Çoğu insan sağlıklı olmanın çok fazla rejim ve spor salonunda zaman geçirmeyi gerektiren zor bir görev olduğunu düşünür ancak aslında bu doğru değildir! Rutininde küçük değişiklikler yaparak ve kendin için küçük hedefler koyarak daha sağlıklı ve mutlu bir hayata doğru yola çıkabilirsin. Yemek yeme, dinlenme, aktif olma ve uyku konusunda daha sağlıklı seçimler yapma alışkanlığına başla. Kısa sürede sağlıklı hayatının şekillendiğini göreceksin!

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Sağlıklı Beslenmek

 1. 1
  Daha çok su iç. Yetişkinler günde 2-3 litre, çocuklar ise günde 1-2 litre su içmelidir. Bu, çay ve kahve gibi diğer içeceklere ilavetendir. Su, vücudu doğru sıcaklıkta tutar ve toksinlerden arındırır.
  • Su ayrıca cildini temizler, böbreklerine yardımcı olur, iştahını kontrol etmeni sağlar ve sana enerji verir.[1]
  • Ayrıca seni gazlı içecek ve meyve suyu gibi yüksek kalorili olan sağlıksız içeceklerden uzak tutar. Vücut bu sağlıksız içeceklerin alımını zorla işler ve yine de yüzlerce kaloriden sonra hâlâ kendini susamış hissedersin.
  • Sıcak su içmek (namıdiğer çay) sindirim sistemini uyarmayı sağlar. Sıcak su vücudunun doğal yoldan toksinlerden arınmasına da yardımcı olur. Suyun uygun sıcaklıkta olmasına ve seni yakmamasına dikkat et.

  İpucu: Suyun tadını sevmiyorsan suyuna biraz limon, yeşil limon veya %100 meyve suyu ekle. Beynini gazlı içecek olduğunu düşünsün diye kandırmak için suyun yerine meyve suyuyla karıştırılmış maden suyu koymayı da seçebilirsin.

 2. 2
  Kahvaltı et. Hafif ve sağlıklı bir kahvaltı, erken yemenin faydalarını görmek için yeterlidir. Yağsız protein ve tam tahıllardan oluşuyorsa öğle yemeğinde tıka basa yemeni önler. Araştırmalara göre, kahvaltıyı atlayanlar aslında daha fazla yerler. Bu yüzden iştahını dizginlemek için günün ilk öğününü atlama.
  • İki tane çikolatalı çörek ve fazla kremalı bir kahve yerine yumurta, meyve ve yağsız süt, taze sıkılmış portakal suyu veya çay gibi bir içecek tercih et. Kahvaltın ne kadar sağlıklı ve doyurucu olursa gün boyunca kendini o kadar enerjik hissedersin.[2]
 3. 3
  Gün boyunca iyi beslen. Tabağının yarısında sebze ve meyve varsa doğru yoldasın.[3] Yağsız protein, az yağlı süt ürünleri ve tam tahıl ekle. Sabit bir beslenme düzeni oluşturunca vücudunu daha rahat hissedeceksin. Vücudunun şekerli yiyeceklerin nereye gittiğini merak ettiği bir süreçten geçebilirsin ancak bu kısmı atlattıktan sonra kendini her zamankinden daha iyi hissedeceksin.
  • Bütün yağların senin için kötü olmadığını unutma. İyi yağlar somon ve ton balığı gibi balıklarda, avokadoda, kuru yemişlerde ve zeytinyağında bulunur. Bunlar iyi dengelenmiş bir diyet için gereklidir.
  • Gün boyunca düzenli zamanlanmış öğünler yemek için çaba göster. Ancak bütün gün otlanmaktan kaçın.
 4. 4
  Doğru zamanlarda yemek ye. Sağlıklı, kolay sindirilebilir bir akşam yemeği için doğru zaman 17:00 ile 20:00 arasıdır; gece geç saatte atıştırmaktan uzak durman gerekir çünkü bu seni gereksiz kaloriyle doldurur ve uykunu dağıtabilir. O gece yarısı atıştırmalığına gerçekten ihtiyacın varsa tuzsuz kuru yemiş, tohum, meyve ve sebzeye bağlı kal.
  • Gece yemek yemenin uyku sorununa sebep olduğunu düşünüyorsan yatmadan 3 ila 4 saat önce yemek yememeye çalış.
