sol elinle kullan.
Reklam

Uyarılar

 • Bu hedefe ulaşmanın biraz zaman alacağını anla, bu yüzden sabırlı olman gerekecektir.
 • İki elini kullanabilir hâle gelmeden önce sol elinle çivi çakma.
 • Bıçağı yönlendirmek için eklemlerini kullanarak sol elinle salatalıkları ince dilimler hâlinde doğramaya çalışma; özellikle de tamamen iki elini kullanabilir olmadan bunu hızlı yapmak için pratik yapmaya başlama çünkü bıçak çok yükseğe kayabilir ve eklemlerini kesebilir.
 • Hangi eli kullandığını değiştirmek seni şaşırtabilir, bu yüzden acele etme.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Nasıl Havalı OlunurNasıl Havalı Olunur?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Olasılık Nasıl HesaplanırOlasılık Nasıl Hesaplanır?
Yüzde Artışı Nasıl HesaplanırYüzde Artışı Nasıl Hesaplanır?
Açılar Nasıl HesaplanırAçılar Nasıl Hesaplanır?
Reklam

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam