Sana daha önceden vajinanı her gün güçlü bir sabunla veya "kadın hijyen ürünlerinden" olan genital bölge deodorantlarıyla temizlemen gerektiği öğretilmiş olabilir. Ama bunların zararı faydasından çoktur. Sağlıklı bir vajina için vajinanın doğal pH seviyesinin bozulmasını önlemek üzere vajinanı sadece orta sıcaklıktaki suyla yıka, bakteri oluşumunu önlemek için âdet döneminde kullandığın ürünleri sık sık değiştir ve tuvaletini yaptıktan sonra vajinanı önden arkaya doğru sil. Ayrıca birtakım yaşam biçimi değişiklikleri de yapmalısın. Cinsel ilişki yaşayacağın yeni partnerinle prezervatif kullan, pamuklu iç çamaşırı giy, düzenli kontroller için bir jinekoloğa görün, vajinanın sağlıklı olmasını sağlayan yiyecekler ye (örneğin yoğurt, meyve, sarımsak) ve vajina bölgesinin genel olarak güçlü ve sağlıklı olması için Kegel egzersizleri yap.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Vajinanı Temiz Tutmak

 1. 1
  Vajinanı sıcak suyla (kaynar sıcaklıkta değil, rahat edeceğin bir sıcaklıkta) ve kokusuz sabunla yıka. Vajina diğer temizlik ürünlerinden gelecek küçük bir yardımla aslında kendi kendini oldukça temiz tutar.[1] Vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi vajinanın da belirli bir aralıkta korunması gereken bir pH seviyesi vardır. Bu değer 3,5-4,5’tir ve bu değer korunduğunda, sağlıksız bakterilerin oluşması önlenir, iyi bakterilerin oluşması kolaylaşır. Güçlü temizlik ürünleri kullanıldığında bu denge bozulabilir ve enfeksiyon, tahriş ve hatta kökü koku oluşabilir. Vajinanın dış bölgelerini yıkamak için kokusuz, hafif vücut temizleme ürünleri veya sabun tercih et.[2]
  • İnsanlar genelde "oradaki" tüm bölgeye vajina der ama vajinanın aslında vücudun içinde bulunan tüp şeklindeki bir kas olduğunu unutma. Vajinanın dışındaki deri yani vulva, cildini tahriş etmediği müddetçe ucuz kalıp sabunla temizlenebilir.
  • Vajinanı sabunla temizlemek istersen sabun kalıntıları kalmaması için vajinanı ılık suyla iyice yıkadığından emin ol. Vajinanın içinde kalan sabun tahrişe sebep olabilir.
 2. 2
  Vajinal duş veya genital bölge deodorantı kullanma. İçinde kimyasallar bulunan ve vajinayı bir çiçek tarlası gibi kokutması beklenen vajinal duşlar ters etki yaratabilir. Bunlar vajinanın temiz kalmasını ve enfeksiyondan korunmasını sağlayan tüm sağlıklı bakterileri yok eder. Vajinal duşun bıraktığı kimyasallar tahrişe ve hatta yanma hissine sebep olabilir. Aynısı genital bölge deodorantları için de geçerlidir. Diğer yöntemleri kullanarak vajinanı sağlıklı tutarsan onun farklı kokmasına çabalamana gerek kalmayacaktır.
  • Vajinanın kokusunu değiştirme özelliğiyle piyasaya sürülen parfümlü kremler aynı sorunlara sebep olabilir. Dolayısıyla bunları da kullanmamalısın. Aynısı parfümlü pedler, tamponlar ve ıslak mendiller için de geçerlidir.
  • Vajinanda kesinlikle bir koku kullanman gerektiğini düşünüyorsan tamamen doğal ve kimyasal içermeyen bir ürün bul. Bir sprey şişesine gül, lavanta veya limon otu yağı gibi yağlardan birkaç damla damlatıp üzerine su ekleyerek kendi vücut spreyini yapabilirsin. Vücut spreyini duş aldıktan sonra kullan ve üstünü giyinmeden önce tamamen kurulandığından emin ol.
  • Vajinal duşun enfeksiyonları önleyip cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruma sağladığına dair herhangi bir kanıt yoktur. Doğrusu vajinal duşların bunların riskini artırması daha muhtemel.
 3. 3
  Âdet döneminde hijyenine dikkat et. Çoğu kadında âdet döneminde vajinal enfeksiyon görülme oranı artar çünkü vajinadaki kan, vajinanın pH seviyesini değiştirir ve dengesini bozar. Âdet döneminde sağlıklı kalabilmek için şunları yap:
  • Tamponunu, toksik şok sendromunu önlemek için her 4 ila 6 saatte bir değiştir. Tampon âdet kanını emer. Tamponu çok uzun süre vajinada bekletirsen kan vajinada kalır ve bu da vajinanın pH seviyesinin değişmesine sebep olabilir. Bunun yaşanmasını önlemek için tamponunu her birkaç saatte bir değiştir.
  • Pedleri veya günlük pedleri gerektiğinden uzun süre kullanma. Tüm ay boyunca veya âdetin bittikten sonra ped ve günlük ped kullanmak ciltte tahrişe sebep olabilir.
  • Âdet kabı kullanmayı düşün. Bu kauçuk kaplar kanı tutması için vajinaya yerleştirilir, daha sonra birkaç saatte bir sıcak suyla çalkalanır. Âdet kanını tutmaya yarayan âdet kapları kimyasal içermez. Tampon veya ped kullanımı sonrası cildin tahriş olmaya yatkınsa bunlar gerçekten yardımcı olabilir.
 4. 4
  Önden arkaya doğru sil. Dışkının vajinana girip enfeksiyona sebep olmasını önlemek için arkadan öne doğru değil de önden arkaya doğru silmek önemlidir. Sade, parfümsüz tuvalet kâğıdı kullan. Parfüm ve kimyasal içeren ıslak mendilleri veya başka ürünleri kullanma.

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Sağlıklı Yaşam Biçimi Alışkanlıkları Edinmek

 1. 1
  Ya pamuklu iç çamaşırı giy ya da hiç iç çamaşırı giyme. Pamuklu iç çamaşırları hızlıca kurur ve havanın kumaştan özgürce geçmesini sağlar. Mantar ve sağlıksız bakteri oluşumunu artıran ve daha sonra enfeksiyona sebep olabilen nemli ortamın oluşmasını engeller. İç çamaşırı giymeyerek de bunları önleyebilirsin. Sentetik kumaştan, ipekli kumaştan, dantelden veya diğer malzemelerden üretilen iç çamaşırları tam nefes almaz.
  • Pamuk dışında başka kumaşlardan üretilen iç çamaşırı giymeyi seviyorsan iç çamaşırın vajinana değen bölgesinde pamuk astar olduğundan emin ol.
  • Çok fazla vajinal enfeksiyon geçirmeye yatkınsan organik, boyanmamış yani herhangi bir kimyasalla işlem görmemiş pamuktan üretilen iç çamaşırı almaya çalış.
 2. 2
  Bol kıyafetler giy. Esnemeyen pantolonlar, dar kot pantolonlar ve külotlu çoraplar nemin ciltte kalmasına sebep olur ve hava akışını önler. Bu da genelde mantar enfeksiyonuna sebep olur. Bol, hafif, iyi nefes alan kumaştan üretilen kıyafetler giymeye çalış. Daha çok etek, elbise ve beline kadar çıkan değil de dize kadar olan çoraplardan giy. Bol olan şortları da giyebilirsin.
 3. 3
  Islak kıyafetleri hemen değiştir. Birkaç saat boyunca ıslak mayo veya ıslak spor kıyafetiyle durmak mantar enfeksiyonuna sebep olabilir. Yüzdükten ya da spor yaptıktan sonra en kısa sürede temiz, kuru kıyafetler giy. Beklenmedik durumlar sonucunda ihtiyacın olur diye yanına ekstra kıyafet de almak isteyebilirsin.
  • Vajina bölgenin etrafını tıraş etmeye karar verirsen tıraş bıçağıyla cildini kesmemek için dikkatli ol. Tıraş kremi kullan (tıraş kreminin vajinanın içine girmesine izin verme) ve kazara yaralanmamak için vajinada kıvrımların olduğu bölgeyi tıraş ederken zaman ayır.
  • Ağda yaptırmak birçok kadının tercih ettiği diğer bir seçenektir. Ağda yaptıracaksan temiz ürünler ve ağda kullanan, bilinen bir ağda salonu seçmek için biraz araştırma yap. Temiz olmayan ağda salonları bakteriyel enfeksiyonların yayılmasına sebep olabilir.
 4. 4
  Cinsel ilişkiden sonra vajinanı yıka. Partnerinle cinsel ilişkiye girdiğinde bakterilere ve diğer mikroskobik maddelere karşı açık olursun ve sonunda vajinan tahriş olup enfeksiyon oluşabilir. Çözüm ne mi? Cinsel ilişkiden sonra vajinanı sıcak suyla yıka. Bu sayede cinsel ilişki sonrasında hoşnut olmayacağın bir durumla karşılaşma ihtimalin oldukça azalır.
  • Özellikle prezervatif kullanmıyorsanız, partnerinin de cinsel ilişkiden önce cinsel organını yıkamasını talep etmek iyi bir fikirdir.
  • Vajinandaki salgıyı silerken önden arkaya doğru sil.
  • Cinsel ilişkiden önce vücudunun diğer bölgelerini yıkamak da yardımcı olabilir! Enfeksiyon kapmaya yatkınsan vücudunda sağlıksız bakteri oluşması riskini minimuma indirmek için cinsel ilişkiden önce partnerinle birlikte duş almaya çalış.
  • Cinsel ilişki sırasında oral seks veya parmakla seks yapıyorsanız ilave koruma sağlamak için oral bariyer ve eldiven kullanın.
 5. 5
  Cinsel ilişkiden sonra idrarını yap. En azından sonrasında vajinanı yıkamayı düşünüyorsan bile cinsel ilişkiden sonra idrarını yap. Cinsel ilişkiye girdiğinde istenmeyen bakteriler, idrar torbasına bağlı olan üretraya gidebilir. Cinsel ilişki sonrasında idrar yapmak vajinadaki bakterilerin çıkmasını sağlar, genel sağlığı iyileştirir ve bu sinir bozucu idrar yolu enfeksiyonlarından korunmana yardımcı olur.[3] [4]
 6. 6
  Prezervatif kullanmaya çalış. Spermin pH seviyesi baziktir ama vajinanın pH seviyesi asidiktir. Cinsel ilişki sonrasında vajinada sperm kaldığında bu, vajinanın pH dengesini bozarak vajinayı bakteri oluşumuna yatkın yapar. Prezervatif veya başka bariyer yöntemleri kullanarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsin. Prezervatif kullanmak istemiyorsan cinsel ilişkiden hemen sonra vajinanı yıka ki orada kalan spermin vajinanın pH seviyesini değiştirmeye vakti olmasın.