  • Eğer doğru bir şekilde yapıyorsan atıştırmak senin için kötü değildir. Aslında "sürekli" yemek seni yoksunluk hissetmekten ve yemek arabası geçerken o üçüncü dilim pastayı almaktan alıkoyabilir. Hepisini ayarında yapmaya dikkat et.[4]
 5. 5
  Haftada en az birkaç gün etten uzak durmaya çalış. Vejetaryen olmak kalori alımını düşürmek ve bol miktarda vitamin ve mineral almak için iyi bir yoldur. Ayrıca kardiyovasküler sağlığını da düzeltebilir. Tam anlamıyla vejetaryen olmak istemiyorsan daha az et yiyerek sağlığını düzeltebilirsin. Haftada birkaç günü vejetaryen olma günleri seç ve kırmızı etin yerine tavuk, hindi ve balık koy.
  • Vejetaryen yemeği yediğinde öğünlerini makarna ve pilav gibi tahıllar yerine az karbonhidratlı sebzelere dayandır. Tahıl tükettiğin zaman tam tahılları seç. Her öğünde protein tüket; yumurta, yağsız süt ürünleri, fasulye, bakliyat, kuru yemiş, tohum, tofu veya et yerine geçebilecek diğer yiyecekler gibi.
  • Örneğin, kahvaltıda ıspanaklı gözlemenin yanında domates ve yağda pişirilmiş yumurtanın beyazını, öğlen yemeğinde fasulye ve yanında küçük bir salata, atıştırmalık olarak bir kâse yoğurt ve akşam yemeğinde sebzeli makarna yiyebilirsin.
  • Lif bakımından zengin bir yemek et olmadan da yenebilir. Lifin kolesterolü düşürdüğü, kan şekeri seviyesini kontrol altına aldığı, bağırsak sağlığını iyileştirdiği ve aşırı yeme ihtimalini düşürdüğü görülür. Tavsiye edilen günlük lif alımı erkekler için 30 gr ve kadınlar için 21 gr'dır; 50 yaşından sonra bu erkekler için 38 gr'a ve kadınlar için 25 gr'a çıkar. Bazı iyi lif kaynaklarının arasında meyve ve sebzeler (kabuklu), tam tahıllar ve baklagiller bulunur.[5]
 6. 6
  Diyetindeki basit şekeri sınırlandır. Karbonhidratlar diyetinin önemli bir parçası olsa da basit şeker sağlığına zararlı olabilir. Daha sonra hızla dibe vuran hızlı bir enerji artışı sağlar, bu da daha çabuk acıkmana sebep olur. Meyve haricindeki basit şekerler ayrıca yüksek kalori içerir ve besleyici ögelerden yoksundur. Şekerli yiyeceklerden ve ilave şekerden uzak durmak en iyisidir ancak bunlara aşırıya kaçmadan yer verebilirsin.[6]
  • Meyveler teknik olarak basit şekerlerdir ancak yine de diyetinin sağlıklı bir parçası olabilir. Onlar vitamin ve besleyici ögelerle doludur. Mümkün olduğunda meyveleri kabuğuyla ye.
 7. 7
  En sağlıklı seçimleri yapmak için gıdaların etiketlerini oku. İşlenmiş yiyecekler kötü üne sahiptir ve çoğu zaman bunun iyi bir nedeni vardır. Ancak tarafını seçmek zorundasın. Dondurulmuş bezelye dondurulmuş pizza kadar kötü değildir. Kısaca, elinden geldiği sürece işlenmiş gıdalardan uzak dur; ancak bunu yapamıyorsan etiketlerini oku ve ilave edilmiş kötü şeylere dikkat et (tuz, şeker ve yağ).
  • Raflarda duran gıdaların içindekiler listesinde genelde sodyum, -oz ile biten kelimeler ve trans ve doymuş yağlar bulunur. Etikette bunları görürsen (özellikle fazla miktardaysa) bunlardan uzak dur. Başka bir yerde daha sağlıklı bir seçenek bulabilirsin. Buna değmez.
  • Trans yağ olmadığının yazması aslında içinde trans yağ olmadığı anlamına gelmez. İhmal edilebilir miktarlar yasal olarak yok sayılabilir, bu yüzden listede hidrojene bitkisel yağ görürsen maskeli suçlulardan birini buldun demektir.
 8. 8
  Diyetine takviyeleri dâhil etmek konusunda doktorunla konuş. Takviyeler, ihtiyacın olan tüm vitamin ve besleyici ögeleri almanı garantileyebilir. Takviyelerini emilimini daha iyi sağlamak için yemekle birlikte al. Her gün bir multivitamin almayı tercih edebilir veya kalsiyum, D vitamini veya B12 vitamini gibi sende düşük olabilecek belirli besleyici ögeleri takviye edebilirsin.[7]
  • İlk önce doktorunla konuşmadan hiçbir takviyeyi almaya başlama, özellikle ilaç kullanıyorsan.
  • Takviye almanın sağlıklı bir diyetin yerinin tutamayacağını unutma.
 9. 9
  Kalorileri kontrol altında tutmak ve dayanıklılığını artırmak için aralıklarla oruç tut. Aralıklı oruç tutmak bir seferde 12-16 saat yemek yemeden durmak demektir. Bunu her gün veya haftanın belirli günlerinde yapabilirsin. Bu enerji kaynağı olarak yağlarını yakmanı ve enerji dayanıklılığını atırmanı sağlayabilir. Ayrıca kalori alımını yönetmeni de sağlayabilir.
  • Örneğin, sabah 6'da kahvaltı yapıp akşam 6:30'daki akşam yemeğine kadar bir şey yemeyebilirsin.
  • Başka bir seçenek olarak, pazar, salı, perşembe ve cumartesi normal bir şekilde yiyip pazartesi, çarşamba ve cuma kendini kısıtlayabilirsin.
  • Bu diyet herkes için doğru değildir, özellikle şeker hastalığı ve kan şekeri düşüklüğü olanlar için. Yeni bir diyet planına başlamadan önce doktorunla konuş.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Sağlıklı Bir Egzersiz Planına Sahip Olmak

 1. 1
  Forma gir. Egzersizin, kilo vermeni ve güven kazanmanı sağlamanın yanı sıra, vücudun ve zihnin için bir sürü başka faydası vardır. Birinden bahsetmek gerekirse kardiyovasküler sağlığının iyi olması alzaymır hastalığı riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle elinden geldiğince yüzmek için havuza, yürümek veya koşmak için kaldırıma veya yürüyüş için parka git.[8]
  • Egzersiz bağışıklık sistemini de güçlendirir; haftada beş gün 20-30 dakikalık hızlı yürüyüş gibi ufak bir değişiklik bile hem antikor hem de öldürücü T hücrelerinin tepkisini artırarak bağışıklık sitemini güçlendirebilir.[9]
  • Egzersiz yapmak ayrıca gece daha iyi uyumanın kesinlikle en iyi yollarından biridir.[10] , bu da aşırı yemeni önleyerek kilo vermeni sağlayabilir.
 2. 2
  Sağlıklı kiloda ol. Fiziksel yapılarımız boyut ve ağırlık bakımından değişir. İri yapılı bir birey biraz daha fazla kilo taşıyabilirken ince yapılı biri daha az taşıyabilir.
  • Gereken kilonun altında olmak da iyi bir şey değildir. Hiçbir tür şok diyet yapma. Kilo vermek için sihirli bir değnek yoktur ve olsaydı bile bu, vücudunu hayati yönden önem taşıyan besleyici ögelerden mahrum etmek olmazdı. Yeme alışkanlıklarında yavaş değişiklik yapmak daha güvenlidir ve fiziksel sağlığın açısından uzun vadedeki yararları daha fazladır.
  • Unutma ki sadece ciddi sporcular büyük zevklerin tadını çıkarmak için yeterli kalori yakarlar ve hatta vücut için kötü olduğundan dolayı bunu yapma eğilimi göstermezler. Senin için tavsiye edilen kaloriden daha fazlasını tüketsen bile onların besleyici olmasına dikkat et; kalbin, beynin, kasların, kemiklerin, organların ve kanın sürekli boş kalorilerle çalışmaz.
 3. 3
  Farklı türden egzersizler yap. Hiç durmadan 8 kilometre koşabiliyor olman sağlıklı olduğun anlamına gelmez; aynısı küçük bir araba büyüklüğünde ağırlık kaldırmak için de geçerlidir. Sadece bir aktivite yaparsan sadece bir kas grubunu kullanırsın.[11] Yüzmeye gittiğinde veya devam edemediğin karın egzersizleri yaptığında çok şaşırırsın!