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Sağlıklı Beslenmek ve Egzersiz Yapmak

 1. 1
  Bolca yoğurt ye. Yoğurtta vajinanın sağlıklı kalması için gerekenle aynı "iyi" bakteri vardır.[5] Yoğurdu günlük beslenme biçiminin bir parçası hâline getirerek vücuduna bu bakterileri alabilirsin. Yoğurt yiyerek hem mantar enfeksiyonu oluşumunu önlersin hem de mantar enfeksiyonunu tedavi edersin.
  • Yoğurdun yanı sıra başka yiyecekler de vücuduna bu şekilde yardımcı olur. Kimçi, kombu çayı ve diğer fermente yiyecekler, yoğurdu çok sevmiyorsan yoğurt yerine tüketilebilir.
  • Her gün yoğurt yemek istemiyorsan probiyotik haplar da vardır.
 2. 2
  Bol bol meyve ye. Yaban mersini, ananas, çilek ve diğer meyveler vajinanın salgıladığı sıvıların kokusunu tazelemeye yardımcı olur. Meyve yediğinde vajinan meyvemsi kokmayacaktır ama vajinanın kokusu konusunda endişen varsa bu, daha hoş bir koku oluşmasına yardımcı olabilir. Ayrıca meyvenin su içeriği yüksektir ve vücudun yeterince su alması kötü kokuya sebep olan toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 3. 3
  Şeker, işlenmiş karbonhidrat ve alkol tüketimini azalt. Şeker, mantar enfeksiyonunu daha kötü yapabilir, dolayısıyla şeker tüketimini sınırlandırmak veya hiç şeker tüketmemek önemlidir. Yemeklerine şeker ekleme ve içinde ilave şeker olan gıdaları belirlemek için etiketlerini kontrol et. İşlenmiş karbonhidratlarda ve alkolde de şeker oranı yüksek olduğu için bunları tüketmekten kaçın.[6]
 4. 4
  Sarımsak ye. Sarımsağın mantarı öldürme özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde sarımsak, mantar enfeksiyonlarını önlemede ve bunları tedavi etmede etkili bir yiyecektir. Haftada birkaç kere pişmiş veya çiğ sarımsak yiyerek vajinanı sağlıklı tutabilirsin. Ayrıca sarımsağın vajinadaki kötü kokuyu geçirmeye yardımcı olduğu söylenmektedir.
 5. 5
  Kegel egzersizleri yap. Kegel egzersizleri pelvik taban kaslarını ve pubococcygeus kasını güçlendirir. Bu kaslar yaşla ve doğumdan sonra gevşemeye ve güçsüzleşmeye yatkındır. Bunları güçlendirmek, idrar kaçırma gibi sorunlara ve hatta cinsel ilişki sırasında daha fazla zevk almana yardımcı olabilir.[7] Kegel egzersizlerini yapmak için şu adımları takip et:
  • Pelvik taban kaslarının nerede olduğunu bul. Bunu yapmak için idrarını yaparken idrar yapmayı durduruyormuş gibi davran. İdrarı durdurmak için kullandığın kaslar Kegel egzersizinin hedefinde olan kaslar.
  • Kasları sıkıp üç saniye öyle tut, ardından serbest bırak. Bunu 15 kere yap.
  • Her gün Kegel egzersizi yapmaya devam et. Kontrol sağladıkça daha uzun süre tut ve daha çok tekrar et.
 6. 6
  Vajinayı çalıştırmak için başka yollar keşfet. Vajina, cinsel aktivite ve cinsel haz sayesinde de güçlenir. Çünkü cinsel ilişki sayesinde vajina sıkı ve elastik kalır. Vajinanı zinde tutmak için düzenli cinsel ilişki yaşamak iyidir. Vajinayı olabildiğince fazla çalıştırmak için cinsel ilişki sırasında vajinayı sıkmaya ve serbest bırakmaya odaklan.