  • Cevap nedir? Farklı türden egzersizler yapmak. Birkaç farklı aktivite yapmak sadece tüm kaslarını çalıştırmakla kalmaz (bu da yaralanmaları önleyebilir); aynı zamanda sıkılmanı da önler. Bu, egzersizin en iyi şeklidir! Bu yüzden rutinine aerobik ve güç arttırıcı antrenmanları dâhil et. Kasların bundan mutluluk duyacak.
 4. 4
  Akıllıca egzersiz yap. Egzersiz yapmanın kötü yollarının da olduğundan söz etmeye bile gerek yok. Her harekete geçtiğinde kendini yaralama riskiyle karşı karşıya kalırsın, bu yüzden bunu doğru yaptığından emin ol!
  • Her şeyden önce susuz kalma. Egzersiz sırasında her zaman su içmelisin. Susuz kalmak ter atma sırasında baş dönmesine ve baş ağrısına sebep olabilir (veya bu nedenle eksiklik).[12]
  • Ara ver! Bu tembellik değildir; sağlıklı olmaktır. Sürekli devam edemezsin. 30 dakika kadar egzersiz yaptıktan sonra su şişeni al ve rahatla. Vücudunun arayı kapatmak için zamana ihtiyacı vardır. Uzun vadede daha fazla yol katedebilirsin.
 5. 5
  Aktif olma fırsatlarını değerlendir. Fiziksel olarak aktif olmak sadece kendini yollara vurma veya bir spor salonuna yazılma demek değildir; 7/24 yaşayabileceğin bir yaşam tarzıdır.[13] Gününe farklı yerlerde 10 adım daha ekleyebilirsen bunlar toplanır.
  • Hiçbir fikrin yok mu? Arabanı iş yerinden, alışveriş merkezi girişinden veya bakkal dükkânından biraz uzağa park et. İşe veya okula bisikletle git. Merdivenlerden çık. Köpeğini her gün gezdir. Öğlen yemeğini parka götür. İşe veya semtindeki kafeye bisikletle git. Küçük fırsatlar her yerdedir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Duygusal Olarak Sağlıklı Olmak

 1. 1
  Olumlu düşün. Zihnimizin hayatımızdaki her şey üzerinde ne kadar güç sahibi olduğu şaşırtıcıdır. Bir durumda en ufak şekilde bir olumluya yönelme bir engeli fırsata çevirebilir. Sadece hayattan daha fazla zevk almakla kalmazsın; aynı zamanda bağışıklık sistemin de soğuk algınlığı ve kalp hastalığına karşı daha iyi savaşabilir![14] Harvard Üniversitesi yalan söylemez.
  • Bu zor adımı atmak için minnettarlığa odaklan. Etrafını çeviren kötü şey hakkında düşünmeye başladığında dur. Uzatma. Minnettar olduğun iki şey düşün. Sonunda zihnin bu düzeni fark edecek ve sen farkında olmadan olumsuzluğu durduracaktır.
 2. 2
  Hoşnut ol. Bu "hayatından memnun ol" anlamına gelmez (gelir ama bir dakika bekle); bir bakıma "kendini tatmin et" anlamına gelir. Diyetteysen canının istediği bir şeyden (küçük) bir parça yemene izin ver. Bir cuma gecesi üç saat boyunca sevdiğin bir diziyi izlemek hoşuna gidiyorsa bunu yap. Seni mutlu eden küçük şeyler her neyse onları yap.
  • Mutluluğun paha biçilmezdir ancak sağlığın da öyledir. Sağlıklı değilsen tam olarak mutlu değilsindir. Zihnimiz ve vücudumuz en iyi şekilde olduğu zaman diğer şeylere saldırabiliriz. İş, arkadaşlar, bir ilişki ve para seni bunaltıyorsa hazır yemek yerine tam buğday simidi tercih etmek gibi ufak bir seçim yapmak sağlığında uzun dönemli bir değişikliğin temelini atabilir. O zaman devam etmek zorlaştığında sağlıklı bir beden, zihin ve vicdanla zorluklarının üstesinden gelmeye hazır olursun.[15]
 3. 3
  Küçük düşün. Ulaşılamaz hedeflere odaklandığımız zaman gözümüz korkar, hüsrana uğrar ve tembelleşiriz. Sonuçta neden asla gerçekleşmeyecek bir şeyi başarmaya çalışalım? Sağlıklı bir zihniyet burada ve şimdide olmalıdır. Tabii ki gelecek için endişeleri olmalıdır ancak henüz olmamış veya olmayacak şeylerle meşgul olmamalıdır.
  • Duygusal olarak sağlıklı (ve mutlu) olmak varacağın nokta yerine yolculuğunun adımlarına odaklandığında daha kolay elde edilir. Bir oyuncu olmak istiyorsan bir sonraki seçmelere odaklan. Sonra performansına odaklan vs. Şimdi her zaman gelecekten önce gelir; bunlara sırayla odaklan!
 4. 4
  Stresle baş et. Bu çok önemli. Stres hayatımızı ele geçirdiğinde diğer her şey dağılır. Evlerimiz darmadağın olur, zihinlerimiz darmadağın olur ve ilişkilerimiz gerilir. Kendini beş dakika kenara çek ve stres seviyeni düşün. Onunla nasıl başa çıkıyorsun? Daha sakin ve rahat olmak için ne yapabilirsin?
  • Stresle başa çıkmanın çok sağlıklı bir yolu yoga yapmaktır. Bu ilgi çekici gelmiyorsa meditasyona ne dersin? Hayır mı? O zaman gününün on dakikasını kendini kapatmaya ayırmaya dikkat et. Kendi başına otur ve sadece nefes al. Her gün odaklanmaya önem ver.
  • Stresli olduğun zaman kendini sakinleştirmek ve vücudunu rahatlatmak için nefes alma egzersizleri yap veya derin nefes al.[16]
 5. 5
  Arkadaşlarını akıllıca seç. Hepimiz enerjimizi emen insanlar tanırız ama yine de onlarla arkadaş kalırız çünkü onların güzel televizyonları vardır ya da çünkü canımız sıkılır. Ne yazık ki duygusal sağlığımız için onlar hayatımızdan çıkmalıdır. Bize iyi gelmiyorlar ve biz bunu biliyoruz; tutarlılığı korumak ve tuhaf durumlardan kaçınmak için bunu görmezden geliyoruz. Zihin sağlığına bir iyilik yap ve o yara bandını yırtıp at. Uzun vadede daha mutlu olacaksın.
  • Arkadaşlarınla zaman geçirmek hayatını düzeltebilir. Hayatını zenginleştiren insanlarla elinden geldiğince sık sosyalleş.
 6. 6
  Üretken ol. Kolayca elde edebileceğin en iyi hislerden bir tanesi "Bugün çok şey yaptım!" hissidir. O anda kendini neredeyse durdurulamaz hissedersin. Annenin "Eğer kafana koyarsan yapabilirsin." demesi artık yalan değildir! Şimdi sürekli o kafada olduğunu hayal et.
  • Bir yapılacaklar listesi oluşturarak başla. Takvim veya ajanda da iyi fikirdir. Ve unutma; küçük düşün. Devam etmek için birkaç küçük şeye saldır. Farkında bile olmadan işlerin yolunda gittiğini göreceksin.
  • Her zaman yeni bir şey öğreniyor olmak için gününe öğrenmeyi dâhil et. Bu bilişsel anlamda gerilemeni önleyecektir.
 7. 7
  Ara ver. Bu "Hoşnut ol." adımına benzer; dünyanın ne istediğine bakmaksızın bazen senin için doğru olan şeyi yapmalısın. Kendini suçlu hissetmeden o dillere destan Dido'yu ye. Bir geceyi evde geçir. Bir sabah izin al. Döndüğünde enerjin iki katı fazla olacak.
  • Bu egzersiz için de aynıdır. Aynı şeyi tekrar tekrar yaparsan kasların buna alışır, sıkılırsın ve sonunda durağan bir noktaya gelirsin. Bu yüzden çarşamba günleri yürüyüş yapmak yerine havuza git. Tembellik yapmıyorsun; mantıklı davranıyorsun.