  • Pelvik taban kaslarını güçlendirmeye yardımcı olması için yogada yapılan mula bandha (kök kilidi) uygulamasını yapmaya çalış.[8]
  • Bir vibratör kullanarak da aynı etkiyi elde edebilirsin.
  • Yeşim yumurta, vajinal koni, vajina topları (ben wa topları) ve vajina değneği vajinayı "ağırlık kaldırma" teknikleri ile çalıştırmak için tasarlanan aletlerdir.[9]

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Enfeksiyonlarla ve Başka Hastalıklarla Başa Çıkmak

 1. 1
  Mantar enfeksiyonları için reçetesiz ilaçlar kullanmayı dene. Kadınların çoğu ara sıra mantar enfeksiyonu yaşar. Mantar enfeksiyonuyla genelde reçetesiz mantar önleyici kremler veya fitiller kullanılarak mücadele edilir. Bu tedaviler genelde 1, 3, 5 veya 7 günlük kullanım dozlarıyla mevcuttur. Bu kullanım, enfeksiyonun ne kadar ciddi olduğuna bağlı olarak değişir. Çoğu mantar enfeksiyonu tedavisinde akla vulva bölgesinde oluşan yanma ve kaşınmayı geçirmesi için kullanılabilecek kaşınmayı önleyici kremler gelir.[10]
  • Hamileysen, sende mantar enfeksiyonu olduğundan emin olsan bile herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktoruna danış.
  • Mantar enfeksiyonun olup olmadığından emin değilsen emin olmak için doktora görünmelisin. Mantar enfeksiyonunun belirtileri arasında çökelek gibi, kötü kokulu sarımsı akıntı, kaşıntı ve vajina bölgesinde yanma, vulvada kızarıklık, yanma veya ağrı sayılabilir.
  • Enfeksiyon yaklaşık bir hafta içinde hâlâ geçmediyse enfeksiyonunu geçirecek bir ilaç yazması için doktordan randevu al.
  • Ayrıca vücudundaki "iyi" bakterileri artırmak için günlük yoğurt ve diğer fermente gıdaların tüketimini iki katına çıkarabilirsin.
 2. 2
  Vajinit tedavisi için doktora git. Vajinit mantar enfeksiyonu, bakteriyel enfeksiyonlar, parazitler ve başka sebepler yüzünden oluşabilir. Vajinitte balık kokulu akıntı, yanma, kaşınma ve vulva etrafında kızarıklık görülür. Rahatsızlık veren belirtilerle mücadele etmek için reçetesiz krem satın alabilirsin. Ama sebebini belirlemek ve gerekirse ilaç tedavisi almak için doktora gitmelisin.[11]
 3. 3
  Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı düzenli olarak test yaptır. HPV, klamidya, genital siğil ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar tedavi edilmezse uzun süreli zarara sebep olabilir. Korunmasız cinsel ilişki yaşıyorsan ve cinsel yolla bulaşan hastalık kapma ihtimalin olduğunu düşünüyorsan bir doktordan randevu al veya bir kliniğe git. Birçok durumda ücretsiz test yaptırabilirsin.
 4. 4
  Normal olmayan bir şey fark edersen doktora git. Çoğu kadın vajinasının nasıl göründüğünü veya oradaki hisleri bilmez, dolayısıyla bir şeyler ters gittiğinde farkında olmaz. Her kadının vajinası farklıdır ve vajinanın normalde nasıl göründüğünü, orada nasıl hisler olduğunu ve nasıl koktuğunu bilmen önemlidir. Böylece orada bir şeyler değiştiğinde bunu fark edip gerekirse bunun için tıbbi yardım alırsın. Belirgin bir renk değişikliği, siğil veya başka şişlikler, değişik kokan ve görünen akıntı veya vajinanda ağrı olduğunu fark edersen doktora git.

İpuçları

 • Daima düzenli olarak duş al ve vajinanı bol suyla yıka. ÖZELLİKLE de âdet döneminde…
 • Çok su iç.
 • Cinsel ilişkiden hemen sonra vajinanı yıka.
 • Yukarıdaki adımları uygularken olgun davran. Vajinayı sağlıklı tutmak düzenli hijyen rejiminin bir parçasıdır.
 • Vajinanın sağlıksız olduğunu biliyorsan cinsel ilişki yaşama veya mastürbasyon yapma.
 • Katkısız yaban mersini suyu iç.
 • Sen ve partnerin cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı test yaptırarak bir şeyiniz olup olmadığından emin olabilirsiniz. Korkma, sağlığın buna bağlı.
 • Genital bölgendeki tüyleri aldırmak tahrişe sebep olabilir. Cinsel organ çevresinde çıkan tüylerin amacı cinsel organın çok nemli olmasını önlemektir ve o bölgenin nefes almasını sağlamaktır. Buna karşı ciddi bir tepki olmamakla birlikte cinsel organ çevresindeki tüyleri aldırmanın hijyenik açıdan bir faydası yoktur.
 • Vajinayı sabunla veya başka kimyasallarla yıkama. Bu, vajinanın tahriş olmasına ve enfeksiyon kapmasına sebep olur.
 • Vajinanın her zaman kuru kalmasını sağla ve temiz, pamuklu külot giy.
 • Vajinayı yıkamak için kullanılacak en iyi şey ılık sudur. Sabunun içindeki kimyasallar vajinaya zarar verebilir.
 • Herhangi bir sebepten ötürü sabun kullanman gerektiğini hissediyorsan (hiçbir sabunu kullanman tavsiye edilmese de) bulabileceğin en hafif, parfümsüz sabunu seç. Çok hassas ciltler için olan vajina temizlik ürünleri ideal olacaktır.

Uyarılar

 • Cinsel yolla bulaşan hastalığa yakalanırsan bunu mümkün olan en kısa sürede tedavi ettir. Tedavi edilmeyen cinsel yolla bulaşan hastalıklar gelecekte ciddi sorunlara yol açabilir.
 • Anormal vajinal kanaman varsa yani âdet dönemleri arasında az miktarda kanaman oluyorsa, haftalarca süren kanaman varsa veya birkaç saatlik süre içinde en büyük boy pedin kanla doluyorsa doktora görün. Buna sebep olan birçok hastalık veya sağlık sorunu olabilir.

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bu wikiHow makalesi hakkında

Luba Lee, FNP-BC, MS
Ortak yazarlar :
Tıbbi Değerlendirme Kurulu
Bu makaledeki ortak yazarlar Luba Lee, FNP-BC, MS. Luba Lee, Tenesse’de yer alan ve Amerika’da uzmanlıkta daha kalifiye olunduğunu gösteren Board Sertifikası’na sahip bir Aile Hemşiresi’dir. Hemşirelikte Yüksek Lisans derecesini 2006 yılında Tennessee Üniversitesi’nden almıştır. Bu makale 77.106 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 77.106 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?