 8. 8
  Duygusal dengeyi bul. Sağlığın diğer tüm yönlerine hâkim olsan bile içsel bir kargaşadan muzdaripsen bu sana tamamlanmış hissi vermeyecektir. Herkes bazen yerden kaldırılmaya ihtiyaç duyar ve kendinle ilgili daha iyi hissetmen için yapabileceğin bir sürü küçük şey vardır. Sorun daha derinlere iniyorsa duygusal acı veya hatta depresyonla başa çıkmayı öğrenmen gerekebilir.
  • Kendinle işin bittikten sonra kişiler arası ilişkilere karşı yaklaşımın üzerinde çalışmalısın. Çıkarcı veya kontrol edici ilişkiyi nasıl fark edeceğini öğren ve gerekirse sağlıklı bir ilişkin olsun diye duygusal istismarın üstesinden gel.
 9. 9
  Müzik, tiyatro ve görsel sanatlar gibi sanat dallarına hayatında yer ver. Sanat hayattan ve sağlığından aldığın zevki artırabilir. Müzik dinlemek veya yapmak, dans etmek, tiyatroda oynamak ve kendi sanatını yapmak hem fiziksel hem de zihinsel sağlığını geliştirebilir. Kendini yaratıcı bir biçimde ifade et ve diğerlerinin yaratıcı ifadelerinden keyif al.[17]
  • Yaratıcı bir hobiye başla veya ders al.
  • Arkadaşlarınla sanatın keyfini çıkar.
 10. 10
  Elinden geldiğince fazla seyahat et. Seyahat etmek de fiziksel ve zihinsel sağlığını geliştirir. Yaratıcılığının gelişmesini, rahatlamanı ve yeni şeyler deneyimlemeni sağlar. Seyahat etmek seni aktif tutar ve depresyon riskini azaltır.[18]
  • Belirli bir bütçeye bağlı yaşıyorsan seyahat etmek genelde zordur. Senin için durum böyleyse günübirlik seyahate veya kısa yol gezisine çıkmaya çalış.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Sağlıklı Bir Rutine Sahip Olmak

 1. 1
  Günlük bir rutin oluştur. Rutin, yemene, egzersizine ve stres azaltma hedeflerine bağlı kalmanı sağlayabilir. Ayrıca arkadaşlarınla takılmak veya bir hobiyle ilgilenmek gibi yapmak istediğin şeyler için vaktinin olmasını garantiler. Senin için uygun olan bir rutin oluştur!
  • Hayatın için yapman gereken şey oysa belirli günlerde farklı rutinlerin olabilir.
  • Senin için uygun olanını bulana kadar farklı rutinler dene.
 2. 2
  Riskli davranışlarla uğraşmayı bırak. Gereksiz riskler almak vücut ve zihin için kötüdür. Ayrıca yıkıcı uzun vadeli sonuçları olabilir. Ciddi veya sabit risk alma biçimleri daha derin psikolojik sorunların da belirtisi olabilir ki bu durumda ilgili alanda uzmanlaşmış bir sağlık çalışanıyla konuşman gerekir. Aşağıdaki kazanımlardan biri veya daha fazlasını amaçlayarak başla:
  • Daha Güvenli Seks Yap
  • Aşırı İçki İçmeyi Bırak
  • İsimsiz Alkolikler olmadan içmeyi bırak
  • Sigarayı bırak
  • Uyuşturucu bağımlılığını yen
  • Bisiklet sürerken kask takmak ve arabandayken emniyet kemeri takmak gibi şeyler.
   • Bunları yapmak kolaydır. Bunlar kesinlikle göz korkutucu olsa da yapılabilir şeylerdir. Genelde bunlardan biri başarılırsa diğerleri daha kolay gelir ve düzene girer.
   • Zaten riskli davranışlarla uğraşmıyorsan tebrikler!
 3. 3
  Haftada birkaç kere egzersiz yap. "Form tutma" kısmını zaten vurguladık ancak şimdi daha az göz ardı edilebilir hâle getirmek istiyoruz. Günlük/haftalık rutininde egzersizin yeri olmalıdır. Bu senin metabolik hızını artıracak, kilonu kontrol edecek ve sen bütün hafta kendini zinde hissedeceksin. Üçlü kazanç!
  • İşte sana somut bir şey: Her hafta 150 dakikalık aerobik aktivite (veya 75 dakika hareketli aktivite) ve haftada iki kere güç arttırıcı antrenman yapmayı hedefle.[19] Çim biçmek bile sayılır!
 4. 4
  Gece iyi dinlen. Uyurken vücudun enfeksiyonla, iltihapla ve stresle savaşan hücreler üretir; bu da çok az uyumak veya düşük kaliteli uyumak seni sadece hastalanmaya daha eğilimli hâle getirmekle kalmaz aynı zamanda hastalıktan iyileşme süreni de uzatır demektir. İyi uyuduğun zaman güne başlamaya hazır uyanabilirsin ve gün boyunca daha aktif olabilirsin. Düzgün bir şekilde uyumak sağlığın için çok önemlidir![20]
  • Üstelik Amerikan Klinik Beslenme Dergisi tarafından yapılmış bir araştırma, 4 saat uyuyan erkeklerin 8 saat uyuduktan sonrakinden 500 kalori daha fazla tükettiklerini göstermiştir.[21] Kolay bir diyet arıyorsan işte burada!
 5. 5
  Yemek yapmayı öğren. Kendi yemeğini yapmak harika bir deneyimdir çünkü farklı tarifler denerken aynı zamanda para tasarrufu yapabilirsin. Ayrıca vücuduna giren her küçük şeyin kontrolü sende olur. Bu, diyetini değiştirmenin gerçekten de tek yoludur!
  • Yemek yaparken sabit yağ ve ekstra eklemelerden kaçın. Ayçiçek yağı, tereyağı veya margarin yerine zeytinyağı kullan ve ekstra tuz ve peyniri en alt düzeyde tut. Onsuz tadı güzel olmazsa farklı bir şekilde pişirmeyi dene!
 6. 6
  Kişisel hijyenini koru. Özellikle evde tuvalete girdikten sonra veya halka açık bir yerde tuvaleti kullandıktan sonra ellerini sık sık yıka. Mikroplar hızla yayılabilir ve bizi göz açıp kapayıncaya kadar hasta edebilir. Ve tabii ki duş almak da iyi bir fikirdir.
  • Ağzına gelince, yemekten sonra dişlerini fırçala ve diş ipiyle temizle; yiyecek parçacıkları genelde nefes kokusuna ve diş eti hastalığına sebep olur. Temizlik ve herhangi bir sorun ciddileşmeden önce fark etmek için düzenli olarak diş hekimini ziyaret et.
 7. 7
  Bağışıklık sistemini destekle. Sağlıklı alışkanlıkları ve yüksek enerji seviyesini korumak, yorgunluk, soğuk algınlığı, enfeksiyonlar veya zayıf bir bağışıklık sisteminin diğer etkileri ile sürekli savaşan biri için zordur.
  • Eğer yapabiliyorsan gereken tüm vitamin ve minerallerini diyetinden almaya çalış. Doğal yoldan alamıyorsan takviyeler sadece ikincil bir önlem olarak kullanılmalıdır.[22] Ve tabii ki önemli değişiklikler yapmadan önce doktorunla konuş.
  Reklam

İpuçları

 • Kendini eğit. Her gün biraz daha bilgi edinmek için bir fırsattır.
 • Stres yapma.
 • Diyet ve egzersiz planlarını devam ettirmeyi öğren.
 • Diğer hastalıkların yanı sıra kanser, kalp hastalığı, damar tıkanıklığı ile bağlantılı olan serbest radikallerle savaşmak için antioksidan alımını artır.
 • Atıştırmalık olarak kerevizi dene; kazandırdığından daha fazla kalori yakar.
Reklam

Uyarılar

 • Yeni bir rutini yavaş yavaş edin. Bünyeni şok etmek istemezsin. Yeni bir egzersiz ve yeme rejimine geçiyorsan doktoruna danış.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Luba Lee, FNP-BC, MS
Ortak yazarlar :
Tıbbi Değerlendirme Kurulu
Bu makaledeki ortak yazarlar Luba Lee, FNP-BC, MS. Luba Lee, Tenesse’de yer alan ve Amerika’da uzmanlıkta daha kalifiye olunduğunu gösteren Board Sertifikası’na sahip bir Aile Hemşiresi’dir. Hemşirelikte Yüksek Lisans derecesini 2006 yılında Tennessee Üniversitesi’nden almıştır. Bu makale 7.729 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 7.729 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam